PDA

Επιστροφή στο Forum : LED Blinking για δύο Λεπτά



Terrabyter
23-12-20, 12:17
Καλησπέρα σας, έχω κάνει το παρακάτω κυκλωματάκι που δουλεύει με 9 v μπαταρία και αναβοσβήνει ένα LED.

82608

οι τιμές είναι οι εξής :

82609

Αυτό ήταν το πρώτο βήμα που έκανα...

Θέλω να κάνω το εξής τώρα, να επεκτείνω το κύκλωμα να βάλω ένα Momentary Push Button και όταν αυτό πατηθεί να παίζει το παραπάνω κύκλωμα για δυο λεπτά. Δηλαδή επί x λεπτά (δύο στην συγκεκριμένη περίπτωση) να αναβοσβήνει το LED.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

mikemtb
23-12-20, 13:09
Καλησπέρα!
Το θελεις για ακριβως 2 λεπτα?
Αν ηταν εναμιση η δυόμιση, θα ηταν πρόβλημα?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Terrabyter
23-12-20, 13:13
Καλησπέρα!
Το θελεις για ακριβως 2 λεπτα?
Αν ηταν εναμιση η δυόμιση, θα ηταν πρόβλημα?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To 1 & 1/2 ναι δεν μου κάνει ούτε το 2 & 1/2, το θέλω περίπου στα δύο λεπτά, ας πούμε από 1 λεπτό και 50 δευτερόλεπτα έως 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα.

nestoras
23-12-20, 13:26
Ε, αφου το επιασες με τον 555, βαλε ακομη εναν σε monostable συνδεσμολογια ο οποιος θα ενεργοποιει για 2 λεπτα (περιπου) την τροφοδοσια (μεσω ενος τρανζιστορ) του multivibrator που εχεις τωρα.

Προφανως υπαρχουν κι αλλες μεθοδοι :-)

chipakos-original
23-12-20, 13:45
Καλησπέρα σας, έχω κάνει το παρακάτω κυκλωματάκι που δουλεύει με 9 v μπαταρία και αναβοσβήνει ένα LED.

82608

οι τιμές είναι οι εξής :

82609

Αυτό ήταν το πρώτο βήμα που έκανα...

Θέλω να κάνω το εξής τώρα, να επεκτείνω το κύκλωμα να βάλω ένα Momentary Push Button και όταν αυτό πατηθεί να παίζει το παραπάνω κύκλωμα για δυο λεπτά. Δηλαδή επί x λεπτά (δύο στην συγκεκριμένη περίπτωση) να αναβοσβήνει το LED.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;
Αν βάλεις ένα LED που αναβοσβήνει μόνο του χωρίς κύκλωμα από αυτά που αναβοσβήνουν με μόνο τάση στα πόδια τους τότε με ένα 555 σε λειτουργία Timer έχεις τελειώσει και μάλιστα με ρυθμιζόμενο χρόνο για να το φέρεις ακριβώς εκεί που θέλεις εσύ δηλαδή στα 120 Sec.

elektronio
23-12-20, 14:19
Μπορεί να γίνει με την λύση του Νέστορα ή παρόμοια με έλεγχο του trigger του 555 από ένα άλλο 555 συνδεδεμένο σαν μονοσταθή. Με αυτή τη λύση υπάρχει και έλεγχος στην ταχύτητα που αναβοσβήνει το LED ενώ με την λύση του LED που αναβοσβήνει μόνο του δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

MacGyver
23-12-20, 16:04
Ακόμα ποιο απλά: ένα κοινό τρανζίστορ διακόπτη τύπου 2N2222 με CR στη βάση (R σε σειρά με την Β) και μπουτόν να συνδέει τον C στιγμιαία στην τάση.

pstratos
23-12-20, 21:58
Μπράβο για την προσέγγιση. Πολύ εκπαιδευτικό το κύκλωμα με τα RC και 555.
Μόλις τριφτείς λίγο, και ανοίξει η όρεξη, ένα AVR tiny με μια αντίσταση και ένα led:001_tt2::001_tt2:

Terrabyter
25-12-20, 20:43
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά καλά Χριστούγεννα,


Ε, αφου το επιασες με τον 555, βαλε ακομη εναν σε monostable συνδεσμολογια ο οποιος θα ενεργοποιει για 2 λεπτα (περιπου) την τροφοδοσια (μεσω ενος τρανζιστορ) του multivibrator που εχεις τωρα.

Προφανως υπαρχουν κι αλλες μεθοδοι :-)

Ο παραπάνω τρόπος που αναφέρει ο nestoras (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31470) είναι αυτός που με ενδιαφέρει να υλοποιήσω γιατί έχω πλήρη έλεγχο των δύο διαστημάτων όπως λέει και ο electronio (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=56346).


