PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ρυθμιστή στροφών - ινβερτερ



giorgos
02-02-21, 23:20
Γεια σας.
Έχω ένα μοτέρ το οποίο γράφει στο ταμπελάκι 3ps , 2.2kw , 380v σε τρίγωνο , 5.4A

Το μοτέρ αυτό οδηγεί μια διάταξη με μια αντλία λαδιού και δημιουργεί υδραυλική πίεση σε ένα σύστημα το οποίο θα δουλέψει ως Υδραυλικος ανελκυστήρας .

Επειδή πρέπει να δουλέψει σε χώρο με μονοφασική παροχή , είμαι καλυμμένος με επιλογή μονοφασικού ινβερτερ στα 2.2 kw για το συγκεκριμένο μοτέρ βλέποντας τα χαρακτηριστικά του;

Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω φορά περιστροφής καθώς η αντλία δουλεύει μόνο από την μια πλευρά .

Οποιαδήποτε πρόταση για ινβερτερ δεκτή καθώς βλέπω υπάρχουν αρκετά ... Schneider , Siemens , ABB , LS , Toshiba ...
Ευχαριστώ

thomasgree
03-02-21, 00:22
Γεια σας.
Έχω ένα μοτέρ το οποίο γράφει στο ταμπελάκι 3ps , 2.2kw , 380v σε τρίγωνο , 5.4A

Το μοτέρ αυτό οδηγεί μια διάταξη με μια αντλία λαδιού και δημιουργεί υδραυλική πίεση σε ένα σύστημα το οποίο θα δουλέψει ως Υδραυλικος ανελκυστήρας .

Επειδή πρέπει να δουλέψει σε χώρο με μονοφασική παροχή , είμαι καλυμμένος με επιλογή μονοφασικού ινβερτερ στα 2.2 kw για το συγκεκριμένο μοτέρ βλέποντας τα χαρακτηριστικά του;

Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω φορά περιστροφής καθώς η αντλία δουλεύει μόνο από την μια πλευρά .

Οποιαδήποτε πρόταση για ινβερτερ δεκτή καθώς βλέπω υπάρχουν αρκετά ... Schneider , Siemens , ABB , LS , Toshiba ...
Ευχαριστώ

Πάρε μια γεύση στο παρακάτω η σειρά ACS είναι καλή και δοκιμασμένη
https://library.e.abb.com/public/069d188046a5ea23c1257774002f7199/LV_AC_Drives.pdf

mtzag
03-02-21, 01:09
Τριγωνο στα 380V(ξανα τσεκαρε το γιατι μαλλον τα 380V σε αυτη την ισχυ ειναι αστερας και οχι τριγωνο και τοτε τα πραματα ειναι απλα)
σημαινει οτι θες ειδικου τυπου inverter που να κανει το μονοφασικο 230V -> τριφασικο 380V.
Αυτο που ψαχνεις ειναι σπανιο (αν και υπαρχει) και δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει καλα.
Ποιο πολυ σε κοβω να παινεις μοτερ που να παιζει σε τριγωνο 230VAC

giorgos
03-02-21, 08:26
82988Το ταμπελάκι είναι αυτό και η σύνδεση μέσα στο μοτέρ όταν το άνοιξα ήταν με τα 3 λαμπάκια κάθετα μεταξύ τους . Το δοκίμασα και σε χώρο με τριφασικό και δουλεύει κανονικά όπως ήταν συνδεδεμένο από προηγούμενη χρήση.

giorgos
03-02-21, 14:08
Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι ίσως συμφέρει να πάρω ένα νέο μονοφασικο μοτέρ 3 ίππων με τα λεφτά που θα έπαιρνα το ινβερτερ.
Εχω μια απόρροια βρίσκω με έναν πυκνωτής και με δυο πυκνωτές μοτέρ , ποια η διαφορα και ποιο να προτιμήσω ;
απο ότι βλέπω μέγιστο ρεύμα λειτουργίας δίνει 16Α όποτε νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα υπερφόρτωσης του δικτύου του σπιτιού σωστά; Εξάλλου πρόκειται για έναν μηχανισμό ο οποίος θα δουλεύει 7-8 φορές την ημέρα για ένα λεπτό περίπου το πολύ .

aktis
03-02-21, 17:58
Ta 16 A που τα βλέπεις ; Κανονικά υπάρχει το ρεύμα εκκίνησης που ειναι 7 χ ρεύμα λειτουργίας .

Αφου φτιάχνεις υδραυλικό ανελκυστηρα πάντως, θεωρώ , οτι ειναι χρήσιμο το ινβερτερ για να σταματας και να ξεκινάς προδευτικά .
Επίσης και τα υδραυλικά θα εχουν πρόβλημα αμα τα συμπιέζεις απότομα ( υδραυλικο πλήγμα ) , και εκει ο ινβερτερ δίνει μακροζωία .

vasilllis
03-02-21, 20:44
Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι ίσως συμφέρει να πάρω ένα νέο μονοφασικο μοτέρ 3 ίππων με τα λεφτά που θα έπαιρνα το ινβερτερ.
Εχω μια απόρροια βρίσκω με έναν πυκνωτής και με δυο πυκνωτές μοτέρ , ποια η διαφορα και ποιο να προτιμήσω ;
απο ότι βλέπω μέγιστο ρεύμα λειτουργίας δίνει 16Α όποτε νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα υπερφόρτωσης του δικτύου του σπιτιού σωστά; Εξάλλου πρόκειται για έναν μηχανισμό ο οποίος θα δουλεύει 7-8 φορές την ημέρα για ένα λεπτό περίπου το πολύ .

στην ουσια δεν εχουν διαφορα.Η ισχυς ειναι ιδια και η καταναλωση επίσης.Μεγαλη διαφορα το ρευμα εκκινησης που θα κανει αισθητες βυθισεις στην ταση.Θέλει οπωσδηποτε αυτοματισμο εκκινησης ανευ φορτιου.


Ta 16 A που τα βλέπεις ; Κανονικά υπάρχει το ρεύμα εκκίνησης που ειναι 7 χ ρεύμα λειτουργίας .

Αφου φτιάχνεις υδραυλικό ανελκυστηρα πάντως, θεωρώ , οτι ειναι χρήσιμο το ινβερτερ για να σταματας και να ξεκινάς προδευτικά .
Επίσης και τα υδραυλικά θα εχουν πρόβλημα αμα τα συμπιέζεις απότομα ( υδραυλικο πλήγμα ) , και εκει ο ινβερτερ δίνει μακροζωία .
οι κινητηρες αναφερουν ρευμα λειτουργιας.

mtzag
03-02-21, 20:52
Καθετα τα λαμακια ειναι συνδεση τριγωνου.
Ασε το μονοφασικο παρε καλυτερα τριφασικο 230V + inverter 230V 2.2kw
θα σου βγει ποιο φτηνα αν παρεις κινεζικο inverter απο μονοφασικο.
Σκεψου το ρελέ που θα γλιτωσεις..

giorgos
03-02-21, 21:02
Με ένα delay on ειναι ευκολο να κανω τον αυτοματιισμο εκκινησης ανευ φορτίου.
Το ρεύμα λειτουργίας ενα παράδειγμα φαίνεται εδώ για τα 16Α
https://www.valiadis.gr/?viewp=1057.

Με ασφάλεια Κ20 λογικά θα ειμαι ενταξει και με καλώδιο 3χ6?

Σε οτι αφορά το αρχικό σενάριο τελικα προκειται για ποιο ειδικο ινβερτερ και οχι απλα με μονοφασική εισοδο και τριφασικη εξοδο που θα χρειαστει?
εννοω επειδη το μοτερ ειναι 380 σε τριγωνο?

sofos7
04-02-21, 04:21
Αρχικά , σύμφωνα με το ταμπελάκι όντως το μοτέρ σου είναι 380Δ στα 2,2KW. Αν και στην ισχύ αυτή συνήθως είναι 230Δ. Το ινβερτερ με μονοφασική είσοδο 230V βγάζει τριφασική 230Δ, οπότε δεν μπορείς να δουλέψεις το μοτέρ. Η μία λύση είναι να πάρεις ένα μονοφασικό στα 2,2kw και τελειώνει εκεί το πρόβλημα. Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα στο υδραυλικό σύστημα από τις απότομες εκκινήσεις είναι η πιο οικονομική λύση. Αν χρειάζεται ρύθμιση στροφών τότε αναγκαστικά πας σε μοτέρ 3ph 230Δ με ινβέρτερ 1Χ230V - 3Χ230V. Η εφαρμογή σου είναι οδήγηση αντλίας οπότε δεν χρειάζεται vector control , οπότε μπορείς να πάρεις απλό-επώνυμο ινβερτερ της αγοράς (ACS150-ABB, V20-Siemens, ATV12-Schneider κ.τ.λ.).
Τέλος για 1Φ παροχή και 3Χ2,5 καλώδιο σου κάνει και δεν θα βάλεις ασφάλεια παρα μόνο ένα θερμομαγνητικό που θα το ρυθμίσεις στα Α που γράφει το ταμπελάκι και περνώντας την βάση σου και από τους 3 πόλους του θερμ/κου.
Αν επιλέξεις να βάλεις ινβερτερ μια απλή ασφάλεια C16 και είσαι μια χαρά.

mtzag
04-02-21, 04:50
Το ειδικο inverter ειναι αυτο
https://www.aliexpress.com/item/890900739.html
https://www.aliexpress.com/item/890727245.html (καλυτερα το 4kw)
ομως αυτο λειτουργει με voltage doubling με χρηση πυκνωτων.
Επισης ειναι πολυ τσιμπιμενη η τιμη του για κινεζικο.
Η κλασικη λυση ειναι τριφασικο μοτερ/inverter 230V.

giorgos
04-02-21, 16:31
Ευχαριστώ για τη βοήθεια ... τελικά παρήγγειλα ένα μοτέρ μονοφασικο με διπλό πυκνωτή... θα βάλω και ένα θερμικό , έναν αυτοματισμό με delay και είναι οκ .
Στο θερμό μαγνητικό έχω δυνατότητα να βάλω και αλλά σταρτ και στοπ παράλληλα η μόνο αυτά που έχει επάνω του ;

sofos7
04-02-21, 16:45
Το θερμομαγνητικό προσφέρει θερμική προστασία (στο κινητήρα) και μαγνητική ασφάλεια. Μετά θα βάλεις και ένα ρελέ για να γίνεις εντολή πότε θα ξεκινάει και πότε θα σταματάει...