PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος Καλωδιου



lordi
19-03-21, 00:47
Καλησπέρα μετα απο πολυετή απουσία!! :)

Θα ηθελα την αποψή σας σε κατι ηλεκτρολογικο.

Στην κουζίνα υπήρχε μια παροχή για πλυντήριο πιάτων. Επειδή η παροχή βρισκόταν ακριβώς πίσω από το πλυντήριο, θέλησα να την μεταφέρω στο διπλανό ντουλάπι (προς τα δεξια) για ευκολότερη πρόσβαση στην πριζα και γιατί έτσι προτείνει το βιβλίο οδηγιών του πλυντηρίου.

Το καλώδιο όμως δεν θα έφτανε και για να αποφύγω την όποια προέκταση με κλεμενς κλπ, έσκαψα προς τα πάνω και μετά προς τα δεξιά για να κερδίσω σε μήκος.

Από δικό μου λάθος, καθώς άνοιγα κάποιες βοηθητικές τρύπες (με τρυπανι) για να σκάψω με το καλέμι, τραυμάτισα τα καλώδια. Στην συνέχεια τα μόνωσα με μονωτική ταινία και θερμοσυστελλόμενο αλλά για λόγους ασφαλείας και επειδή δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα, από την στιγμή που τραυματίστηκε αγωγός ήθελα να το δεί κάποιος επαγγελματίας.

Ενας δυο που μιλησα μου φανηκαν λιγο yolo, λεγοντας οτι "αφου εβαλες θερμοσυστελομενο εισαι ενταξει". Ενας μου ειπε "θα σου ριχνει την ασφαλεια αν εχει προβλημα μην φοβασαι βαλτο πλυντηριο πανω".

Κανενας δεν ανεφερε τιποτα για σφαλμα τοξου η πιθανη μειωση διατομης αγωγου απο τον τρυματισμο και παραξενευτηκα/φοβηθηκα.

Αυριο θα ερθει να το δει/φτιαξει καποιος αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας.

Ευχαριστω! :)

pstratos
19-03-21, 00:51
photo? Αν δεν δούμε πόσο βαθύ είναι το τραύμα τι να πούμε. Μπράβο που δεν το άφησες στην τύχη πάντως

lordi
19-03-21, 01:03
833598336083361

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση!

Οι φωτογραφιες δεν δειχνουν και πολλα μαλλον, δεν κεντραρει με τιποτα το κινητο! :D

Γενικα σαν βλαβη το σωστοτερο δεν θα ηταν να τραβηξουμε γραμμη στο πιο κοντινο κουτι?

Κοψιμο και επεκταση με νεο καλωδιο θα ηταν εφικτο; Σκεφτομαι και την προσθηκη ενος AFDD στην γραμμη αυτη.

Επισης, κοψιμο και τοποθετηση πριζας πισω απ το πλυντηριο αλλα πιο ψηλα (για να αφαιρεθει το τραυματισμενο τμημα);

Στοχος παντα η ασφαλεια και η αποφυγη πυρκαγιας!

:)

MacGyver
19-03-21, 01:44
Ταινίους μονώτικους, κλέμους συνδέτικους!
Τα συνιστούν 100 Ρωμαίοι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάσεων!

midakos
19-03-21, 02:16
Αν είναι δυνατό να τραβηχτεί νέα γραμμή μέχρι το μπουάτ,είναι και το καλύτερο, για να μην έχεις ενώσεις στο καλώδιο. Εαν δεν είναι δυνατό, και δεν γίνεται να κοπεί στο τραυματισμένο σημείο λόγω μήκους, το καλύτερο είναι σύνδεση με κλέμα (αρκετά απογυμνωμένα τα καλώδια ώστε να πιάνουν και τα 2 και στις 2 βίδες).

Aris3
19-03-21, 02:20
κοψε με πενσακι το τραυματισμενο σημειο του χαλκου του καλωδιου και ενωσε με κλεμες το υπολοιπο που εχει μεινει αθικτο...μετα κλεμα και μια καλη στρωσω μονωτικης.

mtzag
19-03-21, 10:27
Μην το κοψεις.
Κολλησε εκει που ειναι τραυματισμενο παραληλα ενα κοματακι χαλκο να αυξησεις
τη διατομη και μετα διπλο η τριπλο θερμοσυστελομενο.
Η κλεμα ειναι υποδεεστερη λυση της κολλησης αν και αυτα ειναι ψιλα καλωδια
οποτε με ολους τους τροπους θα κανεις δουλεια

lordi
19-03-21, 10:43
Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! :)

Απο την στιγμή που τραυμάτισα τον αγωγό μόνο ηλεκτρολόγο θα καλούσα να το φτιάξει και όχι μόνος μου. Την μεταφορά θα την έκανα (οικοδομική δουλειά) και τις τελικές συνδέσεις στην πρίζα, αλλά ο φαγωμένος αγωγός σήμανε συναγερμό! :D

Αυτό που έκανε ο ηλεκτρολόγος τελικά είναι να βάλει ένα κουτί διακλάδωσης στο σημείο να κόψει τον φαγωμένο αγωγό και να αντικαταστήσει το υπόλοιπο κομμάτι μέχρι την πρίζα (προς τα δεξιά) με νέο καλώδιο. Η ένωση απ ότι είδα έγινε με συστροφή και μώνωση από πάνω όπως φαίνεται εδώ:

83363

Και το κουτί έκλεισε με καπάκι κομμένο από μεγαλύτερο καπάκι όπως φαίνεται εδώ:

83364

Δεν ξέρω! Ίσως ακόμα να μην μου φαίνεται 100% ασφαλές αλλά μπορεί και να υπερβάλλω λίγο! :D

Ηλιας Α
19-03-21, 12:38
https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=83363&d=1616142990&thumb=1
Από τη δουλειά που έχει κάνει δείχνει αρκετά αδαείς ο ΄΄μάστορας΄΄
(Δες σύνδεση σε μεγέθυνση)

midakos
19-03-21, 13:49
Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! :)

Απο την στιγμή που τραυμάτισα τον αγωγό μόνο ηλεκτρολόγο θα καλούσα να το φτιάξει και όχι μόνος μου. Την μεταφορά θα την έκανα (οικοδομική δουλειά) και τις τελικές συνδέσεις στην πρίζα, αλλά ο φαγωμένος αγωγός σήμανε συναγερμό! :D

Αυτό που έκανε ο ηλεκτρολόγος τελικά είναι να βάλει ένα κουτί διακλάδωσης στο σημείο να κόψει τον φαγωμένο αγωγό και να αντικαταστήσει το υπόλοιπο κομμάτι μέχρι την πρίζα (προς τα δεξιά) με νέο καλώδιο. Η ένωση απ ότι είδα έγινε με συστροφή και μώνωση από πάνω όπως φαίνεται εδώ:

83363

Και το κουτί έκλεισε με καπάκι κομμένο από μεγαλύτερο καπάκι όπως φαίνεται εδώ:

83364

Δεν ξέρω! Ίσως ακόμα να μην μου φαίνεται 100% ασφαλές αλλά μπορεί και να υπερβάλλω λίγο! :D

Δεν υπάρχει κανένα θέμα όπως το έκανε, η τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία. Απλά γνώμη μου να μην κρυφτεί-στοκαριστεί το μπουάτ ώστε και να υπάρχει προσβασιμότητα, και να μπορεί να γίνει έλεγχος μελοντικά. Θα μπορούσε να το έχει κλεμάρει - η να βάλει μια κλέμα wago, αλλά είναι ψιλά γράμματα αυτά, το 95% των εγκαταστάσεων είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση και δουλεύουν απροβλημάτιστα. Αν έκανε και μια μέτρηση με megger την γραμμή θα ήταν άρχοντας, αλλά κακά τα ψέματα, κανένας δεν θα το κάνει αν δεν υπάρχει λόγος :biggrin:

lordi
19-03-21, 18:26
Ευχαριστώ και πάλι για τις κριτικές και τις πληροφορίες! :)

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν υπάρχει ένας τρόπος στάνταρ για κάτι τόσο συνηθισμένο. Στα κουτιιά διακλάδωσης που έτσι κι αλλιως περνάνε καλώδια πως γίνεται η σύνδεση; Γιατί φαντάζομαι δεν είναι μονοκόμματο καλώδιο απ τον πίνακα μέχρι την παροχή. :confused1:


Δεν υπάρχει κανένα θέμα όπως το έκανε, η τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία. Απλά γνώμη μου να μην κρυφτεί-στοκαριστεί το μπουάτ ώστε και να υπάρχει προσβασιμότητα, και να μπορεί να γίνει έλεγχος μελοντικά. Θα μπορούσε να το έχει κλεμάρει - η να βάλει μια κλέμα wago, αλλά είναι ψιλά γράμματα αυτά, το 95% των εγκαταστάσεων είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση και δουλεύουν απροβλημάτιστα. Αν έκανε και μια μέτρηση με megger την γραμμή θα ήταν άρχοντας, αλλά κακά τα ψέματα, κανένας δεν θα το κάνει αν δεν υπάρχει λόγος :biggrin:

Σχετικά με τον έλεγχο της γραμμής που αναφέρει και ο midakos, υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω εγώ τώρα ή και σε τακτά χρονικά διαστήματα για να ελέγχω την κατάσταση της σύνδεσης; Το μπουάτ (το καινούριο) θα είναι πίσω απ το πλυντήριο πιάτων.

asterixx25
19-03-21, 19:21
Θα μπορούσε έστω να συνδέσει τα καλώδια με caps η κλέμες και μετά μονωτική.
Έτσι κι αλλιώς είχε χώρο μέσα στο κουτί.

Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι, απλώς τα στριφογύρισε και τα τύλιξε με ταινία.
Για εμένα πρόχειρη δουλειά!

midakos
19-03-21, 20:26
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να ελέγχεις την σύνδεση, παρά μόνο οπτικά, που και πάλι θα φανεί μόνο αν έχει πρόβλημα σύσφιξης και ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν υπάρχει στάνταρ πρότυπο σύνδεσης, γιατί με τα χρόνια αναπτύσονται συνέχεια διαφορετικά υλικά. Τα πιο πρόσφατα π.χ. (που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) είναι οι κλέμες wago. Από κει και πέρα αν ρωτήσεις 10 μάστορες μπορεί να πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις όσο αναφορά τις συνδέσεις. Εφόσον το πρότυπο δεν υπαγορεύει κάποιον τρόπο, ο καθένας πράτει κατά τη βούληση του. Στα μπουάτ του σπιτιού σου, ανάλογα με το πότε έγινε η εγκατάσταση και ποιος την έκανε, αν είναι πρόσφατη μπορεί να βρεις οποιονδήποτε από τους παραπάνω τρόπους, αν είναι παλιά μπορεί να βρεις ακόμα και σύνδεση σε κλέμες που ήταν ενσωματωμένες στα μπουάτ.

lordi
19-03-21, 23:24
Κατάλαβα!

Οι αυτόματες κλεμες είναι προτιμοτερες απ τις βιδωτες γενικα;

Για παραδειγμα, αν η δουλεια ειχε γινει με 3 αυτοματες και μετα καλυψη με ταινια θα ηταν πιο ασφαλες;

Ειναι επιρρεπεις σε σφαλματα τοξου αυτες οι κλεμες;

Πιο πολυ εγκυκλοπεδικα ρωταω! :)

mtzag
20-03-21, 00:47
Εκανε το χειροτερο δυνατο.
Η σωστη λυση ειτανε να μην κοψει τελειως το καλωδιο απλα να αυξησει τοπικα τη διατομη κολλωντας παραλληλα τοπικα εξτρα χαλκο να βαλει θερμοσυστελομενα και οχι μονωτικη ταινια.
Επειδη ειναι ψιλα καλωδια μαλλον δεν θα εχεις προβλημα αλλα αυτος ειναι τσαπατσουλικος τροπος και οχι σωστος.
Ακομα και τη συστροφη λαθος την εκανε.. αυτη η συστροφη δεν αντεχει σε τραβηγμα..
Οι αυτοματες κλεμες ειναι καλυτερες απο τα στριφτα καλωδια απο αποψη αγωγιμοτητας...

lepouras
20-03-21, 01:03
Κατάλαβα!

Οι αυτόματες κλεμες είναι προτιμοτερες απ τις βιδωτες γενικα;

Για παραδειγμα, αν η δουλεια ειχε γινει με 3 αυτοματες και μετα καλυψη με ταινια θα ηταν πιο ασφαλες;

Ειναι επιρρεπεις σε σφαλματα τοξου αυτες οι κλεμες;

Πιο πολυ εγκυκλοπεδικα ρωταω! :)
δεν υπάρχει σωστό η λάθος αλλά σωστή ή λάθος εφαρμογή.
στα σύγχρονα υλικά οι κατασκευαστές προσπαθούν να μειώσουν να εξαρτάτε από τον εγκαταστατη η σωστή εφαρμογή και να ειναι ποιο τυποποιημένη ώστε να μην μπορεί να κάνει (τόσο) λάθος.
οπότε.
με την ταινία απλά χρειάζεται να έχεις μεγαλύτερο μήκος χαλκού στριμμένο σε σύγκριση με το να το κάνεις με καψ που το ελατήριο βοηθάει στην μεγαλύτερη επαφή της σύνδεσης.
αυτοί οι δύο τρόποι σύνδεσης ειναι σχετικά δυσκολότερο να αποτύχουν σε σύγκριση με την κλεμα που όλοι σφίγγουν λες και έχουν βάλει στοίχημα να δουν αν οι βίδες μπορούν να κόψουν τους χαλκούς.
οι αυτόματες κλεμμένες ή ταχυκλεμες ή wago από την άλλη εξασφαλίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνεις σωστά ειναι να έχεις γδύσει το σωστό μήκος το καλώδιο αλλά εκεί εξαρτάσαι 100% από την ποιότητα κατασκευής και στο αν αντέχει πραγματικά το ρεύμα αλλά πρώτα την αντοχή στο να συγκρατήσουν σωστά την σύνδεση μετά την ταλαιπωρία που θα δεχτούν για να τοποθετηθούν ξανά μέσα στο κουτί διακλάδωσης.

για να μην αγχώνεσαι πάντος και εγώ σαν λύση αυτό θα σου πρότεινα με το κουτί εκεί που έβαλε και σύνδεση ή με καψ και ταινία ή ακόμα και έτσι που ειναι μόνο με ταινία. από ότι φαίνεται οπτικά τουλάχιστον ειναι εντάξι μιας και δεν ξέρω πόσο χαλκό πραγματικά έχει γδάρει και στρίψει αλλά μοιάζει να είναι αρκετός..

τώρα το αν θες να συνεχείς να ψάχνεις μην υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την δουλειά που έγινε ώστε να το ψειρίσεις παραπάνω το μόνο που θα σου πω ειναι ότι σε κάνα δυο σελίδες ακόμα δεν θα ξέρεις αν πρέπει να κατεδαφίσεις το σπίτι ή το να πας σε καμιά σπήλια να μείνεις χωρίς ρεύμα κλπ για να σωθείς.

pstratos
20-03-21, 01:16
Έτσι είναι και μια χαρά θα αντέξει για άλλα 50 χρόνια. 'Αλλος θα έβαζε caps γιατί συχαίνεται τις ταινίες. Εγώ απλά θα γάνωνα λίγο το τραυματισμένο σημείο για να ενισχύσω τη διατομή και θα έβαζα λίγο λαστιχοταινεία. Ο βοηθός μου θα ήθελε να αλλάξει όλο το καλώδιο, και ο πρόεδρος μας απλά θα σου έβαζε λίγη μονωτική γιατί "δεν έχει ανάγκη"
οπότε όπως είπε ο lepouras θεωρούμε λήξαν το συμβάν και το ξεχνάμε

IXHEM
20-03-21, 15:50
ο Lepuras καθαρησε οπως παντα.. ;)

lordi
20-03-21, 22:54
Haha! :D Φευγω για σπηλια!

Σας ευχαριστω ολους! :)

Parhs
01-04-21, 13:19
Θα μπορούσε έστω να συνδέσει τα καλώδια με caps η κλέμες και μετά μονωτική.
Έτσι κι αλλιώς είχε χώρο μέσα στο κουτί.

Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι, απλώς τα στριφογύρισε και τα τύλιξε με ταινία.
Για εμένα πρόχειρη δουλειά!
Για κάποιο λογο πολλοι ηλεκτρολογοι έτσι τα συνδέουν χωρις καπς με συστροφη.