PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση τριφασικού μοτέρ τόρνου σε μονοφασικό δίκτυο



gkesi
31-01-21, 20:34
Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι να συνδέσω σε μονοφασικό δίκτυο τριφασικό τόρνο με τα στοιχεία του μοτέρ στο ταμπελάκι που επισυνάπτεται.
Αν γίνεται η μετατροπή, τι απώλειες ισχύος θα έχει? και φυσικά ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος?

chipakos-original
31-01-21, 20:40
Το μοτέρ του τόρνου σου είναι 2Kw δηλαδή νορμάλ. Θέλεις ένα INVERTER από μονοφασικό σε τριφασικό.Θα αγόραζα ένα 4Kw για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Θα σου πουν και άλλα παιδιά γνώμες αλλά γίνεται κανονικά. Εχω κάνει το ίδιο σε κομπρεσέρ αέρος αρκετά ισχυρό 4Kw και έπαιξε κανονικά.Εν τω μεταξύ τα μοτέρ είναι φθηνά. Θα μπορούσες να αντικαταστήσεις το μοτέρ του τόρνου και να βάλεις ένα κατ ευθείαν 230 βολτ. Οποτε με αυτόν τον τρόπο δεν κάνεις καμία άλλη ηλεκτρική πατέντα.

rama
31-01-21, 20:47
Γιώργο, έχεις τρείς επιλογές αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο μηχάνημα.
1. να αλλάξεις παροχή και να βάλεις τριφασικό ρεύμα
2. να συνδέσεις ένα static phase converter που επιτρέπει να εκκινήσει 3φασικά το μοτέρ και στη συνέχεια να λειτουργεί με μία φάση με "ξεδοντιασμένη" ισχύ (50% - 67% της ονομαστικής)
3. να πάρεις ένα rotary phase converτer που θα βγάζει πραγματικό τριφασικό ρεύμα

gkesi
31-01-21, 20:49
Ευχαριστώ Δημήτρη. Το μοτέρ όπως γράφει το ταμπελάκι είναι 2,94 KW. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σχετικά με την απάντησή σου. Επίσης το ότι γράφει VOLT 220 και απο κάτω 380 τι σημαίνει?

gkesi
31-01-21, 21:02
Η 3η λύση Άγγελε είναι το inverter? και αν ναι με τι χαρακτηριστικά?

chipakos-original
31-01-21, 21:40
Ευχαριστώ Δημήτρη. Το μοτέρ όπως γράφει το ταμπελάκι είναι 2,94 KW. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σχετικά με την απάντησή σου. Επίσης το ότι γράφει VOLT 220 και απο κάτω 380 τι σημαίνει?
Δουλεύει 3 φάσεις 220 volt ή 3 φάσεις 380volt.Υπάρχουν κάποια λαμάκια εκεί στο μοτέρ που αναλόγως πως θα τοποθετηθούν επιλέγεις την τάση τροφοδότησης του μοτέρ σου.Πάντως να ξέρεις 3Kw μοτέρ μονοφασικό στα 230volt είναι η πιο σωστή λύση, από οποιαδήποτε μετατροπή.Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν έχεις στον τόρνο αλλαγή περιστροφής και αν η αλλαγή αυτή γίνεται με μηχανικό τρόπο ή με ηλεκτρικό τρόπο. Αυτό έχει την σημασία του αν γίνεται με ηλεκτρικό τρόπο δηλαδή με μεταγωγή φάσης τότε το Inverter είναι μονόδρομος.

mtzag
31-01-21, 21:43
1 λυση εχεις και αυτη ειναι ενα inverter 3+kw 220-230V ολα τα αλλα ειναι μπουρδες.
για 3kw οι 16αρες ασφαλειες που εχουνε οι κοινοι μονοφασικοι πινακες ειναι οριακα οκ.