Μπορεί να γίνει με την λύση του Νέστορα ή παρόμοια με έλεγχο του trigger του 555 από ένα άλλο 555 συνδεδεμένο σαν μονοσταθή. Με αυτή τη λύση υπάρχει και έλεγχος στην ταχύτητα που αναβοσβήνει το LED ενώ με την λύση του LED που αναβοσβήνει μόνο του δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Πάμε τώρα, στο κύκλωμα έχει προστεθεί ένας ακόμα 555 timer σε Monostable συνδεσμολογία και έχει ως εξής :


82625

Νέστορα θα μπορούσες να με βοηθήσεις στη σύνδεση μεταξύ των δύο timer τι Transistor πρέπει να βάλω και αν χρειάζεται και κάποιες αντιστάσεις;

nestoras
25-12-20, 20:48
Το πιο απλο ειναι να βαλεις ενα NPN (πχ 2Ν3904) κι αντι να δινεις/κοβεις την ταση τροφοδοσιας, να δινεις/κοβεις τη γειωση ολου του κυκλωματος ή τη γείωση μόνο του led ή να παιξεις με το reset pin του multivibrator.

Terrabyter
25-12-20, 21:15
Το πιο απλο ειναι να βαλεις ενα NPN (πχ 2Ν3904) κι αντι να δινεις/κοβεις την ταση τροφοδοσιας, να δινεις/κοβεις τη γειωση ολου του κυκλωματος ή τη γείωση μόνο του lef ή να παιξεις με το reset pin του multivibrator.

τώρα με μπέρδεψες περισσότερο, θα σου πω τη σκέψη μου και θα μου πεις αν είναι ορθή και αν γίνετε

Εγώ με τις ελάχιστες γνώσεις μου, χομπίστας είμαι και προσπαθώ όταν μου χρειάζεται κάτι σε ηλεκτρονικά σε κάποια κατασκευή / project να το φτιάχνω για να κάνω την όλη υλοποίηση πιο σωστή και πιο εύκολη, έλεγα να βάλω ένα BC547 αλλά δεν ξέρω πως να υπολογίσω το Load και τι αντιστάσεις να βάλω RL και RB

nestoras
25-12-20, 23:09
Δες αυτό:

82626

Terrabyter
26-12-20, 03:53
Σε ευχαριστώ πολύ,

αυτό είναι το Datasheet (https://www.onsemi.com/pub/Collateral/2N3904-D.pdf)του 2N3904. Θα ήθελα τη βοήθεια ποιες τιμές πρέπει να πάρω για τα παρακάτω

VCE(sat)
VBE(sat)
hFE

έχει Minimum έχει Maximum και έχει και ανάλογα τα mA.

nestoras
26-12-20, 11:49
Τι υπολογισμους θελεις να κανεις?
Αν θες εξηγησε μας λιγο. Δε βλεπω κατι critical στην εφαρμογη σου που να απαιτει υπολογισμους.
Δες σε ποια mA θα παιξεις και παρε τις αντιστοιχες τιμες. Τα διαγράμματα βοηθανε περισσοτερο απο τα πινακακια επειδη βλεπεις συνολικα τι συμβαινει οποτε ριξε και σε αυτα μια ματια.

Απο την αλλη βλεπω οτι δεν εχεις πυκνωτες αποζευξης στα ολοκληρωμενα, προστασια απο αναποδη πολικοτητα, debounce στο κουμπι trigger κτλ.

xrist sakis
26-12-20, 14:55
Χρόνια πολλά!
Δεν χρειάζεται τρανζίστορ. Βγάλε το pin 4 από το 2ο 555 και σύνδεσέ το στο pin 3 του πρώτου. Όση ώρα είναι high η έξοδος του πρώτου (pin 3) θα δουλεύει το δεύτερο 555. Μία ένσταση μόνο για το trigger του πρώτου, Κανονικά θέλει αντίσταση από το 2 στο + και το μπουτόν από το 2 στην γείωση.
Σάκης

nestoras
26-12-20, 15:08
Χρόνια πολλά!
Δεν χρειάζεται τρανζίστορ. Βγάλε το pin 4 από το 2ο 555 και σύνδεσέ το στο pin 3 του πρώτου. Όση ώρα είναι high η έξοδος του πρώτου (pin 3) θα δουλεύει το δεύτερο 555. Μία ένσταση μόνο για το trigger του πρώτου, Κανονικά θέλει αντίσταση από το 2 στο + και το μπουτόν από το 2 στην γείωση.
Σάκης

Πολυ σωστα για το τριγκερ. Ο 555 τριγκαρεται με αρνητικο παλμο στο pin 2.
Οποτε θελει μια pull up αντισταση στην τροφοδοσια και το button να δινει γειωση στο πιν2 καθε φορα που πατιεται. Σωστος επισης ειναι κι ο ελεγχος του multivibrator μεσω του reset pin. Υπαρχουν πολλοι τροποι υλοποιησης.

Terrabyter
26-12-20, 18:03
Τι υπολογισμους θελεις να κανεις?
Αν θες εξηγησε μας λιγο. Δε βλεπω κατι critical στην εφαρμογη σου που να απαιτει υπολογισμους.
Δες σε ποια mA θα παιξεις και παρε τις αντιστοιχες τιμες. Τα διαγράμματα βοηθανε περισσοτερο απο τα πινακακια επειδη βλεπεις συνολικα τι συμβαινει οποτε ριξε και σε αυτα μια ματια.

