PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί μπαταριών 18650.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-01-21, 22:32
-Κατ΄αρχήν χρόνια πολλά και καλά (αν δεν βρίσκομαι στη σωστή ενότητα ας με διορθώσουν οι διαχειριστές), έχω ένα φθηνό δράπανο μπαταρίας 18V li ion 1500mah τελευταία είχα παρατηρήσει ότι δεν είχε δίάρκεια η μπαταρία αλλά και όταν φόρτιζε μετά λίγα λεπτά έδειχνε γεμάτη, Σήμερα πήγα να κάνω κάτι και ήταν εντελώς νεκρό, έλυσα τη μπαταρία τπυ και έχει 5 στοιχεία τα μέτρησα και το ένα έδειχνε αρνητική τάση περίπου -2 βόλτ τα υπόλοιπα 4 βόλτ, θέλω να επιβεβαιώσω το κάθε στοιχέιο φορτίζει χωριστά μπορώ να αγοράσω ένα με λαμάκια φια κολητήρι και να το κολήσω στη πλακέτα θα έχω πρόβλημά?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
03-01-21, 22:00
-Κάποια απάντηση?

nepomuk
03-01-21, 22:20
Με συγχωρεις για την παρεμβαση καθοτι δεν μπορω να βοηθησω αλλα βαλε 1-2 φωτο για να γινει καλυτερα αντιληπτο το ερωτημα σου
και προσεξε και λιγο τη συνταξη . Ενδιαφερει πολλους το θεμα και επετρεψε μου να το γενικευσω με την ευκαιρια:
πολλοι εχουν καποιο ξεχασμενο εργαλειο επαναφορτιζομενο , δραπανο , κατσαβιδι κτλπ,
επεσαν οι μπαταριες και θελουν αλλαγμα. Οι 18650 κυκλοφορουν πλεον και στα περιπτερα αλλα τι εργαλεια χρειαζονται ; Αρκει συνηθως ενα κολλητηρι
η χρειαζεται ηλεκτροποντα ; Επισης αν το εργαλειο ειναι παλιο με Ni-Mh μπαταρια και με "πατεντα" του βαλουμε 18650 του ιδίου βολταζ ,τρεχει τιποτα ;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-01-21, 10:12
Φωτογραφία δεν εχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή το δράπανο έχει 5 στοιχεία 18650 Li-ion 1500mah το ένα στοιχείο όπως τα μετράω βλέπω τάση περιπου 2βόλτ σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχουν γύρω στα 4 βόλτ στο εμπόριο το μικρότερο στοιχείο που βρισκω είναι 2500mah αν τα αντικαταστήσω όλα με 2500 θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα πέρα από το χρόνο φόρτισης? μήπως πρέπει να αντικαταστήσω το φορτιστή με έναν με περισσότερο ρεύμα.

selectronic
07-01-21, 10:29
Εκτός από την χωρητικότητα της μπαταρίας σε mAh που φυσικά παίζει ρόλο στο πόση ενέργεια μπορούν να αποθηκεύσουν, στην συγκεκριμένη εφαρμογή παίζει ρόλο και το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει (με ασφάλεια) η μπαταρία. Άλλες αντέχουν μέχρι 10Α max, άλλες 20Α, άλλες 30Α κτλ, αν βάλεις μικρή σε Α τότε μπορεί να κάνει ΜΠΟΥΜ στο μεγάλο ζόρι (ή απλά να μην έχει δύναμη το εργαλείο)!

Ο φορτιστής δεν χρειάζεται να αλλάξει, απλά θα θέλει περισσότερη ώρα να φορτίζει τις μπαταρίες αν είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-01-21, 10:38
Το BMS τι κάνει στις παραπάνω μπαταρίες? αν αλλάξω μόνο το ενα στοιχείο με 2500mah νομιζω οτι δεν πρέπει θα υπάρχει μπρόβλημα.

selectronic
07-01-21, 10:51
Το BMS είναι η πλακέτα "προστασίας/φόρτισης" των μπαταριών (Battery Management System), αν αλλάξεις τα στοιχεία δεν χρειάζεται να αλλάξεις το ενσωματωμένο BMS που έχει το εργαλείο από την μάνα του.
Αυτό που κάνουν πολλοί after market φορτιστές/BMS είναι το balancing των στοιχείων, δηλαδή φορτίζουν το κάθε στοιχείο ξεχωριστά στην σωστά τάση.

Το σωστό είναι να τα αλλάξεις όλα μαζί τα στοιχεία, αλλιώς δεν θα μοιράζονται σωστά την τάση/φορτίο κτλ (παλιά με νέα στοιχεία)...