PDA

Επιστροφή στο Forum : fm jammer (?)



ninjapleeez
04-04-21, 19:32
Καλησπέρα, ψαχνοντας στο internet για λυσεις σχετικα με fm jammers επεσα σε ενα παλιο θεμα που ειχε ανοιξει καποιος στο forum με θεμα παρομοιο με το δικο μου (https://www.hlektronika.gr/forum/archive/index.php/t-38772.html). Φτιαχνω καινουργιο θεμα γιατι αυτο ειναι του 06 απ οσο βλεπω και δε ξερω αν ειχε νοημα να το συνεχισω.
Ουσιαστικα αυτο που θελω να κανω ειναι να μπορεσω να απαλαχθω απο το ραδιοφωνο του κακου γειτονα (απο κατω μου συγκεκριμενα), μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω ή και να μου κατασκευασει καποιος κατι που να του μπλοκαρει το ραδιοφωνο του; Εχω δοκιμασει και γω οτι προβλεπεται νομικα αλλα δεν νιωθει το ατομο.. οποτε λεω να παω σε πιο δραστικες λυσεις...


ευχαριστω

tzitzikas
04-04-21, 20:39
ρίχτου ένα αδιαμόρφωτο μερικά βατ να στρώσει χαρακτήρα :lool:

IRF
04-04-21, 20:44
Σε τι απόσταση βρίσκεται η κεραία από εσένα; είναι χώρος που υπάρχει οπτική επαφή ; ή παρεμβάλεται τοίχος; Το κακό είναι ότι αν του κάνεις παράσιτα με δεκάδες τροπους που μπορούν να σου πουν κάποιοι μπορεί ο γείτονας να αρχίσει να ακούει μόνο CD ή από φλασάκια. Και τότε τι γίνεται;
Σε αντίστοιχη περίπτωση είχα κάτι φοιτήτριες που άκουγαν μουσική στο τέρμα από τις 3 το βράδυ ώς τις 6 το πρωί; αντε να παω στη δουλειά στις 6 μετά;Τι αστυνομία έφερε η πολυκατοικία τίποτα, ούτε ανοιγαν.Ο ιδιοκτήτης δεν σήκωνε τηλ να δώσει τα στοιχεία τους.
Στις 9 το πρωί τους έβαλα ενα δισκοπρίονο ξυλου για τρεις μερες επί δεκα λεπτά και όλα εντάξει το πηραν το μηνυμα, αυτές ξυπνούσαν συνήθως στις 3 το μεσημέρι και το 9 το πρωί τους φάνηκε βαρβαρο, μετά την χαμήλωσαν τη μουσική.

IRF
04-04-21, 20:51
ρίχτου ένα αδιαμόρφωτο μερικά βατ να στρώσει χαρακτήρα :lool:

Δωσε κανενα πολύ απλό σχεδιάγραμμα ενδιαφέρομαι και εγώ.Κάποτε είχα κάνει ένα αυτοταλάντωτο χωρίς ανόρθωση και ελάχιστα στοιχεία με 2Χ PL504 push pull αλλά δεν μελέτησα τις επιδράσεις του σε ραδιοφωνα :lool:ήταν μόνο για τη μελέτη των ταλαντωτών:001_tt2:

ninjapleeez
04-04-21, 21:17
Καταρχην να πω οτι ειμαι ασχετος, οποτε θα χρειαστω καποιον να με βοηθησει, αλλα αυτο αφου καταληξουμε στην καταλληλη λυση (με οτι συνεπαγεται αυτο).

Οποτε tzitzikas να το κανω με χαρα αυτο που λες, αλλα δε ξερω πως :P ;)

IRF το διαμερισμα απο κατω μου ακριβως, και παιζει να ειναι και το ιδιο δωματιο με το δικο μου. Σκεψου δηλαδη οτι μπορει να με ξυπνησει οταν κοιμαμαι στο διπλα δωματιο... οποτε δεν ειναι πολλα τα μετρα, να πω 3 με 5? οπως καταλαβαινεις δεν ειναι χωρος που εχω οπτικη επαφη, παρεμβαλεται το πατωμα (ξυλο). CD η φλασακια δεν θα παιξουν γιατι ειναι μεγαλοι σε ηλικια και ακουν ραδιοφωνο με εκπομπες τυπου Βελοπουλος, Λιακοπουλος κλπ στα τερματα. Να σου πω την αληθεια σκεφτηκα μια μερα να κολλησω ηχειο στο πατωμα και να βρω στο youtube τπτ video με εργατες που χτιζουν να παιζει στο repeat, αλλα θελω να ειμαι ενταξει με τους υπολοιπους γειτονες...γιαυτο και ψανχω κατι να τους "χαλασει" το ραδιο. Ο μονος φοβος μου μετα ειναι η τηλεοραση... αλλα ας καταφερουμε το ραδιο πρωτα και μετα βλεπουμε.

IRF
04-04-21, 21:35
ΩΩΩΩΧ Αμα είναι γέροι, το βάζουν δυνατα γιατί δεν ακούνε. Κάνε τους δώρο ακουστικά απαλά και μεγάλα για τα αυτιά.Λιακόπουλος και βελόπουλος στην τηλεόραση δεν είναι;Δεν έχει άλλη λύση.Συνήθως αυτοί καταλαβαίνουν.Κάποιοι φοιτητές είναι μεγάλο πρόβλημα ότι σε οτι και να κάνεις σε γράφουν στα83456τους.Σε περίπτωση στη γειτονιά μας ήρθε τρεις φορές η αστυνομία και στο τέλος πήρε τα στοιχεία τους απλώς γιατί έιχαν επαγγελματικό εξοπλισμό ηχείων μέσα σε διαμέρισμα.Είχαν πάρει καμια δεκαριά γείτονες τηλ.Εγώ έχω πλέον κουτί με ωτοασπίδες σε συσκευασία των 50.Είναι η καλύτερη λύση με όλα τα άλλα συγχίζεσαι και δεν πετυχαίνει τίποτα.

exop
04-04-21, 21:49
κατά την άποψη μου, έχεις 2 επιλογές:
1.
ακολουθείς τη νομική οδό
(καλείς αστυνομία, βεβαιώνει, μήνυση, εισαγγελέας υπηρεσίας για ασφ. μέτρα,καλείς αστυνομία και επιβάλλονται πρόστιμα με την επίδειξη των ασφ. μέτρων) - αν καταφέρεις και σε απειλήσει κιόλας, ακόμη καλύτερα. Εννοείται οτί με αυτά χαλάς εντελώς τη σχέση με το "φιλικό γείτονα".
2.
ακολουθείς "εκδικητική" μέθοδο.
κάνεις θόρυβο (έντονο) για 1-2 εβδομάδες σε ακανόνιστες ώρες και ώρες που ενοχλούν. - ΔΕΝ προτείνεται γιατί μπορεί να ακολουθήσουν τη νομική οδό και να βρεθείς υπόλογος χωρίς κέρδος.

