PDA

Επιστροφή στο Forum : SIEMENS IQ700 HELP



mastersaluki
05-01-21, 10:10
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

Βάζω εδώ τον προβληματισμό μου μην τυχόν και έχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει. Έχω λοιπόν ένα στεγνωτήριο siemens iq700 με αντλία θερμότητας χωρίς αποχέτευση. Το νερό το μαζεύει στο συρτάρι πάνω. Επειδή λοιπόν ήθελα να μην αδειάζω κάθε λίγο και λιγάκι το νερό, είπα να κάνω μια πατέντα και να το συνδέσω με την κοινή αποχέτευση του πλυντηρίου. Άνοιξα λοιπόν το καπάκι στα πλάγια και βρήκα ένα μαύρο λεπτό σωλήνα που περνάει το νερό, τον έβγαλα από το συρτάκι και τον έβαλα σε ένα κουβά να βάλω μια πλύση σαν τεστ να δω αν τελικά πήγαν όλα καλά. Όντως γέμισε ο κουβάς με νερό και το στεγνωτήριο έκανε την δουλειά του κανονικά. Είπα λοιπόν όλα καλά, ας το συνδέσω με την κοινή αποχέτευση του πλυντηρίου. Το σύνδεσα, έβαλα ένα πλυντήριο και μετα πήγα να τα βάλω στο στεγνωτήριο. Εδώ είναι και το πρόβλημα μετα από δυο λεπτά μου βγάζει σαν ένδειξη ένα ποτήρι γεμάτο στην οθόνη και κάνει μπιπ μπιμ.. το θέμα όμως είναι ότι το συρτάρι είναι τελείως άδειο.. δεν έχει νερό μέσα. Βοήθεια!!

Hulk
05-01-21, 10:33
καλημέρα

Πρέπει να δεις αν έχει κάπου κάποιο σένσορα που καταλαβαίνει την στάθμη νερού.
Απο την στιγμή που το δοκίμασες έξω και δούλεψε άλλα όταν το έκλεισες και μετά
σου έβγαλε το πρόβλημα τότε κάτι μπορεί να κουνήθηκε ή να μην πατάει σωστά στη
θέση του.
Έχω πάθει παρόμοιο περιστατικό σε καφετιέρα που παίρνει δοχείο με νερό, ενώ είχε
νερό κανονικά μέχρι πάνω στην συσκευή άναβε ότι ήταν άδειο. Στο δοχείο είχε ένα μικρό
φλοτεράκι που ανεβοκατεβαίνει με την στάθμη του νερού το οποίο είχε μαγνήτη μέσα
και όταν κατέβαινε αρκετά χαμηλά έδινε ανέπαφα εντολή. Είχε πιάσει άλατα και επειδή
σκαλωνε δεν έδειχνε σωστά.
Ψαξε λίγο μήπως υπάρχει κάτι παρόμοιο, γιατί για να σου βγάζει σφάλμα ότι είναι γεμάτο
υπαρχει τότε κάποιος σένσορας.

mastersaluki
05-01-21, 13:00
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι πάνω στο δοχείο δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ σενσορα. Φαντάζομε ότι την εντολή ότι έχει γεμίσει την παίρνει μεσω της υπερχείλισης. Όταν δηλαδή γεμίσει νερό και πάρει στην υπερχείλιση καταλαβαίνει ότι είναι γεμάτο. Μήπως έγινε καμία βλακεία με το πλυντήριο που έβαλαν από πριν? Έχουν κοινή αποχέτευση. Αν πήγε νερό από την αποχέτευση του πλυντηρίου μέσα στον σωλήνα που έχει το στεγνωτήριο πειράζει;

lepouras
10-01-21, 16:52
www.howtofixit.gr