PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens no frost



notislamia
14-12-20, 19:38
Καλησπέρα σας μια βοήθεια θα ήθελα ως αναφορά έναν ψυγειο καταψύκτη Siemens no frost με ένα συμπιεστή. Δεν έχω ψύξη στην συντήρηση. Ενώ έχω κάνει 48 ώρες αποψυξη η κατάψυξη δουλευει κανονικά-20 ο ανεμιστήρας ακούγεται να δουλευει σωστά έχω μια ροη αερα δοκιμασμένο και στην κατάψυξη και στην συντήρηση ακομα και με βγαλμένο το ρυθμιστη συντήρησης ταμπερ δουλευει αλλα έχω συντηρηση στους +12 και δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο εμπλέκεται. Υπαρχη κάποιος αισθητηρας ροης αερα που κόβει την εντολή για αερα στην συντήρηση? Εχει έναν ανεμιστήρα στην κατάψυξη.δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να δημιουργή πρόβλημα θα ήθελα βοήθεια. Ευχαριστώ.

mikemtb
14-12-20, 21:16
Www.howtofixit.gr

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chip
14-12-20, 23:06
δεν είμαι ψυκτικός αλλά έχω ψυγείο no frost (όχι siemens) που λογικά θα δουλεύει παρόμοια με το δικό σου και από όταν το αγόρασα είχα πολλά προβλήματα σαν το δικό σου (που το service δεν τα έλησε ποτέ). Τουλάχιστον στο δικό μου ψυγείο αυτό το πρόβλημα συμβαίνει επειδή γεμίζουν με πάγο οι αεραγωγοί. για να καθαρίζει το ψυγείο έχει αντίσταση που λιώνει τους πάγους. Στο δικό σου υποθέτω ότι ή η αντίσταση έχει χαλάσει ή ο χρονοδιακόπτης.
Προσωπικά κάθε φορά που γέμιζε πάγους έβγαζα τα καπάκια της κατάψηξης (και τα φελιζολ από κατω και έλοιωνα τους πάγους με το σεσουάρ).
Την τελευταία φορά που έπρεπε κάθε 3-4 μέρες να λύνω το ψυγείο έβγαλα την πλακέτα μήπως είχε πρόβλημα. μετά την επανατοποθέτηση χωρίς να έχω πειράξει τίποτα όλα δουλεύουν πολύ καλά εδώ και 4-5 μήνες.... άρα το πρόβλημα ήταν κάποια ελατωματική επαφή από τη συναρμολόγηση.

lepouras
15-12-20, 00:20
www.howtofixit.gr