PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα ρευματος με κολωνες



giannis.serres
18-02-21, 10:30
Χαιρετω την παρεα
Δεν ξερω αν το ειδα εδω ή κάπου αλλου.
Διορθωστε με αν κανω λαθος , Το ρευμα μεταφέρετε με κολώνες λογω οτι γίνονται σεισμοί και ετσι ειναι πιο ευκολη-φτηνη επισκευή σε σχέση με το υπογειο καλωδιο.
Υπάρχει κάποια λύση για υπογεια καλωδια χωρις να παθαίνουν εύκολα ζημια;
Πχ ελαστικοι συνδέσμοι σε κοντινές αποστάσεις;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
18-02-21, 10:59
Χαιρετω την παρεα
Δεν ξερω αν το ειδα εδω ή κάπου αλλου.
Διορθωστε με αν κανω λαθος , Το ρευμα μεταφέρετε με κολώνες λογω οτι γίνονται σεισμοί και ετσι ειναι πιο ευκολη-φτηνη επισκευή σε σχέση με το υπογειο καλωδιο.
Υπάρχει κάποια λύση για υπογεια καλωδια χωρις να παθαίνουν εύκολα ζημια;
Πχ ελαστικοι συνδέσμοι σε κοντινές αποστάσεις;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ρευμα στις πολεις υποτειθεται ειναι υπογειο απο το 2003 (εχουμε παρει τα φραγγα μαζι με το Αθηνα 2004) και υποτειθεται δεν μπορει να κοπει γιατι υπαρχει by pass (απο Αθηνα δε ξερω, αλλα στον Πειραια ξεκινησαν το εργο μια χαρα και στο τελος εφτασε ως τα παλια συνορα του δημου κι απο κει και περα κολωνες και ιπταμενα συρματακια) και σε παρα πολλες χωρες ειναι και η μεση ταση. Αυτο για τους σεισμους θα ναι καμια ιστορια για αγριους των αχρηστων ελληνικων κυβερνησεων για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα. Στη Γερμανια πχ δεν εχω δει κολωνες σε καμια πολη και εχω επισκευτει δεκαδες (βεβαια νταξει δε κοιταω συνεχως γυρω μου αν εχει κολωνες αλλα συνηθως τις θυμασαι, ειδικα σε πολεις που πλεον δειχνει παραταιρη η υπαρξη τους) και οι τυποι δεν εκτιμανε ουτε τη χρηση ups γιατι απλα δεν εχουν ΠΟΤΕ προβληματα. Στην Αμερικη εχω δει σε καποιες πολιτειες εναερια δικτυα (στη Ν. Ορλεανη το θυμαμαι χαρακτηριστικα γιατι μιλαμε για μπαχαλο γραμμες που θυμιζουν Ασια). Το χειροτερο μπαχαλο εναεριων που χω δει ειναι στον Αγιο Δομινικο που το τραβηξα και φωτογραφιες γιατι μιλαμε για κατι που δινει σουρεαλιστικη νοτα στις πολεις (αν τις βρω θα ανεβασω αργοτερα) Στο δε Παρισι απλα δεν υπηρξαν νομιζω ποτε κολωνες. (η κι αν υπηρξαν πρεπει να ταν πολυ πριν γεννηθω γιατι θυμαμαι χαρακτηριστικα σε πολυ μικρη ηλικεια οτι πρωτη φορα τις ειδα Ελλαδα και μου ειχαν κανει εντυπωση οι μονωτηρες που εβλεπα και νομιζα πως ηταν φλυτζανακια του καφε χαχα). Τελος σε ολα τα μοντερνα εργα και η μεση ταση μια χαρα υπογεια ειναι. Οι αποθηκες του ΟΣΕ στον Ασπροπυργο εχουν τα παντα θαμενα, το ΟΑΚΑ, το Μοναστηρακι, η Ψυτταλια εξ ολοκληρου κτλ κτλ

nick1974
18-02-21, 11:56
ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ :biggrin:

Τα "αντισεισμικα" καλωδια στον Αγιο Δομηνικο :hahahha: (μιλαμε 11 ριχτερ να γινει θα κοπει ο πλανητης στα δυο και το μονο που θα μεινει να θυμιζει οτι υπηρξαμε θα ναι αυτα τα αριστουργηματα :lool: :hahahha:)

83111 83112

ΗΝ1984
18-02-21, 12:06
Στην υπογειοποίηση εμπλέκεται και ο κάθε δήμος. Χρησιμοποιεί τις κώλωνες για δημοτικό φωτισμό με αποτέλεσμα να χρειαστεί να δώσει λύση.

rama
18-02-21, 12:58
Την πιό σουρεάλ κατάσταση την έχω δεί σε μεσαιωνικά χωριουδάκια (σαν του Αστερίξ) στην Αλσατία, όπου έχουν εναέριο (τριφασικό!) δίκτυο που πατάει από στέγη σε στέγη, με ύψος ούτε ένα μέτρο από τα κτίρια.

nick1974
18-02-21, 14:05
Την πιό σουρεάλ κατάσταση την έχω δεί σε μεσαιωνικά χωριουδάκια (σαν του Αστερίξ) στην Αλσατία, όπου έχουν εναέριο (τριφασικό!) δίκτυο που πατάει από στέγη σε στέγη, με ύψος ούτε ένα μέτρο από τα κτίρια.


Μηπως ειναι ειδικη περιπτωση. Και στην Κροατια και στην Ιταλια (νομιζω και στη Ροδο) εχω δει δρομους πλακωστρωτους που ειναι απο την προβυζαντινη εποχη οποτε ναι, δε θα παει ο αλλος να σκαψει εξω απ το παλατι του Διοκλειτιανου (η του ...Μαζεστιξ ξερω γω) για να περασει καλωδια. Αλλο να μιλαμε για πολεις που η ιδια η φυση τους προκαλει καποιες ιδιομορφιες οι οποιες ενσωματωνονται αισθητικα στο περιβαλλον (ελπιζω με ασφαλεις τροπους) και αλλο να μιλαμε για μπαχαλα μεσα σε τσιμεντουπολεις που το μισο χρονο ειναι σκαμενες ετσι κι αλλιως. (παντως Αλσατια εχω παει και στο Στρασβουργο και σε κανα δυο γυρω περιοχες και δε θυμαμαι να χω δει κατι τετοιο οποτε πρεπει να ναι ιδιεταιροτητα καποιου πολυ συγκεκριμενου σημειου ισως. Μηπως περιοριζοταν μονο σε καποια συγκεκριμενη γειτονια? )


Στην υπογειοποίηση εμπλέκεται και ο κάθε δήμος. Χρησιμοποιεί τις κώλωνες για δημοτικό φωτισμό με αποτέλεσμα να χρειαστεί να δώσει λύση.

Προκειμενου να μην φτιαξουν κατι και να πληρωθουν για τις μελλετες ειναι ικανοι να πουν πως εμπλεκεται κι ο μακαριτης ο Μαραντονα, αλλα αυτο δε στεκει. Ειτε στον τεταρτο εναεριο αγωγο, ειτε σε εναν τεταρτο υπογειο αγωγο που θα του δωσεις, ο δημος μια χαρα μπορει να κοννεξαρει τις λαμπες του, μη τρελαθουμε δηλαδη. Ισα ισα μπορει αν θελει να ξηλωσει και τις κολωνες και να βαλει απλους μεταλλικους ιστους, εκτος κι αν το μεγαλο προβλημα ειναι η τρομερη μελετη και τα απειρα εξοδα που χρειαζονται για τα 10 μετρα 3Χ1.5 που θα χρειαστουν. Υποθετω ο τεταρτος αγωγος ειναι κι αυτος της ΔΕΔΙΕ, δε νομιζω να ειναι του δημου

IRF
18-02-21, 17:32
Την πιό σουρεάλ κατάσταση την έχω δεί σε μεσαιωνικά χωριουδάκια (σαν του Αστερίξ) στην Αλσατία, όπου έχουν εναέριο (τριφασικό!) δίκτυο που πατάει από στέγη σε στέγη, με ύψος ούτε ένα μέτρο από τα κτίρια.

Που να χωρέσει κολόνα στο στενό δρομάκι θα απλώνουν τα ρούχα πάνω στα καλώδια μετά:lool:

alpha uk
18-02-21, 17:42
https://www.liberal.gr/apopsi/upogeiopoiisi-kalodion-kostos-18-dis-euro-oso-ena-espa/357380

Panoss
18-02-21, 18:45
Εδώ και δεκαετίες το ΕΣΠΑ δίνει χρήματα για να κάνουμε υπογειοποίηση.
π.χ. αυτό (https://www.heraklion.gr/municipality/espa-business/ops5035058.html) στο δήμο Ηρακλείου (τσι Κρήτης).

Αλλά ελάχιστοι δήμοι (ή άλλοι φορείς) τα παίρνουν.
Για το συνηθισμένο λόγο, τα 'χουν όλα γραμμένα στα @@ τους.
Έτσι κι αλλιώς ο μισθός πέφτει...ντάνγκα ντούνγκα...οπότε;;;

Άρα ΔΕΝ χρειάζεται να ξοδέψουμε 18 δις, απλά να πάρουμε αυτά που μας δίνουνε. Που δεν πρόκειται, είμαστε ακατάδεκτοι.