PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιός Βάζει χέρι στα BEV ;



nepomuk
28-12-20, 17:40
Δεν σπευδω να προκαταλαβω τις εξελιξεις ,αλλα τα αμιγώς ηλεκτροκινητα οχηματα
αποτελουν μια πραγματικοτητα . Οσονουπω θα εχουμε και βαρεα οχηματα , ηλεκτρικα αστικα
λεωφορεία σε Αθηνα και Θεσ/κη και συνεχεια θα πληθαινουν . Ευλογα προκυπτουν αρκετα ερωτηματα οσον αφορα την τακτικη συντηρηση τους,
απροβλεπτες βλαβες , ζημιες μετα απο συγκρουσεις κτλπ .
Ποιος κατ αρχην βαζει χερι στα BEV (Pure Electric, or Battery-Powered Electric Vehicle); Κιθαριστας η Ντραμερ ; Μηχανικος ; Ηλεκτρολογος ; μηπως Ηλεκτρονικος ;
Μηχανικος Η/Υ ; "Σοφτγουεράς" ; Ο περίφημος "Σάμιος " γειτων στα ορια της Αμφιαλης θα τα βγαζει περα ;
Οι τεχνικοι του φορουμ εξ' ορισμου εμπλεκονται στο αντικειμενο και θα ηθελα να ερωτησω αν υπαρχει κινητικοτητα στο χωρο,
πχ εκπαιδευτικα σεμιναρια , συζητηση για επενδυσεις σε εξοπλισμα για ειδικα ισως συνεργεια ,κτλπ.
Επιπλεον απο νομικης πλευρας θα χρειαστει νομοθετικη ρυθμιση ; Εχει κανεις πληροφοριες ;
Απο πλευρας ασφαλειας ποσο φρονιμο ειναι να βαζει χερι ενας αδαης - ατζαμης σε ενα οχημα που μπορει να φερει
πανω του ενεργεια 100 KWH , ενω και οι τασεις ειναι υψηλες ;
Η "αγορα" θα λυσει απο μονη της τετοια θεματα ; Τι προβλεπετε ;

chipakos-original
28-12-20, 19:46
Φίλος που έμενε πριν τρία χρόνια στην Νορβηγία ολίγον τρελός, κάποια στιγμή μου ανέφερε ότι αγόρασε δύο αυτοκίνητα ηλεκτρικά τα οποία είχαν πρόβλημα οι μπαταρίες τους και γι αυτό οι κάτοχοι τα πέταξαν στα παλιοσίδερα απ΄όπου και ο ίδιος τα πήρε.Ανοιξε (ξεμοντάρισε) μόνος του την μπαταρία του ενός αυτοκινήτου και μετρώντας βρήκε κάποια στοιχεία χαλασμένα εντελώς και κάποια άλλα μισοπεθαμένα, μου ζήτησε να του βρω στοιχεία αλλά εγώ για διάφορους λόγους του αρνήθηκα. Εκείνος βρήκε από τα παλιά μπαταρίες τις οποίες άλλαξε και τελικά έφτιαξε το ηλεκτρικό αυτοκίνητο αλλά η αυτονομία του ήταν μόνο για 60 χιλιόμετρα.Ολοι καταλαβαίνουμε ότι απλά δεν έφτιαξε σωστά την μπαταρία διότι μάλλον ήθελε ολική ανικατάσταση που είναι και το πιο πιθανό.Δεν θέλω να εισέλθω περισσότερο διότι δεν ήμουν εκεί. Από όλα αυτά κατ αρχήν καταλαβαίνουμε ότι στο σύστημα των μπαταριών θα επικεντρωθούμε όλοι οι τεχνικοί και ότι αφού ένας ανίδεος πολίτης ολίγον μαμούνι έφτασε λίγο πριν κάνει την επισκευή μάλλον κι εμείς κάπου εκεί θα φτάσουμε ή ίσως λίγο πιο πέρα. Το πιο απλό είναι ότι οι αντιπροσωπείες θα κοιτάξουν να μας βάλουν στο περιθώριο με όποιο μέσον έχουν. Τα συνεργεία αυτοκινήτων με τους ηλεκτρολόγους τους θα βάζουν χέρι σε αυτά τα αυτοκίνητα.Αυτά για την ώρα.

micalis
28-12-20, 20:20
Η λεξη ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ σου λει τιποτα ?

xristos2
28-12-20, 20:27
εχω την εντυπωση οτι οταν παλιωνουν τα αυτοκινητα θα τα φτιαχνουν οι ηλεκτρολογοι που θα εχουν κανει σεμιναρια κτλ.
υπολογιζω οτι μιας και που το οικονομικο επιπεδο στην ελλαδα θα αργησει να ανεβει θα μαζευτουν πολλα παλια αλλα και αυτο δεν θα γινει και πολυ γρηγορα γιατι δεν θα αγοραστουν πολλα καινουργια για τον ιδιο λογο

mtzag
29-12-20, 05:54
Πηρα ηλεκτρικο κλαρκ με χαλασμενο controller κολλημενα ρελε ισχυος με κατι βραχυκλωματα ψοφιες μπαταριες
και το εφτιαξα μονος μου.
Ειναι 2t αλλα σηκωσα χαμηλα και 3t και οι μπαταριες μετα απο μερικες φορτισεις επανηλθανε σε σημειο που βγαζουνε χαλαρα πληρες 8ωρο δουλειας ενω μου λεγανε οτι για σκουπιδια κτλπ..
Σε σχεση με ενα πετρελαιου που εχω ειναι κλασεις ανωτερο σε θεμα ησυχιας
ευκολιας χειρισμου οικονομιας κτλπ.

aktis
29-12-20, 09:54
Όσο είναι καινούρια και έχουν εγγύηση , λογικά ... το εκπαιδευμένο προσωπικό των αντιπροσωπειών . Είχα δει μια αγγελία για Tesla Greece και ζητούσαν προσωπικό ( ηλεκτρολόγους ) με πιστοποίηση εκπαίδευσης σε ηλεκτρικά αυτοκίνητα που είχαν κάτι σχολές στην Καλιφόρνια . Άρα πιστοποιήσεις υπάρχουν , ακόμα και σε τεχνικούς που δουλεύουν ήδη στην Ελλάδα .

Υπάρχει και ένας καθηγητής στο youtube που έχει video για επισκευή κινητήρων , μπαταριών κλπ ψάξε weber state university αν δεν κάνω λάθος

Εννοείται πως αν βρεις ένα χαλασμένο , όπως είπε ο φίλος παραπάνω , είναι πολύ πιο εύκολο , ακόμα και ασχετος να είσαι αλλά με όρεξη για μάθηση , να δοκιμάσεις με μικρό κόστος αποτυχίας να το συνεφέρεις , ενώ φαντάζομαι δεν θα άφηνε κανείς έναν άσχετο να παίζει με το πανάκριβο καινούριο του αυτοκίνητο.
Στο mobile.de έχει ηλεκτρικά μεταχειρισμένα με πεσμένες μπαταρίες κάτω από 10 χιλιάρικα ( nissan leaf ) , ακόμα και μέχρι 2 χιλιάρικα ( peugeot 107 electric ) . Eνας που πάει κάθε μέρα 5- 15 χιλιόμετρα στην δουλειά του θα μπορούσε να βολευτεί ακόμα και με ένα τέτοιο μεταχειρισμένο - θεωρητικά χαλασμένο - χωρίς καν να επιδιορθώσει την μπαταρία , που κατά την γνώμη μου είναι καλύτερο από καινούρια κινέζικα των 1000- 7000 ευρώ που κυκλοφορούν .
Έτσι και αλλιώς τα ηλεκτρικά χάνουν πολύ γρήγορα την αξία τους οπότε μπορείς να βρείς ευκαιρίες .

Η τάση φυσικά είναι να κατεβαίνει το κόστος και στα καινούρια , κοίτα το πολύ καλό για απλές μετακινήσεις citroen ami πχ , "τετράτροχο " στα 7000 ευρώ ( είναι ειδική κατηγορία ελαφρών αυτοκινήτων που στη Γαλλία δεν χρειάζεσαι καν δίπλωμα αυτοκινήτου για να οδηγήσεις )

nepomuk
29-12-20, 14:46
Η λεξη ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ σου λει τιποτα ?

Οι αντιπροσωπειες ειναι κυριως εμπορικες και το τεχνικο σκελος πολλες φορες το βλεπουν ως αναγκαιο κακο.
Γενικοτερα εθεσα το θεμα , στο επισημο κεντρικο σερβις καθε αντ/ου ποιος αναλαμβανει τι;
Ποιον προσελαβε το συνεργειο , με τι κριτηρια ; τον εκπαιδευσε;
Εχω την εντυπωση πως ενας Ηλεκτρονικος θα κανει καλυτερα τη δουλεια , μεσα σε ολα ειναι , αφου μαθει
και λιγα μηχανολογικα .Πχ εδω μεσα στο φορουμ κρινοντας απο τις μερακληδικες κατασκευες ορισμενων ,ανετα θα μπορουσαν
να ανταποκριθουν στο εν γενει σερβις ενος Ηλεκτρικου οχηματος με πολλα κιλα ηλεκτρονικα πανω του .Αντιθετα ο κλασικος
μηχανικος θα τα βρει μπαστουνια και περισσοτερο θα ασχολειται με την αναρτηση και την πεδηση.
Στην πορεια θα σκασουν και τα μεταχειρισμενα ,χωρις εγγυηση και με τα επισημα συνεργεια να ειναι ως συνηθως φωτια και λαυρα ,
θα υπαρξει αναγκη και για τα συνεργεια της γειτονιας . Τους Ηλεκτρονικους βλεπω κυριως να βγαζουν τα καστανα απο τη φωτια και
δικαιως να τα κονομανε χοντρα στη πορεια πχ για περασμα του νεου "λειτουργικου" - firmware , bios κτλπ .
Τα σχολια σας ...

MacGyver
29-12-20, 18:17
Οι αντιπροσωπειες ειναι κυριως εμπορικες και το τεχνικο σκελος πολλες φορες το βλεπουν ως αναγκαιο κακο.

Στην Γερμανία που ο κύκλος ζωής είναι 5 χρόνια μπορεί να είναι έτσι. Εδώ μάλλον ανάποδα είναι τα πράγματα!


Τους Ηλεκτρονικους βλεπω κυριως να βγαζουν τα καστανα απο τη φωτια και
δικαιως να τα κονομανε χοντρα στη πορεια πχ για περασμα του νεου "λειτουργικου" - firmware , bios κτλπ .

Επιτέλους έρχεται η δικαίωση. Παλιά αλλάζαμε τις λάμπες στις τηλεοράσεις και βγάζαμε κανένα μεροκάματο. Μετά μόνο με τις αλλαγές ηλεκτρολυτικών στην πείνα.
Θα δουλέψετε και εσείς οι λογιστές αφού θα ψάχνετε τρόπο να κρύψουμε τα κέρδη μας!

nepomuk
29-12-20, 18:43
Θα δουλέψετε και εσείς οι λογιστές αφού θα ψάχνετε τρόπο να κρύψουμε τα κέρδη μας!

Μενω εκπληκτος,δεν το περιμενα ποτε απο σενα .
Τεσπα μολις ανοιξει ο καιρος και οι πτησεις προτεινω αλλαγη εδρας, παντα Μεσογειακα , Μαλτα !
Ειναι οι λιγοτερο μαρτυριαρηδες ,ακομα και απο τους αδελφους Κυπριους.
Οσο για το τεχνικο σκελος σε λιγα χρονια τα οχηματα θα "μανιπουλαρονται" -χειραγωγουνται εξ' αποστασεως.
Γιατι να μην το κανεις αυτο με δεδηλωμενη εδρα τη Βαλετα ;

MacGyver
30-12-20, 11:19
Χαχά !!! Πάνω στην χαρά του επερχόμενου πλούτου, παρεσύρθην και έχασα τα λόγια μου.
Ατυχής έκφραση το 'κρύψουμε'. Να δικαιολογήσουμε είναι το σωστό.

- Η επισκευή στα αυτοκίνητα θα ακολουθήσει τους κανόνες της βιομηχανίας. Ένας 'μηχανικός' που θα ξέρει λίγο από όλα και παράλληλα με την βοήθεια του κοινού (κατασκευαστή, software, online με τα κεντρικά) θα αφαιρεί - αντικαθιστά μπλόκ. Όλα θα έχουν build in test και το μόνο που θα χρειάζεται είναι κάποιος επιπλέον οπτικός έλεγχος και κάποια μηχανικά στρές πχ ακρόμπαρα, ψαλίδια κλπ.
Μερικά σεμινάρια που και πού και τέλος. Δεν θα χρειάζονται ειδικές γνώσεις.
Και τώρα ο ηλεκτρολόγος στην αντιπροσωπεία μήπως επισκευάζει την μίζα, την μπαταρία, τον εγκέφαλο;
Πόσο μάλλον να βάλει χέρι στον ηλεκτροκινητήρα. Τι να κάνει τύλιγμα η να αλλάξει καρβουνάκια;
Τα update γίνονται και τώρα (όχι απόλυτα από τον ηλεκτρολόγο) αλλά και από τους μηχανικούς. Στην ουσία προτείνει το ίδιο το software και ο χειριστής συμφωνεί, δεν είναι επιστήμη.