PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση κατάστασης Led και ενεργοποίηση άλλου κυκλώματος



Terrabyter
14-01-21, 11:17
Καλησπέρα,

έχω ένα Led σε μία συσκευή το οποίο είναι αναμμένο, ενεργοποιόντας μια λειτουργία στην συγκεκριμένη συσκευή το Led αρχίζει να αναβοσβήνει ή όπως το λέει ο κατασκευαστής "Blinking once every second".

Μπορώ με κάποιο τρόπο ελέγχοντας το Led να καταλαβαίνω πότε μπαίνει σε αυτή την κατάσταση και έτσι να ενεργοποιώ ένα άλλο κύκλωμα;

chipakos-original
14-01-21, 14:05
Καλησπέρα,

έχω ένα Led σε μία συσκευή το οποίο είναι αναμμένο, ενεργοποιόντας μια λειτουργία στην συγκεκριμένη συσκευή το Led αρχίζει να αναβοσβήνει ή όπως το λέει ο κατασκευαστής "Blinking once every second".

Μπορώ με κάποιο τρόπο ελέγχοντας το Led να καταλαβαίνω πότε μπαίνει σε αυτή την κατάσταση και έτσι να ενεργοποιώ ένα άλλο κύκλωμα;
Ναι φυσικά και μπορείς με το παρακάτω κύκλωμα.........

nestoras
14-01-21, 14:25
Ναι φυσικά και μπορείς με το παρακάτω κύκλωμα.........

Αυτό το κύκλωμα αναγνωρίζει παλμούς 1Hz?

chipakos-original
14-01-21, 14:33
Αυτό το κύκλωμα αναγνωρίζει παλμούς 1Hz?
Αυτό είναι ένα βασικό κύκλωμα και απάντηση σε αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος και διαθέτει και απομόνωση. Οπως βλέπεις δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία στο opto. Αλλά 1 Hz δεν είναι τίποτα. Αν μιλάγαμε για κάποια KHz τότε θα έπρεπε να αναζητήσουμε ίσως κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Terrabyter
14-01-21, 14:38
αν καταλαβαίνω καλά αυτό το κύκλωμα πιάνει το φωτισμό του Led, σωστά ;

nestoras
14-01-21, 14:46
Αυτό είναι ένα βασικό κύκλωμα και απάντηση σε αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος και διαθέτει και απομόνωση. Οπως βλέπεις δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία στο opto. Αλλά 1 Hz δεν είναι τίποτα. Αν μιλάγαμε για κάποια KHz τότε θα έπρεπε να αναζητήσουμε ίσως κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Υποθέτω ότι το λεντάκι θα εκτελει κι αλλες λειτουργίες (πχ μόνιμο άναμμα ή αναβόσβημα με διαφορετικό ρυθμό). Ο νηματοθέτης θέλει να αναγνωρίσει μόνο τη λειτουργία "αναψε/σβησε ανά 1 sec.

Επίσης, η υλοποίηση γίνεται λίγο πιο σύνθετη αν θέλει οση ωρα αναβοσβηνει το λεντ να παραμενει ενεργοποιημενη η εξωτερικη συσκευη κι οταν παψει να αναβοσβηνει να απενεργοποιειται και η συσκευή. Αυτο που κάνει το παραπάνω κύκλωμα είναι να δίνει (απομονωμένα) Vout=LOW σε κάθε άναμα του led ανεξαρτήτου διάρκειας και σε κάθε σβήσιμο η κατάσταση να επιστρέφει σε Vout=HIGH.

chipakos-original
14-01-21, 14:53
αν καταλαβαίνω καλά αυτό το κύκλωμα πιάνει το φωτισμό του Led, σωστά ;
Ακριβώς πιάνει το άναμα σε σχέση με το σβήσιμο. Δες εδώ https://www.youtube.com/watch?v=_JK57azJOdA. Από εκεί και πέρα κάνεις ότι θες ανάλογα με αυτήν την διαφορά των δύο καταστάσεων High/Low.

Terrabyter
14-01-21, 14:58
To Led έχει τις παρακάτω λειτουργίες :


Σβηστό όταν η συσκευή είναι εκτός λειτουργίας
Αναμένω όταν η συσκευή είναι σε λειτουργία
Blinking once every second
Blinking twice every second



Εμένα με ενδιαφέρει να ενεργοποιήσω ένα άλλο κύκλωμα μόνο όσο διαρκεί το 3.

nestoras
14-01-21, 14:59
αν καταλαβαίνω καλά αυτό το κύκλωμα πιάνει το φωτισμό του Led, σωστά ;

Το κυκλωμα αυτο χρειαζεται να παρεμβεις στην πλακετα της αρχικης συσκευης για να κλεψεις το σημα που ενεργοποιει το led. Αν θες να μην επεμβεις καθολου θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ειτε photo transistor ειτε φωτοαντισταση ειτε 2ο led τα οποια και θα προσαρμοσεις εξωτερικα πανω απο το λεντ που αναβοσβηνει.

nestoras
14-01-21, 15:00
Το κυκλωμα αυτο χρειαζεται να παρεμβεις στην πλακετα της αρχικης συσκευης για να κλεψεις το σημα που ενεργοποιει το led. Αν θες να μην επεμβεις καθολου θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ειτε photo transistor ειτε φωτοαντισταση ειτε 2ο led τα οποια και θα προσαρμοσεις εξωτερικα πανω απο το λεντ που αναβοσβηνει.