Εναλλακτικά, αν μπορείς, μετακομίζεις.

ninjapleeez
05-04-21, 00:25
IRF Δε νομιζω οτι αν τους εδινα ακουστικα θα τα φορουσαν. Ειναι σιγουρα ραδιοφωνο γιατι οπως ειπα εχω μιλησει μαζι τους και τους εχω πει οτι ακουγεται. Ωτοασπιδες φοραω εδω και ενα χρονο, αλλα δεν ειναι ενοχλητικο μονο στον υπνο, ουσιαστικα δεν εχεις εναν χωρο να ηρεμησεις μεσα στη μερα σου...δε γινεται να εξαρτασαι απο τον καθε περιεργο.

exop δε νομιζω οτι το να καλεσω αστυνομια θα λυσει την κατασταση γιατι ξερω (απο προηγουμενη εμπειρια) οτι θα τους κανουν απλα μια συσταση και επισης δεν νομιζω να ξεπερνανε καποιο νομικο οριο.. το 2ο οπως ειπες και εσυ να κανω αντιποινα δε πολυεπιασε γιατι εχω κολλησει ηχειο στο πατωμα, εβαζα δυνατα μουσικες κλπ δεν ειπανε τιποτα, μια φορα μονο που εκανα δουλειες και καρφωνα ενα καρφι στον τοιχο οταν πρωτομπηκα στο σπιτι η απλα αμα χτυπαω το πατωμα που τους ακουω να ενοχλουνται αλλα καμια αλλαγη. Οπως και να χει πιστευω οτι και μια τετοιου ειδους λυση θα ειναι προσωρινη..θα ξεχαστουν και μετα παλι τα ιδια.
Για αυτο σκεφτηκα να εχω κατι να τους ταπωνω οταν θα θελω ησυχια και να μην ασχολουμαι

nyannaco
05-04-21, 08:37
Αν καταλαβαίνω καλά δεν μιλάς απαραίτητα για ώρες κοινής ησυχίας. Αν ναι, αδυνατίζει νομικά η θέση σου. ΑΠό την άλλη, αν ενεργοποιήσεις ένα jammer, δεν θα εμποδίσεις τη λήψη μόνο του συγκεκριμένου, αλλά και όλης της γειτονιάς, οπότε μπορεί να μπλέξεις άσχημα.

ninjapleeez
05-04-21, 20:40
nyannaco Ναι δεν ειναι απαραιτητα ωρες κοινης ησυχιας, ενα jammer εχει τοσο μεγαλη εμβελεια; δεν υπαρχει κατι σε πιο μικρο ευρος;

kioan
05-04-21, 22:09
Οι πιθανοί τρόποι αντίδρασης στους ενοχλητικούς γείτονες, ανήκουν σε δύο γενικές κατηγορίες:


Νόμιμοι που ήδη αναφέρθηκαν παραπάνω
Παράνομοι που θα κλειδώσουν το παρόν θέμα.

ninjapleeez
06-04-21, 20:12
οκ κατανοητο.

Αν μπορει καποιος με καποιο τροπο να βοηθησει ας μου στειλει

ευχαριστω

spnikol
07-04-21, 06:25
.... δύσκολο σενάριο.... μπορείς να κλείσεις το ρεύμα προσωρινά αλλά δε μπορείς να ξέρεις αν τους δημιουργήσεις κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα... στείλε την αστυνομία αν είναι σε ώρα κοινής ησυχίας.

ninjapleeez
07-04-21, 19:42
ναι το σκεφτηκα, αλλα οπως λες, δεν θελω να ρισκαρω να δημιουργησω κανενα πιο σοβαρο θεμα

dant3
07-04-21, 22:07
Φωναξε αστυνομια να καταγραφει το γεγονος και κανε μηνυση.
Το οτι δεν ειναι σε ωρες κοινης ησυχιας δε σημαινει οτι μπορει να κανει ο καθενας τα παντα.
Η νομοθεσια λεει πως πρεπει να ειναι σε φυσιολογικα ορια οι ηχοι.

mtzag
09-04-21, 04:38
Εγω θελω jammer για ψηφιακη επιγεια τηλεοραση..
Τι υπαρχει?


Αν ο νομος λεει 70db οριο (στο δρομο ανετα η ενταση ειναι >80db σε ωρες κοινης ησυχιας)
και εχει αυτος που ειναι μεσοτοιχια 60db σε ξυπναει και ειναι νομιμος

exop
09-04-21, 09:46
Εγω θελω jammer για ψηφιακη επιγεια τηλεοραση..
Τι υπαρχει?


Αν ο νομος λεει 70db οριο (στο δρομο ανετα η ενταση ειναι >80db σε ωρες κοινης ησυχιας)
και εχει αυτος που ειναι μεσοτοιχια 60db σε ξυπναει και ειναι νομιμος


μια Ηλ.σκούπα είναι στα 70+ άνετα, πόσο μάλλον μια tv ή ένα ραδιόφωνο....

ακόμη και ένα πλυντήριο είναι στα 70db (αν "κοπανά" είναι παραπάνω)

αν προσθέσεις και την αντήχηση από το (όποιο) δωμάτιο, μάλλον δεν είναι και τόσο νόμιμο...

να επιμείνω: αστυνομία, βεβαιώνει, μήνυση, εισαγγελέας υπηρεσίας για ασφ. μέτρα,καλείς αστυνομία και επιβάλλονται πρόστιμα με την επίδειξη των ασφ. μέτρων - αν γίνει και αγωγή, τότε αξιώνεις και αποζημίωση - να επαναλάβω οτι χαλάς εκ των πραγμάτων εντελώς σχέσεις με το "γείτονα" αν ακολουθηθεί αυτή η διαδικασία

Υ.Γ. τα 70db ισχύουν για ώρες μη κοινής ησυχίας βραδυνές και τα 80db για πρωινές

kioan
09-04-21, 10:35
Γιατί ψάχνετε για jammer; Πιστεύω ένα EMP θα έλυνε όλα τα προβλήματά σας με τους γείτονες (ενδεικτικά αναφέρω: σκούπες, ψυγεία, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, βηματοδότες, τηλέφωνα, ηχοσυστήματα κλπ). Αν πάτε και σε NEMP ακόμα καλύτερα.

nyannaco
09-04-21, 11:20
Γιατί ψάχνετε για jammer; Πιστεύω ένα EMP θα έλυνε όλα τα προβλήματά σας με τους γείτονες (ενδεικτικά αναφέρω: σκούπες, ψυγεία, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, βηματοδότες, τηλέφωνα, ηχοσυστήματα κλπ). Αν πάτε και σε NEMP ακόμα καλύτερα.Σωστός! Μισές δουλειές θα κάνουμε; :)

dant3
09-04-21, 12:43
Ενα tactical πυρηνικο θα ελυνε μονιμα και το θεμα κιολας σε ολη την επικρατεια :lool:

mtzag
09-04-21, 13:27
Ερωτηση αν στην κεραια της τηλεορασης βαλω 20kv 1ma θα καει η τηλεοραση ?

lepouras
09-04-21, 13:47
δοκίμασε για αρχή στην άκρη των αυτιών σου και δες πως θα πάει.

ThanosGr
10-04-21, 10:44
Απίστευτοι διάλογοι, για γέλια και για κλάματα.

Αν και σοβαρό το θέμα, κρατώ το πρώτο.

Lepoura δεν υπάρχεις!!!
[emoji23]

nick1974
10-04-21, 13:00
Γιατί να φωνάξει αστυνομία? Ας φωνάξει κατ ευθειαν την αντιτρομοκρατική και να πει ότι είδε υπόπτους να κουβαλάνε μπαζουκας.

+1 για emp αλλά να είναι σοβαρής ισχύος, τουλάχιστο επιπέδου Κιμ Γιονγκ Ουνγκ

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ninjapleeez
11-04-21, 18:40
εως τωρα η μονες λυσεις που βρισκω ειναι ηχειο στο πατωμα και αυτο στο τερμα https://www.youtube.com/watch?v=1lWKMtvPgP0 μεχρι να ανεβουν επανω να με ρωτησουν γιατι κανω φασαρια... οχι οτι θα λυσω το προβλημα μου... θα ξεχαστουν καποια στιγμη και παλι θα παμε στα ιδια.

kioan
11-04-21, 20:43
εως τωρα η μονες λυσεις που βρισκω ειναι ηχειο στο πατωμα και αυτο στο τερμα https://www.youtube.com/watch?v=1lWKMtvPgP0 μεχρι να ανεβουν επανω να με ρωτησουν γιατι κανω φασαρια

... ή μέχρι να καλέσουν αυτοί την αστυνομία για εσένα, έτσι ώστε να καταγραφεί το συμβάν και την αμέσως επόμενη φορά που θα ξανακάνεις θόρυβο και την καλέσουν θα σε πάνε στο τμήμα.

ninjapleeez
12-04-21, 02:17
Για αυτο και ζητησα απο την αρχη μια πιο δραστικη λυση. Αναιμακτα πραγματα...
Αλλιως σε περιπτωση που καλεσουν αστυνομια για μενα, θα καλεσω και γω για αυτους, να δουμε μετα ποιος θα παει πρωτος στο τμημα.

nick1974
12-04-21, 15:41
:hahahha::hahahha::hahahha:

το λατρευω αυτο το θεμα...

lepouras
12-04-21, 17:46
Για αυτο και ζητησα απο την αρχη μια πιο δραστικη λυση. Αναιμακτα πραγματα...
Αλλιως σε περιπτωση που καλεσουν αστυνομια για μενα, θα καλεσω και γω για αυτους, να δουμε μετα ποιος θα παει πρωτος στο τμημα.

το μονο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να πηγαίνεις τακτικά στο τμήμα και να κάνεις κατάθεση παραπόνων. ετσι καταγράφετε το πρόβλημά σου και καλουνται για υπόδειξη - παρατήρηση . δεν ειναι μήνυση αλλά σε βοηθάει όταν καποια στιγμή καταλήξετε στα δικαστήρια τότε έχεις υπερ σου κάτι.
από την άλλη ειναι και ωραία ιδέα τα ηχεία στο πάτωμα αλλά να παίζουν κομπρεσέρ και φουρνέλα. μόνο τις εργάσιμες ώρες και το βάζεις και αυτόματα όταν φεύγεις από το σπίτι ή πάρε καμιά 10ρια πιτσιρίκια να παίζουν και να τρέχουν μεσα στο σπιτι ολη μερα να δεις για πότε θα πάθουν εγκεφαλικό οι από κάτω... ..... και όποιος αντέξει...:lool:

MacGyver
12-04-21, 20:48
το μονο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να πηγαίνεις τακτικά στο τμήμα και να κάνεις κατάθεση παραπόνων. ετσι καταγράφετε το πρόβλημά σου και καλουνται για υπόδειξη - παρατήρηση . δεν ειναι μήνυση αλλά σε βοηθάει όταν καποια στιγμή καταλήξετε στα δικαστήρια τότε έχεις υπερ σου κάτι.
από την άλλη ειναι και ωραία ιδέα τα ηχεία στο πάτωμα αλλά να παίζουν κομπρεσέρ και φουρνέλα. μόνο τις εργάσιμες ώρες και το βάζεις και αυτόματα όταν φεύγεις από το σπίτι ή πάρε καμιά 10ρια πιτσιρίκια να παίζουν και να τρέχουν μεσα στο σπιτι ολη μερα να δεις για πότε θα πάθουν εγκεφαλικό οι από κάτω... ..... και όποιος αντέξει...:lool:
Όλα αυτά τα αντίμετρα για τον παππού που δεν ακούει; Γιατί προφανώς κάτι τέτοιο ισχύει! Ούτε που θα πάρει χαμπάρι τι γίνεται! :lool:

-Αν πας και κάνεις παράπονα στην αστυνομία, θα του στείλουν ειδοποιητήριο να πάει εκεί και θα του μεταφέρουν τα παράπονα.
Το ξέρω καλά γιατί μου έστειλε μια σκυλού όταν πέταξα ένα παγάκι στο αγόρι της που γαύγιζε απέναντι στο μπαλκόνι όλη μέρα.

Για την ιστορία, έκανα το ίδιο μετά από καμιά βδομάδα που λύσσαξε πάλι το αγόρι της και παράλληλα ζήτησα άδεια για καταγραφή με κάμερα για να κάνω μήνυση.
Της το μετέφεραν και σε κανα δυο μήνες μας άδειασε το τόπο.
Φυσικά ανανεώθηκε ο στόλος από άλλους τέτοιους. Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι φυτρώνουν 10.
Αυτή είναι πλέον η νέα μεγάλη πληγή. Θα περιμένουμε χρόνια για να βαρεθούν οι μαντάμ Σουσούδες και να ηρεμήσουμε.

-Κανένα project σκυλοJammer υπάρχει;

george Mp
12-04-21, 21:04
Όλα αυτά τα αντίμετρα για τον παππού που δεν ακούει; Γιατί προφανώς κάτι τέτοιο ισχύει! Ούτε που θα πάρει χαμπάρι τι γίνεται! :lool:

-Αν πας και κάνεις παράπονα στην αστυνομία, θα του στείλουν ειδοποιητήριο να πάει εκεί και θα του μεταφέρουν τα παράπονα.
Το ξέρω καλά γιατί μου έστειλε μια σκυλού όταν πέταξα ένα παγάκι στο αγόρι της που γαύγιζε απέναντι στο μπαλκόνι όλη μέρα.

Για την ιστορία, έκανα το ίδιο μετά από καμιά βδομάδα που λύσσαξε πάλι το αγόρι της και παράλληλα ζήτησα άδεια για καταγραφή με κάμερα για να κάνω μήνυση.
Της το μετέφεραν και σε κανα δυο μήνες μας άδειασε το τόπο.
Φυσικά ανανεώθηκε ο στόλος από άλλους τέτοιους. Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι φυτρώνουν 10.
Αυτή είναι πλέον η νέα μεγάλη πληγή. Θα περιμένουμε χρόνια για να βαρεθούν οι μαντάμ Σουσούδες και να ηρεμήσουμε.

-Κανένα project σκυλοJammer υπάρχει;https://www.skroutz.gr/c/1720/Ekpaideytika-Apothitika-Proionta-Skylou.html?keyphrase=%CE%BC%CE%B5+%CF%85%CF%80%CE %B5%CF%81%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82

exop
12-04-21, 22:23
Όλα αυτά τα αντίμετρα για τον παππού που δεν ακούει; Γιατί προφανώς κάτι τέτοιο ισχύει! Ούτε που θα πάρει χαμπάρι τι γίνεται! :lool:

-Αν πας και κάνεις παράπονα στην αστυνομία, θα του στείλουν ειδοποιητήριο να πάει εκεί και θα του μεταφέρουν τα παράπονα.
Το ξέρω καλά γιατί μου έστειλε μια σκυλού όταν πέταξα ένα παγάκι στο αγόρι της που γαύγιζε απέναντι στο μπαλκόνι όλη μέρα.

Για την ιστορία, έκανα το ίδιο μετά από καμιά βδομάδα που λύσσαξε πάλι το αγόρι της και παράλληλα ζήτησα άδεια για καταγραφή με κάμερα για να κάνω μήνυση.
Της το μετέφεραν και σε κανα δυο μήνες μας άδειασε το τόπο.
Φυσικά ανανεώθηκε ο στόλος από άλλους τέτοιους. Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι φυτρώνουν 10.
Αυτή είναι πλέον η νέα μεγάλη πληγή. Θα περιμένουμε χρόνια για να βαρεθούν οι μαντάμ Σουσούδες και να ηρεμήσουμε.

-Κανένα project σκυλοJammer υπάρχει;


να ρωτήσω:

εφόσον σε καλύπτει ο νόμος, γιατί να κάνεις κάτι που μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη θέση;

αν με το παγάκι ο σκύλος χτυπούσε - ή ο ιδιοκτήτης το έκανε να φανεί σαν τραυματισμός - ο νόμος προβλέπει: αυτόφωρο και δίκη για κακούργημα με τσουχτερό, μάλλον, πρόστιμο.

αν έκανες εσύ την καταγγελία για βασανισμό - σκύλος σε μπαλκόνι (περιορισμένος) - ακόμη και με βίντεο από κινητό, θα είχε ο "ιδιοκτήτης" αυτόφωρο και δίκη για κακούργημα με τσουχτερό, μάλλον, πρόστιμο.

ειλικρινά, δεν κατανοώ το σκεπτικό.

kioan
12-04-21, 22:32
Επίσης για να είναι ένας σκύλος κλεισμένος στο μπαλκόνι και να σκούζει, μάλλον δεν είναι από επιλογή του. Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιον να βαρέσεις, πάρε μια σφεντόνα και σημάδεψε την ιδιοκτήτρια (με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό μετά).
Το τετράποδο είναι το μόνο που δεν φταίει.

MacGyver
12-04-21, 22:40
Επίσης για να είναι ένας σκύλος κλεισμένος στο μπαλκόνι και να σκούζει, μάλλον δεν είναι από επιλογή του. Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιον να βαρέσεις, πάρε μια σφεντόνα και σημάδεψε την ιδιοκτήτρια (με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό μετά).
Το τετράποδο είναι το μόνο που δεν φταίει.
Λάθος οπτική γωνία. Εγώ είμαι ο μόνος που δεν φταίει.

MacGyver
12-04-21, 22:47
να ρωτήσω:

εφόσον σε καλύπτει ο νόμος, γιατί να κάνεις κάτι που μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη θέση;

αν με το παγάκι ο σκύλος χτυπούσε - ή ο ιδιοκτήτης το έκανε να φανεί σαν τραυματισμός - ο νόμος προβλέπει: αυτόφωρο και δίκη για κακούργημα με τσουχτερό, μάλλον, πρόστιμο.

αν έκανες εσύ την καταγγελία για βασανισμό - σκύλος σε μπαλκόνι (περιορισμένος) - ακόμη και με βίντεο από κινητό, θα είχε ο "ιδιοκτήτης" αυτόφωρο και δίκη για κακούργημα με τσουχτερό, μάλλον, πρόστιμο.

ειλικρινά, δεν κατανοώ το σκεπτικό.
Το να βγάζει το κεφάλι από τα κάγκελα κάθε τόσο και να γαυγίζει άλλα σκυλιά που περνάνε από κάτω στο δρόμο στοιχειοθετεί βασανισμό στο δικαστήριο;

exop
12-04-21, 23:15
αν είναι περιορισμένο σε ένα μπαλκόνι ή δεμένο εκεί μόνιμα τοτε ναι
τηλ. αστυνομία και είναι αυτόφωρο.
δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

ninjapleeez
12-04-21, 23:52
Ακουν οι γεροι, αν δεν ακουγανε θα ηταν καθε μερα ολη μερα στο τερμα το ραδιο, απ οσο φαινεται οταν παιζει ο αγαπημενος τους κηρυκας πατανε το γκαζι στο ριμαδι..
μακαρι να ειχε ενα τετοιο σαν το σκυλοjammer που σου στειλανε (ειχαμε για το δικο μας σκυλι μη το κανουν ντου τα μεγαλυτερα) μια χαρα θα βρισκαμε την υγεια μας
τωρα πρεπει να ζουμε με ενα μονιμο μουρμουρητο...




Όλα αυτά τα αντίμετρα για τον παππού που δεν ακούει; Γιατί προφανώς κάτι τέτοιο ισχύει! Ούτε που θα πάρει χαμπάρι τι γίνεται! :lool:

-Αν πας και κάνεις παράπονα στην αστυνομία, θα του στείλουν ειδοποιητήριο να πάει εκεί και θα του μεταφέρουν τα παράπονα.
Το ξέρω καλά γιατί μου έστειλε μια σκυλού όταν πέταξα ένα παγάκι στο αγόρι της που γαύγιζε απέναντι στο μπαλκόνι όλη μέρα.

Για την ιστορία, έκανα το ίδιο μετά από καμιά βδομάδα που λύσσαξε πάλι το αγόρι της και παράλληλα ζήτησα άδεια για καταγραφή με κάμερα για να κάνω μήνυση.
Της το μετέφεραν και σε κανα δυο μήνες μας άδειασε το τόπο.
Φυσικά ανανεώθηκε ο στόλος από άλλους τέτοιους. Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι φυτρώνουν 10.
Αυτή είναι πλέον η νέα μεγάλη πληγή. Θα περιμένουμε χρόνια για να βαρεθούν οι μαντάμ Σουσούδες και να ηρεμήσουμε.

-Κανένα project σκυλοJammer υπάρχει;

mtzag
12-04-21, 23:52
δεμενος σκυλος περιορισμενος σε μπαλκονι σε καιρικες συνθηκες εχει 30000ευρω προστιμο.

ninjapleeez
13-04-21, 00:01
Ναι θα μπορουσα να τα κανω ολα αυτα, αλλα να σου πω την αληθεια αυτο ειναι κουραστικο και για μενα, δε θελω να μπαινω σε αυτες τις διαδικασιες..
με ενα jammer ομως, τους το κλεινω για λιγο και ολα κομπλε, ξερω οχι και τοσο δημοκρατικο, αλλα δε γινεται να εισαι συνεχεια ο χαμενος σε αυτες τις περιπτωσεις..




το μονο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να πηγαίνεις τακτικά στο τμήμα και να κάνεις κατάθεση παραπόνων. ετσι καταγράφετε το πρόβλημά σου και καλουνται για υπόδειξη - παρατήρηση . δεν ειναι μήνυση αλλά σε βοηθάει όταν καποια στιγμή καταλήξετε στα δικαστήρια τότε έχεις υπερ σου κάτι.
από την άλλη ειναι και ωραία ιδέα τα ηχεία στο πάτωμα αλλά να παίζουν κομπρεσέρ και φουρνέλα. μόνο τις εργάσιμες ώρες και το βάζεις και αυτόματα όταν φεύγεις από το σπίτι ή πάρε καμιά 10ρια πιτσιρίκια να παίζουν και να τρέχουν μεσα στο σπιτι ολη μερα να δεις για πότε θα πάθουν εγκεφαλικό οι από κάτω... ..... και όποιος αντέξει...:lool:

MacGyver
13-04-21, 00:08
Τι λέτε; Διαβάσατε τη νομοθεσία και κρατήσατε δυο τρείς φράσεις για εξαιρετικές περιπτώσεις;
Δεν βλέπετε γύρω σας;
Έχουν ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα και μπαινοβγαίνει ο ψυχασθενής σκύλος μέσα έξω όποτε γουστάρει η μυρίσει η ακούσει άλλο σκυλί κάτω και γίνεται τρελοκομείο.
Ούτε τα δένουν ούτε τα τραυματίζουν ούτε τα βασανίζουν ούτε τα περιορίζουν.
Απλά όπως και εσείς εδώ δίνουν προτεραιότητα και δικαιολογούν το ζώο και γράφουν στα υποδήματά τους τον άνθρωπο.
Σε ποιάς χώρας το δικαστήριο θα βρεις το δίκιο σου για αυτό; Σε αυτήν που τις δεκαετίες 70,80,90 το μότο των δημάρχων ήταν: γειτονιές με πράσινο και οι ταμπέλες έγραφαν μην πατάτε το πράσινο;
Και τώρα έφτασε να γίνουν όλα αυτά χαλέδες για τα σκυλιά όλων αυτών;

-Ας έρθουν τα μέλη που ζουν στο εξωτερικό να μας πούνε αν υπάρχει αυτή τρέλα και εκεί!

kioan
13-04-21, 12:25
Έχουν ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα και μπαινοβγαίνει ο ψυχασθενής σκύλος μέσα έξω όποτε γουστάρει η μυρίσει η ακούσει άλλο σκυλί κάτω και γίνεται τρελοκομείο.
Ούτε τα δένουν ούτε τα τραυματίζουν ούτε τα βασανίζουν ούτε τα περιορίζουν.

Άρα ο μόνος βασανισμός του ζωντανού που στοιχειοθετείται ήταν από αυτόν που τον σημάδευε από το απέναντι μπαλκόνι.
Θα το ξαναπώ: στις περιπτώσεις με τετράποδα, ο μόνος που δεν φταίει σε τίποτα είναι το τετράποδο. Ούτε ψυχασθενής είναι ο σκύλος, ούτε τίποτα. Κάνει αυτό που του λέει το ένστικτο του και αυτό που έχει εκπαιδευτεί και του επιτρέπουν να κάνει.
Αν αντί για σκυλί ήταν ένα νήπιο που μπαινοέβγαινε στο μπαλκόνι και έκανε φασαρία, θα το σημάδευες να το χτυπήσεις; Υποθέτω πως όχι. Απλά θα προσπαθούσες να λύσεις το θέμα με τον κηδεμόνα του. Το ίδιο είναι και ένα τετράποδο.



Το κοινό που έχουν και οι 2 περιπτώσεις που συζητήθηκαν παραπάνω είναι πως ο ενοχλούμενος από τον θόρυβο προτιμά να κάνει κάτι το οποίο είναι κραυγαλέα παράνομο αντί να προσπαθήσει να επιτύχει τον σκοπό του έχοντας τον νόμο με το μέρος του.

mikemtb
13-04-21, 12:42
-Κανένα project σκυλοJammer υπάρχει;
Έχω φτιάξει αυτό που λες... 19kHz, ενισχυτής 100wrms, κόρνα 30cm με μια ίντσα driver της eminence από Πίσω, και ένα ελαφρώς κατευθυντικό μικρόφωνο με φίλτρο στις μεσαίες συχνότητες του γαυγισματος.
Ενεργοποιεί την έξοδο μόνο για 2 sec.
(Στις δοκιμές στο breadboard έπαθα ναυτια)
Το εν λογω σκυλί πλέον είναι αρνάκι...

MacGyver
13-04-21, 14:03
Άρα ο μόνος βασανισμός του ζωντανού που στοιχειοθετείται ήταν από αυτόν που τον σημάδευε από το απέναντι μπαλκόνι.
Θα το ξαναπώ: στις περιπτώσεις με τετράποδα, ο μόνος που δεν φταίει σε τίποτα είναι το τετράποδο. Ούτε ψυχασθενής είναι ο σκύλος, ούτε τίποτα. Κάνει αυτό που του λέει το ένστικτο του και αυτό που έχει εκπαιδευτεί και του επιτρέπουν να κάνει.
Αν αντί για σκυλί ήταν ένα νήπιο που μπαινοέβγαινε στο μπαλκόνι και έκανε φασαρία, θα το σημάδευες να το χτυπήσεις; Υποθέτω πως όχι. Απλά θα προσπαθούσες να λύσεις το θέμα με τον κηδεμόνα του. Το ίδιο είναι και ένα τετράποδο.


Το κοινό που έχουν και οι 2 περιπτώσεις που συζητήθηκαν παραπάνω είναι πως ο ενοχλούμενος από τον θόρυβο προτιμά να κάνει κάτι το οποίο είναι κραυγαλέα παράνομο αντί να προσπαθήσει να επιτύχει τον σκοπό του έχοντας τον νόμο με το μέρος του.
Φυσικά και είναι ψυχασθενής. Υπάρχει και άλλο στον πρώτο που δεν κάνει τίποτα.
Το αν είναι ψυχασθενής γιατί είναι ανόητος ο ιδιοκτήτης η γιατί δεν εκπαιδεύτηκε η γιατί η μάνα του ήταν ράτσας και ο πατέρας του κόπρος δεν χρειάζεται να απασχολεί τους γείτονες.

Της έκανα φυσικά παρατήρηση. Και στην αρχή όταν γαύγιζε έβγαινε και το μάζευε. Μετά από λίγο καιρό ούτε που την ένοιαζε.
Και πόσο λογική κουβέντα πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις με έναν άνθρωπο που όλη του η ζωή, το ταίρι του είναι ένα σκυλί;
Που στο FB η στο Forum αντί για τη φάτσα του η ένα transistor βάζει φωτογραφία του σκυλιού;
Που πίνει από το ίδιο ποτήρι νερό, και το αφήνει να τον γλύφει στο στόμα αφού πρώτα γλύψει τα α@#δια του;
Που σιχαίνεται να καθαρίσει το παιδί του αλλά με χαρά ανακατεύει τα σ#@#@ του σκύλου του;
Είναι φανταστικά όλα αυτά, υπερβολές;
Αν κάνεις μια μικρή παρατήρηση θα δείς ποιες "ιδιαίτερες" ομάδες αφορά ως επι το πλείστον με το γνωστό τυποποιημένο λεξιλόγιο: αδεσποτάκι, το αγόρι μου, κορίτσι μου.
Η άλλη έλεγε για το γατί το αδελφάκι σας στα παιδιά της. Το ότι κάτι δεν πάει καλά είναι de facto όπως είπε κάπου και ο φίλος μας ο Νίκος.
Φυσικά υπάρχουν και οι ξέμπαρκοι με μονοκατοικίες, τούβλα στο στρώμα κλπ.
Αν παρεξηγηθεί κανείς εδώ, ας εντάξει τον εαυτό του στους ξέμπαρκους, μην παρεξηγηθούμε!
Αυτό αιτιολογεί το γιατί και το πώς. Εγω και ο κάθε συνάνθρωπος όμως δεν θέλουμε αιτιολόγηση.
Το ότι το πρεζόνι κλέβει αιτιολογείται, δεν δικαιολογείται.

Bonus, πρόσφατη φωτογραφία κάπου στο Σειχ Σου. Κάνε κουβέντα μαζί του για τα πιο απλά και αυτονόητα πράγματα, αν μπορείς.
Βάζω και το position (http://40.62381029140162, 22.97927025739643) για όποιον θέλει να πάει να ανάψει ένα κεράκι.
-Το ροζ κάτω από την μεγάλη πέτρα στην κορυφή είναι η βούρτσα του bruno, κτέρισμα για τους αρχαιολόγους του μέλλοντος που θα μελετήσουν τον τρόπο διαβίωσης της εποχής μας.

https://i.imgur.com/HwBF23x.jpg

https://i.imgur.com/OOIY4Hi.jpg

nick1974
13-04-21, 15:11
αυτο λεγεται Human Superiority Complex.

MacGyver
13-04-21, 16:09
Νίκο μου, συντηρητικοί και ανώριμοι τι περιμένεις;

-Όπως έλεγε και ο αείμνηστος πατέρας μου: θέλουμε 100 χρόνια για να γίνουμε ζώα !!

MacGyver
13-04-21, 16:10
Έχω φτιάξει αυτό που λες... 19kHz, ενισχυτής 100wrms, κόρνα 30cm με μια ίντσα driver της eminence από Πίσω, και ένα ελαφρώς κατευθυντικό μικρόφωνο με φίλτρο στις μεσαίες συχνότητες του γαυγισματος.
Ενεργοποιεί την έξοδο μόνο για 2 sec.
(Στις δοκιμές στο breadboard έπαθα ναυτια)
Το εν λογω σκυλί πλέον είναι αρνάκι...
Για το know how μόνο, για μελέτη, δέχομαι λεπτομέρειες στο inbox!

kioan
13-04-21, 16:59
Φυσικά και είναι ψυχασθενής. Υπάρχει και άλλο στον πρώτο που δεν κάνει τίποτα.
Το αν είναι ψυχασθενής γιατί είναι ανόητος ο ιδιοκτήτης η γιατί δεν εκπαιδεύτηκε η γιατί η μάνα του ήταν ράτσας και ο πατέρας του κόπρος δεν χρειάζεται να απασχολεί τους γείτονες.

Φαντάζομαι έναν σκύλο σε ένα μπαλκόνι να σκέφτεται: "Αυτός απέναντι είναι ψυχασθενής. Τόσος άλλος κόσμος τριγύρω δεν ενοχλείται. Το αν είναι ψυχασθενής λόγω ανατροφής ή λόγω κληρονομικότητας δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να σταματήσει να μου πετάει πράγματα".






Bonus, πρόσφατη φωτογραφία κάπου στο Σειχ Σου. Κάνε κουβέντα μαζί του για τα πιο απλά και αυτονόητα πράγματα, αν μπορείς.
Βάζω και το position (http://40.62381029140162%2C%2022.97927025739643/) για όποιον θέλει να πάει να ανάψει ένα κεράκι.

Ο τρόπος με τον οποίο κάποιος θρηνεί για τον χαμό ενός πλάσματος με το οποίο ήταν δεμένος, είναι δική του υπόθεση.
Εσύ από την άλλη μας παρέθεσες μια λεπτομερέστατη περιγραφή (με γεωγραφικές συντεταγμένες και φωτογραφίες μάλιστα!) του σημείου που ένας άνθρωπος έθαψε ένα πλάσμα με το οποίο πέρασε τουλάχιστον μια δεκαετία της ζωής του, απλά και μόνο για να τον ειρωνευτείς.

Θα μπορούσε κάποιος να πει πως αυτό δίνει την εντύπωση ενός ψυχρά αδιάφορου ως προς τα συναισθήματα των άλλων ατόμου...
...που δεν διστάζει να κακομεταχειριστεί και ένα ζώο
...με έλλειψη ενσυναίσθησης για τις συνέπειες των πράξεών του.

Οι επιστήμονες έχουν αναλύσει όλες αυτές τις συμπεριφορές και όπως περιγράφεται και στην βιβλιογραφία, είναι όλες μία προς μία χαρακτηριστικές μιας πολύ συγκεκριμένης πάθησης. Της ψυχοπάθειας.

Ακρίτας
13-04-21, 17:55
.....
Οι επιστήμονες έχουν αναλύσει όλες αυτές τις συμπεριφορές και όπως περιγράφεται και στην βιβλιογραφία, είναι όλες μία προς μία χαρακτηριστικές μιας πολύ συγκεκριμένης πάθησης. Της ψυχοπάθειας.

Δεν θα μπω καθόλου στην ουσία της συζήτησης, απλώς θα επισημάνω ότι αυτά είναι θεωρίες της δεκαετίας του '50 και έχουν πλέον καταρριφθεί, αφού ταλαιπώρησαν πολλούς ανθρώπους χωρίς λόγο. Επίσης και ο όρος "ψυχοπάθεια" δεν υφίσταται.

MacGyver
13-04-21, 19:40
Φαντάζομαι έναν σκύλο σε ένα μπαλκόνι να σκέφτεται: "Αυτός απέναντι είναι ψυχασθενής. Τόσος άλλος κόσμος τριγύρω δεν ενοχλείται. Το αν είναι ψυχασθενής λόγω ανατροφής ή λόγω κληρονομικότητας δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να σταματήσει να μου πετάει πράγματα".
Ο τρόπος με τον οποίο κάποιος θρηνεί για τον χαμό ενός πλάσματος με το οποίο ήταν δεμένος, είναι δική του υπόθεση.
Εσύ από την άλλη μας παρέθεσες μια λεπτομερέστατη περιγραφή (με γεωγραφικές συντεταγμένες και φωτογραφίες μάλιστα!) του σημείου που ένας άνθρωπος έθαψε ένα πλάσμα με το οποίο πέρασε τουλάχιστον μια δεκαετία της ζωής του, απλά και μόνο για να τον ειρωνευτείς.

Θα μπορούσε κάποιος να πει πως αυτό δίνει την εντύπωση ενός ψυχρά αδιάφορου ως προς τα συναισθήματα των άλλων ατόμου...
...που δεν διστάζει να κακομεταχειριστεί και ένα ζώο
...με έλλειψη ενσυναίσθησης για τις συνέπειες των πράξεών του.

Οι επιστήμονες έχουν αναλύσει όλες αυτές τις συμπεριφορές και όπως περιγράφεται και στην βιβλιογραφία, είναι όλες μία προς μία χαρακτηριστικές μιας πολύ συγκεκριμένης πάθησης. Της ψυχοπάθειας.
Για να καταλάβω, εδώ απολογούμαι και προσπαθώ να αποδείξω ότι είμαι κανονικός άνθρωπος; Μου θυμίζει το διάλογο που μας καλούν να κάνουμε οι Τούρκοι.
Ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που αν και νέοι με δυνατότητες και επιλογές ζουν μόνοι τους και ο σύντροφος τους είναι μόνο ένα ζώο;
Ότι έγραψα τα θεωρείς προσωπική επίθεση, η απλώς κάνεις τον συνήγορο του δικαίου και του αδύναμου ζώου;

Όταν δημιουργείς ένα πρόβλημα δεν ξεκινάς από την αντίδραση του θύματος.
Όταν ο ληστής μπει στο σπίτι δεν ξεκινάς από την καταδίκη αυτού που σηκώθηκε από το κρεβάτι και τον μαχαίρωσε.

-Οι επιλογές και η κρεβατοκάμαρα του καθένα δεν με αφορούν.
Αυτό που ζητώ είναι να κλείνουν την μπαλκονόπορτα, να μην τα εισπράττω. Στοιχειώδης πολιτισμός.
Αυτό είναι και το θέμα του νήματος.

-Επι της ευκαιρίας και εμένα δεν με ενοχλεί το σκυλί ούτε ο παππούς που φωνάζουν στο διπλανό σου διαμέρισμα το 127.0.0.2.

ninjapleeez
13-04-21, 19:41
kioan (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29773) Εχω μια αισθηση οτι πιστευεις παρα πολυ οτι ο νομος θα ηταν με το μερος σου σε μια τετοια περιπτωση (σαν τη δικια μου, δε μιλαω για το σκυλο), φοβαμαι οτι θα απογοητευοσουν

nick1974
13-04-21, 20:16
Δεν θα μπω καθόλου στην ουσία της συζήτησης, απλώς θα επισημάνω ότι αυτά είναι θεωρίες της δεκαετίας του '50 και έχουν πλέον καταρριφθεί, αφού ταλαιπώρησαν πολλούς ανθρώπους χωρίς λόγο. Επίσης και ο όρος "ψυχοπάθεια" δεν υφίσταται.

η ψυχοπαθεια μια χαρα υφισταται, αλλα δεν ειναι πλεον τα παντα ψυχοπαθεια, και περιοριζεται σε μια πολυ συγκεκριμενη παθηση οπου σε πολλες περιπτωσεις ειναι κοινωνικα αποδεκτη! (με ολα τους τα κουσουρια βεβαια που εχουν οι ψυχοπαθεις και πρωτ απ ολα οτι στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι χειριστικοι ανθρωποι, αλλα εχουν και αρκετα θετικα στο χαρακτηρα τους, οπως την επιμονη με την αναλυση λεπτομερειων να λυνουν προβληματα) Η συγκεκριμενη συμπεριφορα και τροπος σκεψης δεν ειναι παντως γνωριμο της ψυχοπαθειας αλλα του human superiority complex το οποιο δεν μας ερχεται πακετο απο βιολογικα αιτια αλλα απο κοινωνικα (λαθος παιδεια, υπερσυντηριτικο περιβαλλον, προσκολληση σε θρησκειες η αιρεσεις κτλ )

kioan
13-04-21, 23:31
Δεν θα μπω καθόλου στην ουσία της συζήτησης, απλώς θα επισημάνω ότι αυτά είναι θεωρίες της δεκαετίας του '50 και έχουν πλέον καταρριφθεί, αφού ταλαιπώρησαν πολλούς ανθρώπους χωρίς λόγο. Επίσης και ο όρος "ψυχοπάθεια" δεν υφίσταται.
Αναζητώντας επιστημονικά άρθρα, από το 2020 έως και σήμερα βρίσκουμε:
- πάνω από 8400 που αναφέρουν τον όρο "psychopathy"
- πάνω από 3800 που αναφέρουν τον όρο "psychopath"
Πολλά από αυτά είναι και ελεύθερα διαθέσιμα για οποιονδήποτε έχει όρεξη να διαβάσει. Επίσης πολλές πληροφορίες και σχετικές πηγές στο σχετικό λήμμα (https://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy) της Wikipedia.

