PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα με το ζεστό νερό στο σπίτι



Kat80
08-03-21, 19:15
Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να μπω στο site και να ζητήσω τα φώτα σας καθώς το τελευταίο 2μηνο ταλαιπωρούμαι αρκετά με το θέμα του ζεστού νερού στο σπίτι μου. Όλα ξεκίνησαν πριν καποιο διαστημα που αποφασισαμε στο σπιτι που νοικιαζω (μένω Αθήνα) να αλλαξουμε τον εξωτερικο θερμοσιφωνα τοιχου και να βαλουμε έναν δαπεδου στο παταρι γιατι το χειμώνα χρειαζοταν αρκετη ωρα για να ζεσταθεί το νερό. Ειχα όμως παρατηρησει από τα Χριστουγεννα, πως ενώ τον αφηνα ένα 50λεπτο το ζεστο νερό τελειωνε γρηγορα. Από τοτε ξεκίνησε μια ιστορια οπου αλλαξαμε τον θερμοσιφωνα (εβαλα έναν nobel 80λιτρο /4 kw), αλλα το νερο τελειωνε σε 8 λεπτα. Τον αντικαταστησαμε γιατι ειχα παρει το πιο στενομακρο μοντελο και κάπως μας τα μασησαν στο μαγαζι ότι ισως εχει θεμα ο συγκεκριμενος και ετσι τον αλλαξαμε με τον ιδιο αλλα σε πιο κοντοχοντρο μεγεθος. (ιδια λιτρα, κτλ). Ωστοσο το προβλημα παραμένει! Έχει έρθει 4-5 φορες ο υδραυλικος και τα εχει ψαξει όλα, τα εχει τσεκαρει οοοολα! Βαλβιδες, σωληνακια, θερμοστατη, ενωσεις. Το νερό ξεκιναει καυτο και σε 8-9 λεπτα με το ρολοι τελειωνει το ζεστο και ξαφνικα μπαινει κρυο. Έχω ταλαιπωρηθεί παρα πολύ το τελευταιο διαστημα. Ειπαμε να ρωτησω στην πολυκατοικια μηπως εγινε καποια αλλαγη, αν καποιος πειραξε κατι γιατι ειλικρινα δεν ξερουμε τι άλλο να κανουμε. Είναι λετε θεμα ηλεκτρολογικό? Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο αλλα πραγματικά χρειάζομαι μια γνώμη...Ευχαριστω!

ΜαστροΤζεπέτο
08-03-21, 19:18
Είναι εύκολη μια φωτό της πλευράς του καπακιού της αντίστασης ;;; Κι αν έχει μια ετικέτα πάνω του, κι αυτή ......

mikemtb
08-03-21, 19:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ανοιξε την βρυση με το ζεστο, οπως κανεις καθε φορα και γεμισε ενα κουβα με νερο αντι να το αφησεις να φυγει. ποση ωρα χρειαστηκε νε γεμισει? σιγουρα κατω απο ενα λεπτο... για 10 λιτρα νερο... do the math...
(σορυ για την απογοητευτικη απαντηση μου)

Kat80
08-03-21, 19:28
αυτο εδω λετε?
83287

Kat80
08-03-21, 19:38
Δεν αφήνω το νερό να τρέχει στο τέρμα και κανω με απλα ζεστό νερο κι όχι καυτο. Δεν ειναι λογικό 80λτ θερμοσιφωνα να μην φτανουν ουτε για ενα ατομο...ένας φιλος μου πηρε ακριβως τον ιδιο πριν κανενα 3μηνο και δεν εχει κανενα θέμα. Και με αυτον που ειχα εξωτερικα και τον αλλαξα προλαβαινα και εκανα ενα νορμαλ μπανιο ακομα και χειμωνα εστω κι αν τον αφηνα 45-50 λεπτα. Ομως ξαφνικα το τελευταιο διαστημα στο 8 λεπτο μπαινει απλα κρυο νερο...δεν μενει καθολου σπασμενο εστω...και αυτο συμβαινει και στους 3 θερμοσιφωνες που εχω αλλαξει μεσα σε 2-3 βδομαδες....εχω σχεδον απελπιστει γιατι και ο υδραυλικος το χει ξεψαχνισει...

ΜαστροΤζεπέτο
08-03-21, 19:57
αυτο εδω λετε?
83287 Πάντως και στην ταμπελίτσα νομίζω γράφει "Δαπέδου" αλλά και οι 80άρηδες δεν είναι οι πλέον μεγαλύτεροι που υπάρχουν ..... Αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα περί χρόνου και ποσότητας είναι γεγονός. Δοκίμασε ένα άλλο τηλέφωνο με μικρότερες τρύπες να καθυστερεί λίγο .

elektronio
08-03-21, 20:13
εσύ τον έβαλες; δες αν είναι οι είσοδος και η έξοδος από πάνω, έχω πετύχει σε σπίτι που νοίκιαζα να έχουν εγκαταστήσει (υδραυλικός) θερμοσίφωνο δαπέδου στον τοίχο με αποτέλεσμα να έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα.
Όταν το είπα στον ιδιοκτήτη και του το επιβεβαίωσαν ότι είναι λάθος εγκατεστημένο έπαθε σοκ (που το εγκατέστησε λάθος ο υδραυλικός).

Υ.Γ. απο την φώτο δεν φαίνεται να έχει χώρο από πάνω ούτε βλέπω τίποτε σωλήνες.

Kat80
08-03-21, 20:19
ειναι δαπέδου το γράφει...το διπλοτσεκαρε και ο υδραυλικος που τον τοποθετησε...εχει κανονικα απο πανω σωληνες...το περιεργο ειναι οτι μεχρι πριν καποιο διαστημα δεν ειχα θεμα. Δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαξε!

mikemtb
08-03-21, 20:21
Πάντως και στην ταμπελίτσα νομίζω γράφει "Δαπέδου" αλλά και οι 80άρηδες δεν είναι οι πλέον μεγαλύτεροι που υπάρχουν ..... Αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα περί χρόνου και ποσότητας είναι γεγονός. Δοκίμασε ένα άλλο τηλέφωνο με μικρότερες τρύπες να καθυστερεί λίγο .Μια ιδέα είναι να ανέβει λίγο η θερμοκρασία... πχ αν ήταν 55 να πάει 65

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
08-03-21, 20:24
www.howtofixit.gr