PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστήρας οροφής απο Αμερική



tant
23-01-21, 23:56
Καλησπέρα,
Έχω φέρει δυο οικιακούς ανεμιστήρες οροφής με φωτισμό απο την Αμερική.

Γνωρίζω ότι δε συμφέρει οικονομικά να τους προσαρμόσω αλλά για προσωπικούς λόγους θελω να το κάνω.

Προσπάθησα με μετασχηματιστή 110 σε 220 αλλά πέραν του ότι είναι ογκώδης, παρότι έκαναν περιστροφή ήταν σε πολύ αργές στροφές. Είναι θέμα και συχνότητας ή πυκνωτή;

Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα που να μπορεί να αναλάβει να τους φτιάξει;

nestoras
24-01-21, 00:28
Δε δοκιμαζεις να τους συνδέσεις εν σειρα? (Το κακό είναι ότι θα δουλεύουν και οι δυο ταυτόχρονα πάντα). Αν έχουν ρυθμιστήρια μονο θα πρέπει να προσέξεις!

Ηλιας Α
24-01-21, 10:40
]Καλησπέρα,
Έχω φέρει δυο οικιακούς ανεμιστήρες οροφής με φωτισμό απο την Αμερική.

Γνωρίζω ότι δε συμφέρει οικονομικά να τους προσαρμόσω αλλά για προσωπικούς λόγους θελω να το κάνω.

Προσπάθησα με μετασχηματιστή 110 σε 220 αλλά πέραν του ότι είναι ογκώδης, παρότι έκαναν περιστροφή ήταν σε πολύ αργές στροφές. Είναι θέμα και συχνότητας ή πυκνωτή;

[/COLOR]Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα που να μπορεί να αναλάβει να τους φτιάξει;

Για ρώτα εδώ https://www.google.gr/search?source=hp&ei=6jANYIbuOsS6aYmOtbAO&q=%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BE %CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84% CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BD&oq=%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B E%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84 %CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQARgAMgYIABAWEB46CwguELEDEIMBEJM COggIABCxAxCDAToICC4QsQMQgwE6CwgAELEDEMcBEKMCOgUIA BCxAzoFCC4QsQM6AggAOgIILjoICAAQxwEQrwE6BAgAEB46Bgg AEAUQHjoCCCY6BwghEAoQoAFQmhVYyq4BYIv2AWgBcAB4AIABp wGIAYEVkgEEMC4yMZgBAKABAaoBB2d3cy13aXqwAQA&sclient=psy-ab

xsterg
25-01-21, 10:08
εχουν μετασχηματιστη? αν ναι τοτε αλλαζεις τον μετασχηματιστη.
ειναι κατ ευθειαν στα 110? τοτε πρεπει να βαλεις σε καποιο σημειο εναν μετασχηματιστη 220-->110. το ξερω οτι ειναι ογκωδης και οτι θελει και εξωτερικο κουτι αλλα δεν γινεται.
προφανως και θα θελει να τους λειτουργει σε ανεξαρτητα δωματια οποτε η συνδεση σε σειρα δεν θα παιξει. χωρια που εαν εχει και ρυθμιση ταχυτητας αν ειναι σε σειρα η ρυθμιση του ενος θα επηρρεαζει τον αλλον.
εγω θα σου ελεγα οτι δεν σε συμφερει γενικα. οσο και να εισαι δεμενος συναισθηματικα με ενα αντικειμενο πρακτικα σε συμφερει η αγορα ενος η δυο νεων για την ταση 220.

gep58
25-01-21, 10:41
Πέραν της τάσης είναι και θέμα συχνότητας οπότε θα έχει χαμηλότερες στροφές.
Μόνο με αναπεριέληξη και προσαρμογή των τυλιγμάτων τους από 115V στα 230V και από 60HZ στα 50Hz θα μπορέσουν να δουλέψουν σωστά.

giannakis1983
25-01-21, 10:56
Εγώ θα πρότεινα αντί περιέληξης η οτιδήποτε άλλης λύσης να μπεί ενα απλό ινβερτεράκι που μπορέι να γίνει και ρύθμιση στροφών.
Η συχνότητα σίγουρα μεταβάλλεται δεν είμαι σίγουρος για την τάση όμως (αν γνωρίζει κάποιος να μας πει).
Το μόνο πρόβλημα μετά είναι η διπλή καλωδίωση (κίνησης & φωτισμού).

tant
25-01-21, 17:50
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Αν άλλαζα μοτέρ εντελώς και τηλεχειρισμό;

Τηλεχειρισμό αλλάζω και μόνος μου καθώς υπάρχουν έτοιμα kit. Αλλά μοτέρ για ανεμιστήρα δε βρίσκω online.

Γνωρίζετε κάποιον στην Αθήνα που να μπορεί να αναλάβει να κρατήσει τον σκελετό και να αλλάξει εξ΄ ολοκλήρου τους μηχανισμούς (ακόμα και να αγοράσω κάποιους φθηνούς ανεμιστήρες και να τραμπαρει τους μηχανισμούς);