Στον χώρο της Ψυχολογίας, όντως έχουν καταρριφθεί πολλές θεωρίες του προηγούμενου αιώνα, αλλά η ψυχοπάθεια δεν είναι ανάμεσα σε αυτές. Ίσα-ίσα που οι συγκεκριμένες χαρακτηριστικές συμπεριφορές που ανέφερα, ουδέποτε αμφισβητήθηκαν και ολοένα επιβεβαιώνονται από νεότερες μελέτες και έρευνες επάνω σε τέτοιες περιπτώσεις.





kioan (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29773) Εχω μια αισθηση οτι πιστευεις παρα πολυ οτι ο νομος θα ηταν με το μερος σου σε μια τετοια περιπτωση (σαν τη δικια μου, δε μιλαω για το σκυλο), φοβαμαι οτι θα απογοητευοσουν
Έχω κάθε λόγο να το πιστεύω γιατί έχω βρεθεί από την αντίθετη πλευρά μιας τέτοιας περίπτωσης. Σε σπίτι γνωστού, ενώ ήμασταν 2 άτομα για μελέτη, ο παρανοϊκός γείτονας του πάνω διαμερίσματος μας έστειλε την αστυνομία επειδή μας άκουγε να μιλάμε (όχι να γλεντάμε, απλά να συζητάμε στα πλαίσια της μελέτης μας) μετά τις 23:00 που ξεκινάει η ώρα κοινής ησυχίας. Η αστυνομία και ήρθε, και κατέγραψε τα στοιχεία της ταυτότητάς μας, και μας ενημέρωσε πως την επόμενη φορά θα αναγκαστούν να μας πάρουν στο τμήμα επειδή θα μας υποβληθεί μήνυση.

Ακρίτας
14-04-21, 16:22
Αναζητώντας επιστημονικά άρθρα, από το 2020 έως και σήμερα βρίσκουμε:
- πάνω από 8400 που αναφέρουν τον όρο "psychopathy"
- πάνω από 3800 που αναφέρουν τον όρο "psychopath"
Πολλά από αυτά είναι και ελεύθερα διαθέσιμα για οποιονδήποτε έχει όρεξη να διαβάσει. Επίσης πολλές πληροφορίες και σχετικές πηγές στο σχετικό λήμμα (https://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy) της Wikipedia....

Είναι βέβαιο ότι αν ψάξουμε αυτά τα λήμματα θα προκύψουν πάρα πολλά αποτελέσματα και πολλά από αυτά θα προέρχονται από επιστημονικά άρθρα. Η επιστημονική βιβλιογραφία όμως δεν είναι, δυστυχώς, προσβάσιμη στο κοινό αλλά μόνο σε όσους είναι συνδρομητές κάτι που κοστίζει. Το μεγάλο πρόβλημα με την ψυχολογία είναι ότι πέρα από τα αυστηρά καθορισμένα όριά της, ως επιστήμη, υπάρχει ένας χώρος θολός που διάφοροι ψυχολόγοι, "ψυχολόγοι" και ψυχολογίζοντες λένε το κοντό και το μακρύ τους. Πάρε για παράδειγμα τους τηλεοπτικούς μαϊντανούς όπου ψυχολόγοι και αστρολόγοι πάνε χέρι-χέρι.

Οι δικές μου πηγές είναι hard copy με όνομα συγγραφέα, ημερομηνία έκδοσης και εκδοτικό οίκο και βασίζονται σε άφθονες διασταυρωμένες αναφορές. Δεν τις παραθέτω εδώ γιατί λόγω χώρου και θέματος δεν θα προσφέρει κάτι, επικαλούμαι όμως την κοινή λογική.

Αν κάθε αντικοινωνική ή εγκληματική συμπεριφορά οφείλονταν σε μια υποθετική ψυχική νόσο (ψυχοπάθεια) τότε ο κάθε εγκληματίας θα μπορούσε να επικαλεστεί το ακαταλόγιστο (δεν είμαι καθίκι κύριε Πρόεδρε, η αρρώστια μου φταίει). Αντίστοιχες διαταραχές υπάρχουν δεν είναι όμως τόσο συνηθισμένες. Αν παρατηρήσεις ακόμα και την τρέχουσα επικαιρότητα θα δεις ότι οι ψυχίατροι είναι εξαιρετικά φειδωλοί στο να χαρακτηρίσουν έναν εγκληματία ως ψυχικά ασθενή.
Οι περί "ψυχοπαθητικής προσωπικότητας" θεωρίες (αυτός είναι ο πλήρης όρος) εμφανίστηκαν στην Βρετανία γύρω στα μέσα του περασμένου αιώνα και για να έχεις ένα δείγμα των επιπτώσεών τους μπορείς να ανατρέξεις στην περίπτωση του Turing.

Για την περίπτωση του μέλους που ξεκίνησε αυτό το θέμα, η λύση σίγουρα δεν είναι η παρεμβολή. Όπως λέμε στον ραδιοερασιτεχνισμό (ναι, υπάρχει και τέτοιος) "το να παρεμβάλλεις ένα σταθμό είναι παράνομο ακόμα κι αν αυτός εκπέμπει παράνομα". Μεταφερόμενο στην καθημερινή ζωή σημαίνει ότι όταν αντιμετωπίζεις μια αντικοινωνική ή παράνομη κατάσταση με μια άλλη παρανομία το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο και τις περισσότερες φορές απρόβλεπτο.

Μιλώντας θεωρητικά, μια πρώτη αντίδραση σε μια περίπτωση σαν κι αυτή θα ήταν να τους χτυπήσει την πόρτα, σε κατάλληλη ώρα, να συστηθεί, αν δεν γνωρίζονται ήδη, να τους εξηγήσει ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς, να τους εξηγήσει γιατί είναι πρόβλημα (το "έτσι μου γουστάρει" δεν είναι εξήγηση για καμιά από τις δυο πλευρές) και τέλος να τους υποδείξει ευγενικά μια εναλλακτική λύση.

Προφανώς για τον φίλο αυτή η πρώτη δυνατότητα έχει πάει περίπατο.

nick1974
14-04-21, 16:57
Αν κάθε αντικοινωνική ή εγκληματική συμπεριφορά οφείλονταν σε μια υποθετική ψυχική νόσο (ψυχοπάθεια) τότε ο κάθε εγκληματίας θα μπορούσε να επικαλεστεί το ακαταλόγιστο (δεν είμαι καθίκι κύριε Πρόεδρε, η αρρώστια μου φταίει). Αντίστοιχες διαταραχές υπάρχουν δεν είναι όμως τόσο συνηθισμένες. Αν παρατηρήσεις ακόμα και την τρέχουσα επικαιρότητα θα δεις ότι οι ψυχίατροι είναι εξαιρετικά φειδωλοί στο να χαρακτηρίσουν έναν εγκληματία ως ψυχικά ασθενή.

Το θεμα με τους εγκληματιες ειναι πιστευω ΠΟΛΥ δυσκολο να αναλυθει, και η προσωπικη μου αποψη ειναι πως πρωτα πρεπει να κοιταξουμε μηπως ο ανθρωπινος πολιτισμος ειναι ο ψυχοπαθης και μετα τα ιδια τα εγκληματα, τουλαχιστο οσον αφορα το 99.999% των εγκληματων (οσων δηλαδη εμεσα η αμεσα σχετιζονται με το οικονομικο / κοινωνικο μοντελο καθως και με καποια "βιτσια" του οπως θρησκειες και αιρεσεις μαζι με τα ηθικοπλαστικα τους κουσουρια )... αν αφαιρεθουν ολα αυτα στο τελος θα δουμε πως τα πραγματικα εγκληματα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ, η μαλλον ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ, και εκει ρε φιλε πως να τον χαρακτηρισεις ενα τετοιο εγκληματια αν οχι ψυχοπαθη? (εναν χωρις λογους κι αιτια πχ κατα συρροη δολοφονο)



Οι περί "ψυχοπαθητικής προσωπικότητας" θεωρίες (αυτός είναι ο πλήρης όρος) εμφανίστηκαν στην Βρετανία γύρω στα μέσα του περασμένου αιώνα και για να έχεις ένα δείγμα των επιπτώσεών τους μπορείς να ανατρέξεις στην περίπτωση του Turing.



Η περιπτωση του Turing αν μιλαμε για το ιδιο προσωπο και το ιδιο θεμα δεν εχει να κανει με καποια ψυχικη ασθενεια του ιδιου (αν και τον τρελαναν τελικα τον ανθρωπο ) αλλα με μια ψυχοπαθη Αγγλια με ηθικα κουσουρια απο την Λιθουριανικη εκκλησια οπου ηθελε να επεμβει στις ιδιες τις σεξουαλικες προτιμησεις των ανθρωπων και ακομα και στο σωμα τους!!!!!!!! Κατα καιρους υπαρχουν παμπολλες τετοιες ηλιθιοτητες στον ανθρωπινο πολιτισμο οπως οι τζιχαντιστες, οπως ο πουριτανισμος των καλβινιστων στην Αμερικη (αυτοι ηταν μαλλον χειροτεροι ολων αφου καταδικαζαν ακομα και τον αυνανισμο και τον τιμωρουσαν με περιτομες χωρις αναισθητικο και κλειτοριδεκτομες!!!!!!!!!!!!!!! ) αλλα οπως και κατι περιεργες παραδοσεις ακομα και σε φυλες που θεωρητικα δεν εχουν ερθει σε επαφη με τους γνωστους πολιτισμους μας... Γενικα ο φοβος της ανυπαρξιας και οι ελπιδες για μετα θανατο ζωη εχουν καταστρεψει τον ιδιο τον πολιτισμο και εχουν στοιχισει απειρες ζωες (οξυμωρο... αλλα δυστυχως αληθινο)


Για την περίπτωση του μέλους που ξεκίνησε αυτό το θέμα, η λύση σίγουρα δεν είναι η παρεμβολή. Όπως λέμε στον ραδιοερασιτεχνισμό (ναι, υπάρχει και τέτοιος) "το να παρεμβάλλεις ένα σταθμό είναι παράνομο ακόμα κι αν αυτός εκπέμπει παράνομα".



Γιωργο θεωρω αστειο που το συζηταμε κι ολας, και γελοιο οτι καποιος του εδωσε τετοιες υποδειξεις!!!! Σοβαρα δηλαδη, χρειαζεται να ειναι καποιος μελος της μενσα για να καταλαβει οτι εκτος απο παρανομο ειναι και ανηθικο κατι τετοιο?

Ακρίτας
14-04-21, 20:07
Το θεμα με τους εγκληματιες ειναι πιστευω ΠΟΛΥ δυσκολο να αναλυθει, και η προσωπικη μου αποψη ειναι πως πρωτα πρεπει να κοιταξουμε μηπως ο ανθρωπινος πολιτισμος ειναι ο ψυχοπαθης και μετα τα ιδια τα εγκληματα, τουλαχιστο οσον αφορα το 99.999% των εγκληματων (οσων δηλαδη εμεσα η αμεσα σχετιζονται με το οικονομικο / κοινωνικο μοντελο καθως και με καποια "βιτσια" του οπως θρησκειες και αιρεσεις μαζι με τα ηθικοπλαστικα τους κουσουρια )... αν αφαιρεθουν ολα αυτα στο τελος θα δουμε πως τα πραγματικα εγκληματα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ, η μαλλον ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ, και εκει ρε φιλε πως να τον χαρακτηρισεις ενα τετοιο εγκληματια αν οχι ψυχοπαθη? (εναν χωρις λογους κι αιτια πχ κατα συρροη δολοφονο)

Το ίδιο λέμε με άλλα λόγια. Ο εγκληματίας "κατασκευάζεται" κοινωνικά. Οι περιπτώσεις που η εγκληματική συμπεριφορά οφείλεται σε ψυχολογική διαταραχή είναι λίγες και πράγματι εκεί μιλάμε για ψυχικό νόσημα. Στη κοινή γνώμη έχει όμως επικρατήσει η εικόνα του "σχιζοφρενή δολοφόνου με το πριόνι". Στην πραγματικότητα αυτοί οι δυστυχείς είναι περισσότερο επικίνδυνοι για τον εαυτό τους παρά για τους άλλους.
Η περίπτωση του Turing έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον.

exop
16-04-21, 08:59
Μιλώντας θεωρητικά, μια πρώτη αντίδραση σε μια περίπτωση σαν κι αυτή θα ήταν να τους χτυπήσει την πόρτα, σε κατάλληλη ώρα, να συστηθεί, αν δεν γνωρίζονται ήδη, να τους εξηγήσει ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς, να τους εξηγήσει γιατί είναι πρόβλημα (το "έτσι μου γουστάρει" δεν είναι εξήγηση για καμιά από τις δυο πλευρές) και τέλος να τους υποδείξει ευγενικά μια εναλλακτική λύση.

Προφανώς για τον φίλο αυτή η πρώτη δυνατότητα έχει πάει περίπατο.

Αν μου επιτρέπεις, μια παρατήρηση, δεν θα χτυπούσα την πόρτα του "φιλικού" γείτονα.
Θα μιλούσα με το διαχειριστή για γεν. συνέλευση και θα έλεγα εκεί το θέμα μου.
Αν χτυπήσεις την πόρτα του, μπορεί να ισχυριστεί απειλή (ακόμη και αν διαδόσει ψευδή φήμη για απειλή εις βάρος του) και βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση.

Γεν συνέλευση, να ακουστεί το πρόβλημα, να μην μπορεί να αμφισβητηθεί, να προταθούν - ίσως - κάποιες λύσεις και να μην μπορεί να διαστρεβλωθεί τίποτε από όσα ειπώθηκαν.

Αν συνεχίσει, τότε αστυνομία, κλπ.

stevstav
18-04-21, 22:00
........πάνω διαμερίσματος μας έστειλε την αστυνομία επειδή μας άκουγε να μιλάμε (όχι να γλεντάμε, απλά να συζητάμε στα πλαίσια της μελέτης μας) μετά τις 23:00 που ξεκινάει η ώρα κοινής ησυχίας. Η αστυνομία και ήρθε, και κατέγραψε τα στοιχεία της ταυτότητάς μας, και μας ενημέρωσε πως την επόμενη φορά θα αναγκαστούν να μας πάρουν στο τμήμα επειδή θα μας υποβληθεί μήνυση. Θα 'θελα να ρωτησω κατι για το περιστατικο: Η αστυνομια δεν θα επρεπε να επιβεβαιωσει την "φασαρια" πρωτα?
Ο καθενας μπορει να καταγγελει οτι θελει, και η αστυνομια απλα το αποδεχεται?
Το να υποβληθει μυνηση χωρις αδικημα πως στεκει?
Μετα θα κανετε και εσεις μηνυση για ψευδη καταμηνυση...

Satcom
18-04-21, 22:14
Θα 'θελα να ρωτησω κατι για το περιστατικο: Η αστυνομια δεν θα επρεπε να επιβεβαιωσει την "φασαρια" πρωτα?
Ο καθενας μπορει να καταγγελει οτι θελει, και η αστυνομια απλα το αποδεχεται?
Το να υποβληθει μυνηση χωρις αδικημα πως στεκει?
Μετα θα κανετε και εσεις μηνυση για ψευδη καταμηνυση...

Φυσικά, και έτσι πρέπει.
Η εισαγγελία και όχι η αστυνομία αποφασίζει εάν μια μήνυση θα δικαστεί η θα μπει στο αρχείο.

kioan
19-04-21, 01:16
Θα 'θελα να ρωτησω κατι για το περιστατικο: Η αστυνομια δεν θα επρεπε να επιβεβαιωσει την "φασαρια" πρωτα?
Ο καθενας μπορει να καταγγελει οτι θελει, και η αστυνομια απλα το αποδεχεται?
Το να υποβληθει μυνηση χωρις αδικημα πως στεκει?

Την ίδια απορία είχα κι εγώ. Μάλιστα πρότεινα στους αστυνομικούς να μείνουν 5' στο σπίτι, να μας ακούσουν σε τι ένταση συζητάμε με τον φίλο μου και να διαπιστώσουν και οι ίδιοι πως μετά από λίγο ο τρόμπας του πάνω ορόφου θα άρχιζε να κοπανάει το πάτωμα ενοχλούμενος από την "φασαρία" μας. Δυστυχώς δεν κάθισαν.

Ο καθένας μπορεί να κάνει μήνυση σε όποιον θέλει για το οτιδήποτε. Αν θέλεις μπορείς να μηνύσεις και άτομο σε άλλη πόλη για φασαρία :001_tt2: