PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση αντλιας 12v σε μπαταρια



Apoukos
13-01-21, 00:09
Καλησπέρα στην κοινοτητα! Eχω μια μπαταρία στο Φ/Σ 200ah gel 20c και θέλω να συνδέσω σε αυτη μια αντλια νερού 12v (αυτη που έχω στο link) για να μεταφερω νερό απο μια δεξαμενη σε μια αλλη. θα τη χρησιμοποιω πολυ περιστασιακά για 5 λεπτα υπολογιζω τη φορά , για να μεταφέρω περίπου 100 λιτρα νερού. θα δουλεύει με αυτη τη μπαταρια? αν ναι ειναι καλο να δουλεύει με αυτη τη μπαταρια θα ταλεπωρειτε πολυ η μπαταρια και θα παθει ζημια? Ειναι καλυτερο να τη βαζω οταν εχει ηλιοφανια για να μη ζορίζετε τόσο η μπαταρια ? η επομενη λύση ειναι να παω σε βενζινοκινητη αντλια αλλα θα ηθελα να την αποφυγω.
Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

https://www.toolplanet.gr/index.php?route=product/product&product_id=192667

lepouras
13-01-21, 00:16
αν ειναι όσα λέει η αντλία τότε με το ζόρι 1 Αh θα σου φάει.

rama
13-01-21, 00:19
Ούτε που θα καταλάβει τίποτα η μπαταρία για τη δουλίτσα αυτή. 100 λίτρα τα τραβά σε λιγότερο από δύο λεπτά.
Το ρεύμα της μπαταρίας είναι ιδανικό. Προχώρα ελεύθερα

Apoukos
13-01-21, 00:34
τι ασφαλεια πρεπει να της βαλω βαση των χαρακτηριστηκων της?

lepouras
13-01-21, 00:42
μια 10Α αυτοκινήτου
https://electronicroom.eu/en/asfaleies/17311-mini-car-fuse-holder-120-eur.html
ή γυάλινη
http://ydatinoskosmos.com/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%C E%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B5%C F%82
πιστεύω θα ήταν μια χαρά.

genesis
13-01-21, 09:29
Eχω μια μπαταρία στο Φ/Σ 200ah gel 20c και θέλω να συνδέσω σε αυτη μια αντλια νερού 12v
Το φωτοβολταϊκό σου σύστημα είναι 12βολτο ή 24βολτο? Έχεις περισσότερες από μία μπαταρίες?

Apoukos
13-01-21, 10:04
Το συστημα ειναι 12v με πανελ 12v 200w και 100w παραληλα και μια μπαταρια 12v gel 200 ah και ρυθμιστη mttp 30ah

genesis
13-01-21, 11:11
Άρα κανένα πρόβλημα. Ισχύουν όσα σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω.

Apoukos
13-01-21, 11:27
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!!!

dioni
11-02-21, 23:22
Μπορει να βοηθησει καποιος;
Θελω να κανω κ εγω κατι αντιστοιχο αλλά χωρις μπαταρια.
Να τραβαω νερο απο το ποταμι μονο οταν εχει ηλιο και να γεμιζει μια δεξαμενη.
Η αντλια ειναι 12v 8A, MAX AMPS: 17A
Τα υψομετρα ειναι ενταξει, ειναι κοντα το ποταμι.

nick1974
12-02-21, 00:40
Μπορει να βοηθησει καποιος;
Θελω να κανω κ εγω κατι αντιστοιχο αλλά χωρις μπαταρια.
Να τραβαω νερο απο το ποταμι μονο οταν εχει ηλιο και να γεμιζει μια δεξαμενη.
Η αντλια ειναι 12v 8A, MAX AMPS: 17A
Τα υψομετρα ειναι ενταξει, ειναι κοντα το ποταμι.
θες να το κανεις με πανελακια? θα πρεπει να εχουν ικανοτητα πανω απο 200w για εκκινηση (δε λεω να ΕΙΝΑΙ 200w αλλα να εχουν ανα πασα στιγμη τετοια δυνατοτητα, αρα θες μεγαλυτερα)

dioni
12-02-21, 08:15
θες να το κανεις με πανελακια? θα πρεπει να εχουν ικανοτητα πανω απο 200w για εκκινηση (δε λεω να ΕΙΝΑΙ 200w αλλα να εχουν ανα πασα στιγμη τετοια δυνατοτητα, αρα θες μεγαλυτερα)

Ναι, με πάνελ 200w θα ήταν καλά.
όμως δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω μετά το πάνελ.
Αν μπει απευθείας η αντλία στο πάνελ δεν θα έχει πρόβλημα με την μεγαλύτερη τάση που βγάζει το πάνελ; ;

nick1974
12-02-21, 08:26
Για 12v υπαρχουν μετατροπείς στο εμπόριο (όπως και για 24) δε χρειάζεται να φτιάξεις κάτι μόνος σου. Τα πανελακια τα χεις η θα τα αγοράσεις μόνο για την αντλια? Αν τα αγοράσεις μόνο γι αυτή τα παιρνεις έτοιμα για αυτή την τάση (έχουν το κυκλώματα κι μαζι). Είχα αγοράσει κάτι 24βολτα για να κρατήσω κάτι μνήμες σε ένα συστημα που κάθε χειμώνα έμενε εκτός λειτουργίας και τα βρήκα έτοιμα στην τάση τους. (Βασικα φόρτισης για 24 v μπαταριουλες. Οκ αυτά είναι 50w αλλά δε νομίζω να μην βρεις 200-250 σε 12ρια).

