PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ασφάλειας



xazoxaroumenos
21-12-20, 11:44
Καλησπέρα σε όλους,

Η ασφάλεια των φωτογραφιών είναι δίπλα σε ενα ρολόι ΔΕΗ μέσα στο ίδιο κουτί αλλά όχι μέσα στο ρολόι. Στο σπίτι έχουν ανέβει οι ανάγκες και άλλαξαν την 25Α ασφάλεια σε 35Α. Οπότε όταν χρησιμοποιούνε όλες τις συσκευές μαζί, καίγεται η αφάλεια των φωτογραφιών. Θέλω να αλλάξω την παρακάτω ασφάλεια με αυτόματη 35Α. Το κουτί δεν έχει μολυβοσφραγίδα ή κάτι, μόνο το ρολόι της ΔΕΗ. Θέλω να σας ρωτήσω:
1. δεν μου φαίνεται για ράγας. Τι ασφάλεια να ζητήσω;
2. Η συγκεκριμένη ασφάλεια είναι αρμοδιότητα της ΔΕΗ; Πρέπει να την αντικαταστήσουν αυτοί;
3. Γενικά μου κάνει κουλό που έχουν αντικαταστήσει την 25Α με 35Α! Πόσο πιθανό είναι να πάρει φωτιά κανα καλώδιο;

MAIK721
21-12-20, 12:15
:confused1::confused1: Που δίνει ρεύμα αυτό? Σε φώτα σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας? Σε ασανσέρ??Σε αποθήκη? Μια παρόμοια έχω σε λεβητοστάσιο! Αυτή είναι η γενική ασφάλεια σπιτιού σε εξωτερικό χώρο? Αρμοδιότητα έχει ο εγκαταστάτης που σας έκανε την αναβάθμιση

xazoxaroumenos
21-12-20, 12:27
Καλησπέρα σε όλους,

Η ασφάλεια των φωτογραφιών είναι δίπλα σε ενα ρολόι ΔΕΗ μέσα στο ίδιο κουτί αλλά όχι μέσα στο ρολόι. Στο σπίτι έχουν ανέβει οι ανάγκες και άλλαξαν την 25Α ασφάλεια σε 35Α. Οπότε όταν χρησιμοποιούνε όλες τις συσκευές μαζί, καίγεται η αφάλεια των φωτογραφιών. Θέλω να αλλάξω την παρακάτω ασφάλεια με αυτόματη 35Α. Το κουτί δεν έχει μολυβοσφραγίδα ή κάτι, μόνο το ρολόι της ΔΕΗ. Θέλω να σας ρωτήσω:
1. δεν μου φαίνεται για ράγας. Τι ασφάλεια να ζητήσω;
2. Η συγκεκριμένη ασφάλεια είναι αρμοδιότητα της ΔΕΗ; Πρέπει να την αντικαταστήσουν αυτοί;
3. Γενικά μου κάνει κουλό που έχουν αντικαταστήσει την 25Α με 35Α! Πόσο πιθανό είναι να πάρει φωτιά κανα καλώδιο;

Απο κάτω ακριβώς απο τη φωτογραφία είναι και ο πίνακας της ΔΕΗ. Είναι στην κολώνα(του Σπιτιού, στην είσοδο του σπιτιού, όχι στην κολώνα της δεη). Είναι εξωχικό-μονοκατοικία για αυτό και οι αναβαθμίσεις. Διότι χτιζόταν σιγά-σιγά και αυξήθηκαν και οι ανάγκες σιγά-σιγά.

MAIK721
21-12-20, 12:30
Η ερώτηση ήταν απλή ώστε να μπορέσει σε βοηθήσει κάποιος, Που δίνει ρεύμα. Τι σβήνει άμα κλέισεις τον διακόπτη?:confused1:

Και η απάντηση γιατί καίγεται ίσως είναι ακόμα πιο απλή . ¨Οπως το βλέπω στη φωτό 3 πολύ πιθανόν να έχει σαπίσει σπάσει η βάση που βιδώνει η ασφάλεια μέσα στο κουτί. Είναι και αυτή κεραμική και άμα δεν κάνει καλή επαφή καίγεται από υπεθέρμανση.Να φωνάξεις ηλεκτρολόγο

xazoxaroumenos
21-12-20, 12:47
"Η ερώτηση ήταν απλή ώστε να μπορέσει σε βοηθήσει κάποιος, Που δίνει ρεύμα. Τι σβήνει άμα κλέισεις τον διακόπτη?:confused1:"

Θεώρησα απο την απάντηση μου οτι απαντούσα. Τα πάντα! Όλο το σπίτι. Κόβεται η παροχή προς το γενικό του σπιτιού. Μια απο τις ερωτήσεις μου είναι αν ο ηλεκτρολόγος απο αυτά που περιγράφω θα βοηθήσει('εχει δικαίωμα να βοηθήσει) ή δεν μπορεί να κάνει τίποτα και μπορεί να βάλει χέρι μόνο ο ΔΕΔΗΕ???

nkarama
21-12-20, 12:57
Βάλε μια φωτο που να φαίνονται όλα. Ρολόι καλώδια, διακόπτης/ασφάλεια κτλ. Οχι απο 10 χιλιόμετρα μακρια, να μπορούμε να δούμε...
Επίσης το "αλλάζω ασφάλεια απο 25->35Α" ελαφρά τη καρδία, μου φαίνετε κάπως.... τι διατομή καλωδίου προστατεύει αυτή η ασφάλεια?

MAIK721
21-12-20, 13:00
Δλδ αυτός ο σάπιος διακόπτης πάει απευθείας σε κολώνα της ΔΕΗ!!!??? Δεν ξέρω ποιανού αρμοδιότητα είναι . Υποθέτω της ΔΕΔΗΕ. Αλλά αυτά μάλλον είναι επικίνδυνες πατέντες δικές σας

vasilllis
21-12-20, 14:38
αλλαξαν (ποιοι) την ασφαλεια απο 25 σε 35.
προφανώς εννοεις την γενικη της οικιας.
1)στειλε μας μια τον λογαριασμο της δεη να δουμε τι ρολοι εχεις.Αλλιως φωτο το ρολοι.
2)εννοειται να χαιρεσαι που πεφτει η ασφαλεια και δεν βλεπεις καπνους.
3)Αυτη που δειχνεις ειναι μια ασφαλεια της εγκαταστασης σου και οχι του ρολογιου της δεη.

lepouras
23-12-20, 23:31
ειναι το κλασικό κουτί που βάζανε τότε (κυρίως στα εξοχικά) μετά το ρολόι. στην μια μεριά της κολόνας συνήθως στην γωνία του οικοπέδου το ρολόι (έξω από το οικόπεδο- περίφραξη) και στην άλλη μεριά της ίδιας κολόνας αυτό ( από τη μέσα μεριά του οικοπέδου).
απορώ από της ερωτήσεις. κανένας δεν το έχει συναντήσει? χιλιάδες τέτοιες εξοχικές κατοικίες (αλλά και μόνιμες)κυρίως σε χωριά και περιοχές εκτός μεγάλων πόλεων το έχουν έτσι ακόμα.
το κάνανε για να κόβουν το ρεύμα σε όλο το σπίτι όταν έφευγαν από φόβο μην πάρουν καμιά φωτιά (κάτι θα ξέρανε μιας και πολλά ήταν αυθαίρετα με αυτοσχέδιες εγκαταστάσεις).
μπορείς κάλλιστα να το καταργήσεις να μην υπάρχει αλλά το αν θα αντέχει η παροχή τα φορτία και η αλλαγή ασφάλεια του σπιτιού θα εξαρτηθεί από το τη ρολόι έχεις και τη ασφάλεια έχει εκεί μέσα και μετά η διατομή της παροχής που πάει στο σπίτι.

ΗΝ1984
24-12-20, 01:48
ειναι το κλασικό κουτί που βάζανε τότε (κυρίως στα εξοχικά) μετά το ρολόι. στην μια μεριά της κολόνας συνήθως στην γωνία του οικοπέδου το ρολόι (έξω από το οικόπεδο- περίφραξη) και στην άλλη μεριά της ίδιας κολόνας αυτό ( από τη μέσα μεριά του οικοπέδου).
απορώ από της ερωτήσεις. κανένας δεν το έχει συναντήσει? χιλιάδες τέτοιες εξοχικές κατοικίες (αλλά και μόνιμες)κυρίως σε χωριά και περιοχές εκτός μεγάλων πόλεων το έχουν έτσι ακόμα.
το κάνανε για να κόβουν το ρεύμα σε όλο το σπίτι όταν έφευγαν από φόβο μην πάρουν καμιά φωτιά (κάτι θα ξέρανε μιας και πολλά ήταν αυθαίρετα με αυτοσχέδιες εγκαταστάσεις).


Είναι αστικοί ηλεκτρολόγοι και δεν έχουν δει κάτι τέτοιο.
https://i.postimg.cc/Ls9YHG7f/4.jpg

antonisfa
24-12-20, 06:26
Είναι απλά τα πράγματα.
Αυτό το πινακάκι της PILUX (πολύ παλιό) είχε τοποθετηθεί από την αρχή που πήρε το σπίτι ρεύμα και μάλιστα εργοταξιακό.
Από το πινακάκι αυτό αναχωρούσε κάποιο καλώδιο μικρού μήκους και κατέληγε στην πίσω πλευρά της κολώνας σε κάποια εξωτερική πρίζα/ζες ώστε να εξυπηρετούνται οι ανάγκες τους εργοταξίου σε ρεύμα. Ο ηλεκτρολόγος που το τοποθέτησε κάποια στιγμή που τελείωσαν οι εργασίες και χτίστηκε το σπίτι αφαίρεσε το καλώδιο και σύνδεσε το καλώδιο της παροχής της οικίας, προφανώς το 3Χ10, στο πινακάκι και έτσι έμεινε από τότε.
Η οικία προφανώς δεν έχει κανονική παροχή ρεύματος αλλά εξυπηρετείται έως τώρα με το εργοταξιακό! ή έχει πάρει και λειτουργεί με κανονικό τιμολόγιο και ο ΔΕΔΔΗΕ δεν σύνδεσε το καλώδιο στο ρολόι/μετρητή ακόμη. Έχει συμβεί πολλές φορές και εδώ στα νησιά.

Ο μόνος αρμόδιος για τον πίνακα είναι λοιπόν ο ηλεκτρολόγος σας , το ποιος αντικ/σε την ασφάλεια μπορεί ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός ΔΕΔΔΗΕ.
Χρόνια Πολλά καλές γιορτές!

ΗΝ1984
24-12-20, 11:38
Είναι απλά τα πράγματα.
Αυτό το πινακάκι της PILUX (πολύ παλιό) είχε τοποθετηθεί από την αρχή που πήρε το σπίτι ρεύμα και μάλιστα εργοταξιακό.
Από το πινακάκι αυτό αναχωρούσε κάποιο καλώδιο μικρού μήκους και κατέληγε στην πίσω πλευρά της κολώνας σε κάποια εξωτερική πρίζα/ζες ώστε να εξυπηρετούνται οι ανάγκες τους εργοταξίου σε ρεύμα. Ο ηλεκτρολόγος που το τοποθέτησε κάποια στιγμή που τελείωσαν οι εργασίες και χτίστηκε το σπίτι αφαίρεσε το καλώδιο και σύνδεσε το καλώδιο της παροχής της οικίας, προφανώς το 3Χ10, στο πινακάκι και έτσι έμεινε από τότε.
Η οικία προφανώς δεν έχει κανονική παροχή ρεύματος αλλά εξυπηρετείται έως τώρα με το εργοταξιακό! ή έχει πάρει και λειτουργεί με κανονικό τιμολόγιο και ο ΔΕΔΔΗΕ δεν σύνδεσε το καλώδιο στο ρολόι/μετρητή ακόμη. Έχει συμβεί πολλές φορές και εδώ στα νησιά.

