PDA

Επιστροφή στο Forum : SMD ξεκόλλησαν από την πλακέτα



Hulk
10-01-21, 20:45
Καλησπέρα
Είχα μία πρόσφατη βλάβη στην δουλειά μου σε μία μηχανή συσκευασίας. Ενώ ήταν κλειστές όλες οι πόρτες και
δεν ήταν κάποιο στοπ πατημένο δεν άφηνε την μηχανή να ξεκινήσει το ασφαλιστικό PSC ασφαλείας.

Έχει της ΑΒΒ το PLUTO B46 V2 το οποίο για καλή μου τύχη είχαμε άλλο και όταν το αντικατέστησα ξεκίνησε
η μηχανή κανονικά.

Όταν το είχα πλέον το παλιό έξω το κούνησα και ακουγόταν σαν κουμπαράς... το άνοιξα να δω και σκόρπισαν
πολλοί πυκνωτές smd και άλλα διάφορα εξαρτήματα. Αυτό που παρατήρησα είναι πως από τις 4 πλακέτες
που έχει μόνο από τη μία ξεκόλλησαν, επίσης ότι δεν είχε ξεκολλήσει από μόνο του μόλις το ακουμπούσα λίγο
μου έμενε στα χέρια.

Η ερώτηση μου είναι αν έχει τύχη παρόμοιο συμβάν και σε κάποιον άλλο, όχι συγκεκριμένα σε τέτοιου είδους
συσκευή άλλα σε οτιδήποτε άλλο.
Από τι μπορεί να έχει γίνει;; κακής ποιότητας καλάι;; Αστοχία υλικών;;

8276082761
https://new.abb.com/products/2TLA020070R1700/pluto-b46-v2

MacGyver
10-01-21, 21:12
Την απάντηση ίσως την βρεις αν μεγεθύνεις το pad από όπου ξεκόλλησαν τα υλικά, και σε σχέση με την γειτονική πλακέτα.
-Πως έφυγαν όλα μαζί; Δούλευε κανονικά και σταμάτησε με μιάς η εδώ και καιρό υπολειτουργούσε;

Hulk
10-01-21, 21:56
Με ένα μικροσκόπιο που το κοίταξα δείχνει να έχει φύγει το εξάρτημα μαζί
με όλο το καλάι που είχε στην πλακέτα.
Όταν βάζω το κολλητήρι στην πλακέτα όπου είχε εξάρτημα και έχει κοκκινωπό
χρώμα δεν δείχνει να έχει καθόλου κόλληση. Αν του βάλω εγώ από πάνω πιάνει
αμέσως.
Στα εξαρτήματα έχει μείνει όλο το καλάι που είχε εργοστασιακά. Ίσως να μην
ειχε γίνει σωστός καθαρισμός στο pcb και δεν έπιασε σωστά η κόλληση.

Η βλάβη έγινε ξαφνικά, δεν είχε κάποιο θέμα από πριν. Ίσως να μην είχαν φύγει
όλα τα εξαρτήματα από πριν άλλα όταν το έβγαζα από τον πίνακα να σκόρπισαν.
Είχαν όλα ευαισθησία στην συγκεκριμένη πλακετα μόνο, ότι πίεζα με το δάχτυλο
έφευγε χωρίς κανένα ζόρι.

Εδώ είναι ένας από τους πυκνωτές που έχουν ξεκολλήσει:
82762

nestoras
10-01-21, 21:58
Προφανως τους ξέφυγε η ρύθμιση στην προθέρμανση της πλακέτας πριν κολλήσουν τα υλικά.
Νομίζω ότι άλλα τα υλικά είναι ύποπτα για "ψυχρή" κόλληση (τουλάχιστον αυτά που έχουν μεγάλα pads ή ενώνονται με το gnd της πλακέτας).

spirakos
10-01-21, 23:27
Ο χαλκος φαινεται καθαρος πανω στη πλακετα. Δεν θα επρεπε να γινεται επικασσιτερωση πριν τοποθετηθουν τα υλικα;
Απο την αλλη ο πυκνωτης φαινεται να εχει μια ελαχιστη ποσοτητα. Στην Γιουχαν γινεται η παραγωγη;

mtzag
10-01-21, 23:54
Κακη προθερμανση η κακη-ληγμενη παστα κολλησης.
Κολησε τα με το χερι θα παιξει κανονικα.

