PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία DECT GIGASET



senes
01-04-21, 20:43
Καλησπέρα,

Έχω ένα ασύρματο τηλέφωνο DECT της GIGASET του οποίου το εργοστασιακό AC/DC Adapter που τροφοδοτεί τη βάση του είναι 6.5Volt/0.6A/3.9Watt.
Για λόγους συνέχειας λειτουργίας σε διακοπή ρεύματος θέλω να το τροφοδοτήσω από την έξοδο usb ενός mini ups. Θεώρησα ότι θα χρειαστεί να παρεμβάλω ένα dc/dc step up για να σηκώσω την τάση του usb από 5V σε 6.5V αλλά από περιέργεια το σύνδεσα κατευθείαν στη USB και δείχνει να λειτουργεί κανονικά.
Θεωρείτε ότι είναι ασφαλές να το αφήσω έτσι ή πρέπει οπωσδήποτε να παρεμβάλλω ένα dc/dc booster ?

Σας ευχαριστώ.

Vagelis64
01-04-21, 20:47
θαβαζα dc dc step up converter , ψαξε μονο αν απο 5v ανεβαζει 6.5v
Η βαλε οποιοδηποτε τροφοδοτικο 9v...12v και στην εξοδο step down converter.

senes
02-04-21, 11:58
Ευχαριστώ. Αν το αφήσω έτσι θα μπορούσε μακροπρόθεσμα να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο DECT λόγω του ότι τροφοδοτείται με 5V αντί για 6.5V ?

chipakos-original
02-04-21, 23:31
Ευχαριστώ. Αν το αφήσω έτσι θα μπορούσε μακροπρόθεσμα να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο DECT λόγω του ότι τροφοδοτείται με 5V αντί για 6.5V ?
Το μόνο θέμα που μπορεί να παρουσιαστεί είναι να μην καταφέρει να φορτίζει σωστά τις μπαταρίες του. Θα το δεις με το καιρό αν θα συμβεί αυτό.Μετά από ένα παρατεταμένο τηλεφώνημα που θα χάσουν ενέργεια οι μπαταρίες θα δεις αν καταφέρουν να γεμίσουν.

senes
03-04-21, 17:37
Πρόκειται για τη βάση του DECT που δεν έχει μπαταρίες. Μπαταρίες έχει το ακουστικό του, το οποίο όμως -ξέχασα να αναφέρω- φορτίζει πάνω σε ξεχωριστή βάση οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

chipakos-original
03-04-21, 19:40
Πρόκειται για τη βάση του DECT που δεν έχει μπαταρίες. Μπαταρίες έχει το ακουστικό του, το οποίο όμως -ξέχασα να αναφέρω- φορτίζει πάνω σε ξεχωριστή βάση οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
α οκ η απάντησή μου ήταν για το ακουστικό.......