Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Δύο θηροτηλέφωνα με κοινό κυπρί



george33
24-03-21, 20:38
Καλησπέρα, έχω σε μια οικοδομή εγκατεστημένο ένα σύστημα θυροτηλεφώνων, και θέλω να βάλω σε ένα διαμέρισμα ένα κιτ ανεξάρτητο από το υπόλοιπο, αλλά θα ανοίγει και αυτό το ίδιο κυπρί.
Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσω βλάβη στο υπάρχον σύστημα,, επειδή το κυπρί θα παίρνει τάση από δύο διαφορετικά τροφοδοτικά; Πως μπορώ να το ασφαλίσω;
Με δίοδο; Και που θα πρέπει να την συνδέσω;
Το έχει αντιμετωπίσει κανένας ;
Ευχαριστώ.

chipakos-original
24-03-21, 21:33
Αν τα δύο συστήματα θυροτηλέφωνου δίνουν DC τάση στο κυπρί τότε με δύο διόδια στο + της τροφοδοσίας ορθά πολωμένα ( δηλαδή να περνάει το + από μέσα τους και να πηγαίνει στο κυπρί) . Αν η τάση που πάει στο κυπρί είναι εναλλασσόμενη βάλε δύο ξεχωριστά ρελέ ( μάλλον για ρελέ το βλέπω ).....

george33
24-03-21, 21:49
Το κυπρί παίρνει ac, νομίζω 6 volt

chipakos-original
24-03-21, 21:59
Αν ήταν DC τότε η συνδεσμολογία σου είναι έτσι όπως στο σχέδιο. Στο Α και στο Β αντίστοιχα τα δύο συστήματα θυροτηλεόρασης.

Ηλιας Α
25-03-21, 11:15
]Αν τα δύο συστήματα θυροτηλέφωνου δίνουν DC τάση στο κυπρί τότε με δύο διόδια στο + της τροφοδοσίας ορθά πολωμένα ( δηλαδή να περνάει το + από μέσα τους και να πηγαίνει στο κυπρί) .[/COLOR] Αν η τάση που πάει στο κυπρί είναι εναλλασσόμενη βάλε δύο ξεχωριστά ρελέ ( μάλλον για ρελέ το βλέπω ).....

Ίσως γίνετε και με ένα ρελε;

george33
25-03-21, 19:37
ευχαριστώ, θα το κάνω με ρελλεδάκια. Πείτε μου και ποιός είναι ο κίνδυνος από αυτή την κατάσταση; Να επιστρέψει τάση στον έναν από τους δύο Μ/Σ και να τον κάψει;
Επίσης και με τα ρελλέ , αν πατήσουν και οι δύο ταυτόχρονα την κλειδαριά πάλι δεν διατρέχουμε κίνδυνο;

chipakos-original
25-03-21, 19:55
ευχαριστώ, θα το κάνω με ρελλεδάκια. Πείτε μου και ποιός είναι ο κίνδυνος από αυτή την κατάσταση; Να επιστρέψει τάση στον έναν από τους δύο Μ/Σ και να τον κάψει;
Επίσης και με τα ρελλέ , αν πατήσουν και οι δύο ταυτόχρονα την κλειδαριά πάλι δεν διατρέχουμε κίνδυνο;
Τα ρελέ λειτουργούν το κάθε ένα αυτόνομα από το αντίστοιχο θυροτηλέφωνο οπότε υπάρχει απομόνωση 100% από το όλο σύστημα. Είναι η πιο ασφαλής λύση.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν πατήσουν και οι δύο ταυτόχρονα για το άνοιγμα της πόρτας......Σκέψου να ανάβεις το φως από δύο διαφορετικούς διακόπτες.Υπολόγισε με το μυαλό σου στο σχέδιο που σου έχω στείλει στο #4 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=99799&p=910570&viewfull=1#post910570) αντί για διόδους να έχεις δύο ρελέ που θα δίνουν τάση στο κυπρί.Είναι πολύ απλή η συνδεσμολογία αφού στις επαφές των ρελέ θα συνδέσεις την εναλλασσόμενη τάση και όποιο απ΄τα δύο ρελέ κι αν ενεργοποιηθεί θα στείλει την τάση στο κυπρί.

Ribopaido
04-01-24, 15:04
παιδια καλησπερα και καλη χρονια,
Επαναφέρω το θεμα . Ειμαι ηλεκτρολογος τωρα τελειωσα τη σχολη. Εχω το ίδιο θέμα θέλω να δωσω στο κυπρι (ac 8 -12V) απο το σύστημα του παλιο θυροτηλεφώνου και απο τη νεα θυροτηλεόραση της orno. Τι ρελεδάκι αναφέρετε να βάλω , έχετε καποιο πρότυπο- παράδειγμα? Το Α1-Α2 απο που θα τροφοδοτείται ? και τι επαφές χρειάζεται?

chipakos-original
04-01-24, 18:15
παιδια καλησπερα και καλη χρονια,
Επαναφέρω το θεμα . Ειμαι ηλεκτρολογος τωρα τελειωσα τη σχολη. Εχω το ίδιο θέμα θέλω να δωσω στο κυπρι (ac 8 -12V) απο το σύστημα του παλιο θυροτηλεφώνου και απο τη νεα θυροτηλεόραση της orno. Τι ρελεδάκι αναφέρετε να βάλω , έχετε καποιο πρότυπο- παράδειγμα? Το Α1-Α2 απο που θα τροφοδοτείται ? και τι επαφές χρειάζεται?
Το Α1 και το Α2 είναι το πηνίο του ρελέ και τροφοδοτείτε από τα καλώδια που έχει η θυροτηλεόραση. Δηλαδή όταν πατάς να ενεργοποιηθεί το κυπρί πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί το ρελέ να ακούσεις κλικ και στην συνέχεια μέσω των επαφών του θα δώσεις τάση στο κυπρί. Ακριβώς το ίδιο θα κάνεις και με το δεύτερο θυροτηλέφωνο και τα δύο ρελέ μαζί θα δίνουν τάση στο κυπρί . Αν δεν μπορείς να τα καταλάβεις όλα αυτά και δεν μπορείς να καταλάβεις και το σχήμα #4 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=99799&p=910570&viewfull=1#post910570) τότε πάρε κάποιο έτοιμο κιτ θυροτηλεόρασης.

Panoss
04-01-24, 18:32
Εγώ το 'χω καταλάβει κάπως έτσι, δεν ξέρω πόσο σωστό είναι:

https://i.imgur.com/ieiYPER.jpg

Από ρελέ 12VAC, 8A, αυτό (https://www.skroutz.gr/s/21676196/Rele-Relay-SPDT-Ucoil-12V-AC-8A-250V-AC.html).

JOUN
12-01-24, 19:39
Τα περισσοτερα συγχρονα κυπρια δουλευουν και με AC και με DC, το γραφουν και επανω..Οποτε μπορεις να βαλεις μια γεφυρα για ανορθωση σε καθε παροχη AC και απο εκει να τα παραληλησεις..
Λογω των διοδων αποκλειται να γυρισει η ταση πουθενα..
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι λογω του DC το κυπρι γινεται πολυ αθορυβο οποτε ο επισκεπτης μπορει να μην καταλαβει ποτε πρεπει να σκουντηξει την πορτα αλλα αυτο ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις που κυπρι δουλευει με DC.
Σε πορτες δωματιων ξενοδοχειου π.χ ας πουμε ,εσυ προκαλεις το ανοιγμα της πορτας περνωντας την καρτα απο τον αναγνωστη οποτε ξερεις ποτε να σκουντηξεις την πορτα..

mikemtb
13-01-24, 01:16
να προσθεσω αλλο ενα μειονέκτημά του dc, οταν η πορτα ασκει πιεση στο κιπρι, τοτε αυτο δυσκολευεται περισσότερο να απελευθέρωσει σε σχέση με το ac...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk