PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με τον ραδιοερασιτεχνισμό



Αντώνης123
17-02-21, 21:36
Πιστεύω καταλαβαίνεται από τον τίτλο περί τίνος πρόκειται, οπότε να μπω αμέσως στο θέμα,
είμαι άσχετος με το θέμα αφού ασχολούμαι κύριος με ηλεκτρολογικά παρά με ραδιοερασιτεχνισμό και δεν έχω και κάποια άδεια.
Για να ξεκινήσω νόμιμα να ασχολούμαι θα πρέπει να βγάλω άδεια ή είναι δυνατόν να ασχολούμαι με κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες ακόμα και χωρίς κάποια άδεια.
Aνείναι υποχρεωτικό να βγάλω άδεια, εγώ όμως δεν κάνω κάτι τέτοιο και απλός αγοράσω έναν πομποδέκτη και ξεκινήσω να ασχολούμαι, υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα ως αναφορά την νομοθεσία.
Ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ του διπλώματος κατηγορίας 1 και του διπλώματος κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου.
Όταν κάποιος θα πάει να δώσει για το δίπλωμα, ας πούμε της κατηγορίας 1, απλός μαθαίνει απέξω τις σωστές απαντήσεις όπως αναγράφονταιεδώ https://www.targ.gr/images/files/erotimatologio-radioerasitexnon-katigorias-1.pdf ( (https://www.targ.gr/images/files/erotimatologio-radioerasitexnon-katigorias-1.pdf() παπαγαλία με λίγα λογία ) ;
Έχετε κάποια σαιτ πρόχειρα όπου να εξηγούνται οι βασικοί οροί και αρχές του ραδιοερασιτεχνισμού ( αν είναι δυνατόν θα προτιμούσα στα ελληνικά ) διότι εγώ δεν βρήκα κάτι, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά.

Eximnos
17-02-21, 22:05
Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, το έχω ψάξει λιγο παραπάνω αλλά θα χρειαστώ κι εγώ κάποια καθοδήγηση.

Για να ασχοληθείς χρειάζεσαι απαραίτητα άδεια. Υπάρχουν νομιμες συσκευές χωρίς άδεια αλλά είναι στα UHF και ισχύος 0.5W που σημαίνει μικρή εμβέλεια (Τα λεγόμενα γουόκι τόκι)

Οι δύο κατηγορίες έχουν κάποιες λίγες διαφορές όσον αφορά την εκπεμπόμενη ισχύ, κάποιες ακόμα συχνότητες και κάποια ακόμα θέματα που ίσως ξεχνάω

Εάν αγοράσεις πομποδέκτη χωρίς άδεια 1ον είναι παράνομο και μόνο να τον κατέχεις (αν πχ σε ψάξει η αστυνομία και τον βρεί τυχαία) και 2ον αν αρχίσεις να εκπέμπεις είναι πολύ πιθανό να ενοχλήσεις. Αν ενοχλείς και συνεχίσεις να εκπέμπεις είναι πολύ πιθανό να σε ψάξουν και να σε εντοπίσουν με ραδιογωνιόμετρο.

Το δίπλωμα το παίρνεις όπως και του αυτοκινήτου με τον ίδιο τρόπο. Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, και πέφτουν 80-100 από τις πολλές που υπάρχουν. Οι εξετάσεις γίνονται 2 φορές τον χρόνο. Οι προηγούμενες έγιναν τον Δεκέμβρη αν δεν κάνω λάθος οπότε τώρα πάμε για καλοκαιράκι.

Εδώ http://raag.org/ θα βρεις πολλές πληροφορίες και αν έχεις απορίες στείλε ένα mail, θα σου απαντήσουν. Εάν δεν είχαμε καραντίνα θα ήταν ανοιχτά και θα μπορούσαμε να πάμε κι από κοντά... αλλά...


Εάν έχω γράψει κάτι λάθος με διορθώνετε οι πιο έμπειροι.

Αντώνης123
17-02-21, 23:47
καταρχην σε ευχαριστώ για την απαντιση, στο λινκ που εστειλες ειδα οτι στο eshop τους εχουν και βιβλια για οσους ξεκινουν τωρα, πιθανον η αγορα ενος απο αυτων να αξιζει,
αναμενω βεβαια να υπαρξουν και αλλες απαντισεις σε αυτο το θεμα

antonis_p
18-02-21, 05:45
καταρχην σε ευχαριστώ για την απαντιση, στο λινκ που εστειλες ειδα οτι στο eshop τους εχουν και βιβλια για οσους ξεκινουν τωρα, πιθανον η αγορα ενος απο αυτων να αξιζει,
αναμενω βεβαια να υπαρξουν και αλλες απαντισεις σε αυτο το θεμα

Όπως σου είπε και ο Γιάννης, ο καλύτερος δρόμος είναι να παρακολουθήσεις μαθήματα σε κάποιο σύλλογο. Αυτή τη στιγμή αυτό δεν γίνεται αλλά για τον ίδιο λόγο ίσως δεν γίνουν εξετάσεις αυτή την περίοδο. Θα γίνουν όμως την επόμενη.

Την ύλη μπορείς να τη μάθεις από τα βιβλία που ανέφερες αλλά εκ του σύνεγγυς θα σου λυθούν όλες οι απορίες που θα έχεις ή θα προκύπτουν.

kiros
18-02-21, 10:40
Όταν κάποιος θα πάει να δώσει για το δίπλωμα, ας πούμε της κατηγορίας 1, απλός μαθαίνει απέξω τις σωστές απαντήσεις όπως αναγράφονται εδώ https://www.targ.gr/images/files/erotimatologio-radioerasitexnon-katigorias-1.pdf ( (https://www.targ.gr/images/files/erotimatologio-radioerasitexnon-katigorias-1.pdf() παπαγαλία με λίγα λογία )
Και μετά αυτός γίνεται ραδιοερασιτέχνης με μηδενικές γνώσεις.

Αντώνης123
18-02-21, 10:56
Όπως σου είπε και ο Γιάννης, ο καλύτερος δρόμος είναι να παρακολουθήσεις μαθήματα σε κάποιο σύλλογο. Αυτή τη στιγμή αυτό δεν γίνεται αλλά για τον ίδιο λόγο ίσως δεν γίνουν εξετάσεις αυτή την περίοδο. Θα γίνουν όμως την επόμενη.

Την ύλη μπορείς να τη μάθεις από τα βιβλία που ανέφερες αλλά εκ του σύνεγγυς θα σου λυθούν όλες οι απορίες που θα έχεις ή θα προκύπτουν.

το θεμα ειναι οτι στην περιοχή μου δεν υπαρχει κανενας συλλογος, οποτε τι κορονοιος τι οχι για μενα πανω κατω το ιδιο ειναι, δεν γνωριζω βεβαια αν κανουν και διαδικτυακα μαθηματα αλλα δεν το νομιζω

TSAKALI
18-02-21, 12:14
Γιατι θελεις να αρχισεις να ασχολεισαι με τον Ρ/Ε ?
ξεκαθαρισε αυτη την ερωτηση και μετα ολα ειναι ευκολα , η αδεια δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,
πιστευω ειναι ενα απο τα τελευταια που πρεπει να σε απασχολουν.
Υπαρχουν απειροι λογοι που καποιος θελει (πρεπει)να βγαλει αδεια, και οχι απαραιτητα για την ενασχοληση
με τα ραδιοκυματα.
Εσυ τι ακριβως θελεις να κανεις ?

antonis_p
18-02-21, 13:37
το θεμα ειναι οτι στην περιοχή μου δεν υπαρχει κανενας συλλογος,

ποια είναι αυτή;

Αντώνης123
18-02-21, 13:38
Γιατι θελεις να αρχισεις να ασχολεισαι με τον Ρ/Ε ?
ξεκαθαρισε αυτη την ερωτηση και μετα ολα ειναι ευκολα , η αδεια δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,
πιστευω ειναι ενα απο τα τελευταια που πρεπει να σε απασχολουν.
Υπαρχουν απειροι λογοι που καποιος θελει (πρεπει)να βγαλει αδεια, και οχι απαραιτητα για την ενασχοληση
με τα ραδιοκυματα.
Εσυ τι ακριβως θελεις να κανεις ?
εγω απλος θα ηθελα να μπω στον κοσμο του ραδιοερασιτεχνισμου καθαρα και μονο για χομπι, δεν προκειται να την χρειαστω καπου την αδεια, απλα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου, αλλα ξαναλεω ειμαι ψιλοασχετος, δεν γνωριζω το κατα ποσο ειναι απαρετιτη η αδεια και τι προβληματα μπορει ( αν μπορει δηλαδη ) να δημιουργησει το να μην την εχεις.

Αντώνης123
18-02-21, 13:40
ποια είναι αυτή;
Ζάκυνθος

Ακρίτας
18-02-21, 13:58
εγω απλος θα ηθελα να μπω στον κοσμο του ραδιοερασιτεχνισμου καθαρα και μονο για χομπι, δεν προκειται να την χρειαστω καπου την αδεια, απλα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου, αλλα ξαναλεω ειμαι ψιλοασχετος, δεν γνωριζω το κατα ποσο ειναι απαρετιτη η αδεια και τι προβληματα μπορει ( αν μπορει δηλαδη ) να δημιουργησει το να μην την εχεις.

Για να ασχοληθείς με τον ραδιοερασιτεχνισμό η άδεια είναι απαραίτητη. Χωρίς αυτήν είσαι παράνομος. Αφού ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά δεν είσαι άσχετος, με πολλή όρεξη και λίγο διάβασμα θα μάθεις. Η μελέτη είναι μέρος του ραδιοερασιτεχνισμού και όχι μόνο ένα μέσο για να πάρεις την άδεια. Αν θέλεις να αρχίσεις να ασχολείσαι μπορείς και από εδώ (https://www.syrap.gr/download-category/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%C F%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/).

744
18-02-21, 14:18
Τα morse καταργήθηκαν? Είμαι λίγο παλιός....:001_rolleyes:

kiros
18-02-21, 15:01
Τα morse καταργήθηκαν? Είμαι λίγο παλιός....:001_rolleyes:
Εδώ και χρόνια. Γι΄αυτό όλοι παίρνουν άδεια.

Αντώνης123
18-02-21, 15:59
Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση καθώς και όλους τους υπόλοιπους , είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα τα αρχεία από το σάιτ που έστειλες, φυσικά και κάθε άλλη άποψη-βοήθεια είναι επιθυμητή και καλοδεχούμενη

konpan
18-02-21, 22:23
Εδώ και χρόνια. Γι΄αυτό όλοι παίρνουν άδεια.


Αν είσαι απόφοιτος σχολής ασυρματιστών, απαιτούνται τα ίδια δικαιολογητικά, εξετάσεις και ότι άλλο για λήψη άδειας?

gxry
19-02-21, 01:04
Αν είσαι απόφοιτος σχολής ασυρματιστών, απαιτούνται τα ίδια δικαιολογητικά, εξετάσεις και ότι άλλο για λήψη άδειας?

Από την
Υπουργική Απόφαση Αριθμ. 38200/1136/2011
ΦΕΚ Β-1969/2-9-2011
Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου.
ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

...
Άρθρο 5
Διαδικασίες Εξετάσεων, Εξεταζόμενα Μαθήματα και Βαθμολογία
...
5.3. Όσοι καταθέσουν επικυρωμένο φωτοαντίγραφο τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, κατεύθυνσης ηλεκτρονικής ή ηλεκτρολογίας ή τηλεπικοινωνιών, απαλλάσσονται από την γραπτή εξέταση στο κεφάλαιο Α΄ «Τεχνικά Θέματα». Στην περίπτωση αυτή, το ερωτηματολόγιο πολλαπλών επιλογών διαμορφώνεται ως εξής:
α) για την «κατηγορία 1» δεν περιέχει τις αντίστοιχες πενήντα (50) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε σαράντα (40) από τις πενήντα (50) υπόλοιπες ερωτήσεις.
β) για την κατηγορία «εισαγωγικού επιπέδου» δεν περιέχει τις αντίστοιχες είκοσι (20) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε εξήντα τέσσερις (64) από τις ογδόντα (80) υπόλοιπες ερωτήσεις.
...

gxry
21-02-21, 18:33
Από την
Υπουργική Απόφαση Αριθμ. 38200/1136/2011
ΦΕΚ Β-1969/2-9-2011
Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου.
ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

...
Άρθρο 5
Διαδικασίες Εξετάσεων, Εξεταζόμενα Μαθήματα και Βαθμολογία
...
5.3. Όσοι καταθέσουν επικυρωμένο φωτοαντίγραφο τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, κατεύθυνσης ηλεκτρονικής ή ηλεκτρολογίας ή τηλεπικοινωνιών, απαλλάσσονται από την γραπτή εξέταση στο κεφάλαιο Α΄ «Τεχνικά Θέματα». Στην περίπτωση αυτή, το ερωτηματολόγιο πολλαπλών επιλογών διαμορφώνεται ως εξής:
α) για την «κατηγορία 1» δεν περιέχει τις αντίστοιχες πενήντα (50) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε σαράντα (40) από τις πενήντα (50) υπόλοιπες ερωτήσεις.
β) για την κατηγορία «εισαγωγικού επιπέδου» δεν περιέχει τις αντίστοιχες είκοσι (20) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε εξήντα τέσσερις (64) από τις ογδόντα (80) υπόλοιπες ερωτήσεις.
...
...

12. Απαλλάσσονται από κάθε είδους εξέταση οι κάτοχοι γενικού πτυχίου χειριστή ασυρμάτου του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και οι διπλωματούχοι ραδιοτηλεγραφητές Α΄ και Β΄ τάξης του Εμπορικού Ναυτικού. Οι ανωτέρω μπορούν να καταθέτουν σχετική αίτηση για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη «κατηγορίας 1» με τα σχετικά δικαιολογητικά και σύμφωνα με τις διαδικασίες που προβλέπονται, καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Η αίτηση συνοδεύεται επίσης από θεωρημένα έγγραφα που αποδεικνύουν την υπαγωγή των ενδιαφερομένων στις αντίστοιχες περιπτώσεις.
...