PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπες LED



ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
29-12-20, 19:05
Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος έχει ένα στεγνωτήριο ρούχων όπου καίγεται η πλακέτα του και το έχει επισκευάσει μερικές φορές. Ο τεχνικός του είπε ότι αυτό οφείλεται στις λάμπες LED που έχει στο σπίτι του. Γνωρίζει κανείς εάν αυτό που είπε ο τεχνικός είναι σωστό; Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση;

Panoss
29-12-20, 19:33
Οι λάμπες LED μπορούν να εισάγουν 'θόρυβο' στο ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού αν είναι κακής ποιότητας (τι μάρκα είναι; ).
Αλλά δεν μπορούν να κάψουν μια συσκευή ή την πλακέτα μιας συσκευής.

Nemmesis
29-12-20, 19:38
αλλαξε τεχνικο...οχι τις λαμπες :D

xsterg
30-12-20, 18:17
τι αλλο θα ακουσουμε! και ναι, οι λαμπες led επειδη ειναι μη γραμμικα φορτια εισαγουν αρμονικες. αλλα δεν ειναι ικανες να σου καψουν οικιακες συσκευες η ηλεκτρονικες συσκευες. προφανως ο τεχνικος ειναι ημιμαθης. καπου ακουσε για αρμονικες, καπου ακουσε κατι αλλο, τα συνδιασε και εβγαλε αχταρμα...

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
31-12-20, 15:44
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πάντως κάτι που θυμήθηκα τώρα από παλαιότερα και δεν το είχα δώσει σημασία γιατί το θεώρησα και εγώ ως χαζομάρα, ένας φίλος ένα τέτοιο θέμα είχε συναντήσει (νομίζω είχε θέμα με την τηλεόραση του δεν θυμάμαι τι ακριβός πρόβλημα είχε προκύψει) και μου το έλεγε ως παράξενο το γεγονός ότι τελικά κάποια λάμπα LED του σπιτιού δημιουργούσε το πρόβλημα.

chipakos-original
31-12-20, 16:03
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πάντως κάτι που θυμήθηκα τώρα από παλαιότερα και δεν το είχα δώσει σημασία γιατί το θεώρησα και εγώ ως χαζομάρα, ένας φίλος ένα τέτοιο θέμα είχε συναντήσει (νομίζω είχε θέμα με την τηλεόραση του δεν θυμάμαι τι ακριβός πρόβλημα είχε προκύψει) και μου το έλεγε ως παράξενο το γεγονός ότι τελικά κάποια λάμπα LED του σπιτιού δημιουργούσε το πρόβλημα.
Εγώ έφερα τεχνικούς της LG να παραλάβουν την 43άρα του σαλονιού επειδή ήταν σε εγγύηση και μου είπαν ότι για το πρόβλημα ευθύνεται η αυτόματη πόρτα που έχω στο σαλόνι μου. Οτι θέλεις ακούς και ότι θέλουν λένε μερικοί.Και για να μην αφήσω τους τεχνικούς με την απορία, τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε στην κακή τοποθέτηση του IR δέκτη εντός τηλεόρασης (δηλαδή το μάτι) με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το χειριστήριο υπό γωνία 30 μοιρών και πάνω. Οπότε έπρεπε να είσαι τελείως κάθετα με το χειριστήριο για να αλλάξει κανάλια ή ήχο ή οτιδήποτε η τηλεόραση.Τελικά δεν διορθώθηκε και πέθανε η τηλεόραση μαζί με το πρόβλημά της. Η Samsung που αγόρασα αλλάζει από το άλλο δωμάτιο τα κανάλια. Μακράν ανώτερη.

744
31-12-20, 16:04
Τον ίδιο τεχνικό είχε και ο άλλος φίλος??
Τί άλλο θα ακούσουμε....

chipakos-original
31-12-20, 18:05
Τον ίδιο τεχνικό είχε και ο άλλος φίλος??
Τί άλλο θα ακούσουμε....
Δεν νομίζω να είχε τον ίδιο τεχνικό και ο άλλος διότι εγώ έφερα την αντιπροσωπεία του Μανωλόπουλου που αναλαμβάνει τις LG.Η ουσία όμως είναι η ίδια.

nepomuk
31-12-20, 18:21
Εγώ έφερα τεχνικούς της LG να παραλάβουν την 43άρα του σαλονιού επειδή ήταν σε εγγύηση και μου είπαν ότι για το πρόβλημα ευθύνεται η αυτόματη πόρτα που έχω στο σαλόνι μου. Οτι θέλεις ακούς και ότι θέλουν λένε μερικοί. Η Samsung που αγόρασα αλλάζει από το άλλο δωμάτιο τα κανάλια. Μακράν ανώτερη.

Εχω την εντυπωση πως ο μεταφορεας - "τεχνικος" που ερχεται για να παραλαβει και να παραδωσει δεν ειναι απο τα αστερια των εργαστηριων ,που
εν τελει θα αναλαβουν την διαγνωση και την επισκευη . Δηλ εσυ ως εργοδοτης θα εστελνες τον ασσο σου να κανει τον κουβαλητη ;
Οσον αφορα τις Τιβι Samsung ,λαμπερη εικονα αλλα ζημιαρικες εν γενει . Ειχα θεμα με active 3d μοντελο στο πανελ εντος εγγυησης , μια απλη στην Ledoταινια λιγο
μετα τη ληξη και βεβαια διατηρω 2 μονιτορ - ΤV samsung εδω και χρονια ,χωρις θεματα .
Ειναι νομιζω πιο πολυ λαχειο τι θα σου κατσει .

MacGyver
31-12-20, 19:07
Ο κόσμος θέλει να ακούει λίγα και συγκεκριμένα πράγματα, θέλει τον παπά. Δεν μπορεί να διαχειριστεί την αλήθεια, ούτε πολλές πληροφορίες!
Όπου και να ψάξεις αυτό θα δεις.


- Πάω κόντρα με υπογραφή!

chipakos-original
31-12-20, 20:19
Εχω την εντυπωση πως ο μεταφορεας - "τεχνικος" που ερχεται για να παραλαβει και να παραδωσει δεν ειναι απο τα αστερια των εργαστηριων ,που
εν τελει θα αναλαβουν την διαγνωση και την επισκευη . Δηλ εσυ ως εργοδοτης θα εστελνες τον ασσο σου να κανει τον κουβαλητη ;
Οσον αφορα τις Τιβι Samsung ,λαμπερη εικονα αλλα ζημιαρικες εν γενει . Ειχα θεμα με active 3d μοντελο στο πανελ εντος εγγυησης , μια απλη στην Ledoταινια λιγο
μετα τη ληξη και βεβαια διατηρω 2 μονιτορ - ΤV samsung εδω και χρονια ,χωρις θεματα .
Ειναι νομιζω πιο πολυ λαχειο τι θα σου κατσει .
Με τα αστέρια του Service μίλησα, αλλά ο μεταφορέας είχε κι εκείνος 'άποψη, αφού αυτός το ξεκίνησε και ενημέρωσε και τα υπόλοιπα αστέρια.Οταν ήρθε να παραλάβει έμεινε με το στόμα ανοιχτό με αυτά που είδε στο σπίτι, και αμέσως έβγαλε διάγνωση.Εγώ τους φταίω που εκτίθενται?