Ετσι οπως τα γραφεις θες πιο συνθετο κυκλωμα οπως ακριβως σου περιεγραψα πιο πανω.

Terrabyter
14-01-21, 15:04
Δεν έχω κανένα θέμα να επέμβω στην πλακέτα, μπορώ ακόμα και να καταργήσω το Led ώστε να πάρω το + & - του ώστε να τα χρησιμοποιήσω για να κάνω αυτό που θέλω, δεν ξέρω αν βοηθάει, το Led έχει μετρηθεί αναμένω και έχει 1.98 v

chipakos-original
14-01-21, 15:17
Δεν έχω κανένα θέμα να επέμβω στην πλακέτα, μπορώ ακόμα και να καταργήσω το Led ώστε να πάρω το + & - του ώστε να τα χρησιμοποιήσω για να κάνω αυτό που θέλω, δεν ξέρω αν βοηθάει, το Led έχει μετρηθεί αναμένω και έχει 1.98 v
Πάντα όταν κατασκευάζουμε κάτι καλό είναι να επεμβαίνουμε όσο γίνεται λιγότερο πάνω στην συσκευή. Ο αισθητήρας αν θέλουμε και την απομόνωση που εγώ την συνιστώ, είναι το optocoupler ή optical isolator , όπως και να το πούμε το ίδιο είναι. Η διαφοροποίηση είναι ότι χρειάζεσαι κύκλωμα το οποίο να μετράει την λογική κατάσταση και αναλόγως να πράτει, οπότε δεν είναι τόσο απλό σαν ON-OFF.

nestoras
14-01-21, 15:23
Δεν έχω κανένα θέμα να επέμβω στην πλακέτα, μπορώ ακόμα και να καταργήσω το Led ώστε να πάρω το + & - του ώστε να τα χρησιμοποιήσω για να κάνω αυτό που θέλω, δεν ξέρω αν βοηθάει, το Led έχει μετρηθεί αναμένω και έχει 1.98 v

Το πρόβλημα δεν ειναι τα 1.98V. Σίγουρα το led θα έχει μια αντίσταση εν σειρα για περιορισμό ρεύματος και η τάση που θα το οδηγεί θα είναι 3.3V ή 5V ή 12V (δεν έχει και τόση σημασία).

Εσύ θα πρέπει να σχεδιάσεις ένα κύκλωμα το οποίο θα σου δίνει "HIGH" για όση ώρα έχεις "παλμούς" ανά 1 sec. Το δύσκολο είναι να διαχωρίσεις τους παλμούς αυτούς από τις υπόλοιπες λειτουργίες.

Terrabyter
14-01-21, 15:24
Ετσι οπως τα γραφεις θες πιο συνθετο κυκλωμα οπως ακριβως σου περιεγραψα πιο πανω.

Υπάρχει κάτι παρόμοιο που μπορώ να δω να το κατανοήσω και με τις κατάλληλες τροποποιήσει να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα;

ή

Μπορεί με κάποια καθοδήγηση να σχεδιαστεί ένα τέτοιο κύκλωμα;

Terrabyter
14-01-21, 15:26
Το πρόβλημα δεν είναι τα 1.98V. Σίγουρα το led θα έχει μια αντίσταση εν σειρα για περιορισμό ρεύματος και η τάση που θα το οδηγεί θα είναι 3.3V ή 5V ή 12V (δεν έχει και τόση σημασία).

σωστά έχει και αντίσταση και πυκνωτή.

nestoras
14-01-21, 15:32
Υπάρχει κάτι παρόμοιο που μπορώ να δω να το κατανοήσω και με τις κατάλληλες τροποποιήσει να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα;

ή

Μπορεί με κάποια καθοδήγηση να σχεδιαστεί ένα τέτοιο κύκλωμα;

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

https://forum.allaboutcircuits.com/threads/simple-circuit-to-identify-an-1hz-signal.103889/page-2

Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ χρόνος για σχεδιασμό αυτη την περίοδο. Αν η συσκευή που θες να ελέγξεις έχει μικροελεκτή τότε τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν δεν έχεις θα πρέπει να αναγνωρίσεις με "αναλογικό" τρόπο τους παλμούς σου.

lepouras
14-01-21, 15:44
σίγουρα αυτοί που ξέρουν θα προτείνουν το καλύτερο και με κάποιο μικροελεγκτή. αλλά σαν σκέψη να πω κατι.

