PDA

Επιστροφή στο Forum : sonoff mini διακοπτης σε κυκλωμα αλε ρετουρ με δυο διακοπτες



gtok34
24-12-20, 21:26
Καλησπερα και χρονια πολλα. Τελευταια μπηκα στο τρυπακι και εγω να κανω το σπιτι και καποια πραγματα εξυπνα για λογους χρηστικότητας και οχι εφε. Εβαλα λοιπον καποιους διακοπτες αφής sonoff μονους και διπλούς στα φωτα σαλονιού μπαλκονιου. Θελω να βαλω ομως σε αλε ρετουρ στης κουζινα και διαδρομου μαζι και εχω απορία για την συνδεσμολογια. Επειδη το sonoff mini το δινουν για αλε ρετουρ κυκλωμα και ειδα σε αρκετα video στο Youtube οτι το εχουν κανει. Ο διακοπτης του σπιτιου μου βγαζει 3 καλωδια το ενα μαυρο Lin και δυο καφε. το ιδιο και ο αλλος διακοπτης απο την αλλη. Το sonoff mini rele εχει τις εξης επαφες. N1 N2 Lin Lout S1 kai S2. οι επαφες S1 kai s2 ειναι για διακοπτη (switch) η συνδεσμολογια ειναι οπως φαινεται στην εικονα82621 η εισοδος μαυρο καλωδιο μπαινει στο Lin ουδετερο μπορω να παρω απο διπλα εχει πριζα. το s2 βλεπω συνδεεται στην πριζα εκει που υπηρχε πριν to μαυρο καλωδιο com. η ερωτηση ειναι τα αλλα δυο καφε καλωδια πρεπει να μπουν το ενα στο lout kai το αλλο στο s1? Αν τα βαλω ετσι μου μενει μια ελευθερη επαφη της πριζας που πριν εμπαιναν τα δυο καφε. (επιστροφες). καποια βοηθεια πανω σε αυτο? εδω https://youtu.be/SFq4zdP-n3c το εχει κανει ο φιλος σε απλο διακοπτη για να καταλαβετε

mpartzokas
28-12-20, 12:10
Με την καλωδίωση που έχεις δε γίνεται επειδή, όπως φαίνεται και στην εικόνα που έστειλες, χρειάζονται 3 καλώδια ανάμεσα στους αλέ-ρετούρ.Εσύ έχεις 2 - τα 2 καφέ.

mpartzokas
28-12-20, 12:24
Μπορείς να κάνεις όμως το εξής:

Στον αλε-ρετούρ που έχεις τη φάση να πας ουδέτερο(είπες ότι έχεις δίπλα πρίζα) και να εγκαταστήσεις ένα sonoff διακόπτη αφής τροφοδοτώντας τον με 230V L-N.
Με τα δύο καφέ που πάνε στον άλλο αλέ ρετούρ θα μεταφέρεις 230V L-N και θα τροφοδοτήσεις έναν δεύτερο sonoff διακόπτη αφής ενώ στο Lout θα συνδέσεις τη φάση του φωτιστικού.

Για να δουλέψει αυτό, η μόνη προϋπόθεση είναι να μπορείς να τριγκάρεις το δεύτερο διακόπτη αφής από τον πρώτο. Δεν ξέρω αν είναι αυτό δυνατό.

MAN0S
29-12-20, 01:45
Νομιζω ότι γίνεται με σενάριο.Θα χρειαστείς 2 sonoff mini,ένα για τον κάθε διακόπτη.Το ένα θα το συνδέσεις κανονικά κ θα κάνει on κ οff.Στο δεύτερο θα συνδέσει τα in κ τα s με τον αλλο διακόπτη,αλλά όχι τα out.Θα δώσεις ρεύμα μόνο στον πρώτο διακόπτη,σαν να μην είναι alle retour. Σκεψου το σαν να μην είναι alle retour αλλά 2 απλοί διακόπτες,με σενάριο μεταξύ τους να κάνει ο καθένας ότι κ ο άλλος.Μπορεις όπου έχει φάση κ ουδέτερο να προσθέσεις κ επιπλέον διακοπτες μαζί με mini κ να έχεις επιπλέον "alle retour".Το mini κάθε φορά που τριγκαρει αλλάζει κυκλικά την κατάσταση του.Δεν το έχω κάνει στην πράξη,αλλά νομίζω ότι γίνεται.Βεβαια επειδή θέλει μια μικρη επέμβαση στα ηλεκτρικά,καλό είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο,το κοστος θα είναι αστείο κ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Επίσης ο ηλεκτρολόγος θα μπορέσει να βρει τα κουτιά του συγκεκριμένου alle retour,κ τότε θα είναι εύκολο να κάνει την συνδεσμολογια που φαίνεται στο πρώτο σου μνμ,κ να μην χρειαστεί δεύτερο mini κ σενάριο.

mpartzokas
29-12-20, 09:38
Νομιζω ότι γίνεται με σενάριο.Θα χρειαστείς 2 sonoff mini,ένα για τον κάθε διακόπτη.Το ένα θα το συνδέσεις κανονικά κ θα κάνει on κ οff.Στο δεύτερο θα συνδέσει τα in κ τα s με τον αλλο διακόπτη,αλλά όχι τα out.Θα δώσεις ρεύμα μόνο στον πρώτο διακόπτη,σαν να μην είναι alle retour. Σκεψου το σαν να μην είναι alle retour αλλά 2 απλοί διακόπτες,με σενάριο μεταξύ τους να κάνει ο καθένας ότι κ ο άλλος.Μπορεις όπου έχει φάση κ ουδέτερο να προσθέσεις κ επιπλέον διακοπτες μαζί με mini κ να έχεις επιπλέον "alle retour".Το mini κάθε φορά που τριγκαρει αλλάζει κυκλικά την κατάσταση του.Δεν το έχω κάνει στην πράξη,αλλά νομίζω ότι γίνεται.Βεβαια επειδή θέλει μια μικρη επέμβαση στα ηλεκτρικά,καλό είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο,το κοστος θα είναι αστείο κ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Επίσης ο ηλεκτρολόγος θα μπορέσει να βρει τα κουτιά του συγκεκριμένου alle retour,κ τότε θα είναι εύκολο να κάνει την συνδεσμολογια που φαίνεται στο πρώτο σου μνμ,κ να μην χρειαστεί δεύτερο mini κ σενάριο.

Έχεις δίκιο ότι μπορεί να γίνει και με 2 sonoff mini, χωρίς καλωδιακές αλλαγές, αρκεί να μπορείς να τριγκάρεις το ένα από το άλλο.

leuteris107
29-12-20, 11:40
Μπορείς να δοκιμάσεις και με shelly 1L (https://shelly.cloud/documents/user_guide/shelly_1l.pdf)