Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Εργαλείο Tweezer ή θερμός αέρας για αποκόλληση SMD ;



mitsis
30-03-21, 08:39
Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω ένα εργαλείο για αποκόλληση και κόλληση IC smd εξαρτημάτων, χωρίς να έχω καμία εμπειρία σε αυτά.

Με κέντρισε περισσότερο το tweezer άλλα βλέπω ότι ο θερμός αέρος είναι δημοφιλέστερος.

Ποιο από τα δύο εργαλεία θεωρείται καταλληλότερο;

mtzag
30-03-21, 17:35
παρε αερα

elektronio
30-03-21, 17:58
Το tweezer θεωρώ (λέω θεωρώ γιατί δεν το έχω δουλέψει προσωπικά) ότι κάνει καλή δουλειά σε εξαρτήματα όπως αντιστάσεις πυκνωτές διόδους και ότι έχει δύο αντικριστά άκρα. Όμως υπάρχουν πολλά ακόμη εξαρτήματα με διαφορετική διάταξη για τα οποία δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα έως καθόλου.
Ο θερμός αέρας μπορεί να ξεκολλήσει οποιοδήποτε εξάρτημα. Φυσικά υπάρχουν και κάποια δύσκολα υλικά που ακόμη και με τον αέρα είναι δύσκολα στο ξεκόλλημα χωρίς να χαλάσεις το τυπωμένο ή το εξάρτημα, οπότε χρειάζεται και κάποια εμπειρία.

p270
30-03-21, 18:38
αν εχεις εργαστήριο και κανεις επισκευές τα χριεαζεσαι και τα δυο αν και μονο με τον αερα την κανεις την δουλεια σου
το tweezer ειναι εκπληκτικά χρησιμο για αντιστάσεις πυκνωτές και αλλα καθως μπορείς και να αποκολλήσεις και να κολλησεις
αν είσαι ερασιτέχνης τότε αερα και μόνο και ισως σε βοηθήσει και η ταινία καπτον ωστε να καλύπτεις τα γύρω υλικα προστατεύοντας τα και σύγχρονα να μην φυγουν και αυτά
φυσικα θες και καλο flux για τα smd

johann
30-03-21, 21:03
αν εχεις εργαστήριο και κανεις επισκευές τα χριεαζεσαι και τα δυο αν και μονο με τον αερα την κανεις την δουλεια σου
το tweezer ειναι εκπληκτικά χρησιμο για αντιστάσεις πυκνωτές και αλλα καθως μπορείς και να αποκολλήσεις και να κολλησεις
αν είσαι ερασιτέχνης τότε αερα και μόνο και ισως σε βοηθήσει και η ταινία καπτον ωστε να καλύπτεις τα γύρω υλικα προστατεύοντας τα και σύγχρονα να μην φυγουν και αυτά
φυσικα θες και καλο flux για τα smd


Δωσε μας λιστα αν θελεις με
Αερα
ταινια
flux

p270
30-03-21, 21:43
κοιτα πας αναλογως την τσεπη και που θελεις να φτασεις
αν εισαι επαγγελματιας και μπορεις να σπρωξεις χρημα πας στα γνωστα καλα και αξιοπιστα ,αν παλι οχι υπαρχουν πολλες επιλογες οι οποιες εχουν ανεφερθει παρα πολλες φορες εδω μεσα
flux ας πουμε ξεκινας με mg chemical ( αυτην δουλευω ) chip quick εξαιρετικη αλλα τσουζει και φυσικα παιζουν και αλλες

kapton tape βρισκεις απο 3m μεχρι οτι θες

για tweeezer θελει λιγο ψαξιμο αλλα θα σου πω αυριο ενα σε σχετικα καλη τιμη γιατι αυτα που δουλευω ειναι ακριβα (jbc)

mtzag
31-03-21, 05:06
tweezer δε χρειαζεσε απλα φτιαξε μυτες πατεντα για 0402 0805 1206 κτλπ για ποιο μεγαλα καλυτερα πατεντα με 2 κολλητηρια δεμενα μεταξυ τους με καποιο λαμακι.

mitsis
02-04-21, 07:59
Να ρωτήσω και κάτι (λίγο χαζό) ακόμα. Όταν ζεσταίνεις με το κολλητήρι η κόλληση κρυώνει ταχύτατα.
Πως διατηρείς με τον θερμό αέρα τόσους ακροδέκτες λιωμένους ταυτόχρονα και δεν κρυώνουν ;

klik
02-04-21, 12:04
Οταν ειναι μεγαλο το εξαρτημα θελεις το αναλογο nozzle που στελνει το θερμο αερα σε ολες τις ακιδες ταυτοχρονα.
Σε μικρα εξαρτηματα μέχρι 20 ακιδες δεν χρειαζεται nozzle.
https://s3-us-west-2.amazonaws.com/hakko-production-images/production/full/a/1/a1181b_1.jpg

sakis0547
01-05-21, 14:46
Να ρωτήσω και κάτι (λίγο χαζό) ακόμα. Όταν ζεσταίνεις με το κολλητήρι η κόλληση κρυώνει ταχύτατα.
Πως διατηρείς με τον θερμό αέρα τόσους ακροδέκτες λιωμένους ταυτόχρονα και δεν κρυώνουν ;Εγώ έχω αγοράσει καλάι χαμηλής θερμοκρασιας(130C°) και η αποκόλληση εξαρτημάτων έγινε πλέον παιχνιδάκι..

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

johann
20-08-21, 18:42
Παιδιά το παρακάτω που μου πέταξε αξίζει;;
Υπάρχει άλλη μάρκα;;
https://sweetot.com/products/solder?fbclid=IwAR2hB14qJD5q390wVxhM2So449FXG82Jaz kvlc3w6S631tHAYCRND5_Se-g


Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk