PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης αλέ ρετούρ



Joker7
07-12-20, 02:40
Χαιρετώ τα μέλη!!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε μια σύνδεση 2 ακραίων αλέ ρετούρ στο σαλόνι...
Δεν λειτουργεί η σύνδεση αλέ ρετούρ. Στον διακόπτη 1 μου ανάβει η λάμπα αλλά δεν μπορώ να την σβήσω απο τον διακόπτη 2...Ούτε και να την ανάψω....
Κάποια στιγμή απο εναλλαγές στα καλώδια....Μου άναβε απο τον Διακόπτη 1 και έσβηνε όπως και μου άναβε απο τον διακόπτη 2 και έσβηνε....Όμως ενώ ήταν αναμμένη απο τον 2 δεν έκλεινε απο τον 1.
Τι μπορεί να κάνω λάθος? :crying: Σε όλα τα άλλα δωμάτια είμαι οκ....
Επίσης αν βοηθάει να πω το εξής....Στον Διακόπτη 1 έχω 4 καλώδια....1 μαύρο (φάση), 2 καφέ και 1 κόκκινο....Στον Διακόπτη 2 έχω 3 καλώδια...2 καφέ και ένα κόκκινο...
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας..!

thomasgree
07-12-20, 05:55
Στον διακόπτη 1 άφησε το μαύρο ως έχει, όπως και τα δύο καφέ, το κόκκινο εκτός σύνδεσης.
Στον διακόπτη 2 τα δύο μαύρα όπως είναι, το ίδιο και το κόκκινο.
Τώρα τα καφέ να έχουν την ίδια θέση και στους δύο διακόπτες, το μαύρο στον 1 να έχει την ίδια θέση με το κόκκινο στον 2. Αυτό να ισχύει πάντα αν πρόκειται για διακόπτες ίδιας σειράς.

Joker7
07-12-20, 13:10
Στον διακόπτη 1 άφησε το μαύρο ως έχει, όπως και τα δύο καφέ, το κόκκινο εκτός σύνδεσης.
Στον διακόπτη 2 τα δύο μαύρα όπως είναι, το ίδιο και το κόκκινο.
Τώρα τα καφέ να έχουν την ίδια θέση και στους δύο διακόπτες, το μαύρο στον 1 να έχει την ίδια θέση με το κόκκινο στον 2. Αυτό να ισχύει πάντα αν πρόκειται για διακόπτες ίδιας σειράς.

Καλημέρα και ευχαριστώ
Στον διακόπτη 1 έχω συνδέσει το μαύρο με τα 2 καφέ και η λάμπα παίζει κανονικά on-off...Το κόκκινο εκτός....
Στον διακόπτη 2 έχω 3 καλώδια....2καφέ και ένα κόκκινο....εκεί με όσες αλλάγές και να έχω κάνει δεν παίζει η λάμπα....
Κάποια στιγμή απο εναλλαγές στα καλώδια....Μου άναβε απο τον Διακόπτη 1 και έσβηνε όπως και μου άναβε απο τον διακόπτη 2 και έσβηνε....Όμως ενώ ήταν αναμμένη απο τον 2 δεν έκλεινε απο τον 1.

antonisc
07-12-20, 14:27
4 καλωδια μαλλον μεσεος αλλερετουρ

thomasgree
07-12-20, 15:53
Καλημέρα και ευχαριστώ
Στον διακόπτη 1 έχω συνδέσει το μαύρο με τα 2 καφέ και η λάμπα παίζει κανονικά on-off...Το κόκκινο εκτός....
Στον διακόπτη 2 έχω 3 καλώδια....2καφέ και ένα κόκκινο....εκεί με όσες αλλάγές και να έχω κάνει δεν παίζει η λάμπα....
Κάποια στιγμή απο εναλλαγές στα καλώδια....Μου άναβε απο τον Διακόπτη 1 και έσβηνε όπως και μου άναβε απο τον διακόπτη 2 και έσβηνε....Όμως ενώ ήταν αναμμένη απο τον 2 δεν έκλεινε απο τον 1.
Μια και αναφέρθηκε παραπάνω πόσες επαφές έχει ο διακόπτης 1 και πόσες ο 2? Βγάλε και μια φωτό για να βοηθήσουμε καλύτερα

