PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση θερμοστατη χώρου με επιπλεον θερμαντικο σωμα και απομακρυσμενη διαχειριση



pettakos
16-01-21, 19:37
Καλησπερα και καλη χρονια, σε ενα διαμερισμα πολυκατοικιας υπαρχει θερμοστατης χώρου για την αυτονομη θερμανση του συνόλου των καλοριφερ που δίνει εντολή σε ηλ/βανα Jes. Ολα τα διαμερισματα έχουν αυτονομια σε λεβητα φυσικού αεριου. Σε ενα μακρυ διαδρομο του σπιτιου, που δεν θερμαινεται, θέλω να βαλω εναν επιτοιχιο θερμοπομπο, Atlantic, Novo, Vaillant, δεν εχω αποφασισει ακομα. Θα ηλεκτροδοτειται απο πριζα που ασφαλιζεται μονη της στον πινακα. Ο θερμοστατης ειναι ακριβως κατω απο τον πινακα, μαρκας Siemens RAA30.16 αναλογικος, δουλεύει μια χαρα. Η ερώτηση, για να μην μακρυγορω ειναι η εξής. Μπορω απο τον ιδιο θερμοστατη η κατα προτιμηση απο αλλο να δώσω εντολή ταυτοχρονα και σε ενα ρελε ισχύος, ούτως ώστε μαζι με τα καλοριφερ να ανοιγει και ο θερμοπομπος? Επισης, στη δεύτερη περιπτωση αντικαταστασης του απο αλλον με δυνατοτητα απομακρυσμενης διαχειρισης είτε ενσυρματα (δικτυακα) είτε ασυρματα (wi-fi), ποιον η ποιους θα μου προτεινατε? Ειδα καποιους που αναφερονται σαν εξυπνοι, ηλεκτρονικοί, και έχουν 2 εξόδους ρελε, μια για θερμανση και μια για ZNX, αφυγραντηρα κλπ. Μου κανουν η όχι? Με δεδομένο ότι δεν υπαρχει ΖΝΧ παρα μόνο ο επιπλεον θερμοπομπος 828178281882819

pettakos
25-01-21, 18:19
Καποια συμβουλη-βοηθεια

nyannaco
26-01-21, 11:04
Μπορείς να οδηγήσεις ρελέ από την έξοδο της εντολής προς καυστήρα και τον ουδέτερο του υπάρχοντος θερμοστάτη, χωρίς πρόβλημα.

Ηλιας Α
26-01-21, 11:15
Η τάση που φτάνει στον υπάρχοντα θερμοστάτη κόβεται από τον καυστήρα και όχι από το διαμέρισμα, για αυτό θα πρέπει να μην έχεις μεγάλες διαδρομές της τάσης του καυστήρα στο διαμέρισμά σου.