PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρακόρ σύνδεσης συλλέκτη με boiler σε ηλιακό



Joker7
19-04-21, 20:57
Καλησπέρα!!

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει - καθηδηγήσει πως θα συνδέσω - σφίξω τα ρακόρ που συνδέονται με τον συλλέκτη σε ηλιακό? Δοκίμασα και είχα διαρροή τοποθετόντας τα υγρά για το κλειστό κύκλωμα! Ο ηλιακός είναι 120 λίτρα με 2μ2 συλλέκτη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια - καθοδήγηση!

info@kalarakis.com
19-04-21, 21:10
Σφήξετα περισσότερο. Θέλει δύο τσιμπίδες , ώστε να κρατάς κόντρα.

Joker7
19-04-21, 21:46
Σφήξετα περισσότερο. Θέλει δύο τσιμπίδες , ώστε να κρατάς κόντρα.

Το δοκίμασα αλλά φεύγει το ρακόρ απο τον χαλκοσωλήνα. και δεν θέλω να το σφίξω πάρα πολύ μήπως χαλάσω τον χαλκοσωλήνα!

Joker7
19-04-21, 22:11
Μήπως χρειάζεται stern? Ενισχυτικό χαλκοσωλήνα....

stratos111
19-04-21, 22:46
Αν είναι σωστό το ρακορ και έχεις βάλει σωστά το δαχτυλίδι, δεν φεύγει.

Joker7
20-04-21, 00:11
Αν είναι σωστό το ρακορ και έχεις βάλει σωστά το δαχτυλίδι, δεν φεύγει.

Σε ευχαριστώ
Όπως μου τα εδωσε ο κατασκευαστης στη συσκευασια....δεν νομιζω να εκανε λάθος....εχω σφιξει πάρα πολλες συνδεσεις με πολυστρωματική που ειχε ρακόρ συσφιξης με δαχτυλίδι....δεν ειχα ποτε θεμα...αλλά τώρα με τον χαλκό δεν ξέρω.....και μόλις το έκανα μιαμιση βόλτα απλά δεν στεκεται και φευγει απο τον χαλκοσωλήνα!

alto2
20-04-21, 00:22
Μέσα από το ρακόρ πρέπει να υπάρχει ένα δαχτυλίδι μπρούτζινο, το έχεις βάλει?

info@kalarakis.com
20-04-21, 07:40
Αφού το σφηξεις μετά λύσε το και δες αν το δακτυλίδι κουνά.
Κανονικά το δακτυλίδι πρέπει να είναι σφικτό και να μη κουνά.
Αν κουνά είναι χαλασμένο και θέλει αλλαγή.
Διαφορετικά στη πίσω μεριά χρησιμοποίησε τεφλόν τρεις τέσσερεις στροφές. Αλλά μάλλον θες άλλο ρακόρ.

vasilllis
20-04-21, 08:21
Μου αρεσει που εξασκειτε τις μαντικές σας ικανότητες μεσα στο φορουμ ,χωρις καν να δειτε απο που χανει και τι ρακορ ειναι αυτο....

IRF
20-04-21, 08:53
Κάποιοι τύποι ρακόρ έχουν και φλάντζα που μπορεί να έχει λιώσει λόγω υπερθέρμανσης ή από τοποθέτηση ακατάλληλης φλάντζας.Ο Βασίλης έχει 1000% δίκιο. Θυμάμαι ότι πήγα σε μαγαζί να ζητήσω τη φλάντζα για ανάλογο ρακόρ και δεν συζητούσαν χωρίς να δουν το δείγμα.

ΜαστροΤζεπέτο
20-04-21, 12:17
Ο Λέπουρας σας έχει πάρει μυρωδιά ;;;;

Joker7
20-04-21, 20:46
Παιδιά Καλησπέρα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.....!!!

Εγώ ξεκίνησα βαζοντας το ρακόρ σωστά.....δηλαδή την πλευρά tubo στο σωλήνα και την πλευρά του χαλκού στο χαλκό.....όμως η πλευρά του χαλκού δεν μου έσφιγγε....ενω είχε σφίξει το ρακόρ η γωνία χόρευε επάνω στον χαλκό και έφευγε.....ενω στο tubo όλα καλα....εκεί αποφάσισα να το συνδέσω αλλιώς και εκεί μου έσφιγγε στον χαλκό και στο tubo κανονικά απλά στη πλευρά του χαλκού είχα διαρροή.....έσφιξα κι άλλο...και μετά απλά έσταζε πάλι αλλά λιγότερο....το έλυσα και δοκίμασα ξανά....αλλά τα ίδια.....τσαντίστηκα κ το παράτησα....την άλλη μέρα το γυρισα παλι αλλιώς...στο tubo μια χαρά....αλλά στη πλευρά του χαλκού το δαχτυλίδι μπήκε με το ζόρι.....στο μεταξύ δεν είχα ξαναδεί τετοιο δαχτυλίδι σαν βερα....εννοώ χωρίς κόψιμο όπως είναι στην άλλη πλευρά....Δοκίμασα και έσφιξα πάλι....πάλι χορευε....δεν ήθελα να σφίξω άλλο μην χαλάσω την σωλήνα χαλκού.....και μετά λέω ας κάνω άλλη μια βλακεία για να μην πω κάτι άλλο.....και έκοψα το δαχτυλίδι για να είναι σαν το άλλο το δαχτυλίδι του tubo.....όπως είναι και τα εξαρτήματα της πολυστρωματικής....εννοείται πως δεν έσφιξε σχεδόν καθόλου και το παράτησα τελείως.....λογικά αν όχι αύριο σίγουρα μεθαύριο θα φερω υδραυλικό.....μόνο γι αυτό.....τα υπόλοιπα.....βαλβίδα, τρίοδη αναμείξεως βάνες, βαλβίδα αντεπιστροφής δοχείο διαστολής κλπ κλπ θα τα συνδέσω μόνος..!!

vasilisd
20-04-21, 23:13
Το δαχτυλίδι με την εγκοπή πάει στην πλαστική σωλήνα, το ενοιαίο δαχτυλίδι πάει στον χαλκό. Κακώς το έκοψες, θα χρειαστείς νέο δαχτυλίδι. Το ρακόρ απο την μεριά του χαλκού θέλει αρκετό σφίξιμο για να στεγανοποιήσει, λιγότερο απο την μεριά του πλαστικού σωλήνα.

info@kalarakis.com
21-04-21, 08:33
Να πάρεις άλλο ρακόρ. Τόσο απλό

Joker7
22-04-21, 23:15
Καλησπέρα Παιδια!
Το έλυσα αγοράζοντας 2 νέα ρακόρ!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές - οδηγίες σας!!!
Για άλλη μια φορά δείχνετε γιατί πρέπει να υπάρχουν τα φόρουμ και οι συζητήσεις!
Και πάλι ευχαριστώ θερμά!!!

lepouras
27-04-21, 02:37
Καλησπέρα Παιδια!
Το έλυσα αγοράζοντας 2 νέα ρακόρ!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές - οδηγίες σας!!!
Για άλλη μια φορά δείχνετε γιατί πρέπει να υπάρχουν τα φόρουμ και οι συζητήσεις!
Και πάλι ευχαριστώ θερμά!!!

την επόμενη φορά για υδραυλικά σtο www.howtofixit.gr