Joker7
08-12-20, 02:07
4 καλωδια μαλλον μεσεος αλλερετουρ

Όχι...είναι ακραίοι αλέ ρετούρ απλά στον έναν έχω 4 καλώδια

Joker7
08-12-20, 02:09
Μια και αναφέρθηκε παραπάνω πόσες επαφές έχει ο διακόπτης 1 και πόσες ο 2? Βγάλε και μια φωτό για να βοηθήσουμε καλύτερα

Οι διακόπτες και οι 2 έχουν απο 3 επαφές (υποδοχές μάλλον εννοείς) πίσω...2 άσπρες και μια κόκκινη με κλιπάκι....θα βγάλω και φωτό...

Joker7
08-12-20, 02:19
Στον διακόπτη 1 συνδεδεμένα τα εξής....1 μαύρο και 2 καφέ στις αντίστοιχες επαφές διακόπτη....Το φώς λειτουργεί κανονικά on-off...Tο κόκκινο καλώδιο εκτός σύνδεσης....

Στον διακόπτη 2 συνδεδεμένα το κόκκινο με τα καφέ σε διάφορες παραλλαγές....δεν παίζει το αλέ ρετούρ....βγάζοντας εκτός το κόκκινο καλώδιο και βάζοντας μαύρο απο τους πιο κάτω διακόπτες....παίζει κανονικά το φώς on-off αλλά όχι αλέ ρετούρ.....λετουργεί δηλαδή σαν μονός (μάλλον) διακόπτης....
Το θέμα παραμένει τι δεν συνδέω σωστά....και ποιός ο ρόλος των κόκκινων καλωδίων....μήπως είναι και αλέ ρετούρ και κομιτατέρ απο τον ένα διακόπτη?
δεν γίνεται σε όλο το σπίτι με 3 δωμάτια αλέ ρετούρ όλα οκ και έναν διάδρομο με αλέ ρετούρ και μεσαίο ενδιάμεσα να παιζουν όλα οκ και στο σαλόνι να σπάω το κεφάλι μου....

antonisfa
08-12-20, 02:41
Στο σαλόνι τι είδους φώτα έχεις? Το συγκεκριμένο φως πάνω στους A/R είναι μονόφωτο ή πολύφωτο?
Μήπως είχαν κάποτε διπλό A/R και υπάρχει το κόκκινο ως 4ο καλώδιο ως δεύτερη επιστροφή από φως?

mikemtb
08-12-20, 08:03
Κλεισε τα ρευματα, παρε ενα πολυμετρο η κατι παρόμοιο να μπαζαρει, και ενα κομμάτι μακρυ καλωδιο, και βρες ποια καλωδια πανε που (και την φαση, και της λαμπας) και ποια χρώματα είναι. Κανε ενα σχέδιο, και εδω ειμαστε για βοήθεια.