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dioni
12-02-21, 09:28
Για 12v υπαρχουν μετατροπείς στο εμπόριο (όπως και για 24) δε χρειάζεται να φτιάξεις κάτι μόνος σου. Τα πανελακια τα χεις η θα τα αγοράσεις μόνο για την αντλια? Αν τα αγοράσεις μόνο γι αυτή τα παιρνεις έτοιμα για αυτή την τάση (έχουν το κυκλώματα κι μαζι). Είχα αγοράσει κάτι 24βολτα για να κρατήσω κάτι μνήμες σε ένα συστημα που κάθε χειμώνα έμενε εκτός λειτουργίας και τα βρήκα έτοιμα στην τάση τους. (Βασικα φόρτισης για 24 v μπαταριουλες. Οκ αυτά είναι 50w αλλά δε νομίζω να μην βρεις 200-250 σε 12ρια).

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία. Για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το πάνελ κ για φόρτιση μπαταριών θα πάρω το απλό.
Οπότε με ένα dc-dc σε 12v γίνεται ε; απλά να είναι 20a.
Ευχαριστώ!!

mikemtb
12-02-21, 09:34
Αφού θα έχεις και μπαταρία πας απευθείας εδώ https://www.skroutz.gr/s/20178363/Victron-Energy-BlueSolar-PWM-30A-12-24V.html

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

genesis
12-02-21, 09:36
Χρειάζεσαι ειδική "ηλιακή" αντλία π.χ. Grundfos SQflex. Η συγκεκριμένη είναι επώνυμη και πολύ καλή, υπάρχουν όμως και άλλες όχι τόσο επώνυμες και με χαμηλότερη τιμή.
Πηγαίνει "πακέτο" με τον controller της και συνδέεται απ' ευθείας με φωτοβολταϊκά χωρίς μπαταρίες.
Τα φωτοβολταϊκά διαστασιολογούνται ανάλογα με την ποσότητα νερού ημερησίως και το συνολικό ύψος που θέλεις να αντλήσεις.
Γενικά, οι "ηλιακές" αντλίες είναι ακριβές αλλά αν η εγκατάσταση γίνει σωστά λειτουργούν αυτόματα και απροβλημάτιστα για χρόνια.
Νομίζω ότι στην δική σου περίπτωση ίσως είναι απλούστερο να φθηνότερο να φορτίζεις μπαταρία/-ες και να τροφοδοτείς την αντλία από αυτές.

dioni
12-02-21, 21:05
Χρειάζεσαι ειδική "ηλιακή" αντλία π.χ. Grundfos SQflex. Η συγκεκριμένη είναι επώνυμη και πολύ καλή, υπάρχουν όμως και άλλες όχι τόσο επώνυμες και με χαμηλότερη τιμή.
Πηγαίνει "πακέτο" με τον controller της και συνδέεται απ' ευθείας με φωτοβολταϊκά χωρίς μπαταρίες.
Τα φωτοβολταϊκά διαστασιολογούνται ανάλογα με την ποσότητα νερού ημερησίως και το συνολικό ύψος που θέλεις να αντλήσεις.
Γενικά, οι "ηλιακές" αντλίες είναι ακριβές αλλά αν η εγκατάσταση γίνει σωστά λειτουργούν αυτόματα και απροβλημάτιστα για χρόνια.
Νομίζω ότι στην δική σου περίπτωση ίσως είναι απλούστερο να φθηνότερο να φορτίζεις μπαταρία/-ες και να τροφοδοτείς την αντλία από αυτές.

Αν το κάνω με μπαταρία, γίνεται όταν δεν φορτίζει η μπαταρία να μη δουλεύει η αντλία; για να μη ξελιγωσει την μπαταρία

genesis
13-02-21, 08:28
Για να μην έχει πρόβλημα η μπαταρία θα πρέπει εκτός από το να μην βρίσκεται συνεχώς σε κατάσταση πολύ βαθιάς εκφόρτισης (κάτω από 40-50%), θα πρέπει να μπορεί να φτάνει συχνά σε κατάσταση πλήρους φόρτισης.
Άρα, πρέπει να προσδιοριστεί με σχετική ακρίβεια η ενέργεια που χρειάζεται να καταναλώνει ημερησίως η αντλία για να καλύπτει τις συγκεκριμένες ανάγκες σε νερό, ώστε να επιλεγεί ανάλογη ποσότητα φωτοβολταϊκών και ανάλογη χωρητικότητα μπαταρίας που θα ικανοποιεί τις παραπάνω προϋποθέσεις.
Εκτός από σωστή διαστασιολόγηση είναι μάλλον απαραίτητο να υπάρχουν κάποιοι βασικοί αυτοματισμοί όπως να σταματάει η αντλία όταν γεμίσει η δεξαμενή και να μην λειτουργεί την νύχτα. Το 1ο μπορεί να γίνει με κατάλληλο διακόπτη εφόσον η δεξαμενή είναι κοντά. Για το 2ο υπάρχουν ρυθμιστές φόρτισης που μπορούν να ρυθμιστούν να διακόπτουν την έξοδο "load" όταν δύσει ο ήλιος ή σε καθορισμένη τάση μπαταρίας.