PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματος πλήρωσης



mastersaluki
27-12-20, 18:13
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σς αν ξέρετε γενικά για το παρακάτω. Έχω τον παρακάτω αυτόματο πλήρωσης. Ξέρεις κανείς πως μειώνεται η πίεση; αν κλείνω την βίδα από πάνω; η όταν την ανοίγω;; ευχαριστώ

https://www.mafou.gr/aitomato-pliroseos-me-manometro-far-rubinetterie-2110-far-2110

el greco 1
27-12-20, 18:58
οταν ξεβιδωνεις την πανω βιδα,η κατω βιδα θα ειναι παντα ανοιχτη.

ΗΝ1984
27-12-20, 19:32
Η κάτω βίδα με το άσπρο κάλυμα είναι η παροχή. Πρέπει πάντα ανοικτή. Η πάνω είναι ο ρυθμιστής. Όσο βιδώνεις μέσα, η πίεση ανεβαίνει, όσο ξεβιδώνεις έξω η πίεση χαμηλώνει. Μετά τη ρύθμιση, σφίξιμο το κόντρα παξιμάδι.

micalis
28-12-20, 20:05
Εχε υποψιν οτι η πιεση ΔΕΝ ανεβαινει αμεσως

mastersaluki
29-12-20, 19:21
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας, άρα εγώ που θέλω να την μειώσω θα την ξεβιδωσω... Και πάλι ευχαριστώ

Ηλιας Α
29-12-20, 20:12
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας, άρα εγώ που θέλω να την μειώσω θα την ξεβιδωσω... Και πάλι ευχαριστώ

Δεν φτάνει να την ξεβιδώσεις, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αφαιρέσεις υγρό (νερό) για να εκτονωθεί η αρχική πίεση.

chrismix
29-12-20, 21:57
Λογικά εκει κοντά θα έχει βάνα μετα τον αυτοματο πλήρωσης αν δεν βρεις κατι μπορεις απλα να εξαερώσεις ενα σώμα για λίγη ώρα

kasikis
30-12-20, 06:53
Κάπου υπάρχει ασφαλιστικό (πιθανόν 3-4 bar) άνοιξέ το λίγο και φέρε την πίεση πιο κάτω από εκεί που θέλεις. Θα περιμένεις ώρα μέχρι να βρεις την σωστή τιμή γιατί οι μεταβολές γίνονται σιγά σιγά. Μην επιχειρήσεις να βιδώσεις 5 στροφές δεις την επιθυμητη πίεση και φύγεις. Μία με δύο στροφές (αργά και βασανιστικά). Και να θυμάσαι άλλη πίεση κρύο νερό. Πιο ψηλή σε ζεστό νερό. Ελπίζω να τσεκάρεις και την πίεση του κλειστού δοχείου διαστολής (βασική μέτρηση) μιας και θα έχεις άδειο δίκτυο. Εκτός και αν είχες βάνες πριν και μετά τον αυτόματο , απομόνωσες και επανέφερες μετά. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να την κοιταξεις.

Ηλιας Α
30-12-20, 10:06
Κάπου υπάρχει ασφαλιστικό (πιθανόν 3-4 bar) άνοιξέ το λίγο και φέρε την πίεση πιο κάτω από εκεί που θέλεις. Θα περιμένεις ώρα μέχρι να βρεις την σωστή τιμή γιατί οι μεταβολές γίνονται σιγά σιγά. Μην επιχειρήσεις να βιδώσεις 5 στροφές δεις την επιθυμητη πίεση και φύγεις. Μία με δύο στροφές (αργά και βασανιστικά). Και να θυμάσαι άλλη πίεση κρύο νερό. Πιο ψηλή σε ζεστό νερό. Ελπίζω να τσεκάρεις και την πίεση του κλειστού δοχείου διαστολής (βασική μέτρηση) μιας και θα έχεις άδειο δίκτυο. Εκτός και αν είχες βάνες πριν και μετά τον αυτόματο , απομόνωσες και επανέφερες μετά. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να την κοιταξεις.

Έχω ακούσει πως αν ενεργοποιηθεί το ασφαλιστικό δεν στεγανοποιεί, αν ισχύει αυτό μην επεμβαίνεις σ΄αυτό

elektronio
30-12-20, 10:48
Η πίεση μπορεί να πέσει βγάζοντας λίγο νερό από τα σώματα (εξαεριστηράκια). Αν η εγκατάστααη δεν έχει (ιδανικά) καθόλου αέρα αρκεί και μια σταγόνα για να πέσει η πίεση αμέσως.

MacGyver
30-12-20, 11:36
Το κάτω είναι διακόπτης (βάνα) και το πάνω το ρυθμιστικό.
Προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι και δεν μπου αρέσει και η γεύση του καμένου - σκουριασμένου νερού.
Το κάτω το έχω πάντα κλειστό!!!
Κοιτάς που και που την πίεση και αν χρειαστεί ανοίγεις την βάνα (αυτήν η άλλη) για να κάνεις πλήρωση και μετά την κλείνεις.
Λόγοι για να χρειαστείς πλήρωση: μικροδιαρροές (φρόντισε και στα δικά μου ο υδραυλικός) η από εξαέρωση η κατά τον καθαρισμό του μαγνήτη.

Ηλιας Α
30-12-20, 12:35
]Το κάτω είναι διακόπτης (βάνα) και το πάνω το ρυθμιστικό.
Προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι και δεν μπου αρέσει και η γεύση του καμένου - σκουριασμένου νερού.
Το κάτω το έχω πάντα κλειστό!!!
Κοιτάς που και που την πίεση και αν χρειαστεί ανοίγεις την βάνα (αυτήν η άλλη) για να κάνεις πλήρωση και μετά την κλείνεις.
Λόγοι για να χρειαστείς πλήρωση: μικροδιαρροές (φρόντισε και στα δικά μου ο υδραυλικός) η από εξαέρωση [/COLOR]η κατά τον καθαρισμό του μαγνήτη.

Που; βρίσκεται ο μαγνήτης, και τι προσφέρει αν γνωρίζεις.

paulk
30-12-20, 14:47
Το κάτω είναι διακόπτης (βάνα) και το πάνω το ρυθμιστικό.
Προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι και δεν μπου αρέσει και η γεύση του καμένου - σκουριασμένου νερού.
Το κάτω το έχω πάντα κλειστό!!!
Κοιτάς που και που την πίεση και αν χρειαστεί ανοίγεις την βάνα (αυτήν η άλλη) για να κάνεις πλήρωση και μετά την κλείνεις.
Λόγοι για να χρειαστείς πλήρωση: μικροδιαρροές (φρόντισε και στα δικά μου ο υδραυλικός) η από εξαέρωση η κατά τον καθαρισμό του μαγνήτη.

Οι αυτόματοι πλήρωσης έχουν ενσωματωμένη μια βαλβίδα αντεπιστροφής, λογικά αυτή έχει κολλήσει και σου γυρνάει τα νερά πίσω και για αυτό έχεις αυτή την γεύση που αναφέρεις.
Καλό θα ήταν αν αλλάξεις τον αυτόματο πλήρωσης και να βάλεις και μια επιπλέον βαλβίδα αντεποστροφής μετά τον αυτόματο.

MacGyver
30-12-20, 16:08
Επειδή το να γνωρίζεις πράγματα πολλές φορές είναι κατάρα, στο σπίτι μου τα κάνω όλα μα όλα μόνος μου, οπότε έχω εικόνα για τα περισσότερα.
Όλες οι αντεπίστροφες είτε στην πλήρωση η στον ηλιακό κλπ είναι σάπιες. Όπου δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν είναι λάθος να μπαίνουν.
Στον ηλιακό δεν γίνεται διαφορετικά, όμως στην πλήρωση δεν χρειάζεται. Αρκεί να υπάρχει η φροντίδα που και πού και να ανοίγει χειροκίνητα η βάνα.
Εγώ δεν είδα καμία να δουλεύει σωστά, όπως και οι αυτόματοι εξαερισμοί. Όσοι φωνάζουν υδραυλικούς κάθε τόσο ας το αφήσουν ως έχει, αυτόματα.

Ο μαγνήτης δεν υπάρχει συνήθως στις παλιές εγκαταστάσεις, άρχισε να μπαίνει (αν θέλεις) στο αέριο. Κρατάει την μεταλλική λάσπη. Αν έχεις φαίνεται εύκολα (https://www.google.com/search?q=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B 9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82+%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1 %CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD+%CE%BC%CE%B5+ %CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B7).