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

apilot
08-12-20, 09:03
82441
Φίλε Δημήτρη καλημέρα όπως και σε όλους τους φίλους.
Διάβασε προσεκτικά και κάνε τα εφαρμογή αλλά με προσοχή γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
Αν υποθέσουμε ότι αφαίρεσες τα καλώδια για κάποιο λόγο και δεν ξέρεις πως ήταν συνδεδεμένα, και δεν σημείωσες την προηγούμενη συνδεσμολογία ή έχεις μπερδευτεί, μπορείς ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και με ένα μόνο δοκιμαστικό κατσαβίδι να βρεις την σωστή συνδεσμολογία ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:
Βεβαιώνεσαι ότι υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ στην εγκατάσταση του πίνακα και το ελέγχεις πατώντας το πλήκτρο τεστ για να είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά, αλλιώς ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΣ μια τέτοια διαδικασία.
Επίσης σιγουρεύεσαι ότι δεν υπάρχει άλλο άτομο στον χώρο και κυρίως μικρά παιδιά.
Κατεβάζεις την ασφάλεια παροχής φωτισμού του χώρου και αφήνεις και τα επτά καλώδια (τρία για κάθε θέση διακόπτη) και το τέταρτο από τον άλλο διακόπτη στον αέρα και γυμνά στην άκρη τους, ασύνδετα. Σηκώνεις την ασφάλεια και ελέγχοντας βρίσκεις τον μοναδικό από τους επτά αγωγούς που το δοκιμαστικό ανάβει. Το καλώδιο που βρήκες είναι το καλώδιο νούμερο 1 μαύρο.
Κατεβάζεις την ασφάλεια παροχής και συνδέεις στον διακόπτη Α, στο άκρο L, το καλώδιο νούμερο 1 που βρήκες. Τα άλλα δύο καλώδια, τα νούμερα 2 και 3 καφέ τα συνδέουμε τυχαία στις άλλες δυο θέσεις του διακόπτη, καθώς δεν έχει σημασία για την σωστή λειτουργία του κυκλώματος. Το κόκκινο καλώδιο το αφήνεις όπως είναι γιατί πιστεύω πως δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά και δεν είναι κομμένο, γιατί μάλλον το χρησιμοποιεί επιστροφή για τον ουδέτερο επειδή θα είναι από εκεί η σωλήνα για το φωτιστικό.
Ξανασηκώνεις την ασφάλεια και βρίσκεις στην θέση του δεύτερου διακόπτη, του Β, το καλώδιο που δεν ανάβει το δοκιμαστικό σε οποία θέση και αν είναι ο διακόπτης Α πειραματιζόμενος με συνεχή αλλαγή της θέσης του διακόπτη Α.
Το καλώδιο που δεν ανάβει είναι το καλώδιο νούμερο 4 το κόκκινο.
Κατεβάζεις την ασφάλεια και συνδέεις στο L του διακόπτη Β το καλώδιο νούμερο 4 κόκκινο. Τα καλώδια νούμερο 2 και 3 καφέ τα συνδέεις πάλι τυχαία στις άλλες δυο θέσης του διακόπτη.
Αν πραγματοποίησες όλα τα βήματα της διαδικασίας σωστά, όπως περιγράφω, οι διακόπτες ελέγχουν το φωτιστικό σωστά και θα ανάβει σωστά το φωτιστικό.
Καλή επιτυχία.

Joker7
08-12-20, 11:45
Στο σαλόνι τι είδους φώτα έχεις? Το συγκεκριμένο φως πάνω στους A/R είναι μονόφωτο ή πολύφωτο?
Μήπως είχαν κάποτε διπλό A/R και υπάρχει το κόκκινο ως 4ο καλώδιο ως δεύτερη επιστροφή από φως?

Καλημέρα!
Δεν γνωρίζω αν έχει τοποθετηθεί διπλό A/R... μια κλέμμα έχει επάνω και κρέμεται απλά μια λάμπα...ίσως να υπάρχει πρόβλεψη για πολύφωτο αλλά απο όσο είδα έρχεται μόνο ένα πλακέ καλώδιο και δίνει σε μια κλέμα....

Joker7
08-12-20, 12:12
82441
Φίλε Δημήτρη καλημέρα όπως και σε όλους τους φίλους.
Διάβασε προσεκτικά και κάνε τα εφαρμογή αλλά με προσοχή γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
Αν υποθέσουμε ότι αφαίρεσες τα καλώδια για κάποιο λόγο και δεν ξέρεις πως ήταν συνδεδεμένα, και δεν σημείωσες την προηγούμενη συνδεσμολογία ή έχεις μπερδευτεί, μπορείς ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και με ένα μόνο δοκιμαστικό κατσαβίδι να βρεις την σωστή συνδεσμολογία ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:
Βεβαιώνεσαι ότι υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ στην εγκατάσταση του πίνακα και το ελέγχεις πατώντας το πλήκτρο τεστ για να είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά, αλλιώς ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΣ μια τέτοια διαδικασία.
Επίσης σιγουρεύεσαι ότι δεν υπάρχει άλλο άτομο στον χώρο και κυρίως μικρά παιδιά.
Κατεβάζεις την ασφάλεια παροχής φωτισμού του χώρου και αφήνεις και τα επτά καλώδια (τρία για κάθε θέση διακόπτη) και το τέταρτο από τον άλλο διακόπτη στον αέρα και γυμνά στην άκρη τους, ασύνδετα. Σηκώνεις την ασφάλεια και ελέγχοντας βρίσκεις τον μοναδικό από τους επτά αγωγούς που το δοκιμαστικό ανάβει. Το καλώδιο που βρήκες είναι το καλώδιο νούμερο 1 μαύρο.
Κατεβάζεις την ασφάλεια παροχής και συνδέεις στον διακόπτη Α, στο άκρο L, το καλώδιο νούμερο 1 που βρήκες. Τα άλλα δύο καλώδια, τα νούμερα 2 και 3 καφέ τα συνδέουμε τυχαία στις άλλες δυο θέσεις του διακόπτη, καθώς δεν έχει σημασία για την σωστή λειτουργία του κυκλώματος. Το κόκκινο καλώδιο το αφήνεις όπως είναι γιατί πιστεύω πως δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά και δεν είναι κομμένο, γιατί μάλλον το χρησιμοποιεί επιστροφή για τον ουδέτερο επειδή θα είναι από εκεί η σωλήνα για το φωτιστικό.
Ξανασηκώνεις την ασφάλεια και βρίσκεις στην θέση του δεύτερου διακόπτη, του Β, το καλώδιο που δεν ανάβει το δοκιμαστικό σε οποία θέση και αν είναι ο διακόπτης Α πειραματιζόμενος με συνεχή αλλαγή της θέσης του διακόπτη Α.
Το καλώδιο που δεν ανάβει είναι το καλώδιο νούμερο 4 το κόκκινο.
Κατεβάζεις την ασφάλεια και συνδέεις στο L του διακόπτη Β το καλώδιο νούμερο 4 κόκκινο. Τα καλώδια νούμερο 2 και 3 καφέ τα συνδέεις πάλι τυχαία στις άλλες δυο θέσης του διακόπτη.
Αν πραγματοποίησες όλα τα βήματα της διαδικασίας σωστά, όπως περιγράφω, οι διακόπτες ελέγχουν το φωτιστικό σωστά και θα ανάβει σωστά το φωτιστικό.
Καλή επιτυχία.

Καλημέρα Βαγγέλη και ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και την βοήθεια....

Μέχρι τον διακόπτη Α όλα οκ.....έχω βάλει το μαύρο (φάση) και τα 2 καφέ και το φώς λειτουργεί κανονικά....το κόκκινο εκτός σύνδεσης και δεν με νοιάζει κιόλας τι κάνει....δηλαδή αν είναι πιθανόν για πολύφωτο.....

Στον διακόπτη Β που έχω ένα κόκκινο και 2 καφέ....με βάση και όσα λές....θα έπρεπε το κόκκινο να μην ανάβει καθόλου....πλήν όμως....το ένα καφέ δεν ανάβει καθόλου και στο άλλο καφέ αλλά και στο κόκκινο έχω μικρή ίσα ίσα ένδειξη για ρεύμα....Εσύ θεωρείς πως το κόκκινο είναι η επιστροφή του λαμπτήρα στον διακόπτη Β....σωστά?

Θα ξανακοιτάξω και τα καλώδια αν έχουν κουμπώσει καλά...

Πάντως όταν έβαλα ρεύμα και στον διακόπτη Β....δηλαδή πήρα φάση απο πιο κάτω διακόπτη και έβαλα και εκεί ενα μαυρο με τα 2 καφέ η λάμπα έπαιζε....εννοώ σαν απλός διακόπτης....μήπως το ένα καφέ έρχεται απο την λάμπα σαν επιστροφή στον διακόπτη Β?

apilot
08-12-20, 17:03
Δημήτρη πρέπει να δεις το κόκκινο από τον διακόπτη 1 που πηγαίνει και συνδέεται. Αν συνδέεται με το καλώδιο του φωτιστικού σαν επιστροφή. Πρώτα δούλευε κανονικά ή έγινε μετά από καιρό και δεν ανάβει. Έκανες εσύ κάτι άλλαξες διακόπτη τι έγινε και δεν δουλεύει τώρα. Γενικά πες πως έγινε από την αρχή μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Joker7
09-12-20, 12:10
Καλημέρα στο φόρουμ....

Σας βάζω φωτό να δείτε διακόπτες και καλώδια!!!

https://files.fm/u/zh922dqjs

Joker7
09-12-20, 12:11
Δημήτρη πρέπει να δεις το κόκκινο από τον διακόπτη 1 που πηγαίνει και συνδέεται. Αν συνδέεται με το καλώδιο του φωτιστικού σαν επιστροφή. Πρώτα δούλευε κανονικά ή έγινε μετά από καιρό και δεν ανάβει. Έκανες εσύ κάτι άλλαξες διακόπτη τι έγινε και δεν δουλεύει τώρα. Γενικά πες πως έγινε από την αρχή μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Καλημέρα!
Απλά πήγα να αλλάξω διακόπτες λόγω χρώματος και διαπίστωσα τα καλώδια.....δεν είχαν ξαναδουλέψει λόγω νέας οικοδομής για να ξέρω το παλιό καθεστώς!

argizel
09-12-20, 12:58
Η συνδεσμολογία 82459

klik
09-12-20, 13:20
Καλημέρα στο φόρουμ....

Σας βάζω φωτό να δείτε διακόπτες και καλώδια!!!

https://files.fm/u/zh922dqjs

Βγάλε την πίσω πλευρά του διακόπτη να διαβάζονται τα γράμματα και να φαίνονται τα χρώματα των καλωδίων. Έχω την υποψια ότι το κόκκινο με το καφέ είναι αναποδα

vasilllis
09-12-20, 16:57
εγω γιατι βλέπω δυο διπλούς αλερετουρ διακόπτες;

antonisfa
09-12-20, 18:00
εγω γιατι βλέπω δυο διπλούς αλερετουρ διακόπτες;
Και το είπα πριν , για διπλούς πρόκειται. Στην 1η φωτό το μαύρο στον αέρα εξυπηρετεί τη φάση του 2ου αλλέρετούρ ενώ το κόκκινο είναι η επιστροφή από το φως και στη 2η φωτό το μαύρο είναι η φάση στον αλλέρετούρ που διακλαδίζεται και στον δίπλα ή και κάτω στους άλλους διακόπτες, ενώ το κόκκινο εξυπηρετεί επιστροφή από ξεχωριστό φως. Και στους 2 διπλούς αλλέτετούρ ο δεύτερος χρησιμοποιείται ως απλός.
Από κει και πέρα είναι θέμα χρόνου να τα βρει.

ΗΝ1984
09-12-20, 19:57
εγω γιατι βλέπω δυο διπλούς αλερετουρ διακόπτες;

Ο πρώτος για μεσαίος δείχνει, ο δεύτερος ακραίος.

vasilllis
09-12-20, 20:53
Ο πρώτος για μεσαίος δείχνει, ο δεύτερος ακραίος.αμα ειναι μεσαιος θα εχει και δυο ακραιους προφανως...

Joker7
10-12-20, 00:57
αμα ειναι μεσαιος θα εχει και δυο ακραιους προφανως...

Καλησπέρα! Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και που το συζητάμε....τώρα που έχουμε και φωτό και αν χρειαστεί βγάζω και άλλες πάμε μια πάλι να τα πούμε με βάση ότι βλέπετε αυτή τη στιγμή....έτσι και τα έχω παρατήσει δηλαδή....

Καταρχήν δεν υπάρχει στον χώρο άλλος μεσαίος αλέ ρετούρ η άλλος διακόπτης για αυτο το φωτιστικό....επειδή ειπώθηκε....άλλη κουέντα τώρα αν πρέπει να τοποθετηθούν 2 διπλοί αλέ ρετούρ ή ένας διπλός κλπ κλπ....

Στο φωτιστικό υπάρχει μια λάμπα led τοποθετημενη προσωρινά με μια κλέμα που κουμπώνει σε ένα πλακέ κλασικό άσπρο....(μαυρο - μπλέ - κίτρινο/πράσινο)

Τώρα όπως βλέπετε τους διακόπτες με αυτά τα καλώδια έτσι επάνω τους....ανάβει η λάμπα απο τον ένα διακόπτη (ας πούμε αυτόν με την φάση επάνω του) και σβήνει όταν πάω στον άλλον διακόπτη (που η φάση είναι εκτός)....αν θέλω τον ανάβω ξανά απο τον διακόπτη (φαση έκτος) και τον ξανακλείνω....αν όμως υπάρχει άτομο στον άλλον διακοπτη (φαση εντός) και μου αλλάξει το κλίκ....δεν μπορώ να τον ανάψω απο τον άλλο διακόπτη (φαση εκτός)....μπέρδεμα....και ελπίζω έτσι όπως τα είπα να μην σας μπερδεψα χειρότερα....
Έτσι όπως είναι τα καλώδια βλέπετε πως μου περισεύει ένα μαυρο στον έναν και ένα κόκκινο στον άλλον....

Επίσης....κανονικά τα 2 καφέ δεν έπρεπε να πηγαίνουν στο φωτιστικό....σωστά? ένα απο τα 2 τέλος πάντων....
Στον διακόπτη που βλέπετε με την φάση συνδεδεμένη έκανα το εξής....φάση επάνω και ένα - ένα τα καλώδια μεμονωμένα σύνδεση και κάθε φορά δοκιμή....και είδα πως με ένα καφέ και εννοείται το μαύρο η λάμπα άναψε....στον άλλο διακόπτη δεν είχα συνδέσει τίποτα....τα καλώδια γυμνά - ελευθερα....
νομίζω έχω δώσει πλήρη εικόνα...
πρέπει να πάρω διπλό αλέ ρετούρ ή με τόσες δοκιμές έχω χάσει την μπάλα και δεν συνδέω κάτι σωστά?
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!!!

argizel
10-12-20, 09:52
Δημήτρη μετά από 23 ποστ δεν έχεις καταφέρει να συνδέσεις το αλε-ρετούρ, ελπίζω να μη μας τρολλάρεις. Υπάρχουν άπειρα βίντεο που θα μπορούσες να δεις για να πάρεις πληροφορίες, έχει ανέβει δύο φορές η συνδεσμολογία και πάλι τίποτα. Αν υποθέσουμε πως δεν τρολλάρεις το μόνο πιθανό είναι πως δεν ξέρεις πως λειτουργεί ένας διακόπτης, θα σου εξηγήσω λοιπόν. Σε έναν διακόπτη με τρεις ακροδέκτες, ο ένας ακροδέκτης συνδέεται στην προκειμένη περίπτωση με τη φάση και ανάλογα με τη θέση που βρίσκεται θα συνδέσει τη φάση στον έναν από τους δύο άλλους ακροδέκτες. Αυτό που πρέπει να βρεις είναι ποιός ακροδέκτης από τους τρείς στην μία θέση συνδέεται με τον έναν και στην άλλη θέση με τον άλλον και ακολουθείς το σχέδιο. Αν ονομάσουμε αυτό τον ακροδέκτη κεντρικό, στον έναν διακόπτη θα συνδέσεις τη φάση και στον άλλο διακόπτη το ένα καλώδιο που έρχεται από τη λάμπα, το άλλο άκρο της λάμπας στον ουδέτερο. Αν δεν τα καταφέρεις και τώρα εγώ σηκώνω τα χέρια.

Joker7
10-12-20, 12:47
Δημήτρη μετά από 23 ποστ δεν έχεις καταφέρει να συνδέσεις το αλε-ρετούρ, ελπίζω να μη μας τρολλάρεις. Υπάρχουν άπειρα βίντεο που θα μπορούσες να δεις για να πάρεις πληροφορίες, έχει ανέβει δύο φορές η συνδεσμολογία και πάλι τίποτα. Αν υποθέσουμε πως δεν τρολλάρεις το μόνο πιθανό είναι πως δεν ξέρεις πως λειτουργεί ένας διακόπτης, θα σου εξηγήσω λοιπόν. Σε έναν διακόπτη με τρεις ακροδέκτες, ο ένας ακροδέκτης συνδέεται στην προκειμένη περίπτωση με τη φάση και ανάλογα με τη θέση που βρίσκεται θα συνδέσει τη φάση στον έναν από τους δύο άλλους ακροδέκτες. Αυτό που πρέπει να βρεις είναι ποιός ακροδέκτης από τους τρείς στην μία θέση συνδέεται με τον έναν και στην άλλη θέση με τον άλλον και ακολουθείς το σχέδιο. Αν ονομάσουμε αυτό τον ακροδέκτη κεντρικό, στον έναν διακόπτη θα συνδέσεις τη φάση και στον άλλο διακόπτη το ένα καλώδιο που έρχεται από τη λάμπα, το άλλο άκρο της λάμπας στον ουδέτερο. Αν δεν τα καταφέρεις και τώρα εγώ σηκώνω τα χέρια.

Καλημέρα και ευχαριστώ για το μήνυμα και την βοήθεια....το θέμα είναι πως εγώ δεν έχω πολύμετρο ή buzzer και όλες οι δοκιμές γίνονται με εναλλαγές στα καλώδια....και επίσης αφού το αλέ ρετούρ εχει 3 καλώδια στον έναν και 3 στον άλλον θα μου περισσεύει ένα καλώδιο αν έχεις διαβάσει παραπάνω...το ξεχνάω? ή δίνει σε κατι άλλο και θα το ψαχνω μετά...αν είναι κομιτατερ ή διπλός αλέ ρετούρ να μην το φτιάξω ανάλογα?

argizel
10-12-20, 12:59
Σωστά, αλλά δεν ζήτησες αυτό. Ζήτησες βοήθεια απλώς να αναβοσβήνεις τη λάμπα από δύο διακόπτες. Πάρε ένα πολύμετρο της πλάκας με 5 ευρώ ή πάρε έναν ηλεκτρολόγο.

klik
10-12-20, 13:56
Επίσης....κανονικά τα 2 καφέ δεν έπρεπε να πηγαίνουν στο φωτιστικό....σωστά?
Φυσικά και δεν πρέπει να πηγαίνουν. Εσύ βρήκες να πηγαίνουν; Επίσης η σύνταξη της ερώτησης σου δεν είναι σαφής και μπερδεύει.



νομίζω έχω δώσει πλήρη εικόνα...

Βασικά τα μπερδευεις. Οι φωτο είναι μέτριες


πρέπει να πάρω διπλό αλέ ρετούρ
Εναν ηλεκτρολόγο πρέπει να πάρεις γιατί δεν καταλαβαίνεις οδηγίες και τα κάνεις στην τύχη


ή με τόσες δοκιμές έχω χάσει την μπάλα και δεν συνδέω κάτι σωστά?
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!!! Ακριβώς!

jeronimo
10-12-20, 14:12
Δημήτρη στο ποστ 11 ο Βαγγέλης τα έγραψε πολύ καλά, χρειάζεσαι μόνο ένα δοκιμαστικό, συμφωνώ με τον klik οι φωτογραφίες δεν είναι καλές.

nyannaco
10-12-20, 14:33
Φίλε Δημήτρη, όταν κάνεις τόσες δοκιμές χωρίς (κατά τεκμήριο) να καταλαβαίνεις τί κάνεις, πολύ φοβάμαι ότι πας γυρεύοντας για ηλεκτροπληξία!

Joker7
11-12-20, 01:26
Φίλε Δημήτρη, όταν κάνεις τόσες δοκιμές χωρίς (κατά τεκμήριο) να καταλαβαίνεις τί κάνεις, πολύ φοβάμαι ότι πας γυρεύοντας για ηλεκτροπληξία!

Τις εναλλαγές τις κάνω πάντα χωρίς ρεύμα εννοείται και όταν χρειάζεται να έχω γυμνά καλώδια πάντα προσέχω....επίσης πάντα μόνος στον χώρο....αν είχα ένα buzzer δεν θα έκανα τόσες δοκιμές προφανώς...

Joker7
11-12-20, 01:29
Δημήτρη στο ποστ 11 ο Βαγγέλης τα έγραψε πολύ καλά, χρειάζεσαι μόνο ένα δοκιμαστικό, συμφωνώ με τον klik οι φωτογραφίες δεν είναι καλές.

Συμφωνώ πως τα λέει μια χαρά και εγώ με δοκιμαστικό δοκιμάζω....αλλά αν διαβάσεις λέει στον διακόπτη 2 πως η επιστροφή είναι το κόκκινο αλλά οταν το βάζω δεν παίζει....επίσης όταν συνδέω ένα απο τα 2 καφέ μόνο του στον διακόπτη μαζί με το μαύρο γιατί ανάβει ο διακόπτης ενώ τα καφέ θεωρητικά δεν έπρεπε να περνούν απο την λάμπα?

Joker7
11-12-20, 01:31
Παίδες επειδή κούρασα προφανώς το κλείνω εδώ το θέμα και θα δώ τι θα κάνω....μπορεί να πάρω πολύμετρο ή θα φωνάξω κάποιον....
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για όλα τα σχόλια και την βοήθεια!

mikemtb
11-12-20, 07:52
Αν εισαι νότια/ανατολικά προάστια να σου χαρισω ενα buzzer ιδιοκατασκευη!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonisfa
11-12-20, 14:07
ενώ τα καφέ θεωρητικά δεν έπρεπε να περνούν απο την λάμπα?
Aν μετά από τόσα μηνύματα αυτό κατάλαβες τότε είσαι εκτός θέματος.

Joker7
12-12-20, 03:49
Aν μετά από τόσα μηνύματα αυτό κατάλαβες τότε είσαι εκτός θέματος.

Τι είπα λάθος? θεωρητικά τα καφέ δεν έπρεπε να παιρνούν απο την λάμπα....και όμως το ένα περνάει...απλά πρέπει να βρώ τι πάει που και να καταλάω γιατί έχει 4 καλώδια στον έναν διακόπτη και 3 στον άλλον...

klik
12-12-20, 08:40
Ας το ξαναπουμε...
Μπουατ με τα 4 καλώδια συνδέονται ως εξης:
Μαυρο και δυο καφε σε αλε ρετουρ ακραιο (εχει συγκεκριμενη θεση που μπαινει το μαυρο)

Το μαυρο με κοκκινο σε δευτερο διακοπτη αλλης λαμπας (αλερετουρ ακραιο. Το μαυρο εχει σημασια σε ποια θεση θα μπει-βασικα η μια απο τις δυο ιδιες εξοδους πρεπει να μεινει κενη)

Μπουατ με 3 καλωδια: κοκκινο με 2 καφε σε αλερετουρ (το κοκκινο εχει σ'υγκεκριμενη θεση που μπαινει)

Απο τις ασαφεις φωτογραφιες πιθανολογω οτι συνδεεις λαθος. Εφοσον δεν μπορεις να μετρησεις, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα στην εγκατασταση. Εφοσον υπηρχε διακοπτης που εβγαλες πιθανοτατα η εγκατασταση δεν εχει προβλημα και ειναι καθαρα δικο σου μπερδεμα που δεν μπορεσες να αντιστοιχησεις τον παλιο διακοπτη με τον νεο.

Αλλες πληροφοριες:
Στη λαμπα φτανουν μπλε και κοκκινο.

Προτασεις: φωναξε εναν ηλεκτρολογο, εφοσον δεν το εχεις