Ο μόνος αρμόδιος για τον πίνακα είναι λοιπόν ο ηλεκτρολόγος σας , το ποιος αντικ/σε την ασφάλεια μπορεί ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός ΔΕΔΔΗΕ.
Χρόνια Πολλά καλές γιορτές!


Τα ανωτέρω τα έχεις σκεφτεί πριν τα γράψεις;

antonisfa
24-12-20, 11:45
Τα ανωτέρω τα έχεις σκεφτεί πριν τα γράψεις;
Τι ακριβώς εννοείς?

antonisfa
24-12-20, 11:54
HN1984

Αν και δεν απαντάς θα συνεχίσω λέγοντας φυσικά ναι ισχύει αυτό που ρώτησες είμαστε σκεπτόμενα όντα, οπότε επαναλαμβάνω προς τι ο σχολιασμός?

MAIK721
24-12-20, 11:56
Αυτό που δείχνει στη φωτό ο Τάσος το έχω συναντήσει. Το πινακάκι με την ασφάλεια όχι αν και είμαι από χωριό.:001_tongue:Οι ερωτήσεις έγιναν γιατί δεν γινόταν άμεσα κατανοητό με τι συνδέεται.Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσατε ότι συνήθως το έκαναν αυθαίρετα για να μην αρπάξουν φωτιά. Αυτό μόνο ο νηματοθέτης μπορεί να απαντήσει . Καλές γιορτές σε όλους:001_smile:

ΗΝ1984
24-12-20, 12:01
Έπλασες ολόκληρο σενάριο.

Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη. Παροχή 1Χ63, με νυχτερινό. Ούτε εργοστασιακό, ούτε εξωτερικές πρίζες ούτε άλλα ευφάνταστα.
Όταν το ρολόι έχει τήξεως και όχι αυτόματη για εύκολο χειρισμό, όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες, όταν θες να κάνεις μια εργασία με ασφάλεια προ του πίνακα, είναι απαραίτητη μια τέτοια διάταξη.


https://i.postimg.cc/Nj98CJ2c/IMG-20170606-171729.jpg

antonisfa
24-12-20, 12:13
Έπλασες ολόκληρο σενάριο.

Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη. Παροχή 1Χ63, με νυχτερινό. Ούτε εργοστασιακό, ούτε εξωτερικές πρίζες ούτε άλλα ευφάνταστα.
Όταν το ρολόι έχει τήξεως και όχι αυτόματη για εύκολο χειρισμό, όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες, όταν θες να κάνεις μια εργασία με ασφάλεια προ του πίνακα, είναι απαραίτητη μια τέτοια διάταξη




Δεν έπλασα σενάρια , ότι ανέφερα αγαπητέ είναι εκ πείρας και ότι βλέπουν τα μάτια μου.
Σε ποιο κανονισμό είδες εσύ αυτές τις ταρζανιές? Η γραμμή πίνακα - μετρητή ΔΕΝ διακόπτεται σε κανένα σημείο, εκτός από αν υπάρχει αρχική σύνδεση με εργοταξιακό (δεν είπα εργοστασιακό όπως εσύ) και όπως έχω δει πελάτες μου να το διατηρούν για χρόνια με αποτέλεσμα να παραμένει ο πίνακάς του στη θέση του.
Αν θες να κάνεις εργασία προ πίνακα φώναξε τη ΔΕΗ, και ας φοράει τήξεως

EDIT Όταν αναφέρεσαι σε αστικούς ηλεκτρολόγους εγώ που είμαι από επαρχία πως θα με ονόμαζες?

MAIK721
24-12-20, 12:17
Αυτό όμως είναι ένα ασφαλές κουτί . Οχι το αρχικό. Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι η εγκατάσταση πρέπει ή να αλλαχθεί επισκευαστεί αναβαθμιστεί κλπ μετά από 30 40 χρόνια, ή να αφαιρεθεί εντελώς .:001_smile:

antonisfa
24-12-20, 12:22
Αυτό όμως είναι ένα ασφαλές κουτί . Οχι το αρχικό. Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι η εγκατάσταση πρέπει ή να αλλαχθεί επισκευαστεί αναβαθμιστεί κλπ μετά από 30 40 χρόνια, ή να αφαιρεθεί εντελώς .:001_smile:
Να αφαιρεθεί εντελώς σωστά!

ΗΝ1984
24-12-20, 12:23
Είναι απλά τα πράγματα.
Αυτό το πινακάκι της PILUX (πολύ παλιό) είχε τοποθετηθεί από την αρχή που πήρε το σπίτι ρεύμα και μάλιστα εργοταξιακό.
Από το πινακάκι αυτό αναχωρούσε κάποιο καλώδιο μικρού μήκους και κατέληγε στην πίσω πλευρά της κολώνας σε κάποια εξωτερική πρίζα/ζες ώστε να εξυπηρετούνται οι ανάγκες τους εργοταξίου σε ρεύμα. Ο ηλεκτρολόγος που το τοποθέτησε κάποια στιγμή που τελείωσαν οι εργασίες και χτίστηκε το σπίτι αφαίρεσε το καλώδιο και σύνδεσε το καλώδιο της παροχής της οικίας, προφανώς το 3Χ10, στο πινακάκι και έτσι έμεινε από τότε.
Η οικία προφανώς δεν έχει κανονική παροχή ρεύματος αλλά εξυπηρετείται έως τώρα με το εργοταξιακό! ή έχει πάρει και λειτουργεί με κανονικό τιμολόγιο και ο ΔΕΔΔΗΕ δεν σύνδεσε το καλώδιο στο ρολόι/μετρητή ακόμη. Έχει συμβεί πολλές φορές και εδώ στα νησιά.

Ο μόνος αρμόδιος για τον πίνακα είναι λοιπόν ο ηλεκτρολόγος σας , το ποιος αντικ/σε την ασφάλεια μπορεί ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός ΔΕΔΔΗΕ.
Χρόνια Πολλά καλές γιορτές!

Όλο το κείμενο σου βρίθει σιγουριάς, λες και όλες οι εγκαταστάσεις πρέπει να έχουν σημείο αναφοράς και μέτρο σύγκρισης τις δικές σου εμπειρίες.
Όσο για το εργοταξιακό, τα παράπονα στο διορθωτή.

antonisfa
24-12-20, 12:24
Έπλασες ολόκληρο σενάριο.

Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη. Παροχή 1Χ63, με νυχτερινό. Ούτε εργοστασιακό, ούτε εξωτερικές πρίζες ούτε άλλα ευφάνταστα.
Όταν το ρολόι έχει τήξεως και όχι αυτόματη για εύκολο χειρισμό, όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες, όταν θες να κάνεις μια εργασία με ασφάλεια προ του πίνακα, είναι απαραίτητη μια τέτοια διάταξη.




Για εργασίες προ κανονικής σύνδεσης ΝΑΙ όχι όμως για μόνιμη παροχή

antonisfa
24-12-20, 12:27
Όλο το κείμενο σου βρίθει σιγουριάς, λες και όλες οι εγκαταστάσεις πρέπει να έχουν σημείο αναφοράς και μέτρο σύγκρισης τις δικές σου εμπειρίες.
Όσο για το εργοταξιακό, τα παράπονα στο διορθωτή.
Αν γνωρίζεις και όχι άν ξέρεις γιατί γνωρίζω σημαίνει έχω δει με τα μάτια μου οπότε γράφω με σιγουριά. Κανείς δεν είναι αλάθητος η εμπειρία όμως βγαίνει από την αγάπη που έχουμε για αυτό που κάνουμε ως επαγγελματίες.

Εν τέλει χρειάζεται να φτιάχνουμε σενάρια για την κατανόηση των άλλων...

thomasgree
24-12-20, 12:45
Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη. Παροχή 1Χ63, με νυχτερινό. Ούτε εργοστασιακό, ούτε εξωτερικές πρίζες ούτε άλλα ευφάνταστα.
Όταν το ρολόι έχει τήξεως και όχι αυτόματη για εύκολο χειρισμό, όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες, όταν θες να κάνεις μια εργασία με ασφάλεια προ του πίνακα, είναι απαραίτητη μια τέτοια διάταξη.




Πες μου σε πόσες δικές σου δουλειές άφησες κουτί ή πινακάκι ενδιάμεσα στην παροχή μέχρι το μετρητή για το λόγο που ανέφερες.
Το τονισμένο που αναφέρεται?

ΗΝ1984
24-12-20, 12:59
Πες μου σε πόσες δικές σου δουλειές άφησες κουτί ή πινακάκι ενδιάμεσα στην παροχή μέχρι το μετρητή για το λόγο που ανέφερες.
Το τονισμένο που αναφέρεται?



Οι ''δουλειές'' μου και η δουλειά μου, δεν έχουν να κάνουν ούτε κατά διάνοια με τις δουλείες που περιγράφετε.

thomasgree
24-12-20, 13:13
Οι ''δουλειές'' μου και η δουλειά μου, δεν έχουν να κάνουν ούτε κατά διάνοια με τις δουλείες που περιγράφετε.
Καλά Χριστούγεννα!

ΗΝ1984
24-12-20, 13:46
Καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο, με υγεία πάνω από όλα.

vasilllis
24-12-20, 16:09
Έπλασες ολόκληρο σενάριο.

Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη. Παροχή 1Χ63, με νυχτερινό. Ούτε εργοστασιακό, ούτε εξωτερικές πρίζες ούτε άλλα ευφάνταστα.
Όταν το ρολόι έχει τήξεως και όχι αυτόματη για εύκολο χειρισμό, όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες, όταν θες να κάνεις μια εργασία με ασφάλεια προ του πίνακα, είναι απαραίτητη μια τέτοια διάταξη.


https://i.postimg.cc/Nj98CJ2c/IMG-20170606-171729.jpg


Αυτο που δείχνεις δεν μπορω να το χαρακτηρίσω ουτε ασφαλές ουτε καν χρησιμο,ουτε καν εντος των απαιτησεων ΕΛΟΤ ,απορω που λες για ευκολο χειρισμό! Εύκολος χειρισμός θα ηταν να ανοιγε το πορτακι του πίνακα και να εχει ολες τι ασφαλιστικές διατάξεις ...
Απαραίτητο,δεν το λες με την καμια.

ΗΝ1984
24-12-20, 19:09
Αυτο που δείχνεις δεν μπορω να το χαρακτηρίσω ουτε ασφαλές ουτε καν χρησιμο,ουτε καν εντος των απαιτησεων ΕΛΟΤ ,απορω που λες για ευκολο χειρισμό! Εύκολος χειρισμός θα ηταν να ανοιγε το πορτακι του πίνακα και να εχει ολες τι ασφαλιστικές διατάξεις ...
Απαραίτητο,δεν το λες με την καμια.

Και που ξέρεις ότι δεν ανοίγει-κλείνει με τέσσερα ταχύκλειστα.
Ηλεκτρολόγος που αναλαμβάνει ''δουλειές'' δεν είμαι, ό,τι ''δουλειά'' κάνω είναι ιδιωτική, όπερ το κέρδος είναι εκτός των επιδιώξεων και των στόχων μου. Πρωτεύοντα ρόλο έχει η ασφάλεια, χωρίς εκπτώσεις για να πάρω τη ''δουλειά''.

Καλές και ακίνδυνες γιορτές σε σένα και τους πελάτες σου.

vasilllis
24-12-20, 20:46
Και που ξέρεις ότι δεν ανοίγει-κλείνει με τέσσερα ταχύκλειστα.
Ηλεκτρολόγος που αναλαμβάνει ''δουλειές'' δεν είμαι, ό,τι ''δουλειά'' κάνω είναι ιδιωτική, όπερ το κέρδος είναι εκτός των επιδιώξεων και των στόχων μου. Πρωτεύοντα ρόλο έχει η ασφάλεια, χωρίς εκπτώσεις για να πάρω τη ''δουλειά''.

