PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιστής πίεσης



mtzag
15-02-21, 16:39
Εχω ενα μηχανημα plasma κοπης μεταλων το οποιο για να ξεκινησει το τοξο (pilot arc)
δεν χρησιμοποιει πολυ υψηλη ταση και μεγαλη συχνοτητα οπως κανουνε αλλα μηχανημα και εισαγουνε Η/Μ θορυβο στο δικτυο
αλλα πριν την εκινηση του τοξου ανοιγει μια ηλεκτροβανα και βαζει λιγο αργο στον πυρσο(το αργο εχει χαμηλοτερο breakdown voltage απο τον αερα) για να ξεκινησει ποιο ευκολα το τοξο μεσα στον πυρσο μεταξυ ηλεκτροδιου - nozzle
και μετα που ξεκινησει το pilot arc ανοιγει η ηλεκτροβανα του αερα και κλεινει του αργου ετσι το αεριο που χρησιμοποιειτε για την κοπη ειναι απλος αερας.
Αυτο το κολπακι γινετε με μια συσκευη που δεν την εχω στα χερια μου αλλα εχω το σχεδιο της και αυτα που μου λειπουνε ειναι τα F17(precision pressure regulator) F13(booster) τα αλλα εξαρτηματα τα εχω
Για το F17(precision pressure regulator) εχω το σχεδιο της πλακετας της πλακετας που το οδηγει (κυκλωμενα με κοκκινο J21 κονεκτορας)
Το ερωτημα ειναι τι μπορει να ειναι αυτα τα 2 εξαρτηματα πως μπορω να τα βρω ?
Αυτο που κανει το F17 ειναι ρυθμιζει της πιεση του αργου(που ειναι για το pilot arc)
το booster καταλαβαινω οτι ειναι ενα μικρο δοχειακι αερα
που αποθηκευει τοπικα αερα για τον μονοδωσει ωστε να βοηθησει να μην σταματησει το τοξο.
Ποιο πολυ με ενδιαφερει τι ειναι ο ρυθμιστης πιεσης που οδηγειτε απο τα 5 καλωδια του κονεκτορα J21 στο σχηματικο που ειναι κυκλωμενα με κοκκινο..

Τον ρυθμιστη parker στη τελευταια φωτο τον βρηκα τυχαια στο google και ταιριαζει το pinout.. τετοιου τυπου ρυθμιστη θελει ?