PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαμέρισμα 75τ.μ. προσφορά ηλεκτρολογικής εγκατάστασης



jenny
29-03-21, 10:52
Στο διαμέρισμα θα γίνει ανακατασκευή όλης της ηλεκτρικής εγκατάστασης θα τοποθετηθεί νέα γραμμή πίνακα μετρητή με νέο τριφασικό πίνακα 3Χ25Α και εκτός των συνηθισμένων παροχών σε πλυντήριο πιάτων - ρούχων - κουζίνας - ηλιακού και μιας κεντρικής μονάδος κλιματισμού στην ταράτσα με 5Χ6 καθώς και δύο ενισχυμένες ανεξάρτητες γραμμές σε κάθε υπνοδωμάτιο 4 στον ενιαίο χώρο του σαλονιού και 4 στην κουζίνα.
Η γραμμές θα περάσουν πάνω από γυψοσανίδα οροφής και μέσω μπουάτ θα καταλήγουν στις πρίζες/σημεία. 4 γραμμές φωτισμού και ένας εξαεριστήρας τυφλού μπάνιου. Νέα γείωση προστασίας και ΥΔΕ. Το διαμέρισμα είναι ισόγεια μονοκατοικία και είναι κατασκευής 1983.
Σχετικά με την προσφορά και λαμβάνοντας υπ όψιν ότι τα υλικά θα κοστίσουν 1200€ περίπου ένα σύνολο των 2200€ θα ήταν αντίστοιχο και για την εργασία, πως σας φαίνεται αυτό, εσείς θα κρίνατε πόσο ποσοστό επί των υλικών ή όχι?
Θα ήθελα τη γνώμη σας!:001_smile:

ΗΝ1984
29-03-21, 11:16
Ξέρεις τιμή υλικών, καθόρισες αμοιβή τεχνικού.
Τι μένει να μάθεις από το φόρουμ, αφού όλα τα γνωρίζεις.

asterixx25
29-03-21, 11:51
Συνήθως η αναλογία υλικών:εργασίας πως πάει? Τα υλικά του ιδιοκτήτη.
Υλικά :εργασία= 1:2/ 1:1?

Αυτο ήξερα πως το έκαναν παλιότερα κάποιοι ξυλουργοί. Υλικά:εργασία= 1:2
Δεν γνωρίζω αν το κάνουν ακόμη...

Panoss
29-03-21, 11:52
Ξέρεις τιμή υλικών, καθόρισες αμοιβή τεχνικού.
Τι μένει να μάθεις από το φόρουμ, αφού όλα τα γνωρίζεις.
Προφανώς αν η 'αμοιβή τεχνικού' που καθόρισε, είναι υψηλή, χαμηλή ή 'όσο πρέπει'.

jenny
29-03-21, 12:42
Ξέρεις τιμή υλικών, καθόρισες αμοιβή τεχνικού.
Τι μένει να μάθεις από το φόρουμ, αφού όλα τα γνωρίζεις.

Έντονη είναι η αβεβαιότητα που κυριαρχεί μεταξύ των ανθρώπων του κατασκευαστικού και οικοδομικού κλάδου, καθώς από την μία πλευρά οι εταιρείες του κλάδου καλούνται να συνεχίσουν την παραγωγική τους δραστηριότητα, αλλά από την άλλη, σε πολλές περιπτώσεις, είναι αδύνατη η συνάθροιση πολλών ανθρώπων σε ένα μικρό χώρο, όπως π.χ. μια οικοδομή, ή ένα εργοτάξιο.
Επιπλέον, τα έσοδα των κατασκευαστικών εταιρειών έχουν περιοριστεί δραματικά, καθώς οι εργασίες εκ των πραγμάτων έχουν μειωθεί, όπως επίσης και οι πιστώσεις που λαμβάνουν.
Με αφορμή τα παραπάνω και άλλες δυσκολίες για όλους μας ήθελα τη γνώμη σας για το πως κινείται ο κλάδος "κατασκευή" και ρωτώ εκείνους που εργάζονται στην οικοδομή
Νομίζω υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που καθορίζουν το κόστος σε μια εργασία στην οικοδομή. Οπότε οι γνώμες των ειδημόνων με ενδιαφέρουν.:001_smile:

vasilllis
29-03-21, 16:22
Αναλυσε λιγο τα μεροκάματα.σκαψιμο μόνο κατεβατα αν καταλαβα καλα;

asterixx25
29-03-21, 17:19
Σχετικά με την προσφορά και λαμβάνοντας υπ όψιν ότι τα υλικά θα κοστίσουν 1200€ περίπου ένα σύνολο των 2200€ θα ήταν αντίστοιχο και για την εργασία, πως σας φαίνεται αυτό, εσείς θα κρίνατε πόσο ποσοστό επί των υλικών ή όχι?

Δηλαδη αν κατάλαβα καλά 1000€ μεροκάματο του ηλεκτρολόγου για όλα αυτά?

Δε νομίζω να υπάρχει ηλεκτρολόγος που να ασχοληθεί. Εδώ παίρνουν 300€-500€ για να αντικαταστήσουν μόνο τον πίνακα!
Παίζει ρόλο βέβαια και η περιοχή και ο ηλεκτρολόγος.

jenny
29-03-21, 23:53
Δηλαδη αν κατάλαβα καλά 1000€ μεροκάματο του ηλεκτρολόγου για όλα αυτά?

Δε νομίζω να υπάρχει ηλεκτρολόγος που να ασχοληθεί. Εδώ παίρνουν 300€-500€ για να αντικαταστήσουν μόνο τον πίνακα!
Παίζει ρόλο βέβαια και η περιοχή και ο ηλεκτρολόγος.
Δηλαδή εννοείτε θα έπρεπε να ζητήσει ο ηλεκτρολόγος τουλάχιστον διπλάσια αμοιβή από αυτά των υλικών?
Νομίζω σε επίπεδο μικρής επισκευής ή αναβάθμισης αναφέρεται κάποιος όταν πάει για αντικ/ση ενός πίνακα και εκεί είναι που "χτυπάνε" καλές τιμές, μα αυτές οι δουλειές δεν γίνονται σε καθημερινή βάση οπότε δικαιολογείται η "υψηλή" αμοιβή.
Μια εγκατάσταση από την αρχή νομίζω έχει μικρότερο κόστος αναλογικά.

jenny
29-03-21, 23:59
Αναλυσε λιγο τα μεροκάματα.σκαψιμο μόνο κατεβατα αν καταλαβα καλα;
Σκάψιμο μόνο σε κατεβατά όπως λέτε μα και οριζόντια αφαίρεση των παλαιών γραμμών. Εκεί θα δημιουργηθούν και νέες γραμμές (φωτισμός) που δεν έχουν να κάνουν με την ψευδοροφή. Πάντως στο σύνολο έχει πολλές ανεξάρτητες γραμμές (τις περισσότερες) από τον γενικό πίνακα.
Τουλάχιστον δύο άτομα σκαψίματα για 4 ημέρες, άλλες τουλάχιστον 4 ημέρες καλωδιώσεις, 2 ημέρες γραμμές προς ταράτσα και πίνακας /γραμμή μετρητή και 1 γείωση και κλείσιμο κουτιά και πριζοδιακόπτες/κρυφοί φωτισμοί.

picdev
30-03-21, 00:16
υπαρχουν λεπτομέρειες που δεν φαίνονται ετσι απλά σε 2 γραμμές προσφοράς, τι θελω να πω,
πχ στο πινακα να καταλείγουν ολες οι γραμμές σε διανομείς φάσης ουδετέρου και απο εκεί νέα καλωδίωση, ασφάλειες L N?
διακοπτικό υλικό ενιαίου πλαισίου, εκεί τα κουτιά θέλουν αλφάδιασμα με laser για να εισαι σιγουρος οτι μετά θα κουμπώνει το υλικό ομορφα κτλ
Η σύνδεση στα κουτια θα γινει με το παλιό κλασσικό τρόπο ? ή με πρεσαριστούς κονέκτορες τύπου wago.
Οι γραμμές θα περαστούν ετσι χύμα πανω στο σκελετό ? ή θα μπουν μεσα σε σπιράλ κουβιδι μπλέ?
Θα κατέβουν στους διακόπτες ουδέτεροι για να προσθεσεις κάποιον αυτοματισμό ? ντιμερ κτλ?
Αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά τη δουλειά.
Εγώ τα έκανα μονος μου, μου βγήκε ο κ... , επισης σαν υλικα μου φαίνονται λίγα , μακρυά απο τούρκικα.
μονο διακόπτες να πάρεις αν θες κάτι που ειναι λίγο καλό θες ενα 800αρι για ενιαίου πλαισίου , εγω πήρα πιο φτηνούς και μου έρχεται να τους σπάσω

koxlas
30-03-21, 00:22
υπαρχουν λεπτομέρειες που δεν φαίνονται ετσι απλά σε 2 γραμμές προσφοράς, τι θελω να πω,
πχ στο πινακα να καταλείγουν ολες οι γραμμές σε διανομείς φάσης ουδετέρου και απο εκεί νέα καλωδίωση, ασφάλειες L N?
διακοπτικό υλικό ενιαίου πλαισίου, εκεί τα κουτιά θέλουν αλφάδιασμα με laser για να εισαι σιγουρος οτι μετά θα κουμπώνει το υλικό ομορφα κτλ
Η σύνδεση στα κουτια θα γινει με το παλιό κλασσικό τρόπο ? ή με πρεσαριστούς κονέκτορες τύπου wago.
Οι γραμμές θα περαστούν ετσι χύμα πανω στο σκελετό ? ή θα μπουν μεσα σε σπιράλ κουβιδι μπλέ?
Θα κατέβουν στους διακόπτες ουδέτεροι για να προσθεσεις κάποιον αυτοματισμό ? ντιμερ κτλ?
Αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά τη δουλειά
Όντως οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά μα αυτή δυστυχώς δεν γίνεται κατανοητή απ τον πελάτη!
Μόνο συνάδελφοι την κατανοούν αλλά ο πελάτης θέλει μια χαμηλή προσφορά και να τα έχει όλα!
Όσο για τα κουτιά συμφωνώ αυτός είναι ο σωστός τρόπος για το είδος τους.

vasilllis
30-03-21, 08:43
Σκάψιμο μόνο σε κατεβατά όπως λέτε μα και οριζόντια αφαίρεση των παλαιών γραμμών. Εκεί θα δημιουργηθούν και νέες γραμμές (φωτισμός) που δεν έχουν να κάνουν με την ψευδοροφή. Πάντως στο σύνολο έχει πολλές ανεξάρτητες γραμμές (τις περισσότερες) από τον γενικό πίνακα.
Τουλάχιστον δύο άτομα σκαψίματα για 4 ημέρες, άλλες τουλάχιστον 4 ημέρες καλωδιώσεις, 2 ημέρες γραμμές προς ταράτσα και πίνακας /γραμμή μετρητή και 1 γείωση και κλείσιμο κουτιά και πριζοδιακόπτες/κρυφοί φωτισμοί.

Τζενη δεν τα λες καλα.

Να υπολογισεις:
σκαψιμο 1ημερα.(2 κομπρεσερ)
Σωληνωση κουτια 1 μερα
Καλωδιωση 1 μερα.
Μετρητης ταρατσα γειωση 1 μερα;;;;(δεν ξερω τι και πως)
Τα λεφτα που λες για συμπληρωμα χαρτζιλίκι -να μαθαίνεις ειναι μετρια-καλα.Για να ζησεις ,εταιρια είναι τιποτα.

Ολα αυτα με δυο ατομα

spiros p
30-03-21, 13:05
εδω παντως στα μερη μας μαθαινω απο γνωστους μου ηλεκτρολογους οτι παει 80-100 ευρω το σημειο(ΚΟΥΤΙ)

jenny
30-03-21, 22:59
Τζενη δεν τα λες καλα.

Να υπολογισεις:
σκαψιμο 1ημερα.(2 κομπρεσερ)
Σωληνωση κουτια 1 μερα
Καλωδιωση 1 μερα.
Μετρητης ταρατσα γειωση 1 μερα;;;;(δεν ξερω τι και πως)
Τα λεφτα που λες για συμπληρωμα χαρτζιλίκι -να μαθαίνεις ειναι μετρια-καλα.Για να ζησεις ,εταιρια είναι τιποτα.

Ολα αυτα με δυο ατομα
Μάλλον θα πρέπει να επανεξετάσω το χρόνο της απασχόλησης .... με δύο καλούς τεχνίτες αναφέρεστε?
Για ότι ανέφερα στην εγκατάσταση ποια θα ήταν για εσάς μια "καλή" και ανταγωνιστική προσφορά?

vasilisd
31-03-21, 00:04
Σκάψιμο μόνο σε κατεβατά όπως λέτε μα και οριζόντια αφαίρεση των παλαιών γραμμών. Εκεί θα δημιουργηθούν και νέες γραμμές (φωτισμός) που δεν έχουν να κάνουν με την ψευδοροφή. Πάντως στο σύνολο έχει πολλές ανεξάρτητες γραμμές (τις περισσότερες) από τον γενικό πίνακα.
Τουλάχιστον δύο άτομα σκαψίματα για 4 ημέρες, άλλες τουλάχιστον 4 ημέρες καλωδιώσεις, 2 ημέρες γραμμές προς ταράτσα και πίνακας /γραμμή μετρητή και 1 γείωση και κλείσιμο κουτιά και πριζοδιακόπτες/κρυφοί φωτισμοί.


Σκέψου τι γράφεις:

Σκαψίματα 4 μεροκάματα
Καλωδιώσεις 4 μεροκάματα
Πίνακας γραμμές ταράτσας 2 μεροκάματα
Πριζοδιακόπτες κλπ 1 μεροκάματο

Σύνολο 11 μεροκάματα.
Έστω οτι πας εσύ με ένα βοηθό-μαστοράκο. Μεροκάματο + ένσημο βοηθού λέμε τώρα 60 €
Έχουμε και λέμε 11χ 60= 660 ευρώ. Άρα μένουν και σε εσένα για τον κόπο σου, την ευθύνη που αναλαμβάνεις, εργολαβικό κέρδος, εφορία, λοιπά έξοδα 340 ευρώ. Πως σου ακούγεται, καλό το ποσό;

MacGyver
31-03-21, 15:52
Το θέμα είναι να τρουπώσεις. Άσε τους άλλους να ζητάνε τα χιλιάρικα. Με την ζήτηση θα μείνουν.


https://www.youtube.com/watch?v=Zi-UD10S-TA

picdev
31-03-21, 17:02
σήμερα ζητανε ολοι χιλιάρικα όντως και αρκετοί μένουν με τη ζήτηση.
Επίσης οι πιο πολλές δουλειες ειναι άρπα κολα πλέον, να τα πάρουν και να φύγουν.
Μάστορες δεν υπάρχουν πλεον, συνεργεια που κανουν οτι να ναι απο υδραυλικα μεχρι αλουμινια πολλά
Η αλήθεια ειναι όμως οτι τα ηλεκτρολογικά είναι η πιο απαιτητική δουλειά σε ένα νέο σπίτι , έχουν αυξηθεί πολύ οι ανάγκες και οι απαιτήσεις.
Αν βαλω φωτο απο τον πινακα του πατρικου μου το 90 θα πέσετε κάτω, τα καλώδια στο πινακα ειναι με σχέδιο σαν ζωγραφική.
Αν βαλω το λεβητοστάσιο και τα κολεκτέρ επίσης καλή δουλειά.
Οι μισθωτοί παίρνουν λίγα , οπότε διαλέγουν εναν φτηνο οτι να ναι και γινεται η δουλειά ...
Εγω ξέρω παντως οτι πλήρωσα αρκετούς οσα χιλιαρικα μου ζήτησαν (χωρις παζάρια και οχι τους πιο φτηνούς) , πληρώθηκαν στην ώρα τους , την ιδια μέρα που τελείωσαν και τις περισσότερες φορές δεν έμεινα ευχαριστημένος.

asterixx25
31-03-21, 17:08
Για μικρά καταστήματα, διαμερίσματα, μονοκατοικίες, μεζονέτες κλπ., ο ηλεκτρολόγος μάστορας δεν πάει για απλό μεροκάματο. Πρέπει να βγάλει εργολαβικό κέρδος, να πληρώσει εφορία και πολλά άλλα. Εξάλλου πρέπει να κρατήσει και κάτι στην άκρη γιατί υπολογίζει να μην έχει κάθε μέρα δουλειά. Ο βοηθός-εργάτης μπορεί και να δουλέψει μεροκάματο. Είναι άλλη κατηγορία.

Σε μεγάλες δουλειές όπως πολυκατοικίες, εργοστάσια, μεγάλα μαγαζιά, κλπ., εκεί ο μάστορας δίνει άλλη προσφορά, μιας και η δουλειά είναι μεγάλη, και προσδοκά σε επιπλέον συνεργασίες από τον ίδιο εργοδότη η τον εκάστοτε μηχανικό. Επίσης προσδοκά και σε μελλοντικές βλάβες και μερεμέτια στις εν’ λόγω εργολαβίες. Κάτι που δεν συμβαίνει συχνά σε μικρές δουλειές.

Τα ίδια ισχύουν και στους υδραυλικούς, πλακάδες και συναφή επαγγέλματα.

Επειδή ηλεκτρολόγος δεν είμαι, ούτε των συναφών επαγγελμάτων, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι όλες τις χαμαλοδουλειές, όπως σκαψίματα, πέρασμα σωλήνων, κουτιών και καλωδίων, σε συνεννόηση με κάποιον γνωστό μου ηλεκτρολόγο και μετά έρχεται ο μάστορας και φτιάχνει τον πίνακα και κάνει τις συνδέσεις που δεν γνωρίζω εγώ.

Δυστυχώς στην σημερινή εποχή παρόλο την τεράστια ανεργία και την ανύπαρκτη οικοδομή, οι τιμές δεν λένε να πέσουν!

picdev
31-03-21, 17:15
Για μικρά καταστήματα, διαμερίσματα, μονοκατοικίες, μεζονέτες κλπ., ο ηλεκτρολόγος μάστορας δεν πάει για απλό μεροκάματο. Πρέπει να βγάλει εργολαβικό κέρδος, να πληρώσει εφορία και πολλά άλλα. Εξάλλου πρέπει να κρατήσει και κάτι στην άκρη γιατί υπολογίζει να μην έχει κάθε μέρα δουλειά. Ο βοηθός-εργάτης μπορεί και να δουλέψει μεροκάματο. Είναι άλλη κατηγορία.

Σε μεγάλες δουλειές όπως πολυκατοικίες, εργοστάσια, μεγάλα μαγαζιά, κλπ., εκεί ο μάστορας δίνε άλλη προσφορά, μιας και η δουλειά είναι μεγάλη, και προσδοκά σε επιπλέον συνεργασίες από τον ίδιο εργοδότη η τον εκάστοτε μηχανικό. Επίσης προσδοκά και σε μελλοντικές βλάβες και μερεμέτια στις εν’ λόγω εργολαβίες.

Τα ίδια ισχύουν και στους υδραυλικούς, πλακάδες και συναφή επαγγέλματα.

Επειδή ηλεκτρολόγος δεν είμαι, ούτε των συναφών επαγγελμάτων, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι όλες τις χαμαλοδουλειές, όπως σκαψίματα, πέρασμα σωλήνων, κουτιών και καλωδίων, σε συνεννόηση με κάποιον γνωστό μου ηλεκτρολόγο και μετά έρχεται ο μάστορας και φτιάχνει τον πίνακα και κάνει τις συνδέσεις που δεν γνωρίζω εγώ.

Δυστυχώς στην σημερινή εποχή παρόλο την τεράστια ανεργία και την ανύπαρκτη οικοδομή, οι τιμές δεν λένε να πέσουν!

ασε τις τιμές , τουλαχιστον να γινει η δουλεια οπως πρεπει, πχ οταν να ανοιγεις τα σποτ ο τοίχος να ειναι χαρτί οπως πρέπει και οπως σου ειπε ο μπογιατζης.
Ο αλουμινας να μην σε κοροιδεψει για τη μόνωση του ρολού και τα λάστιχα , αφού εχεις γραπτή συμφωνία.
Ο υδραυλικος να μην τσιγκουνευτεί να σου βάλει χοντρή σωλήνα στις παροχές του ζεστου κρυου ? άλλωστε δεν τα πλήρωσε αυτος τα υλικά.
Οταν δε τους ζητας ενα μερεμέτι και αφού εχουν παρει ποσα χιλιάρικα να ειναι άφαντοι.
Οι περισσότεροι ετσι δουλεύουν σήμερα ανεξάρτητα αν είναι Έλληνες ή αλλοδαποί , μην σου πω οτι οι αλλοδαποί εχουν και καλύτερη αντιμετώπιση.
Η χωρα μας επισης δεν εχει σχολές τεχνιτών.

Και να πω προσφατα που ειχα μια εμπειρία με καυστηρατζή, μου τον σύστησε ενα παιδί, κάθισε 2 ώρες για καθάρισμα , διόρθωσε ολες τις μαλακίες των προηγούμενων και πήρε και πιο λίγα.
Και τα όργανα του φοβερά και να τα γνωρίζει σε βάθος. Η εξαίρεση στο κανόνα , χρονια ειχα να δω τέτοιο μάστορα.
να δω να κανει τη δουλειά του με χαρά και οπως πρέπει και να πέσω κάτω

vasilllis
31-03-21, 17:17
Το θέμα είναι να τρουπώσεις. Άσε τους άλλους να ζητάνε τα χιλιάρικα. Με την ζήτηση θα μείνουν.


https://www.youtube.com/watch?v=Zi-UD10S-TAΤι θελεις να πεις με αυτο;Κανενας δεν ζητησε 1000ρικα ,απλα να κοστολογησει σωστα την δουλεια ωστε να μην δουλεψει για 70€ μεροκάματο.
Δεν γίνεται ο μπογιατζης να παιρνει 1500€ το τριημερο ,ο σοβαντζης να θελει 7000 για το διαμερισμα και ο ηλεκτρολόγος να ζηταει 1000€ για ολο το σπιτι.Πεθαμενους θα βρει σιγουρα.και Αλβανούς και πακιστανους για 50€.

Panoss
31-03-21, 17:22
Εγω ξέρω παντως οτι πλήρωσα αρκετούς οσα χιλιαρικα μου ζήτησαν (χωρις παζάρια και οχι τους πιο φτηνούς) , πληρώθηκαν στην ώρα τους , την ιδια μέρα που τελείωσαν και τις περισσότερες φορές δεν έμεινα ευχαριστημένος.
Είσαι Ο πελάτης.
Πού θα βρούμε κι άλλους σαν εσένα;

MacGyver
31-03-21, 20:34
ασε τις τιμές , τουλαχιστον να γινει η δουλεια οπως πρεπει
Το ότι δεν γίνεται σωστά είναι ο κανόνας. Το βλέπουμε καθημερινά εδώ από τις αναρτήσεις. Όσα βλέπει η πεθερά.
Η βαφή θα τα κρύψει όλα, όπως μου είπε ο φαναρτζής πριν 30 χρόνια όταν του πήγα καινούριο αυτοκίνητο από μετωπική.
Το πρόβλημα υπάρχει όταν το βλέπεις, το γνωρίζεις και το καταλαβαίνεις.
Για τους υπόλοιπους όλα είναι καλά και ανθηρά.


Τι θελεις να πεις με αυτο;Κανενας δεν ζητησε 1000ρικα ,απλα να κοστολογησει σωστα την δουλεια ωστε να μην δουλεψει για 70€ μεροκάματο.
Δεν γίνεται ο μπογιατζης να παιρνει 1500€ το τριημερο ,ο σοβαντζης να θελει 7000 για το διαμερισμα και ο ηλεκτρολόγος να ζηταει 1000€ για ολο το σπιτι. Πεθαμενους θα βρει σιγουρα.και Αλβανούς και πακιστανους για 50€.
Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται περί καινούριου στο χώρο. Φυσικά και μπορεί να δουλέψει οριακά. Το όφελος θα είναι μακροχρόνιο.

-Πάντως εγώ όταν έπαιρνα ταξί πριν πολλά χρόνια, αφού η τιμή ήταν η ίδια ανεξαρτήτως οχήματος, πάντα διάλεγα Mercedes-Benz καινούριο και όχι διαλυμένο LADA.
-Αν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ έχει καλώς.

Panoss
31-03-21, 20:46
Αν δεν κλάνω λάθος
...............

jenny
31-03-21, 22:13
Σκέψου τι γράφεις:

Σκαψίματα 4 μεροκάματα
Καλωδιώσεις 4 μεροκάματα
Πίνακας γραμμές ταράτσας 2 μεροκάματα
Πριζοδιακόπτες κλπ 1 μεροκάματο

Σύνολο 11 μεροκάματα.
Έστω οτι πας εσύ με ένα βοηθό-μαστοράκο. Μεροκάματο + ένσημο βοηθού λέμε τώρα 60 €
Έχουμε και λέμε 11χ 60= 660 ευρώ. Άρα μένουν και σε εσένα για τον κόπο σου, την ευθύνη που αναλαμβάνεις, εργολαβικό κέρδος, εφορία, λοιπά έξοδα 340 ευρώ. Πως σου ακούγεται, καλό το ποσό;
Αυτά προσπαθώ να μετρήσω δεν έβγαζα άκρη! Όμως τώρα έδωσα τιμή 3300€ και είμαι ευχαριστημένη. Να δω αν θα προσεγγίσω τις άλλες προσφορές. Δε νομίζω βέβαια να έχω ελπίδες διότι είμαι "νέα" εργολάβος και το γραφείο δε με γνωρίζει καθόλου από σπόντα με έστειλαν εκεί. Ήταν όμως μια καλή εμπειρία και άξιζε η αναστάτωση και το τρέξιμο.

jenny
31-03-21, 22:16
Τ

Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται περί καινούριου στο χώρο. Φυσικά και μπορεί να δουλέψει οριακά. Το όφελος θα είναι μακροχρόνιο.

.
Σε κάτι παρόμοιο ποντάρω το βρήκατε! Να δω και το αποτέλεσμα γιατί πρόκειται για την πρώτη μου εξωτερική δουλειά (εκτός του εργοστασίου):001_smile:

vasilllis
01-04-21, 07:57
Αυτά προσπαθώ να μετρήσω δεν έβγαζα άκρη! Όμως τώρα έδωσα τιμή 3300€ και είμαι ευχαριστημένη. Να δω αν θα προσεγγίσω τις άλλες προσφορές. Δε νομίζω βέβαια να έχω ελπίδες διότι είμαι "νέα" εργολάβος και το γραφείο δε με γνωρίζει καθόλου από σπόντα με έστειλαν εκεί. Ήταν όμως μια καλή εμπειρία και άξιζε η αναστάτωση και το τρέξιμο.

Η δικη μου αποψη είναι η εξης:Να δωσεις τιμη τετοια ωστε να πας να δουλέψεια και να είσαι ευχαριστημενη.Να υπολογισεις μέσα και τις μλκιες που θα κανεις σαν νεα,αλλα να εισαι σε θεση ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ καλυμμένη να τις αντιμετωπισεις και οχι να κρυβεσαι απο τον πελατη.Σαν νεα στον χωρο μπορει να μην πάρεις τετοιες δουλειές,παρε αυτες τις μικρες που τις περιφρονουν ολοι.

jenny
08-04-21, 20:59
Τελικά δεν την πήραμε τη δουλειά παρότι έδωσαν 400€ παραπάνω , μεγαλύτερη τιμή !
Θέμα εμπιστοσύνης ή να συνέβη κάτι άλλο? Και δεν περίμενα να την πάρουμε εμείς:closedeyes:

IXHEM
08-04-21, 21:43
Τελικά δεν την πήραμε τη δουλειά παρότι έδωσαν 400€ παραπάνω , μεγαλύτερη τιμή !
Θέμα εμπιστοσύνης ή να συνέβη κάτι άλλο? Και δεν περίμενα να την πάρουμε εμείς:closedeyes:
κριμα. ( Και εγω νεος ειμαι και προσφατα πηρα την πρωτη δουλεια 150 τμ. σπιτι σκαψημο ολο με νεες γραμμες, παροχηκο 5χ10mm 35A + συναγερμο ) αλλα ~3000ευρω (+/- 500ευρω) σκεφτομουν και εγω για την δικη σου υποθεση. εγω υπολογιζω τις συνολικες μερες + 2 παραπανω τα διαιρω δια το μεροκαματο μου. (80-120 ευρω (αναλογα)) + του βοηθου 50-60ευρω και βγαζω τα χρηματα μου. τα υλικα 1200ευρω ηταν μαζι με πριζοδιακοπτες γιατι μου φαινονται πολλα αν ηταν μονο καλωδια σωληνες και και πινακας..? εγω τους πριζοδιακοπτες τους χρεωνω ξεχωριστα. δεν ξερω για σας..

picdev
09-04-21, 00:45
στα υλικά γινονται και οι μεγαλύτερες απατεωνιές , εγώ τουλάχιστον σαν πελάτης προτιμώ να τα αγοράζω/ επιλέγω εγώ.
Μια φορα λόγο αποστασης πήρα καλώδιο τηλεόρασης τούρκικο μερικά μέτρα, ενώ σε ολο το σπιτι ειχα βάλει βιοκάλ,
ε κάτι έκανα και το έσκισα με τα δόντια ,την ίδια ώρα το πέταξα οπως ήταν και πήγα στο πιο κοντινό καυκά.
Οπότε και οι προσφορές σχετικές ειναι , υπάρχει τέραστια διαφορά στη σωλήνα τη τούρκικη με αυτή του κουβίδη.
Υπάρχουν ασφάλειες με 1ε κινέζικες και αλλα πολλά.
Καλό ειναι αυτά ο πελάτης να τα μαθαίνει

mtzag
09-04-21, 04:48
Τελικά δεν την πήραμε τη δουλειά παρότι έδωσαν 400€ παραπάνω , μεγαλύτερη τιμή !
Θέμα εμπιστοσύνης ή να συνέβη κάτι άλλο? Και δεν περίμενα να την πάρουμε εμείς:closedeyes:

Ο πελατης επιλεγει με βαση το value/money (οπως το λογαριαζει αυτος)
οταν οι τιμες ειναι κοντα και οχι μονο με το money.
Ειναι και αλλα κριτηρια πχ γνωριμιες υποχρεωσεις κτλπ

stauros772000
09-04-21, 17:09
στα υλικά γινονται και οι μεγαλύτερες απατεωνιές , εγώ τουλάχιστον σαν πελάτης προτιμώ να τα αγοράζω/ επιλέγω εγώ.
Μια φορα λόγο αποστασης πήρα καλώδιο τηλεόρασης τούρκικο μερικά μέτρα, ενώ σε ολο το σπιτι ειχα βάλει βιοκάλ,
ε κάτι έκανα και το έσκισα με τα δόντια ,την ίδια ώρα το πέταξα οπως ήταν και πήγα στο πιο κοντινό καυκά.
Οπότε και οι προσφορές σχετικές ειναι , υπάρχει τέραστια διαφορά στη σωλήνα τη τούρκικη με αυτή του κουβίδη.
Υπάρχουν ασφάλειες με 1ε κινέζικες και αλλα πολλά.
Καλό ειναι αυτά ο πελάτης να τα μαθαίνει
ισχυει ομως και το αντιστροφο:ρελε της αββ να μην βγαλει μηνα,και καρακινεζια στο 1/3 της τιμης,να εχει πιασει 10ετια χαλαρα

MacGyver
09-04-21, 19:15
στα υλικά γινονται και οι μεγαλύτερες απατεωνιές...

Πέφτω από τα σύννεφα. Γίνονται τέτοια πράγματα;
Θυμάσαι τη φάτσα του όταν του είπες ότι θα τα πάρεις εσύ; Πως το διαχειρίστηκε;

Η ιστορία λέγεται κάπως έτσι: Κοίτα, κανονικά δεν ασχολούμαι με τέτοιες μικρές δουλειές, αλλά μιας και σε ξέρω φιλικά, για μένα δυο μεροκάματα 150€ και ένα 50άρικο για τον βοηθό.
Τα υλικά, όλα ενισχυμένα, 3.000€ (με την υπερτιμολόγηση καθότι κολλητάρι με το μαγαζί + τα φτηνιάρικα υλικά, πραγματική αξία 1,000€).
Και εσύ, ευχαριστημένος να τον διαφημίζεις και από πάνω γιατί είναι φθηνός και πολύ καλό παιδί!

Η ιστορία πραγματική με υδραυλικό!

vasilllis
09-04-21, 19:22
Αν δεν είναι τυχαίες οι τιμές είναι εξωπραγματικές.
Ακόμα και τα 150€ εργασία με 3000€ υλικά δεν κολλάνε.

MacGyver
09-04-21, 19:29
Η ιστορία είναι έτσι, τα νούμερα ενδεικτικά, πέρασαν και καμιά 15αριά χρόνια.
Τα υλικά τα πήραμε εμείς αλλά επειδή στριμώχτηκε για άλλους λόγους δεν μπόρεσε να κάνει πίσω.

vasilllis
09-04-21, 22:37
Δεν μπορω να καταλαβω το νοημα ολης της συζητησης.Ειναι σαν να λεμε ο ηλεκτρονικος αλλαξε μια αντισταση και εναν πυκνωτη που κανουν 0,60€ και ζηταει ο κλεφτης 50€ ή 100€ για μια επισκευη που δεν παιρνει 30 λεπτα.

MacGyver
09-04-21, 23:02
Είναι σαν να λέμε ότι ο ηλεκτρονικός άλλαξε μια αντίσταση και αντί να πάρει ένα 50€ για την απασχόληση και την γνώση, ζήτησε 50€ για την απασχόληση και τη γνώση και άλλα 143€ για τα υλικά: αλλαγή οθόνης και mother board (λίγο ακριβά γιατί έβαλε τα γνήσια, όχι Κινέζικα) .

vasilllis
10-04-21, 09:24
Καταλαβα.
Απο την αρχη πρεπει να εισαι ξεκαθαρος με τον πελατη και να του λες την αληθεια.
Φίλε "Η επισκευη σου θα κοστισει 200€"