Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο για RGB LED ταινίας



marsele
19-03-21, 09:17
Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω καλώδιο συναγερμού με 4 αγωγούς και διατομή 0,22mm (https://desikos.gr/el/kalodio-sinagermi-4x022-s-thorakismeno-ramcro-1010050101) για να τροφοδοτήσω μια rgb λεντοταινία η οποία είναι τοποθετημένη πίσω από την τηλεόραση και προκειμένου να την ενώσω με το rgb controller πρέπει να κάνω μια προέκταση για να φτάσει.Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο καλώδιο για να κάνω την δουλειά αυτή;;;;

chipakos-original
19-03-21, 09:27
To 0.22mm είναι λίγο. Δεν κάνει...............Πόσο είναι το μήκος της ταινίας???ή πόση κατανάλωση ρεύματος θα έχει...????

marsele
19-03-21, 09:34
To 0.22mm είναι λίγο. Δεν κάνει...............Πόσο είναι το μήκος της ταινίας???ή πόση κατανάλωση ρεύματος θα έχει...????

περίπου 3 μέτρα ταινίας έχω χρησιμοποιήσει στην τηλεόραση και η ταινία βγάζει 4.8w/m άρα περίπου 14,4w στο σύνολο.

mikemtb
19-03-21, 09:47
Πόσο είναι το μήκος της ταινίας???ή πόση κατανάλωση ρεύματος θα έχει...????
1+ amp...
Πόσο μήκος έχει το καλώδιο?


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

marsele
19-03-21, 10:18
1+ amp...
Πόσο μήκος έχει το καλώδιο?


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

περίπου 1 μέτρο ίσως και λίγο παραπάνω!

chipakos-original
19-03-21, 12:20
περίπου 1 μέτρο ίσως και λίγο παραπάνω!
Η αρνητική μου θέση στην χρήση του καλωδίου αυτού βρίσκεται στο ότι το καλώδιο επειδή είναι για εντολές χαμηλής ισχύος κι όχι για αυτό το ρεύμα που χρειαζόμαστε να περάσει από μέσα του, ίσως να δημιουργηθεί θερμοκρασία εσωτερικά και μαζί με το νάυλον που έχουν αυτά τα καλώδια αυτά μέσα τους να λιώσει με ότι συνέπειες προκύψουν. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στην σωστή επιλογή καλωδίου όπως η θερμοκρασία περιβάλλοντος, ο εντοιχισμός ή όχι του καλωδίου, όπως επίσης και η καταλληλότητα του καλωδίου ως προς την χρήση του, και φυσικά και το μήκος του.......Μπορεί και να κάνω λάθος ασχέτως με την δική μου γνώμη, οπότε ας πουν και άλλοι τεχνικοί την σκέψη τους.

nick1974
19-03-21, 13:12
Το 0.22 δεν κανει για να τροφοδοτησεις 1+ Α
Το ΟΡΙΑΚΟ καλωδιο εως 1.2Α ειναι το 0.5 και παλι στα 3m θα εχει πτωση τασης 3.01% με το θεωρητικο υπολογισμο (που σημαινει πως θα εχει μερικους βαθμους θερμοκρασια, ειπαμε, ΟΡΙΑΚΟ), Το σωστο ειναι 0.75 ωστε να μην εχεις θεμα

marsele
19-03-21, 13:22
https://desikos.gr/el/kalodio-nylhy-h03vv-f-4x075-01k-07-18

Να αγοράσω το παραπάνω καλώδιο για να είμαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις (πτώση τάσης, θερμοκρασία, αμπερ κλπ);;;

midakos
19-03-21, 13:58
Άν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο συναγερμού, μπορείς να το κάνεις συνδέοντας την ταινία σε loop, ώστε να μην έχεις θέμα με την πτώση τάσης (για υπερένταση στο καλώδιο δεν αναφέρομαι γιατί δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα, τα καλώδια που δίνουν οι ledoταινίες παίζει να είναι 0,1mm2). Απλώς με αυτό τον τρόπο θα έχεις 2 καλώδια μέχρι το controller τα οποία και θα συνδεθούν παράλληλα. Αν αυτό δεν είναι θέμα για εσένα, μπορείς να το κάνεις με το καλώδιο που ήδη έχεις.
Προσωπικά θα πήγαινα σε 4*0,50mm2 ή 4*0,75mm2, ότι μπορείς να βρείς πιο εύκολα, μιας και δεν είναι υλικό που το έχουν πολλά καταστήματα stock.

mikemtb
19-03-21, 14:01
Όχι, θα σε γ...σει να το συνδεσεις
Μπορείς να βάλεις 2 τέτοια καλώδια 4χ.22 έτσι ώστε να μοιραστεί το ρεύμα.
Μην ξεχνάμε ότι είναι 15 watt και τα τρία χρώματα ταυτόχρονα. Άρα κάθε χρώμα είναι 5 watt. Και μόνο απο το common περνάει το συνολικό ρεύμα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chipakos-original
19-03-21, 16:15
https://desikos.gr/el/kalodio-nylhy-h03vv-f-4x075-01k-07-18

Να αγοράσω το παραπάνω καλώδιο για να είμαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις (πτώση τάσης, θερμοκρασία, αμπερ κλπ);;;
Ναι εδώ είσαι 100% ασφαλής.............