PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτης Siemens REV 13 - Συνδεσμολογία - Ρύθμιση



THANOSJ3
31-01-21, 18:06
Καλησπέρα σε όλους..έχω αυτόν τον κλασικό αναλογικό θερμοστάτη χώρου της siemens. Επειδή είχα μεγάλη απόκλιση στην θερμοκρασία που επέλεγα με την θερμοκρασία χώρου είπα να περάσω σε έναν ψηφιακό και αγόρασα τον Siemens Rev 13.

Έχω θέρμανση αερίου και ο παλιός θερμοστάτης είχε αυτήν την συνδεσμολογία..
Στον καινούργιο σύνδεσα το καφέ καλώδιο που ήταν στον παλιό στο L στην θέση L.
Και το καλώδιο το Κίτρινο-Πράσινο που ήταν στην θέση Υ2 στην θέση L2 του καινούργιου.

Τον ουδέτερο μπλέ δεν το σύνδεσα μιας και διάβασα ότι δεν χρειάζετε.
Ενώ μου δείχνει τις επιλογές όλες κανονικά και σαν θερμοκρασία χώρου π.χ 22βαθμούς επιλέγω βάζω 24βαθμούς κάνει το κλασικό κλακ ότι άναψε δείχνει και το βελάκι πάνω ότι λειτουργεί.
Ανάβει το reset στον λέβητα του αερίου πατάω το reset αλλά δεν δείχνει το σημα του καλοριφέρ έξω και δεν δίνει εντολή να ανάψουν τα σώματα.

Καμιά βοήθεια αν έχω κάνει κάτι λάθος στην συνδεσμολογία και δεν ανάβει?

Ευχαριστώω


82937

gep58
31-01-21, 18:47
Και το καλώδιο το Κίτρινο-Πράσινο που ήταν στην θέση Υ2 στην θέση L2 του καινούργιου.
Γιατί το σύνδεσες στο L2 ?

82938

THANOSJ3
31-01-21, 18:51
Γιατί το σύνδεσες στο L2 ?

82938

Το είδα και αυτό αλλά με μπέρδεψε..γι'αυτό το σύνδεσα στο L2..επειδή έδειχνε το N sto Λ1 και υπέθεσα εννοούσε τον ουδέτερο..άρα να συνδέσω το ρεύμα στο L και στο L1 το κίτρινο πράσινο που δίνει την εντολή στον καυστήρα?

THANOSJ3
31-01-21, 19:57
@gep58

Έκανα την αλλαγή με ρεύμα στο L & εντολή καυστήρα στο L1 και πάλι το ίδιο.
Θερμοκρασία νερού είναι 50 βαθμούς & Θερμοκρασία καυστήρα 60 βαθμούς στις επιλογές του καυστήρα.
Εσωτερική θερμοκρασία 22,6. Επιλογή στους 24 για να ανάψει..δείχνει ο θερμοστάτης ότι ανάβει βάση των ενδείξεων αλλά ο καυστήρας δεν ανάβει..χρειάζετε άλλη συνδεσμολογία πέραν των 2 αυτών?

82939
82940

gep58
31-01-21, 21:01
Αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει θερμοστάτης ακουμπώντας το καφέ με το κιτρ/πρασ παίρνει ο καυστήρας τότε κάτι δεν κάνεις σωστά με τον προγραμματισμό.
Η σύνδεση είναι στα L και L1 τα καφε και κιτρ/πρασ
Ο θερμοστάτης αυτός όπως είδα είναι πολύπλοκος και πιστεύω θέλει καλή μελέτη το εγχειρίδιο του για να τον λειτουργήσεις σωστά.