MAIK721
11-01-21, 01:08
:confused1:Υπάρχει δικαιολογία για ένα τόσο ακριβό ανταλλακτικό? Δεν ξέρω αν υπάρχει εγγύηση σε ισχύ αλλά σίγουρα θα ενημέρωνα την κατασκευαστική εταιρεία της μηχανής και του εξαρτήματος να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Συνήθως τι γίνεται σε μία τέτοια περίπτωση?

mtzag
11-01-21, 10:54
Ο χαλκος φαινεται καθαρος πανω στη πλακετα. Δεν θα επρεπε να γινεται επικασσιτερωση πριν τοποθετηθουν τα υλικα;
Απο την αλλη ο πυκνωτης φαινεται να εχει μια ελαχιστη ποσοτητα. Στην Γιουχαν γινεται η παραγωγη;


Αμα γινοτανε στην κινα η παραγωγη θα ειχε τουλαχιστο HASL.
Αυτο μοιαζει κατι σε in house παραγωγη και γι αυτο δεν ειχε τιποτα.
Οι κινεζοι κανουνε καλες πλακετες.

spirakos
11-01-21, 11:12
Η αληθεια ειναι πως απο 3 διαφορετικους κινεζους που εχω παραγγειλει PCB εχουν σαν standard HASL. Αν θες καθαρο τον χαλκο πληρωνεις εξτρα
Οι κινεζοι κανουν καλες πλακετες αν τους πληρωσεις για καλες πλακετες :001_tt2:

ΜαστροΤζεπέτο
11-01-21, 15:41
Από τι μπορεί να έχει γίνει;; κακής ποιότητας καλάι;; Αστοχία υλικών;;

8276082761
https://new.abb.com/products/2TLA020070R1700/pluto-b46-v2
Ψυχρή επικασσιτέρωση που σηκώθηκε από την επιφάνεια του χαλκού (αν αυτό λέγεται έτσι) Μου έχει τύχει να κάνω επικασσιτέρωση με κακής ποιότητας χημικό και έφευγε με τριψιμο με το χέρι ...
Αν η εταιρεία ΑΒΒ μάθει με φωτό και ένα email τι έχει γίνει, θα ζητά συγγνώμες και θα στείλει νέο τρέχοντας.

nick1974
11-01-21, 19:32
ενα εξαρτημα μου χει τυχει αλλα πολλα μαζι ουτε καν εχω ακουσει... υπαρχει βεβαια μια πιθανοτητα να μιλαμε για χοντρη αστοχια κατα τη συγκοληση, αλλα ειναι 100% βεβαιο πως δεν ξεκολλησαν με μηχανικο τροπο?

Hulk
11-01-21, 21:06
ενα εξαρτημα μου χει τυχει αλλα πολλα μαζι ουτε καν εχω ακουσει... υπαρχει βεβαια μια πιθανοτητα να μιλαμε για χοντρη αστοχια κατα τη συγκοληση, αλλα ειναι 100% βεβαιο πως δεν ξεκολλησαν με μηχανικο τροπο?

Ο πίνακας που ήταν μέσα το ασφαλιστικό δεν είναι σε σημείο που να καταπονείτε από δονήσεις και υψηλές θερμοκρασίες.
Εξάλλου από τις 4 πλακέτες που είχε μέσα σε τετράγωνη διάταξη μόνο από τη μια ξεκόλλησαν, και όταν το είχα έξω με σχεδόν
καθολου δυσκολία τα ξεκολλούσα με το χέρι ότι είχε απομείνει.

Από τις υπόλοιπες τις πλακέτες όσο και να τις κοπανούσα πάνω στον πάγκο δεν κουνήθηκε τίποτα, όπως είναι και το σωστό.

Satcom
11-01-21, 21:26
Δεν είχε γίνει ποτέ συγκόλληση, η επαφή ήταν με ''επακούμβηση''.
Μου έχει τύχει 3-4 φορές και μάλιστα σε mil-spec μηχανήματα αξίας αρκετών χιλιάδων.:saad:

nick1974
11-01-21, 23:11
Δεν είχε γίνει ποτέ συγκόλληση, η επαφή ήταν με ''επακούμβηση''.
Μου έχει τύχει 3-4 φορές και μάλιστα σε mil-spec μηχανήματα αξίας αρκετών χιλιάδων.:saad:

σου χει τυχει με πολλα εξαρτηματα στην ιδια πλακετα?

Satcom
12-01-21, 11:14
σου χει τυχει με πολλα εξαρτηματα στην ιδια πλακετα?


Όχι, η μια περίπτωση είχε δυο εξαρτήματα στην ίδια πλακέτα.
Ένας SMD αλουμινίου και μια αντίσταση σειράς 0603!
Κάπου έχω και φωτογραφία αλλά όταν τα θέλεις δεν τα βρίσκεις!

IRF
12-01-21, 12:35
Στον πυκνωτή σου φαίνονται κρύσταλλοι μεγάλου μεγέθους ψευδαργύρου. Ίσως να μην έγινε καλά η επιψευδαργύρωση των ακροδεκτών. Προφανως υπήρχε περίσσεια καυστικού νατρίου που μετά από καιρό διάβρωσε τον ψευδάργυρο και το αποκόλησε από την κόλληση. Προτείνω αυτό γιατί το μηχάνημα δούλεψε τέλεια αρκετό καιρό δεν γίνεται να είχε μισοκολλημένα υλικά από την αρχή.

Hulk
12-01-21, 21:36
Στον πυκνωτή σου φαίνονται κρύσταλλοι μεγάλου μεγέθους ψευδαργύρου. Ίσως να μην έγινε καλά η επιψευδαργύρωση των ακροδεκτών. Προφανως υπήρχε περίσσεια καυστικού νατρίου που μετά από καιρό διάβρωσε τον ψευδάργυρο και το αποκόλησε από την κόλληση. Προτείνω αυτό γιατί το μηχάνημα δούλεψε τέλεια αρκετό καιρό δεν γίνεται να είχε μισοκολλημένα υλικά από την αρχή.

Ακούγεται καλό σενάριο... η μηχανή δουλεύει περίπου 2 χρόνια, οπότε δεν έγινε άμεσα το πρόβλημα.
Και δεν είχε δείξει κάποια σημάδια νωρίτερα ότι έχει πρόβλημα, εμφάνισε το πρόβλημα ξαφνικά και δεν
έπαιρνε με τίποτα.

moutoulos
13-01-21, 10:08
Όπως και να'χει ... είναι κακή εργοστασιακή προετοιμασία συγκόλλησης (πλακέτας) . Για να μην πω απαράδεκτη.

82783

jimk
13-01-21, 17:19
Εχουμε υπερκτημισει τα Ελβετογερμανικα προιοντα.Περιμενε λιγο καιρο και θα δεις θα γινει κουδουνιστρα και το αλλο.

mtzag
13-01-21, 18:58
Ουτε HASL δεν ειχανε κανει πηγανε να κολησουνε απευθειας σε γυμνο χαλκο
που ειχε αρχισει να οξειδωνετε και δεν εφτασε το flux της παστας(που ειναι ελαχιστο) για να καθαρισει η επιφανιακη οξειδωση και να πιασει η κολληση.
Τετοιες αστοχιες παραπεμπουνε σε in house παραγωγη υπο το φοβο αντιγραφης των κινεζων.

Στειλε τις φωτο στην abb και λογικα θα πρεπει να σου στειλουνε αλλη καινουργια και να ζητησουνε συγνωμη.

Πολλοι προτιμανε να τους κοστισει παραπανω η παραγωγη των πλακετων παρα να το κανουνε outsource στους κινεζους.

Hulk
13-01-21, 22:52
Στις πλακέτες πάνω γράφει "JOVE".
Πιθανόν να είναι ο κατασκευαστής των pcb.

moutoulos
13-01-21, 23:08
Στις πλακέτες πάνω γράφει "JOVE".

Λες ... ? (http://www.jovepcb.com/)