Θέλω να μάθω να υπολογίζω την RB, δεν είναι αν είναι critical ή όχι η εφαρμογή αλλά είναι ευκαιρία να μάθω...

επίσης θα ήθελες να μου εξηγήσεις η να μου πεις που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα παρακάτω :


Απο την αλλη βλεπω οτι δεν εχεις πυκνωτες αποζευξης στα ολοκληρωμενα, προστασια απο αναποδη πολικοτητα, debounce στο κουμπι trigger κτλ.

Το θέμα μου δεν είναι να απλά να το υλοποιήσω είναι να μάθω για να μπορώ να κάνω και πιο σύνθετα πράγματα στο μέλλον

Terrabyter
27-12-20, 06:19
Καλημέρα,

έχω κάνει κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα με βάση αυτά που μου είπε ο Νέστορας (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31470) εδώ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=99156&p=905077&viewfull=1#post905077).

82638

Αυτό που δεν κατάφερα να κατανοήσω και παραμένει απορία είναι πως υπολογίζεται η RB, βρήκα αρκετά ψάχνοντας αλλά κάθε φορά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό και χάθηκα.

xrist sakis
27-12-20, 20:01
Καλησπέρα,
είναι πολύ απλό να υπολογίσεις την αντίσταση στην βάση... Ξεκινάς από το ρεύμα συλλέκτη. Αν θέλεις ρεύμα συλλέκτη Ic=100mA π.χ. και το β του τρανζίστορ είναι 50, τότε το ρεύμα της βάσης είναι 100/50=2 mA. Δηλαδή θέλεις ρεύμα 2 mA για να άγει το 2Ν3904 και να περάσει ρεύμα 100 mA. Αν η τάση σου είναι 9 V τότε η αντίσταση πρέπει να είναι 9-0,6/2=4200 Ω. Η στρογγυλοποιήση ας γίνει προς τα κάτω ήτη 3,9Κ. Το 0,6 είναι η Vbe. Πού ειναι το μπέρδεμα; Αυτά είναι απλά πράγματα αλλά θέλουν διάβασμα καί αγάπη...
Καλό βράδυ

Terrabyter
29-12-20, 21:03
Καλησπέρα, έχω κάνει το θεωρητικό από την αρχή, αντί για δύο 555 έχω χρησιμοποιήσει ένα 556.

82654

xrist sakis
30-12-20, 12:53
Καλημέρα!
Το pin 13(discharge) γιατί είναι στον αέρα; Αν και πάλι δεν θα δεις τίποτα στην έξοδο γιατί η σταθερά του πρώτου είναι Τ=1,1*500*220μF=0,121 sec, ενώ η συχνότητα του δεύτερου είναι
F=1,44/(680k+680k+680)*2,2μF=0,322 Hz. Οι υπολογισμοί που έκανες είναι λάθος. Δεν μπορεί η περίοδος του πρώτου να είναι μικρότερη του πρώτου. Ξανακάνε τους υπολογισμούς και στρογγυλοποίησε τις αντιστάσεις στις τιμές του εμπορίου( E12 series).
Σάκης

Terrabyter
30-12-20, 15:10
Καλημέρα!
Το pin 13(discharge) γιατί είναι στον αέρα; Αν και πάλι δεν θα δεις τίποτα στην έξοδο γιατί η σταθερά του πρώτου είναι Τ=1,1*500*220μF=0,121 sec, ενώ η συχνότητα του δεύτερου είναι
F=1,44/(680k+680k+680)*2,2μF=0,322 Hz. Οι υπολογισμοί που έκανες είναι λάθος. Δεν μπορεί η περίοδος του πρώτου να είναι μικρότερη του πρώτου. Ξανακάνε τους υπολογισμούς και στρογγυλοποίησε τις αντιστάσεις στις τιμές του εμπορίου( E12 series).
Σάκης

Καλησπέρα,



Ως προς τις αντιστάσεις του για τον πρώτο Timer έχεις δίκιο από κεκτημένη ταχύτητα έβαλα Ωhm αντί για KΩhm.



Γιατί να κάνω στρογγυλοποίηση; χρησιμοποιώ αντιστάσεις με Tollerance 1% Millitary σειράς.



Το Pin 12 (Discharge για τον δεύτερο Timer) είναι όντος στον αέρα γιατί αν δεις Αντίσταση και Πυκνωτής πάνε στο Pin 9 (Output δεύτερου Timer). Έχω διαβάσει σε κάποια παραδείγματα που είδα ότι από τη στιγμή που ο ένας timer είναι σε συσχέτιση με τον άλλο τότε πρέπει να γίνει έτσι, δεν το έχω κάνει στην πράξη ακόμα το κύκλωμα για δοκιμή, όταν το κάνω θα πω αν δουλέψει ή όχι.


Παράθεση του θεωρητικού και πάλι με διορθωμένες τις αντιστάσεις.

82663