Καλές και ακίνδυνες γιορτές σε σένα και τους πελάτες σου.
Καλές γιορτές και σε εσένα και σε όλο τον κόσμο.
.
Αν θεωρεις οτι βαζωντας δευτερη τήξεως σε σειρα με μικροτερη ασφαλεια ή ακομα και μετα τον μικροαυτόματο ,προσφερεις κατι παραπανω στον πελατη σου τοτε θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου...
Αυτος ο διακοπτης με τον χαλυβδινο κουτι χρησιμοποιουνταν το 1970 ,βαλε τον στην ακρη και ξεφυλισε κανενα καταλογο εταιριων,Κατι θα βρεις να χρησιμοποιησεις.
Αυτο με τα ταχυκλειστα δεν το καταλαβα..ταχυκλειστα εννοεις τα κουμπωματα?


Υ.Γ ας αφησουμε τα ειρωνικα σχολια απ'εξω.

ΗΝ1984
24-12-20, 22:43
Δεν ανέφερα πουθενά για δεύτερη τήξεως, εκτός της 63Α τήξεως που έχει μέσα το ρολόι. Το κουτί έχει μέσα μόνο έναν διακόπτη των 100Α, περίπου σαν αυτό που με διευκολύνει για όποια εργασία κάνω αφού δεν μπορώ να ρίξω το ρολόι.

https://static.kafkas.gr/uploads/resources/358061/diakoptis-fortiou-3p-100a-enlarge.jpg?lm=F2A77C60FCCD3A80BD1AFFA5EFCF70E1

vasilllis
24-12-20, 23:49
μα αναφερεις :
Πρωτεύοντα ρόλο έχει η ασφάλεια, χωρίς εκπτώσεις για να πάρω τη ''δουλειά''.
Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη.(αυτο που εδειχναν εχει ΚΑΙ ασφαλεια)
όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες,

Προαφανως λοιπον,βαζεις εναν διακοπτη στην γραμμη απο ρολοι-κεντρικο πινακα.Δεν παρεχει καμια απολυτως ασφαλεια,αυτος που θα ερθει να κανει εργασιες γνωριζει τι θα κανει.
Γιατι δεν μπορεις να κλεισεις την ασφαλεια του ρολογιου?

antonisfa
25-12-20, 00:49
1. Για πες μια εργασία που χρειάζεται να κάνεις διακοπή και πρέπει να κόψεις από τον μετρητή.
2. Θα μπορούσες κάλιστα να τοποθετήσεις τον διακόπτη αυτόν δίπλα στον γεν. πίνακα για να σε εξυπηρετεί όταν το θελήσεις. Να δηλώνεται και στην ΥΔΕ. Είναι δηλωμένοι αυτοί που ήδη έχεις τοποθετήσει?
Αυτό άλλωστε το να βρίσκεται δίπλα στο γεν. πίνακα την εμφανή θέση είναι και το ασφαλές.
Καλά Χριστούγεννα!

ΗΝ1984
25-12-20, 11:03
μα αναφερεις :
Πρωτεύοντα ρόλο έχει η ασφάλεια, χωρίς εκπτώσεις για να πάρω τη ''δουλειά''.
Στην επόμενη φωτώ μέσα στον κύκλο έχει τέτοιο διακόπτη.(αυτο που εδειχναν εχει ΚΑΙ ασφαλεια)
όταν έχεις εναέριο καλώδιο επιρρεπή στις καιρικές συνθήκες,

Προαφανως λοιπον,βαζεις εναν διακοπτη στην γραμμη απο ρολοι-κεντρικο πινακα.Δεν παρεχει καμια απολυτως ασφαλεια,αυτος που θα ερθει να κανει εργασιες γνωριζει τι θα κανει.
Γιατι δεν μπορεις να κλεισεις την ασφαλεια του ρολογιου?

Άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις;
Αναφέρω πολλές φορές ότι το ρολόι έχει τήξεως 1Χ63Α και φυσικά είναι σφραγισμένο.

Χρόνια πολλά.

ΗΝ1984
25-12-20, 11:08
1. Για πες μια εργασία που χρειάζεται να κάνεις διακοπή και πρέπει να κόψεις από τον μετρητή.
2. Θα μπορούσες κάλιστα να τοποθετήσεις τον διακόπτη αυτόν δίπλα στον γεν. πίνακα για να σε εξυπηρετεί όταν το θελήσεις. Να δηλώνεται και στην ΥΔΕ. Είναι δηλωμένοι αυτοί που ήδη έχεις τοποθετήσει?
Αυτό άλλωστε το να βρίσκεται δίπλα στο γεν. πίνακα την εμφανή θέση είναι και το ασφαλές.
Καλά Χριστούγεννα!


Μια πολλή μεγάλη εργασία που έγινε; Αλλαγή σκεπής από ελλενίτ σε κεραμίδι με όλο το φέροντα οργανισμό. Το καλωδιο περνάει από το αέτωμα και την ψευδοροφή. Θα δούλευαν άνθρωποι με πριόνια, σφυριά και άλλα κοπτικά εργαλεία με το καλωδιο ενεργό;

Χρόνια πολλά.

antonisfa
25-12-20, 17:48
Μια πολλή μεγάλη εργασία που έγινε; Αλλαγή σκεπής από ελλενίτ σε κεραμίδι με όλο το φέροντα οργανισμό. Το καλωδιο περνάει από το αέτωμα και την ψευδοροφή. Θα δούλευαν άνθρωποι με πριόνια, σφυριά και άλλα κοπτικά εργαλεία με το καλωδιο ενεργό;

Χρόνια πολλά.
Aκόμη και σε αυτήν την περίπτωση αν το παροχικό σου είναι ΝΥΜ ή ΝΥΥ ή και ΝΥΑ και ρευματοφόρο μπορείς να το απομονώσεις και να το απομακρύνεις, να το ξηλώσεις δηλαδή από τον γεν. πίνακα με τις ανάλογες προφυλάξεις.
Η ελαφριά κατασκευή από ελλενίτ δεν σε εμποδίζει στο να το κάνεις.
Θα ήταν λίγο δύσκολο αν ήταν εγκυβωτισμένο σε μπετόν αλλά και πάλι θα το καταργούσες πριν την είσοδό του στην οικία.

Επίσης Χρόνια Πολλά και σε σένα.

xazoxaroumenos
29-12-20, 16:53
ειναι το κλασικό κουτί που βάζανε τότε (κυρίως στα εξοχικά) μετά το ρολόι. στην μια μεριά της κολόνας συνήθως στην γωνία του οικοπέδου το ρολόι (έξω από το οικόπεδο- περίφραξη) και στην άλλη μεριά της ίδιας κολόνας αυτό ( από τη μέσα μεριά του οικοπέδου).
απορώ από της ερωτήσεις. κανένας δεν το έχει συναντήσει? χιλιάδες τέτοιες εξοχικές κατοικίες (αλλά και μόνιμες)κυρίως σε χωριά και περιοχές εκτός μεγάλων πόλεων το έχουν έτσι ακόμα.
το κάνανε για να κόβουν το ρεύμα σε όλο το σπίτι όταν έφευγαν από φόβο μην πάρουν καμιά φωτιά (κάτι θα ξέρανε μιας και πολλά ήταν αυθαίρετα με αυτοσχέδιες εγκαταστάσεις).
μπορείς κάλλιστα να το καταργήσεις να μην υπάρχει αλλά το αν θα αντέχει η παροχή τα φορτία και η αλλαγή ασφάλεια του σπιτιού θα εξαρτηθεί από το τη ρολόι έχεις και τη ασφάλεια έχει εκεί μέσα και μετά η διατομή της παροχής που πάει στο σπίτι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήταν η πιο αναλυτική και ευστοχη απάντηση. Μίλησα με το ΔΕΔΗΕ και θα έρθουν να αλλάξουν και εκείνοι την ασφάλεια στο ρολόι τους σε 35Α. Το καλώδιο είναι επαρκούς διατομής για να το αντέξει. Επειδή το ρολόι είναι 5m απο τη θάλασσα, θα αλαχτεί το pilux με ένα πινακάκι με μεγάλο IP(αδειαβροχο όσο γίνεται) με μια αυτόματη ασφαλειούλα και τέλος.