PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση θερμομέτρου αυτοκινήτου



memostrikas
05-02-21, 13:45
Αγόρασα ένα θερμόμετρο για το αυτοκίνητο. Το έχω βάλει εγώ μέσα στον καθρέφτη.
Σε άλλα site τα οποία έψαξα Άλλοι λένε να το βάλεις μέσα στο φιλτροκούτι Άλλοι λένε βάλτο Στον προφυλακτήρα από κάτω Άλλοι λένε στο θόλο από κάτω, και Σε ένα site ένας έλεγε να μπει μέσα στον καθρέφτη όπως το έβαλα και εγώ.
Εγώ που το έβαλα μέσα στον καθρέφτη έχω περίπου 1 βαθμο συν-πλην από το κανονικό.
(Την σύγκριση την κάνω με αρκετά site μέσω διαδικτύου).
Την μέτρηση αυτή όμως την παίρνω μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι στάσιμο και είναι σε σκιερό μέρος.
Όταν όμως το αυτοκίνητο είναι στον ήλιο στάσιμο, τότε η θερμοκρασία έχει αποκτήσει παραπάνω από το κανονικό 5 με 6 βαθμούς. Ζεσταίνεται τόσο πολύ ο καθρέφτης ούτως ώστε να εκπέμπει μέσα τόση θερμοκρασία και να επηρεάζεται το αισθητήριο όργανο;
Όταν αρχίσει όμως και κινούμαι η θερμοκρασία πέφτει μετά από κάποιο πεντάλεπτο επτάλεπτο στον κανονικό ο βαθμό.
Αν ξέρετε ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο σημείο για να τοποθετηθεί ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας για να δείχνει πιο σωστά τη θερμοκρασία;

stauros772000
05-02-21, 14:15
κατω απο τον εμπρος προβολο και συνηθως απο την εσω πλευρα ωστε να μην το χτυπαει εντονα ο αγερας και τα νερα......

memostrikas
05-02-21, 14:19
κατω απο τον εμπρος προβολο και συνηθως απο την εσω πλευρα ωστε να μην το χτυπαει εντονα ο αγερας και τα νερα......
Δεν θα ζεσταίνεται από τη μηχανή η την άσφαλτο;

mikemtb
05-02-21, 14:30
Αληθεια που χρησιμεύει σε ενα κλειστό στασιμο αυτοκίνητο η ακριβης ενδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

memostrikas
05-02-21, 14:43
Αληθεια που χρησιμεύει σε ενα κλειστό στασιμο αυτοκίνητο η ακριβης ενδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην ουσία φίλε μου Έχεις δίκιο δεν χρησιμεύει πουθενά όταν είναι στάσιμο το αυτοκίνητο και είναι και κλειστό. Απλά τσεκάρω όλες τις παραμέτρους και τις γράφω εδω, διότι θέλω αν γίνεται να δουλεύει όσο πιο σωστά

picdev
05-02-21, 16:03
οταν βάζουμε καπου ενα αισθητήριο δεν πρέπει να επηρεάζεται απο άλλες πηγές θερμότητας και να έχει φυσική ροή αέρα με 2 ανοίγματα

memostrikas
05-02-21, 16:14
οταν βάζουμε καπου ενα αισθητήριο δεν πρέπει να επηρεάζεται απο άλλες πηγές θερμότητας και να έχει φυσική ροή αέρα με 2 ανοίγματα
Ποιο συγκεκριμένα στο αμάξι που να μπει;

stauros772000
05-02-21, 17:37
https://www.bimmerfest.com/threads/temp-sensor-1998-528i.502381/

stauros772000
05-02-21, 17:41
Δεν θα ζεσταίνεται από τη μηχανή η την άσφαλτο;ο σκοπος της υπαρξης αυτου του αισθητηρα,ειναι για να δειχνει την θερμοκρασια της ασφαλτου,ωστε οταν ειναι γυρω απο τους μηδεν βαθμους,να σε ειδοποιει με μπιπερ οτι εχει παγο στου ουδοστρουμα........δεν ειναι ολες οι χωρες σαν την χωρα μας που το προβλημα ειναι η ζεστη,και οχι το κρυο......

memostrikas
05-02-21, 18:01
Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια!