PDA

Επιστροφή στο Forum : Airband και παράσιτα



kbantikos
21-04-21, 12:01
Αγόρια καλημέρα σας αντιμετρωπιζω το εξής πρόβλημα το οποίο αν έχετε όρεξη και διάθεση μπορείτε να διαβάσετε εδώ

https://forums.radioreference.com/threads/not-good-reception-in-specific-frqs-excellent-in-others-why.425086/

επειδή ειμαι dedicated listener, το αγγλικό μου μαμεί κούκο και βγάζει αηδόνι :lool::lool: θέλω να ακούω σωστά και θέλω να πιάσω το παραπάνω πρόβλημα. Ομως προτού αρχίσω τα πιο βαθιά πειράματα ήθελα την αποψή των Ελ-ωχείμ συμπολιτών μου. Γνωρίζω οτι το να καθίσετε και να διαβάσετε όλα τα παρατιθέμενα στον παραπάνω σύνδεσμο είναι πόνος οπότε ζητώ την κατανοησή σας και την αγάπη σας αλλά ρε παίδες είμαι αρρωστάκι λυπηθείτε με.
Επίσης είμαι FULL υπέρ της άποψης αν κάποιος συμ-φορίτης έχει γνώσεις εργαλεία και διάθεση και μπορεί να δώσει λύση στο παραπάνω πρόβλημα με αυτοψία του χώρου να έθει να πληρώσω τον χρόνο του και τον κόπο του και να πιούμε και καφέ γιατί μόνος μου το βλέπω μάλλον λίγο δύσκολο να το καταφέρω οχι όμως και αδύνατον.
Α! και προς αποφυγή παρεξηγήσεων Στέργιος είναι το ονομά μου, όπως κάποιος σοφός άνθρωπος σε αυτο το forum κάποτε είπε τα βράδια μόνο Σούλα. :001_tt2:

antonis_p
22-04-21, 07:50
Ποιος είναι ο Π/Δ που προσπαθείς να ακούσεις την airband?

antonis_p
22-04-21, 08:13
Διαβάζω αυτό το review για το IC-2200 στο eham:



EA2CWZ (https://www.eham.net/user/view-userprofile?id=EA2CWZ)
Rating: https://www.eham.net/images/icons/star-full.png
2007-11-19



Bad selectivity or filtering
Time Owned: 0 to 3 months.


Excellent construction, menus little bit complicate for me, but the most important thing for me is the selectivity or filtering interferences. That is the main problem for me on this radio. I had to return it to the shop after 2 months.

Be careful if you go to a places with too much interferences like high mountains with lot of repeaters.

I fly with a power paraglider and in the place where I usually take off IS ALMOST IMPOSSIBLE to listen any frequency, because all the time s-meter marks the top of interferences, all the time.

Bad experience with that ICOM which perfect for me because receives airport frequencies in aerial band too (118Mhz-136Mhz).

In the end, I returned to the shop after testing in the same place with the same mobile-antenna with a Kenwood TM 271E, better filtered with less interferences (some times only 3 or 5 signal of them, but in some frequencies nothing of them). Great difference!

The last test that I did, was with a Puxing 777PLUS Chinese talkie in to my car. The hand held talkie received better into the car, that the icom 2200h with external car antenna (too many interferences).

I read that forum before buying that radio, and someone said that with his v8 ENGINE of his 4x4 car has much problems with it. (I drive a little opel corsa car, so I thought it would not happen that problem to me).

Very bad experience, which show me that icom 2200h not serves for me. Sorry, but that was my experience: So think if you live in a crowd place, with many of interferences:

NOTE: My English is very poor, I know, but I thought was important thing to say.

kbantikos
22-04-21, 08:53
Αντώνη απο οτι διαβάζω μάλλον κατάλαβες ηδη ποιος είναι ο Π/Δ :001_rolleyes: σε ευχαριστώ για την απάντηση, η ίδια απάντηση ακριβώς έχει δωθεί απο εναν Σουηδό συνάδερφο στο forum που έχω βάλει στο αρχικό ποστ παρόλα αυτά υπάρχει γενικότερα ενα ζήτημα καθώς προσπαθούμε να προσδιορίσουμε και άλλα ζητήματα και ίσως να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πομποδέκτη. Δυστυχώς όμως θέλει κάποιον εξοπλισμό τον οποίον δεν διαθέτω για αυτό αναρωτιόμουν πριν αρχίσω να σπρώχνω χρήμα με αμφίβολα αποτελέσματα μήπως και κάποιο απο τα παιδιά εδώ έχει κάποια άποψη πιο επαγγελματική ή λόγο εμπειρίας ή επειδή ζούμε στην ίδια περιοχή-χώρα να μου πεί κάτι που οι ξένοι συνάδελφοι μπορεί να αγνοούν.

antonis_p
22-04-21, 09:17
Ποια είναι η περιοχή σου; Η κεραία σου; Μία κεραία που ακούει τα πάντα πχ discone θα φέρει στον δέκτη τα πάντα και ένας φτηνός δεν θα μπορέσει να το διαχειριστεί.

Μία εύκολη και συνήθης τακτική που χρησιμοποιείται όταν προσπαθούμε να εντοπίσουμε πηγές θορύβου είναι με χρήση εντός φτηνού φορητού δέκτη AM. Τέτοιες πηγές συνήθως είναι θόρυβος που προέρχεται από γραμμές μεταφοράς της ΔΕΗ (ή όπως αλλιώς λέγεται πλέον) , παλμοτροφοδοτικά κλπ
Η λήψη με AM είναι πολύ περισσότερο επιρρεπής σε τέτοια φαινόμενα.
Ο συγκεκριμένος Π/Δ είναι ένας mobile FM Π/Δ που επιπρόσθετα κάνει και λήψη AM, πράγμα που είναι σπάνιο για αυτή την κατηγορία Π/Δ. Αναμενόμενο είναι να μην το κάνει καλά.
Ένα sdr μπορεί να σε βοηθήσει να δεις το θόρυβο σε όλο το φάσμα. Τέτοια υπάρχουν φτηνά στο εμπόριο. Ενδέχεται με αυτό να ακούσεις καλύτερα αυτό που θέλεις να ακούσεις.

kbantikos
22-04-21, 09:58
Αντώνη όλα αυτά που αναφέρεις είναι ήδη σημειωμένα με περίσσεια λεπτομέρεια στον σύνδεσμο του αρχικού post και ο μόνος λόγος που δεν τα κάνω relay εδώ είναι γιατί θα απλώσω αυτο το thread αρκετά κάτι που θέλω να αποφύγω :wiink:

Ενδέχεται
Αυτά ακριβώς τα ενδέχεται θέλω να αποφύγω για αυτό και το ψάχνω αρκετά πριν αρχίσω να αγοράζω

MacGyver
22-04-21, 11:28
Και εδώ τα κουκιά είναι μετρημένα:
-Πρώτο φίλτρο ο τύπος κεραίας (δεν υπάρχει λόγος να είναι ευρείας μπάντας όπως η discone).
-Band pass φίλτρο στην είσοδο του δέκτη.
-Ίσως και notch filter σε συγκεκριμένες δυνατές συχνότητες εκτός μπάντας, όπως FM .
-Κοντινοί θόρυβοι από φορτιστές, hdmi, υπολογιστές κλπ. μόνο με μετακόμιση του spotting στα χωράφια.

kbantikos
22-04-21, 11:46
Mac δεν γνωριζω αν διαβασες το αρχικό post στο ξένο forum θα σου απαντήσω θεωρώντας ότι το διάβασες και πάμε

-Πρώτο φίλτρο ο τύπος κεραίας (δεν υπάρχει λόγος να είναι ευρείας μπάντας όπως η discone).
Aπο οτι εχεις δεί δεν είναι

-Band pass φίλτρο στην είσοδο του δέκτη.
Απο οτι εχεις δει υπάρχει, υπάρχει όμως και ένα ερώτημα για την αξιοπιστία του.

-Ίσως και notch filter σε συγκεκριμένες δυνατές συχνότητες εκτός μπάντας, όπως FM .
Ισως ναι ίσως όμως και όχι πρέπει να το σιγουρέψουμε βρίσκωντας την αιτία των παρεμβολών.Εχουν εντοπιστεί παρεμβολές απο την FM band; Ναι εχουν εντοπιστεί, είναι όμως η πηγή του προβλήματος; χμμμμ.....

