PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με Πικαπ, προενισχυτή, ηχοσύστημα και γείωση.



pavel
28-04-21, 10:50
Καλημέρα,

Έχω ένα πικαπ το οποίο δεν βγάζει καλώδιο γείωσης. Έχει δικά του ηχειάκια και έξοδο RCA. Έχω επίσης έναν προενισχυτή μικρό ο οποίος έχει πίσω βίδα για να βάλεις γείωση και τέλος ένα Hifi σύστημα το LG CM2760 το οποίο δεν έχει καμία είσοδο παρά μία 3.5mm jack που είναι λέει για portable συσκευές.

Θέλω με κάποιο τρόπο να δουλέψουν μεταξύ τους αυτά (αν γίνεται). Αρχικά συνέδεσα το πικαπ κατευθείαν στο ηχοσύστημα LG με ένα καλώδιο RCA to 3.5mm jack και έπαιζε αν και δεν είχε τόσο δύναμη και μπάσο. Έπαιζε όμως κανονικά αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος. Δοκίμασα να συνδέσω μετά το πικαπ στον προενισχυτή με RCA και έπειτα από τον προενισχυτή με το RCA to 3.5mm jack πάλι στην portable είσοδο του ηχοσυστήματος LG και ακουγόταν υπερβολικά δυνατά και με άπειρο θόρυβο.

Θα μπορούσα να έχω τα φώτα κάποιου γνώστη με το τι μπορώ - αν μπορώ - να κάνω για να ακούω απ'το πικαπ μουσική μέσω του Hifi που έχω?

Υ.Γ. Μήπως να δοκίμαζα να συνδέσω το πικαπ στον προενισχυτή και από τον προενισχυτή να μην πάω στην είσοδο αυτή του LG την portable 3.5mm jack, αλλά με RCA καλώδια απ'το out του preamp να τα κόψω απ'την άλλη μεριά τα φισάκια RCA και να τα βάλω σαν καλώδια πίσω απ'το ηχοσύστημα εκεί που μπαίνουν τα καλώδια των ηχείων του?

Υ.Γ.2. Με την γείωση τι παίζει? Πρέπει να κάνω κάτι και για αυτό?

mikemtb
28-04-21, 14:06
Τα Rca που βγάζει το πικάπ είναι μετα την προενισχυση η ας πούμε απευθείας από την κεφαλή ?
Ποσα mv output λέει ότι βγάζει στα τεχνικα χαρακτηριστικά του?
Ο ενισχυτής σου εχει εισοδο phone?
Ο προενισχυτής σου είναι Riaa?

Κλασσικά: Tapatalk

αλπινιστης
28-04-21, 14:28
Οπως σου ειπε και ο Μιχαλης, η λεξη κλειδι ειναι το RIAA.
Αν ο προενισχυτης σου εχει εισοδο ΡΗΟΝΟ (ειδικη για πικαπ), συνδεσε το εκει.
Εαν οχι θα πρεπει να αγορασεις εναν προενισχυτη RIAA για να γινει η εξοδος του πικαπ ισοδυναμη με τις υπολοιπες (AUX, κτλ)

ΜαστροΤζεπέτο
28-04-21, 15:48
α) Για να παίζει με δικά του ηχειάκια, λογικά μέσα του έχει Riaa.
Μπορείς να δεις μέσα του, ή να μετρήσεις στις εξόδους του πόσα mVAC βγάζει ;; Όπου δίνει τα περισσότερα εκεί θα είναι η έξοδος του Riaa. Πλήν των ηχείων βέβαια.
β) όταν βάζεις άλλον προενισχυτή, τo Volume τώρα πιά πρέπει να είναι στην έξοδο του προενισχυτή.
Σόρρυ γράφω λίγο βιαστικά.

argizel
28-04-21, 17:51
Το πιθανότερο είναι ότι το πικάπ σου έχει κεραμική κεφαλή με σύνθετη αντίσταση τουλάχιστον 1 Mohm. Θα χρειαστεί να προσαρμόσεις αυτή την αντίσταση στην αντίσταση εισόδου του στερεοφωνικου σου.

pavel
28-04-21, 18:31
Λοιπόν. Καταρχήν δεν έχω ενισχυτή. Όπως έγραψα έχω ένα πικαπ το οποίο έχει RCA έξοδο απο πίσω και μία είσοδο jack για ακουστικά, έναν προενισχυτή μικρό με RCA είσοδο/έξοδο και έξοδο για ακουστικά και ένα ηχοσύστημα LG micro HiFi με μοναδική είσοδο ένα jack μπροστά που λέει είναι για συσκευές όπως κινητά κ.α.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πικαπ αναφέρουν μόνο τα εξής:

Hearphone jack & line out socket
This system can be connected with headphone or external amplifier/speaker by
3.5mm earphone jack.
This system can be connected with external device (eg amplifier and speaker) by
line-out socket at rear cabinet.


Technical specifications
Power Supply: AC/DC Adaptor (230VAC 50Hz/12VDC 1A)
Radio frequency FM: 87.5 - 108Mhz
Speakers output power: 2x1.5Wrms
Line out: RCA plugs (pre-amplified)
Earphone: 3.5mm jack

Όσο για τον προενισχυτή, λέει οτι είναι RIAA, έχει μία είσοδο Phono Stereo με RCA βύσματα, μία έξοδο Line out Stereo με RCA βύσματα, μία έξοδο για ακουστικά 6.3mm jack και ένα terminal για γείωση.

Όπως είπα, αν συνδέσω κατευθείαν το πικαπ με το LG με καλώδιο RCA to jack σε αυτή τη μοναδική θύρα εισόδου που έχει το hifi, ακούω κανονικά αλλά δε με ικανοποιεί, δηλαδή δεν έχει μπάσα, δεν είναι πλούσιος ο ήχος, είναι πολύ φλατ, σαν να ακούω από τα ηχεία του ίδιου του πικαπ. Αν βάλω το πικαπ να περάσει μέσα από τον preamp με τα RCA και μετά απ'τον preamp στο LG με RCA to jack ακούγεται υπερβολικά δυνατά και με θόρυβο (ίσως λόγω απουσίας γείωσης?). Θέλετε κάποια άλλη λεπτομέρεια?

argizel
28-04-21, 18:37
Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία της κεφαλής του πικάπ? Προσπαθώ να καταλάβω αν η RCA έξοδος του πικάπ είναι έξοδος από προενίσχυση ή κατ' ευθείαν από την κεφαλή. Ποιάς εταιρείας είναι το πικάπ, πότε κυκλοφόρησε είναι καινουργιο μοντέλο δηλ. ή πολύ παλιό?

pavel
28-04-21, 18:54
Έχω ανεβάσει δύο φωτογραφίες με την κεφαλή του πικαπ. Το πικαπ είναι ένα Roadstar TTR 8634 και όχι δεν είναι πολύ παλιό. Σε ευχαριστώ. Πάντως όπως ανέφερα πιο πάνω, λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά: Line out: RCA plugs (pre-amplified)

8373583736

Ακρίτας
28-04-21, 21:07
Το πικαπ έχει ενσωματωμένο προενισχυτή (σύμφωνα με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά). Μπορείς να συνδέσεις την RCA έξοδο σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα που έχει εισόδους για TUNER, CD, AUX, TAPE (PLAY).

Ο προενισχυτής που έχεις δεν σου είναι χρήσιμος.

argizel
29-04-21, 09:55
Εγώ πάλι πιστεύω, επειδή εδώ βλέπω μιά κεραμική κεφαλή πικάπ, ότι μπορεί το line out που γράφει στα χαρακτηριστικά του, να είναι απ' ευθείας έξοδος από την κεφαλή. Αυτές οι κεφαλές έχουν μεγάλη έξοδο, πάνω από 100mV και μεγάλη αντίσταση εξόδου. Αν ισχύουν αυτά που γράφω, έχεις κακή προσαρμογή με το στερεοφωνικό που το συνδέεις το οποίο έχει αντίσταση εισόδου μάλλον καμμιά πενηνταριά ΚΩ, γι' αυτό έχεις φτωχό ήχο και χαμηλή ένταση.

Horus
29-04-21, 10:40
Και φυσικα αν ειναι το line out απο την κεφαλη δεν εχει κυκλωμα riaa (το πλεον βασικο σε phono stage)..
Συμβουλη: Μην χαλας τους δισκους σου με τετοιες κεφαλες..

pavel
29-04-21, 14:30
Το πικαπ έχει ενσωματωμένο προενισχυτή (σύμφωνα με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά). Μπορείς να συνδέσεις την RCA έξοδο σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα που έχει εισόδους για TUNER, CD, AUX, TAPE (PLAY).

Ο προενισχυτής που έχεις δεν σου είναι χρήσιμος.

Δοκίμασα να συνδέσω κατευθείαν με rca καλώδια το πικάπ με ένα panasonic κασετόφωνο που έχει είσοδο rca και έχει πάνω του equaliser που μπορείς να παίξεις με τις συχνότητες και κάπως έφτιαξε το θέμα των μπάσων και της ζωντάνιας. Αν έχει λοιπόν προενισχυση το πικάπ γιατί ο ήχος που βγαίνει όταν το συνδέω κατευθείαν σε κάποιο ηχοσύστημα είναι τόσο "πεσμένος" και ανευρος? Έχει να κάνει με την κεφαλή όπως λέει ο άλλος φίλος?

ΜαστροΤζεπέτο
29-04-21, 16:31
Οι δίσκοι βινυλίου για να χωρούν αρκετά τραγούδια σε κάθε πλευρά έχουν γραφτεί με μικρότερο πλάτος τα μπάσα από ότι τα μεσαία και περισσότερο τα πρίμα. Αυτό προκαλεί δυσανάλογο ακουστικό αποτέλεσμα και για να διορθωθεί έχει καθιερωθεί ένας κοινός τύπος προενίσχυσης το RIAA preamp (πριν από αυτό πολλές δεκαετίες πριν άκουγες μόνο τους δίσκους της εταιρείας που είχε φτιάξει το πικαπ), μετά Ο Σύνδεσμος Βιομηχανίας Ηχογραφήσεων της Αμερικής (RIAA) καθιέρωσε έναν κοινό τύπο προενίσχυσης για όλους. Αυτό καθιερώθηκε διεθνώς. Το πικάπ σου με ενσωματωμένα ηχεία θα έχει κάποιο τέτοιο μέσα του, προσαρμοσμένο όμως στα δικά του ηχεία. Χρησιμοποιώντας το Equalizer το φτιάχνεις κάπως μόνος σου αλλά όχι τέλεια. Ο ήχος είναι τόσο "πεσμένος" και ανευρος ακριβώς γιαυτόν τον λόγο.
Προφανώς οι RCA έξοδοι παίρνουν μόνο το σήμα της κεφαλής που είναι εξαιρετικά χαμηλός.

Το μόνο που σου προτείνω είναι να κλέψεις το σήμα εξόδου από τα ηχεία, αλλά κι από αυτό να δώσεις μόνο ένα μικρό κλάσμα σε όποιον προενισχυτή ή ενισχυτή έχεις. Αν έχεις τα εργαλεία, τις γνώσεις και τη διάθεση, θα μπορούσες να το πάρεις μέσα από το κύκλωμα σε ένα στάδιο αμέσως μετά την προενίσχυση RIAA. Αυτό προυποθέτει τουλάχιστον εμπειρία.
Οι κλασσικοί είσοδοι "Phono" σε όποιες συσκευές υπάρχουν, οδηγούν σε έναν προενισχυτή RIAA, και δεν δέχονται υψηλότερο σήμα από άλλη πηγή.

Horus
29-04-21, 16:49
Για το θεμα riaa οπως τα λεει ο μαστορας τζεπετο ειναι..
Μια κεφαλη MM (οι πιο κοινες) βγαζει εξοδο περιπου 2 -4 mV. αυτο το χαμηλο σημα περνάει απο το phono stage που εφαρμοζει την ισοσταθμιση κατα riaa, το ενισχύει και δινει μια εξοδο 2 - 3V που το συνδεεις σε εισοδο aux η Line σε ενισχυτή. (υπαρχουν και οι MC με εξοδο πολυ πιο χαμηλη απο την MM. Αν δεν καταφερεις να κλεψεις σημα χαμηλο πριν το σταδιο ενίσχυσης αγορασε το πιο φτηνο phono stage και αν σου αρεσει το σπορ του βινυλίου μετα πετας την αχρηστη και καταστροφικη κεραμικη κεφαλοβελονα και αγοραζεις μια ΜΜ.

pstratos
30-04-21, 00:00
Μόνο που η συσσκευή που έχει ο φίλος δεν είναι κανονικό -απλό pickup. Είναι αυτά τα νεο-σαβουράδικα όλα-σε-ένα-μετριως-μετρια. Αν δείτε λέει στα χαρακτηρηστικά του οτι έχει και FM και 2Χ1.5W ενυσχητή. Επίσης βγάζει κανονική phones/line out έξοδο. Ακόμα οτι όταν το συνέδεσε στο HiFi του άκουγε τα ίδια (σκ@τ@). Λογικό... οτι πήρε το HiFi στην είσοδο αυτό ενίσχυσε.

Τι μπορεί να κάνει ο φίλος? Να πάιξει με το equalizer του HiFi ώστε κάπως να φέρει το ακρώαμα στα μέτρα του. πχ να σηκώσει τα μπάσα. Ακόμα καλύτερα να παρεμβάλει ενα equalizer - processor μεταξύ pick-up / HiFi, αλλά αυτό θα είναι ακριβότερο από ένα κανονικό pickup


Κάτι τέτοιο έιναι το pick-up?

https://cdn03.plentymarkets.com/6n4uc1soxjpq/item/images/1000227/full/NR546BR-1.jpg

pavel
30-04-21, 12:57
Καλησπέρα. Το πικαπ ήταν δώρο και είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/25107621/Roadstar-TTR-8634-Black-Silver.html
Το LG micro HiFi δεν έχει τίποτα από ρυθμίσεις κλπ. Η κατάσταση σώζεται κάπως με το Panasonic κασετόφωνο ένα 80s μοντέλο που έχει line in και ενα equalizer πάνω του. Φυσικά αν παρεμβάλω τον preamp, το σήμα είναι υπερδυνατό και πικάρει, δηλαδή ακραία παραμορφωμένο. Τι παρέμβαση θα μπορούσα να κάνω μέσα στο πικαπ στο κύκλωμα? Πχ θα μπορούσα να κλέψω σήμα κατευθείαν από την κεφαλή, να ακυρώσω τα ηχειάκια που έχει το πικαπ και να στείλω αυτό στο line out ώστε να το περάσω από τον preamp ή δεν γίνεται? Ευχαριστώ πολύ.

Horus
30-04-21, 13:23
Αν μπορεις ανεβασε 2 φωτο απο τον preamp που εχεις ( μια μπροστα και μια πισω) να δουμε τι επιλογες υπαρχουν...

pavel
30-04-21, 14:19
Αυτός είναι ο προενισχυτής:
83744 83745

exop
30-04-21, 14:41
από τα specs : http://www.roadstar.com/index.php/consumer-electronics/home-audio/ttr-8634-new
φαίνεται να έχει Line-out και όχι phono.

οπότε, κατα τη γνώμη μου, είναι μονόδρομος η χρήση rca από line-out σε όποιο ενισχυτή έχει line-in (aux-in κλπ)
ή
"πέιραγμα" εσωτερικά, για να "κλαπεί" το σήμα πριν από την εσωτερική προενίσχυση.

ίσως με άλλο καλώδιο rca-rca να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (τσακισμένο/κομμένο καλώδιο)

έτσι από περιέργεια, με ακουστικά πως ακούγεται;
θα έκανα μια δοκιμή από τα ακουστικά πρός μια σύνδεση line-in (aux-in κλπ) με 3,5μμ jack σε rca, αν και υποθέτω οτι "φταίει" ο ενσχυτής σου για τον "αναιμικό" ήχο

Horus
30-04-21, 15:24
Λοιπον.. εχεις ενα βασικο (πολυ φτηνο) phono stage με ισοσταθμιση riaa, αυτο που λες πικαπ δεν εχει εξοδο απο την κεφαλη, το line out επρεπε να παιζει στο line in του LG, δοκιμασε αλλο καλωδιο αν και μάλλον θα συμφωνήσω με τον πιο πανω φιλο..
edit: αυτο που λεει ο φιλος πρεπει να δουλεψει.. απο τα ακουστικα (εξοδο) στο μπροστα in του LG..

pstratos
30-04-21, 17:10
Μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο: https://www.aliexpress.com/item/1005001805786470.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.16 9745dfrxjnz3&algo_pvid=3bee21a2-25fc-47f9-9322-5c9cd8075851&algo_expid=3bee21a2-25fc-47f9-9322-5c9cd8075851-0&btsid=0bb0623d16197915951053445ef27a&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb 201603_

και να το βάλεις από το HiFi
https://ae01.alicdn.com/kf/H7f58582ae2e74e7abc13e37d48e738e5X.jpg

744
01-05-21, 00:22
Αυτό δεν είναι πικάπ αλλά παιχνίδι. Και σαν παιχνίδι, ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να βγάλει ήχο Hi-Fi.

Η κεφαλή του και μόνο είναι εξαιρετικά χαμηλής ποιότητας. Θα έπαιζα μόνον δίσκους που τους έχω ξεγραμένους.

Δεν είναι τυχαίο πως ένα σοβαρό πικαπ δεν ξεκινάει με λιγότερα από 450-500 ευρώ και φυσικά χωρίς έξοδο ακουστικών...

mikemtb
01-05-21, 01:59
https://www.skroutz.gr/s/25107621/Roadstar-TTR-8634-Black-Silver.html#reviews
Κριτική 21/4/21,
αντιγραφή αυτά που λέμε εδώ [emoji39]

Κλασσικά: Tapatalk

Ακρίτας
01-05-21, 16:46
.....

Δεν είναι τυχαίο πως ένα σοβαρό πικαπ δεν ξεκινάει με λιγότερα από 450-500 ευρώ και φυσικά χωρίς έξοδο ακουστικών...


Μπορείς βέβαια να περιμένεις το Lidl να ξαναφέρει DUAL με 150 Ε.

744
01-05-21, 17:27
Κάποτε ήταν μια η γερμανική DUAL.

Τώρα υπάρχουν πολλές... Χωρίς καμιά να είναι η αυθεντική.

Horus
01-05-21, 18:16
Κάποτε ήταν μια η γερμανική DUAL.

Τώρα υπάρχουν πολλές... Χωρίς καμιά να είναι η αυθεντική.


Ολα που εχουν μοντελο CS ειναι απο τη μαμα εταιρια.. (cs 455 , cs 440 , cs 420 και πολλα αλλα οπως και η θρυλικη σειρα της Dual τα cs 505 με τελευταίο μοντελο 505-4 (αξιας καπου 700 ευρα).

744
01-05-21, 18:29
Δεν υπάρχει μαμά εταιρεία...

To 1981 την αγόρασε η Τομσον μετά από χρεωκοπία. Το 1988 την πήρε η Schneider Rundfunkwerke AG, το 93 ξανά χρεωκόπησε και πουλήθηκε στην αλυσίδα Karstadt AG. Το 2007 έδωσε άδεια στην Alfred Fehrenbacher GmbH να παράγει και να πουλά πικαπ με το όνομα Dual.

Ότι είναι σήμερα γύρισε το 2019 στην έκθεση IFA και το 2020 άλλαξε όνομα από DGC GmbH σε Dual GmbH και νέα τοποθεσία.

Ακρίτας
02-05-21, 15:00
Δεν υπάρχει μαμά εταιρεία...

To 1981 την αγόρασε η Τομσον μετά από χρεωκοπία. Το 1988 την πήρε η Schneider Rundfunkwerke AG, το 93 ξανά χρεωκόπησε και πουλήθηκε στην αλυσίδα Karstadt AG. Το 2007 έδωσε άδεια στην Alfred Fehrenbacher GmbH να παράγει και να πουλά πικαπ με το όνομα Dual.

Ότι είναι σήμερα γύρισε το 2019 στην έκθεση IFA και το 2020 άλλαξε όνομα από DGC GmbH σε Dual GmbH και νέα τοποθεσία.

Τα εν λόγω πικαπ εμφανίστηκαν στο Lidl λίγο πριν το τέλος του 2019 και οπτικά μοιάζουν αρκετά με το 505 που έχω. Συμπεριλαμβάνουν βέβαια προενισχυτή, μετατροπέα για MP3 και τέτοια.

744
02-05-21, 23:18
Μοιάζουν αλλά δεν είναι...

Όπως είπες έχουν κινεζιές επάνω τους και δεν είναι, μηχανικά μιλώντας, τα γνήσια καλά μηχανήματα της πάλαι ποτέ κραταιάς DUAL.

Για τον λόγο αυτό αν ήταν σήμερα να δώσω 500 ευρώ για πικάπ, μάλλον θα διάλεγα κἀτι άλλο από DUAL. Ίσως Pro-ject για παράδειγμα. Τα υπόλοιπα είναι συναισθηματισμοί.

Horus
04-05-21, 12:14
Ευχαριστω για τη διόρθωση.. ειχα λαθος εντυπωση για τη σειρα CS .. (κατοχος και εγω του 505-2) και θα συμφωνήσω απόλυτα για τα pro-ject για αξια γυρω στα 500 ευρα...
Παλι ξεφυγαμε απο τα αρχικο σκοπο του νήματος...

pavel
04-05-21, 20:45
Διάβασα με προσοχή τα σχόλια και απο την δεύτερη σελίδα που αναφέρετε διάφορα που πιθανόν να μπορούσα να κάνω. Τι θα μου προτείνατε για να καταλήξω κάπου? Το μηχάνημα είναι δώρο και θα το κρατήσω. Μπορώ να δώσω κάποια χρήματα πάνω του για να το αναβαθμίσω αλλά να στρώσει και ο ήχος? Πχ αλλαγή κεφαλής? Αν είναι να πάρω σήμα απ'την πλακέτα πριν την προενίσχυση που κάνει αυτό σε ποιο σημείο ακριβώς να πάρω το σήμα, αμέσω μετά την κεφαλή πριν μπει στην πλακέτα? Το equaliser που ανέβασε ένας φίλος θα έστρωνε και θα δυνάμωνε τον ήχο μου? Γενικά δε θέλω να το αφήσω να κάθεται, είμαι διατεθιμένος είτε να κάνω κάτι, είτε να δώσω κάποια χρήματα αν είναι να έχω ένα ηχητικό αποτέλεσμα που να παλεύεται

744
04-05-21, 20:54
Μην σπαταλάς ούτε ένα ευρώ για αυτό. Δεν μπορείς (γιατί δεν προβλέπεται) να αλλάξεις κεφαλή/βελόνα. Ο βραχίονας έχει μηδενικές ρυθμίσεις.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καταστρέψεις τους δίσκους με αυτό το "πικάπ".

Ακρίτας
04-05-21, 20:57
Διάβασα με προσοχή τα σχόλια και απο την δεύτερη σελίδα που αναφέρετε διάφορα που πιθανόν να μπορούσα να κάνω. Τι θα μου προτείνατε για να καταλήξω κάπου? Το μηχάνημα είναι δώρο και θα το κρατήσω. Μπορώ να δώσω κάποια χρήματα πάνω του για να το αναβαθμίσω αλλά να στρώσει και ο ήχος? Πχ αλλαγή κεφαλής? Αν είναι να πάρω σήμα απ'την πλακέτα πριν την προενίσχυση που κάνει αυτό σε ποιο σημείο ακριβώς να πάρω το σήμα, αμέσω μετά την κεφαλή πριν μπει στην πλακέτα? Το equaliser που ανέβασε ένας φίλος θα έστρωνε και θα δυνάμωνε τον ήχο μου? Γενικά δε θέλω να το αφήσω να κάθεται, είμαι διατεθιμένος είτε να κάνω κάτι, είτε να δώσω κάποια χρήματα αν είναι να έχω ένα ηχητικό αποτέλεσμα που να παλεύεται

Η άποψή μου είναι ότι το πικάπ βγάζει αυτό πού μπορεί να βγάλει. Αλλαγή κεφαλής δεν νομίζω ότι παίρνει και δεν είναι απλή υπόθεση.

Θα σου προτείνω να το δοκιμάσεις συνδέοντάς το σε ένα κανονικό hi fi ενισχυτή με κατάλληλη είσοδο και με κανονικά ηχεία (σε ένα φίλο για παράδειγμα) και αν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για σένα να στραφείς σε κάτι τέτοιο.

pavel
10-05-21, 14:51
Το δοκίμασα σε φίλο με home theater και είναι ίσως ενα κλικ καλύτερο. Άρα η περίπτωση του να κατασκεύαζα ή να αγόραζα ένα equaliser όπως ένα που πρότεινε κάποιος δε θα βοηθούσε στο ζωντάνεμα του ήχου? Επίσης αν θέλω να κλέψω σήμα από μέσα του πριν την προενίσχυση που έχει το ίδιο το πικαπ και να το στείλω στον προενισχυτή έξτρα που έχω, από ποιό σημείο θα πρέπει να πάρω το σήμα?

ΜαστροΤζεπέτο
10-05-21, 15:32
Το equaliser αυτό θα έχει είσοδο Phono (RIAA) ;;; Αν έχει κάτι θα γίνει, αν δεν έχει ξανάδιάβασε όλο το θέμα από την αρχή.

Ακρίτας
10-05-21, 21:00
Το δοκίμασα σε φίλο με home theater και είναι ίσως ενα κλικ καλύτερο. Άρα η περίπτωση του να κατασκεύαζα ή να αγόραζα ένα equaliser όπως ένα που πρότεινε κάποιος δε θα βοηθούσε στο ζωντάνεμα του ήχου? Επίσης αν θέλω να κλέψω σήμα από μέσα του πριν την προενίσχυση που έχει το ίδιο το πικαπ και να το στείλω στον προενισχυτή έξτρα που έχω, από ποιό σημείο θα πρέπει να πάρω το σήμα?

Το equaliser δεν μπορεί να διορθώσει κάτι που δεν υπάρχει. Αν το προσπαθήσεις το πιο πιθανό είναι να αυξήσεις απλώς τον θόρυβο.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις έναν άλλο προενισχυτή το πιο βολικό σημείο για να κλέψεις σήμα είναι το ποτενσιόμετρο της έντασης, αλλά για σιγουριά θα πρέπει να έχουμε το ηλεκτρονικό σχέδιο.


ΜαστροΤζεπέτο
Το equaliser αυτό θα έχει είσοδο Phono (RIAA) ;;; Αν έχει κάτι θα γίνει, αν δεν έχει ξανάδιάβασε όλο το θέμα από την αρχή.


Έχω να δω κεραμική κεφαλή πικαπ από τότε που έχω να δω και κρυσταλλική κάψα μικροφώνου, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζονται διόρθωση κατά RIAA.

ΜαστροΤζεπέτο
10-05-21, 21:14
Έχω να δω κεραμική κεφαλή πικαπ από τότε που έχω να δω και κρυσταλλική κάψα μικροφώνου, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζονται διόρθωση κατά RIAA.
Αν το πικάπ αυτό έχει κάποιο είδος RIAA τότε δεν χρειάζεται άλλο πλην εκτός κι αν αυτό ειναι προσαρμοσμένο κάπως στα ενσωματωμένα ηχεία του και για κάποιο άλλο καλυτερο ηχείο το θέλει βελτιωμένο. Από την έξοδο στο ποντεσιόμετρο να το πάρει το σήμα αλλά και πάλι να δοκιμάσει σε τι ύψος θα το πάρει.
Τί άλλαξε τις τελευταίες δεκαετίες μετά την θεσμοθέτηση του RIAA πού άλλαξε τον τρόπο εγγραφής των δίσκων ;;; Νομίζω κάπου κάτι σου διαφεύγει.

Ακρίτας
10-05-21, 21:48
...... ;;; Νομίζω κάπου κάτι σου διαφεύγει.

Μπορεί, αλλά μπορεί και όχ (https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=80006)ι.

"It's true that ceramics have a higher output and will follow roughly the RIAA curve, but it's also true that they really need a high impedance input which is likely on a valve / tube amp,"

Αν δεις σχέδια παλιών λαμπάτων ενισχυτών, έχουν εισόδους για πικαπ χωρίς κάποια διόρθωση.

ΜαστροΤζεπέτο
10-05-21, 23:14
Μπορεί, αλλά μπορεί και όχ (https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=80006)ι.

"It's true that ceramics have a higher output and will follow roughly the RIAA curve, but it's also true that they really need a high impedance input which is likely on a valve / tube amp,"

Αν δεις σχέδια παλιών λαμπάτων ενισχυτών, έχουν εισόδους για πικαπ χωρίς κάποια διόρθωση.

Δηλαδή προτείνεις στον άνθρωπο που αρχικά ρωτά, να βάλει κεραμική κεφαλή και έναν λαμπάτο προενισχυτή (για να μην χρειαστεί RIAA κύκλωμα ) σε ένα υποτυπώδες πικαπάκι των 70€. Thats a Good Idea !!!!

nick1974
11-05-21, 01:02
Έχω να δω κεραμική κεφαλή πικαπ από τότε που έχω να δω και κρυσταλλική κάψα μικροφώνου, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζονται διόρθωση κατά RIAA.

σε μια εξαρση shoping therapy πριν καμια 25ρια χρονια ειχα αγορασει μια grado κεραμικη (δε θυμαμαι ποσο αλλα πολλαααα λεφτα) η οποια δε μπορουσες να αλλαξεις βελονα αλλα επρεπε να τη στειλεις ταχυδρομικα στην Ιταλια στο εργοστασιο για να την αλλαξουν αυτοι και κοστιζε αν θυμαμαι καλα κανα σαρανταρι χιλιαρικα σε δρχ η αλλαγη της. Κανονικα συνδυαζοταν με RIAA ισοσταθμηση, και μαλιστα ειχα φτιαξει λαμπατο σχεδιο ενος φιλου για το RIAA σταδιο με ενα ζευγαρι ef183 σε srpp. (ναι τωρα εχω μαθει πως λεγεται srpp ενω τοτε το λεγαμε λανθασμενα cascode νομιζοντας πως λειτουργει με την ιδια λογικη του cascode )


Γενικα οσον αφορα το θεμα, τα μεταξωτα βρακια θελουν και τους αναλογους πισινους, και θεωρω ακομα κι ενα σεντ πεταμενα λεφτα στη συγκεκριμενη περιπτωση. Αν ο θεματοθετης το θελει για διακοσμητικο ειναι οκ, αλλα για δισκους ειναι κριμα. Οποιαδηποτε δε προσπαθεια να γινει αυτο πικαπ μοιαζει σα να παρεις ενα παιδικο αυτοκινητακι με πεταλια απο το Jumbo και να πας σε ενα συνεργειο να του ζητησεις να στο κανει αυτοκινητο!

Ακρίτας
11-05-21, 12:33
Δηλαδή προτείνεις στον άνθρωπο που αρχικά ρωτά, να βάλει κεραμική κεφαλή και έναν λαμπάτο προενισχυτή (για να μην χρειαστεί RIAA κύκλωμα ) σε ένα υποτυπώδες πικαπάκι των 70€. Thats a Good Idea !!!!

Πριν γράψεις ό,τι σου 'ρχεται στο κεφάλι δεν θα έπρεπε να έχεις διαβάσει πρώτα το θέμα;

Το πικαπ ΕΧΕΙ κεραμική κεφαλή. Και προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να βελτιώσει όσο γίνεται τον ήχο. Κανείς δεν είπε να πάρει λαμπάτο ενισχυτή. Αυτό που σου είπα με έμμεσο τρόπο (για να το μάθεις) είναι ότι οι κεραμικές κεφαλές δεν χρειάζονται διόρθωση γιατί η απόκρισή τους διορθώνει από μόνη της.

Εσύ τί προτείνεις; Να αλλάξει όλο το βραχίονα με την κεφαλή και να πάρει έναν ενισχυτή Β&Ο με ενεργά ηχεία και Dolby Surround;

Φίλε Παύλο, αν τα χέρια σου "πιάνουν" με τις κατασκευές θα μπορούσες να δοκιμάσεις ένα τέτοιο (https://www.petervis.com/record_players_and_turntables/ceramic-cartridge-preamp-circuit/preamp-circuit.html) προενισχυτή. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις κι άλλους.

ΜαστροΤζεπέτο
11-05-21, 15:40
Καλά, είναι γνωστό σε όλους μας ότι λέω όσα μου έρχονται στο κεφάλι.
Εξήγησε του ανθρώπου ποσα κεφάλαια πρεπει να διαβάσει για να προσδιορισει τις τιμές των εξαρτημάτων πρώτα. Καλές οι θεωρητικές προσεγγισεις αλλά πρέπει κι ο άλλος να μπορεί να εφαρμόσει κάτι από αυτά κι ας χρειαστεί και λίγη βοήθεια.
Αυτό που περιφραστικα περιεγραψε ο φίλος χωρίς να το ξέρει, είναι η απουσία RIAA ακόμα και στις δοκιμές που έκανε. Για μένα αν προκειται να κάνει ή αγοράσει κάποιο κυκλωμα καλυτερα να δοκιμάσει ένα RIAA όπου και ενδυκνειται και θα βρει πεντε ανθρώπους να του πουν μία περιοχη τιμών των εξαρτημάτων παρα να βάλει άλλους δέκα να κάνουν δοκιμές σε θεωρητικό κυκλωμα για να καταλήξουν σε κάποιο αποτέλεσμα εκ του μακρωθεν.

Ακρίτας
11-05-21, 21:05
Καλώς. Συγγνώμη για την έκφραση.

ΜαστροΤζεπέτο
11-05-21, 22:05
Καλώς. Συγγνώμη για την έκφραση.

Δεν με πειράζει να μου λένε καμμιά φορά τι κάνω, εξάλλου είμαι ενθουσιώδης κι αυθόρμητος και έχω αποδεχτεί και τον χαρακτήρα μου τόσο με χιούμορ, όσο και με ειρωνεία. . Το θέμα είναι οι πιο "ειδικοί" τι προτάσεις καταθέτουν σε κάθε ερώτηση και σε "ποιόν" νηματοθέτη απευθύνονται. Δυστυχώς σήμερα (από χθες) αλλά και άλλοτε, βλέπουμε "διάφορες συμπεριφορές" εδώ γύρω ....
Φοβάμαι ότι "όλοι μας" ευθυνόμαστε γιαυτό.

Υ.Γ. Ας μην κάνουμε διαγωνισμό παντογνωσίας και θεωρητικής κατάρτισης επί παντός επιστητού που μπορεί να μην έχει και πρακτική εφαρμογή απο τον καθέ ένα "συμφορουμίτη".