ενα πχ on delay κύκλωμα (πχ έστω με 555) που σαν πρώτη εντολή να τροφοδοτηθεί θα ειναι παράλληλα με την τροφοδοσία τις συσκευής(για να αποφύγουμε το σβησμένο λεντ στην περίπτωση 1 ) και μετά από την τροφοδότηση, το ανάμα του λεντ να του κάνει reset τον χρόνο που θα ειναι πάνω απο 0,5 sec και κάτω από 1 οπότε θα βγάζει έξοδο (έστω και παλμική) μόνο στην 3 περίπτωση ενώ σε όλες τις υπόλοιπες θα ειναι off.

katmadas
14-01-21, 16:22
μια φωτοαντισταση στο λεντ. ενας αρντουινο. το πιο απλο

selectronic
14-01-21, 16:34
Η αλήθεια είναι ότι πιο εύκολο θα ήταν με ένα ATTINY85 (υπάρχουν και σε "modules" πχ digispark (https://www.ebay.com/itm/Digispark-Kickstarter-ATTINY85-General-Micro-USB-Development-Best-Q3Q2-K6U3/313372667890)), μία είσοδος, πέντε γραμμές κώδικα και τέλος...

Terrabyter
14-01-21, 16:54
Δεν θέλω να παίξω με adruino θα είναι μέρος ενός μεγαλύτερου κυκλώματος και θέλω να είναι αυτόνομο

katmadas
14-01-21, 17:14
Δεν θέλω να παίξω με adruino θα είναι μέρος ενός μεγαλύτερου κυκλώματος και θέλω να είναι αυτόνομο
ο attiny ειναι καλη περιπτωση που ειπε ο γιαννης πιο πανω. μονο 8 ποδαρακια εχει. το να ειναι μερος του κυκλωματος και ταυτοχρονα αυτονομο κυκλωμα με εκαψε λιγο...

Terrabyter
14-01-21, 18:13
Έχεις δίκιο, άλλο κατάλαβα και ο είπα αυτό. Ήμουν από το κινητό και τώρα που τα διάβασα από το PC κατάλαβα.

πως θα μπορούσε με το ATTINY85 να γίνει;

έχω Adrouino UNΟ θα μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει;

θα πρέπει να συνδέσω το LED στο ATTINY85 και με κάποιο κώδικα που θα γράψω να ελέγχω την όλη κατάσταση;

Panoss
14-01-21, 20:09
Δοκίμασέ το πρώτα με Arduino επειδή θα βρεις πολλά παραδείγματα (π.χ. αυτό (https://create.arduino.cc/projecthub/ambhatt/frequency-and-duty-cycle-measurement-using-arduino-1e4896)) και μετά το προσαρμόζεις σε ATtiny85.
Για προσομοίωση χρησιμοποίησε το tinkercad (https://www.tinkercad.com) (κάνεις εγγραφή).

Terrabyter
15-01-21, 11:11
Δοκίμασέ το πρώτα με Arduino επειδή θα βρεις πολλά παραδείγματα (π.χ. αυτό (https://create.arduino.cc/projecthub/ambhatt/frequency-and-duty-cycle-measurement-using-arduino-1e4896)) και μετά το προσαρμόζεις σε ATtiny85.
Για προσομοίωση χρησιμοποίησε το tinkercad (https://www.tinkercad.com) (κάνεις εγγραφή).


Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ,

αν κατάλαβα καλά το παράδειγμα θα συνδέσω την οθόνη με το Anduino και ένα push button, στη συνέχεια θα συνδέσω στο pulsh in το Led από το Device και με τον κώδικα θα μπορέσω να καταγράψω τον παλμό.

Σωστά;

nestoras
15-01-21, 11:34
Γενικά διαφωνώ στη χρήση μικροελεγκτών αν δεν είναι απαραίτητοι. Το παραπάνω που ζητάς μπορεί να υλοποιηθεί με ένα LM2907 (https://www.ti.com/product/LM2907-N) (frequency to voltage converter), έναν τελεστικό γενικής χρήσης, έναν συγκριτή παραθύρου (και κάποιες ώρες στον πάγκο για υπολογισμό εξαρτημάτων και δοκιμών).
Μπορείς να βάλεις όσους συγκριτές παραθύρου θες και να αναγνωρίσεις όλες τις καταστάσεις.

katmadas
16-01-21, 13:15
νεστορα μαζι σου... βασικα η αληθεια ειναι καπου στην μεση. παντα θα ηθελα να βολευτω με εξαρτηματα διακριτα. μερικες φορες δεν συμφερει σε χωρο και χρονο. ενοητε πως γινεται παντως..
Στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε μονο για ενα εξαρτημα το οποιο δεν χρειαζεται καν κρυσταλλο.
Τελος παντων ο καθενας διαλεγει τον δικο του δρομο. Παντως και εγω μεχρι πριν μερικα χρονια τον απευευγα τον μικροελεγκτη καθως φοβομουνα μην κολυσει το προγραμμα , να μην λειτουργει σωστα και τετοια. Μετα απο καιρο και εφοσον ειδα οτι δεν αποτελουν προβλημμα αλλα λυση τους εβαλα στην ζωη μου.