-Κοντινοί θόρυβοι από φορτιστές, hdmi, υπολογιστές κλπ. μόνο με μετακόμιση του spotting στα χωράφια.
Σε καμία περίπτωση, απλώς σκότωμα του ηλεκτρικού ρεύματος στο σπίτι απο το ρολόι ή τον πίνακα, τροφοδοσία του συστήματος απο 12v μπαταρία και επαν-έλεγχος του προβλήματος το οποίο παρά την εφαρμογή της παραπάνω πρότασης συνεχίζει να υφίσταται όπως ήδη θα έχεις δεί.

genesis
22-04-21, 11:54
Νομίζω ότι θα έχεις καταλάβει πλέον από τις απόψεις/συμβουλές που δίνουν οι συνάδελφοι παραπάνω αλλά και από αυτές που έλαβες από το άλλο φόρουμ ότι το πρόβλημα είναι πολυ-παραγοντικό και περίπλοκο.
Όσοι ασχολούμαστε με εκπομπή/λήψη ουσιαστικά "παλεύουμε" μονίμως με τα παράσιτα/θόρυβο κατά την λήψη και πλέον γνωρίζουμε ότι το πρόβλημα μπορεί να έχει διαφορετική αιτία και λύση κάθε φορά.
Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να αρχίσεις να πειραματίζεσαι λίγο περισσότερο με τον εξοπλισμό σου, π.χ. κεραίες με στενότερο εύρος ζώνης ή/και κατευθυντικές και φίλτρα band-pass.
Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην απόδοση των διαφόρων φίλτρων.
Συνάδελφος που προσπάθησε να λύσει παρόμοιο πρόβλημα με κάποιον πομποδέκτη που "έμπαζε" στην μπάντα των 2m, δοκίμασε τουλάχιστον 4 διαφορετικά φίλτρα τα οποία είχαν τεράστια διαφορά μεταξύ τους.

kbantikos
22-04-21, 12:32
Κώστα σε ευχαριστώ, λοιπόν

Νομίζω ότι θα έχεις καταλάβει πλέον από τις απόψεις/συμβουλές που δίνουν οι συνάδελφοι παραπάνω αλλά και από αυτές που έλαβες από το άλλο φόρουμ ότι το πρόβλημα είναι πολυ-παραγοντικό και περίπλοκο.
100% σωστός, θέλω όμως οσο μπορώ να το εντοπίσω καλύτερα για αυτόν ακριβώς τον λόγο .

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να αρχίσεις να πειραματίζεσαι λίγο περισσότερο με τον εξοπλισμό σου, π.χ. κεραίες με στενότερο εύρος ζώνης ή/και κατευθυντικές και φίλτρα band-pass.
Κατέληξα σε αυτό το στήσιμο που έχω τώρα μετά απο πειραματισμό αλλα απο ότι φαίνεται.......

Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην απόδοση των διαφόρων φίλτρων.
Τώρα πάμε κάπου και εγώ έχω αρχίσει να σχηματίζω παρόμοια εντύπωση παρόλο που η γνώμη των συμ-forumi-των απο την αλλοδαπή είναι κινήσου ως προς τον όσο πιο στοχευμένο μπορείς εντοπισμό του προβλήματος και μετά προχώρα ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ το πρόβλημα είναι πολύπλευρο και πολύπλοκο και εχω αρχίσει και σχηματίζω την εντύπωση οτι μάλλον πιο σωστό θα ηταν να έρθει κάποιος τεχνικός με γνώση εργαλεία και μεράκι και να προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα παρά να αρχίσω να σπρώχνω χρήμα μέχρι να πιάσω οτι είναι αυτό που προσπαθώ και με την προϋπόθεση ότι πιάνεται.
Μόνο ενα sdr dongle και ένα άλλο φίλτρο και πιάσαμε την 100 δεν εχω αντίρηση να τα δώσω γιατί αυτό είναι το πάθος μου θέλω όμως πρίν τα δώσω να έχω φιλτράρει όσο είναι δυνατόν τις επιλογές μου.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
22-04-21, 14:42
Καλημέρα,

Το μηχάνημα που χρησιμοποιείς δεν είναι το κατάλληλο για τέτοιου είδους ακρόαση, είναι βελτιστοποιημένο για ακρόαση στα 2m και πανω και κάτω από εκεί, απλώς σε μηχανήματα VHF που προορίζονται για ραδιοερασιτεχνική χρήση παρέχουν την ευχέρεια της ακρόασης στην αεροπορική ζώνη σαν δέλεαρ για την αγορά τους. Είδα το service manual του μηχανήματος, και παρόλο που χρησιμοποιεί συντονιζόμενο front end με varicap, πάλι φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνει καλά. Ένας καθαρόαιμος δέκτης για αυτή τη ζώνη που σε ενδιαφέρει θα έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά και δεν θα τραβάει πιστεύω 800 mA σε standby και 1,0 A σε πλήρη ένταση, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του service manual του μηχανήματος που χρησιμοποιείς τώρα.

Αυτά που σου έγραψε παραπάνω ο McGyver συνοψίζουν την αντιμετώπιση του προβλήματός σου. Δύσκολο να βρεις RFτζή τεχνικό με σωστό εξοπλισμό που να έρθει στο χώρο σου να ψάξει, κι αν τον βρεις πόσο θα σου στοιχίσει;

Και μια προσωπική παράκληση, άν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του εσωτερικού του φίλτρου της SSE γιατί αυτή που έβαλες στο ξένο forum δεν ανοίγει αν δεν είσαι μέλος. Η SSE ( Solid State Electronics στο Southampton, http://www.ducsound.co.uk/sseants.htm) είχε κάποτε μεγάλη σειρά από προϊόντα για βελτίωση λήψης, όπως ειδικές κεραίες για Πολιτική και Πολεμική Αεροπορία, φίλτρα High Pass για τα UHF, μίκτες και παρεμφερή, καθώς και μια τεράστια ποικιλία από ειδικά μικροκυματικά εξαρτήματα, αλλά τώρα μάλλον σταμάτησε, γιατί και το site που έχουν είναι πάρα πολύ φτωχό πιά.

MacGyver
22-04-21, 15:58
Όχι δεν διάβασα το story στο forum και αυτά που λέω είναι οι γενικοί κανόνες.
Αν υπάρχει θόρυβος είτε σε συγκεκριμένες συχνότητες είτε παντού και δεν εξαλειφθεί με τα μέτρα αυτά, το μόνο που απομένει είναι η να βρεθεί η πηγή (πηγές).
Ένας sdr ίσως δώσει κάποια εικόνα. Μην περιμένεις όμως μόνο από υποπολλαπλάσιες (αρμονικές).
Τα μαθηματικά (προσθαφαιρέσεις) σε συνδυασμό με την IF αλλά και την συχνότητα μπορούν να δημιουργήσουν άπειρους συνδυασμούς.
Αν το πρόβλημα είναι μόνιμο προέρχεται από σταθερή εκπομπή (τηλεφωνία, τηλεόραση, ραδιόφωνο κλπ). Αντίστοιχα και για τον τυχαίο πρόβλημα.
Κοινός παρονομαστής ο δέκτης.
Ένας δέκτης με μεγάλη ευαισθησία και ίσως όχι καλά χαρακτηριστικά στην συγκεκριμένη μπάντα μπορεί να δημιουργεί πράγματα που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.
Όσο και αν ακούγεται παράξενο, κατεβάζοντας την ευαισθησία (αν υπάρχει ρύθμιση) μπορεί να καλυτερεύσει η λήψη. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει amp. Αν υπάρχει να αφαιρεθεί.
Δοκιμή με κάποιον άλλον δέκτη θα σου δώσει μια καλή απάντηση σε όλα αυτά που ανέφερα.

kbantikos
22-04-21, 16:41
Ένας καθαρόαιμος δέκτης για αυτή τη ζώνη που σε ενδιαφέρει θα έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά
Όλυμπε εχεις δίκιο με τι κόστος όμως; 1000 ευρω; έχεις κάτι σε λογική τιμή να μου συστήσεις;

Δύσκολο να βρεις RFτζή τεχνικό με σωστό εξοπλισμό που να έρθει στο χώρο σου να ψάξει, κι αν τον βρεις πόσο θα σου στοιχίσει;
Να πω το πολύ 100 ευρώ; 120; και πάλι κέρδος δεν θα έχω;

Και μια προσωπική παράκληση, άν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του εσωτερικού του φίλτρου της SSEΟσες θέλεις ακούω και υπακούω :001_smile:
83670
83669

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει amp
Θεωρείς σωστά


Δοκιμή με κάποιον άλλον δέκτη θα σου δώσει μια καλή απάντηση σε όλα αυτά που ανέφερα.
Έγινε και αυτό και οχι δεν μας έδωσε :saad: το πρόβλημα παραμένει. Έχουμε πολλές υποψίες καμία βεβαιότητα

Επίσης επειδή έχουμε αποκλείσει κάποια πράγματα και πρέπει απο ότι καταλαβαίνω απο κάπου να αρχίσω έχει κανένας άποψη για καλό FM band-stop filter;

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
22-04-21, 23:11
Αν ψάξεις για δέκτη να αποφύγεις τους δέκτες που είναι εξαιρετικά ευρείας μπάντας, καποιοι καυχιώνται ότι αρχίζουν από 500 KHz και φτάνουν μέχρι τους 1,5 GHz, γιατί τέτοιοι δέκτες ''μπάζουν'' από παντού και θα αντικαταστήσεις το πρόβλημά σου με ένα ακριβώς ίδιο πρόβλημα. Προσπάθησε να εντοπίσεις δέκτη που να αρχίζει από την airband και να φτάνει βαριά μέχρι τους 450 MHz. Τα ελλήνικά μαγαζιά δεν κρατούν πια στόκ και πρέπει να κάνεις παραγγελία και να περιμένεις. Διάβασε σχολαστικά τα σχόλια σε ξένα site για δέκτες που σε ενδιαφέρουν, είναι πάρα πολύ κατατοπιστικά. Συνδύασε τιμές και χαρακτηριστικά.

Το φίλτρο της SSE δεν με ενθουσίασε οπτικά, τσαπατσοδουλειά δέιχνει, βλέπω ότι χρησιμοποιεί πηνία που μάλλον έχουν ρυθμιζόμενο πυρήνα, αν με τα χρόνια αποσυντονίστηκαν μπορεί να έχει αποτέλεσμα στην απόδοσή του. Φίλτρα FM notch υπάρχουν στο EBay αλλά οι επιδόσεις τους είναι ένα ερώτημα. Στην Ελλάδα υπάρχουν της GALAXY https://www.galaxy.gr/R.F._filters.htm αλλά έχουν γίνει πια πανάκριβα, νομίζουν ότι πουλούν rocket science, αλλά είναι μια απλή εφαρμογή πηνίων και πυκνωτών. Επίσης υπάρχει του SV1AFN https://www.sv1afn.com/en/product-category-4/?pnum=1 το οποίο είναι πιο προσιτό στην τιμή, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να εκπέμψεις όταν είναι συνδεδεμένο στον πομποδέκτη, θα πρέπει ενδεχομένως να το αφαιρείς για εκπομπή. Επίσης της Αμερικανικής STRIDSBERG http://www.stridsbergeng.com/filters.html (http://www.stridsbergeng.com/filters.html)έχουν πολύ καλή φήμη, αλλά επίσης είναι ακριβά και θα πληρώσεις και τελωνείο.

Όταν λές ότι έγινε δοκιμή με άλλο δέκτη, εννοείς δέκτη σκέτο ή το Yaesu που αναφέρεις στο ξένο site, γιατί και αυτός δεν είναι ειδικός για λήψη στην airband.

kbantikos
23-04-21, 11:42
Δημήτριε απάντησες σαν Ολύμπιος σε ευχαριστώ :thumbup:


Αν ψάξεις για δέκτη να αποφύγεις............Συνδύασε τιμές και χαρακτηριστικά.
Δημήτρη σκέφτομαι αρκετά να αγοράσω κάποια απο αυτά icom-a25c ;h Yaesu fta550l ή 450l και να τα συνδέσω με την εξωτερική μου κεραία με κάποιο band pass filter ζαχαρώνω και αυτόν εδώ καιρό τώρα https://www.hamlife.jp/2019/08/31/aor-ar7400-release/ αλλά απο οτι όλα δείχνουν μάλλον με το ζάχαρο θα μείνω.

Το φίλτρο της SSE δεν με ενθουσίασε οπτικά, τσαπατσοδουλειά δέιχνει,
Ως προς αυτό, αγόρασα ενα connector-ακι για το VΧ6Ε το σύνδεσα με την εξωτερική μου κεραία και όπως ήταν αναμενόμενο φιμώθηκε, έβαλα το φίλτρο το οποίο έχω (όλο αυτό έγινε για να δώ ακριβώς αυτό που αναφέρεις) και η διαφορά ήταν χαώδης. οπότε θεωρώ οτι το φίλτρο δουλεύει αρκετά καλά.

Τα ελλήνικά μαγαζιά δεν κρατούν πια στόκ και πρέπει να κάνεις παραγγελία
Τους έχω γυρίσει την πλάτη χρόνια τώρα.

Φίλτρα FM notch υπάρχουν στο EBay αλλά οι επιδόσεις τους είναι ένα ερώτημα.
Τελικά κατέληξα σε αυτό και ελπίζω πραγματικά να βγείς ψεύτης. https://www.amazon.com/dp/B01LE9LRPM/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&linkCode=sl1&tag=rsv0f-20&linkId=3bf06450b45252eeb1ac37f6c1bc5ef8

Επίσης της Αμερικανικής STRIDSBERG
Η γαμάτη στιγμή που ενας χρήστης ελληνικού forum σου προτείνει το ίδιο προϊόν που σου έχει προτείνει επαγγελματίας τεχνικός του εξωτερικού στον χώρο των αερ/κων επικοινωνίων με πάνω απο 40 χρόνια εμπειρία. Υποκλίνομαι. Καθαρά για ενημερωτικούς λόγους υπάρχει αυτη η ευρωπαϊκή εταιρεία που εφοδιάζει τον εν λόγο κυρίως ευρωπαΪκό επαγγελματικό χώρο με προΪόντα https://amphenolprocom.com/ αλλά μην μπείς στον κόπο να ρωτήσεις τιμή. Έχει βέβαια ανταγωνισμό απ τα φίλτρα της Galaxy αλλά έτσι είναι η ζωή.

Επίσης υπάρχει του SV1AFN
Δεν το ήξερα καν σε ευχαριστώ πολύ φαίνεται αρκετά προσεγμένο.

Όταν λές ότι έγινε δοκιμή με άλλο δέκτη, εννοείς δέκτη σκέτο ή το Yaesu που αναφέρεις στο ξένο site, γιατί και αυτός δεν είναι ειδικός για λήψη στην airband.
Σωστός σε όλα και ναι με αυτόν έγινε δοκιμή αλλά τα πήγε πολύ καλύτερα στο full black meter.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
24-04-21, 01:18
Η STRIDSBERG προμηθεύει και τον Αμερικανικό Στρατό οπότε τα προιόντα της έχουν στρατιωτικές προδιαγραφές μηχανολογικά και ηλεκτρικά, γι' αυτό και χτυπάει τις τιμές. Το φίλτρο του SV1AFN είναι σχεδιασμένο από Γάλλο ραδιοερασιτέχνη και το σχέδιο έχει δημοσιευθεί γι' αυτό και το βάζω εδώ. Αν πιάνει το χέρι σου με κατασκευές μπορείς να το δοκιμάσεις.
83699 8370083701

nick1974
26-04-21, 19:12
Τώρα να πω κι εγώ κάτι που πηγαζει από true story, υπάρχει πιθανοτητα να μετακινήσεις λίγο την κεραία (κυρίως στο υψος) και να σταματήσουν όλα τα (καμιά φορά ακόμα και ένα μέτρο κάνει δουλειά)

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk