PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτενσιόμετρο ALPS



744
08-03-21, 22:25
Αυτό το ποτενσιόμετρο με αυτό τον άξονα ξέρει κανείς να υπάρχει Ελλάδα (και καλύτερα Θεσσαλονίκη)?

https://www.audiophonics.fr/12074-thickbox_default/potentiometer-alps-16-stereo-rouond-shaft-50kbx2.jpg

MacGyver
08-03-21, 22:40
Τα καταστήματα είναι συγκεκριμένα.
Ιωαννίδης, Νικολαίδου, Χριστακίδης, Μουτσιούλης, Ζαγκότσης στη Σίνδο, Τεκίδης.
Νομίζω αυτό είναι εύκολο. Εγώ θέλω κάτι ανάλογο αλλά με λήψη για loudness. Σπάνιο, πολύ δύσκολα θα το βρω.

soundservice.gr (https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.soundservice.gr%2Fe-shop%2Fproduct.php%3Fproducts_id%3D2886&psig=AOvVaw24GYMCOFw8zbp88mbmEZNz&ust=1615321973163000&source=images&cd=vfe&ved=2ahUKEwjej8S0xaHvAhXZs6QKHRcHB4wQr4kDegUIARD9A Q)
Bestprice (https://www.bestprice.gr/cat/6595/potensiometra/f/1_5737/korg.html?q=%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%83%C E%B9%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF+100)
Google (https://www.google.com/search?q=%CE%A0%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B 9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF+ALPS&sxsrf=ALeKk00YxhfT4-gPXuOXCQXAxMH6OB6ckg:1615235481616&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjnx_CIxaHvAhUNlhQKHXJnBaoQ_AUoAXoECAQQA w&biw=1536&bih=722#imgrc=YAw9V7xsi9Fr5M)

744
08-03-21, 23:07
Αυτό είναι από ενισχυτή Arcam που δεν έχει Loudness. Ξερός ήχος μάλλον ελλιπής στις χαμηλές.

Αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι το πολύ κακό tracking του ALPS ποτενσιομέτρου έντασης. Τόσο πολύ που σε κάθε αλλάγή στάθμης να πρέπει να ρυθμίζεις το balance που επίσης είναι κακοσχεδιασμένο, αφού πέρα από τη μέση, κάθε αλλαγή θέσης μειώνει το ένα κανάλι αυξάνοντας το άλλο!

Τα ποτενσιόμετρα για Loudness είναι δύσκολη περίπτωση. Αν δεν σώζεται με καθάρισμα μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις το loudness...

spiros p
09-03-21, 05:43
δεσ μηπως εχουν οι πηλιανιδης. acdc shop. stathis net.art sound.

xsterg
09-03-21, 08:25
αμφιβαλω αν αυτο ειναι alps. ειναι ενα κοινο ποτενσιομετρο. μπορεις να βρεις σε οποιοδηποτε καταστημα πολυ ευκολα. αν σε παιρνει βαλε alps κλειστο, μπλε.

AKHS
09-03-21, 09:15
Βάλε ένα καλό και ποιοτικό ποτενσιόμετρο και τα προβλήματα της ισορροπίας των καναλιών θα λυθούν Το ποτενσιόμετρο είναι ένας βασικός κρίκος στην αλυσίδα του ήχου, στο καλύτερο ενισχυτή αν βάλεις ένα κακό ποτενσιόμετρο το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό. Έχω μερικά κλασικά alps μπλε κλειστού τύπου που παραγγέλνω για επισκευές και αναβαθμίσεις ενισχυτών αν ταιριάζουν τα ΚΩ μπορώ να σε βοηθήσω

744
09-03-21, 09:34
Είναι ALPS, στα 20ΚΩ σε ενισχυτή ARCAM α5.

Οι διαφερές στο tracking είναι απίστευτες και απορώ πως κυκλοφόρησε αυτό το μηχάνημα στην αγορά. Ο άνθρωπος που το έφερε για έλεγχο, έκανε διάφορες πατέντες γιατί δεν ήξερε τί μπορεί να φταίει. Λίγο με το balance λίγο με τα καλώδιά και τη θέση των ηχείων αλλά προφανώς δεν κατέληξε κάπου αφού αλλού ήταν το πρόβλημα.

Σε κάθε θέση του volume η ηχητική σκηνή αλλάζει άρδην!

Μηχανικά αν ταιριάζει κλειστό, δεν έχω πρόβλημα να βάλω τέτοιο, αλλά το συγκεκριμένο έχει την εγκοπή στον άξονα και φυσικά τέτοιες διαστάσεις ώστε να κεντράρει στη θέση του κουμπιού. Πέρα του ότι οι ακροδέκτες του φαίνονται αρκετά στοιβαροί σε σχέση με τα λεπτά των μπλέ.

AKHS
09-03-21, 17:48
Είναι ALPS, στα 20ΚΩ σε ενισχυτή ARCAM α5.

Οι διαφερές στο tracking είναι απίστευτες και απορώ πως κυκλοφόρησε αυτό το μηχάνημα στην αγορά. Ο άνθρωπος που το έφερε για έλεγχο, έκανε διάφορες πατέντες γιατί δεν ήξερε τί μπορεί να φταίει. Λίγο με το balance λίγο με τα καλώδιά και τη θέση των ηχείων αλλά προφανώς δεν κατέληξε κάπου αφού αλλού ήταν το πρόβλημα.

Σε κάθε θέση του volume η ηχητική σκηνή αλλάζει άρδην!

Μηχανικά αν ταιριάζει κλειστό, δεν έχω πρόβλημα να βάλω τέτοιο, αλλά το συγκεκριμένο έχει την εγκοπή στον άξονα και φυσικά τέτοιες διαστάσεις ώστε να κεντράρει στη θέση του κουμπιού. Πέρα του ότι οι ακροδέκτες του φαίνονται αρκετά στοιβαροί σε σχέση με τα λεπτά των μπλέ.

Είσαι τυχερός έχω καινούργιο αν σε ενδιαφέρει στείλε μήνυμα

MacGyver
09-03-21, 22:34
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα !!
Μήπως μένετε και στην ίδια οικοδομή;

744
09-03-21, 23:57
Πράγματι, αν είναι ίδιο, είναι απίστευτο!

Μπα! Μακριά και ... αγαπημένοι!

Vagelis64
10-03-21, 17:52
Αν δεν εβρισκα, θα λιμαριζα στρογγυλο αξονα στην χειροτερη.
Αλλα θα προτιμουσα και κλειστου τυπου , λογω σκονης μην μπει μεσα και μετα απο καιρο αρχισουν τα "χρατσα-χρουτσα", ξερεις.

744
10-03-21, 19:08
Ναι. Από την άλλη, αυτό είναι από το 1993 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σκόνης αλλά όπως είπαμε με κάκιστο tracking.

moutoulos
10-03-21, 20:16
Αν δεν εβρισκα, θα λιμαριζα στρογγυλο αξονα στην χειροτερη.
Αλλα θα προτιμουσα και κλειστου τυπου , λογω σκονης μην μπει μεσα και μετα απο καιρο αρχισουν τα "χρατσα-χρουτσα", ξερεις.


Είμαι συλλέκτης με πάνω απο 50 ενεργά κομμάτια HiFi (Ενισχυτές, Ραδιοενισχυτές, Tuners), και με μηχανήματα
που τα περισσότερα είναι 30 ετών. Την σταδιακή συντήρησή τους, την κάνω εγώ. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την
σκόνη στα ποτενσιόμετρα. Ειδικά αν τα προσέχεις. Αν το έχεις σε "νταμάρι" και μέσα έχει πιάσει ένα δάχτυλο
σκόνη, ίσως να σου κάνει "χράτσ/χρούτς".

Άσχετο: Αυτό που βλέπεις ανοίχτηκε για Display ... :001_rolleyes:

83299 83300

744
11-03-21, 11:34
Ωραίο μηχανάκι! Ζηλεύω!

744
11-03-21, 15:53
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά το ποτενσιόμετρο (γενικά σαν εξάρτημα) τείνει να γίνει σπάνιο είδος προς εξαφάνιση!

d.antonis
11-03-21, 17:03
https://www.audiophonics.fr/en/preamp-module/volume-control-module-pga2310-with-rotary-encoder-p-13416.html

Το μονο δυσκολο ειναι οτι θελει συμμετρικη τροφοδοσια. Αλλα πιστευω οτι καπου εκει στην προενισχυση θα υπαρχει.

744
11-03-21, 17:13
Πολύ ενδιαφέρον! Μακάρι να είχε μακρύτερο άξονα. Θέλω 25mm...

d.antonis
11-03-21, 21:16
Μπορεις καλλιστα να αλλαξεις το dialer με ενα που να εχει τον αξονα που θες. Εχει η ALPS παρα πολλους.

xsterg
12-03-21, 08:42
μπορεις να φτιαξεις με μηχανικη κατεργασια οτι θελεις. παρε ενα σωληνακι συμπαγες και κανε σπειρωμα σαν βιδα και αντιστοιχα διαμορφωσε τον αξονα του ποτενσιομετρου. μπορεις να το κανεις και με εξωτερικο σωληνακι χαλκου σαν μουφα σαν αυτο που κανουν οι υδραυλικοι. υπαρχουν και αλλες λυσεις που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο.

744
12-03-21, 08:55
Ευχαριστώ Χρήστο. Άλλος με τόρνο ναι. Εγώ όχι...

nyannaco
12-03-21, 09:12
Στο παρελθόν έκανα επέκταση άξονα με πολύ πενιχρά μέσα, αλλά με άριστο αποτέλεσμα! Χρησιμοποίησα την πρόσοψη και τον άξονα από ένα παλιό ποτενσιόμετρο, για να στηρίξω στην πρόσοψη του μηχανήματος, και να "βγω" μπροστά. Γεφώρωσα τους δύο άξονες (ποτ./πρόσοψη) με ένα κομμάτι αλουμινένιο σωληνάκι 8mm από κεραία τηλεόρασης, που η εσωτερική του διάμετρος ταίριαζε πάρα πολύ καλά με την εξωτιερική των αξόνων ποτενσιομέτρου. Στα σημεία που το αλουμίνιο καβαλούσε τους άξονες έκανα εγκάρσια ψιλή τρύπα 1mm και σφήνωσα κομμάτι από συνδετήρα, και έτοιμο! Απόλυτα λειτουργικό και αξιόπιστο.
Αν το ξαναέκανα σήμερα, αντί να ψάχνω το συγκεκριμένο αλουμινένιο σωληνάκι από κεραία τηλεόρασης (που είναι πλέον μάλλον πιο δυσεύρετο) θα χρησιμποιούσα για άξονα επέκτασης οτιδήποτε αντέχει και πλησιάζει σε εξωτερική διάμετρο τους άξονες των ποτενσιομέτρων (π.χ. χάλκινο σωληνάκι που χρησιμποιούν οι ψυκτικοί στα A/C), και θα έκανα τις συνδέσεις με θερμοσυστελλόμενο με κόλλα.

selectronic
12-03-21, 09:27
Στο παρελθόν έκανα επέκταση άξονα με πολύ πενιχρά μέσα, αλλά με άριστο αποτέλεσμα! Χρησιμοποίησα την πρόσοψη και τον άξονα από ένα παλιό ποτενσιόμετρο, για να στηρίξω στην πρόσοψη του μηχανήματος, και να "βγω" μπροστά. Γεφώρωσα τους δύο άξονες (ποτ./πρόσοψη) με ένα κομμάτι αλουμινένιο σωληνάκι 8mm από κεραία τηλεόρασης, που η εσωτερική του διάμετρος ταίριαζε πάρα πολύ καλά με την εξωτιερική των αξόνων ποτενσιομέτρου. Στα σημεία που το αλουμίνιο καβαλούσε τους άξονες έκανα εγκάρσια ψιλή τρύπα 1mm και σφήνωσα κομμάτι από συνδετήρα, και έτοιμο! Απόλυτα λειτουργικό και αξιόπιστο.
Αν το ξαναέκανα σήμερα, αντί να ψάχνω το συγκεκριμένο αλουμινένιο σωληνάκι από κεραία τηλεόρασης (που είναι πλέον μάλλον πιο δυσεύρετο) θα χρησιμποιούσα για άξονα επέκτασης οτιδήποτε αντέχει και πλησιάζει σε εξωτερική διάμετρο τους άξονες των ποτενσιομέτρων (π.χ. χάλκινο σωληνάκι που χρησιμποιούν οι ψυκτικοί στα A/C), και θα έκανα τις συνδέσεις με θερμοσυστελλόμενο με κόλλα.

Υπάρχουν για άξονα μοτέρ (μικροσκοπικών μοτέρ) "shaft couplers (https://www.ebay.com/itm/Motor-Shaft-Coupler-Connector-Flexible-Motor-Coupler-Practical-Accessories/233900888626)" που κάνουν τέλεια για ένωση άξονα, το αναφέρω γιατί έχω σκεφτεί κι εγώ πως μπορεί να γίνει επέκταση pot και το ίδιο μου ήρθε στο μυαλό, να χαλάσω ένα δεύτερο pot μόνο για τον άξονα που μπορεί να στηριχτεί στην πρόσοψη κουτιού και μετά με δύο couplers και κάτι για άξονα να κάνω την σύνδεση (δεν το έχω κάνει στην πράξη)...

https://i.ebayimg.com/images/g/1BYAAOSw3XBf3kR1/s-l600.jpg

nyannaco
12-03-21, 10:52
Δεν τα είχα δει τα shaft couplers, τσιμπάνε λίγο όμως...

nkarama
12-03-21, 10:58
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κανέναν, απλά έχει ποικιλία και δεν χρειάζετε να περιμένεις τα τελωνεία των ΕΛΤΑ...
https://grobotronics.com/index.php?subcats=Y&pcode_from_q=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&q=shaft+coupler&dispatch=products.search&security_hash=21e4ed079e9fa06625731d5f318efd88