PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κύκλωμα tv box



Kos25k
29-04-21, 14:22
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!Καλή ανάσταση με υγεία κυρίως σε όλους σας..
Κάτοχος ενός Android tv box (X88 King) πάνω στην προσπάθεια μου να το αναβαθμισω,μάλλον εκαψα το HDMI.Το boxακι μπουτάρει κανονικα (Το τέσταρα με AV) αλλα μόλις συνδεω το HDMI,στην τηλεόραση γράφει no signal.(έχει τεσταριστει με πολλά καλώδια και τηλεοράσεις) καθώς και με καθαρή εγκατάσταση λογισμικού.Θεωρόντας ότι "έκαψα" το HDMI στο βαλε-βγαλε τι μπορώ να κάνω για να το φτιαξω παιδιά;Στο Ρωσικό 4pda κάποιοι γραψαν οτι ένωσαν ένα κύκλωμα με κάποιο transistor και έφτιαξε το θέμα τους.Ειλικρινα δε Θελω να τα παρατησω γιατι το boxακι είναι αποωτα ακριβά/premium μοντέλα και το δουλεψα μόλις 1 μήνα.Εχω φάει πάνω απο 40 ωρες προσπαθειας,μεχρι και στην Αθήνα το έστειλα να το τσεκαρουν.Επίσης και email στην εταιρία να μου στειλουν επεξηγηση του κυκλώματος,αλλα 0 απάντηση.Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει λέγοντας μου κάποια χρησιμη πληροφορία στο κύκλωμα που αφορά το HDMI;Ειλικρινά δε θελω να το παρατησω στο συρτάρι.Στελνω και μια εικόνα,αν θέλετε καλύτερη ανάλυση, πειτε μου να ξαναανεβασω,άλλη φωτό. Ευχαριστώ για τυχόν βοήθεια..

Kos25k
29-04-21, 14:24
Photoshttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210429/a018c0413dded2b757bc89664ce0fa0c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210429/c0eb6b2c5024a6a70f901b9c7c44d79a.jpg

johnnyb
29-04-21, 19:47
[QUOTE=Kos25k;912173]Θεωρόντας ότι "έκαψα" το HDMI στο βαλε-βγαλε τι μπορώ να κάνω για να το φτιαξω παιδιά;

Με το βγαλε - βαλε μπορει να ξεκολλησε καποιο απο τα πολλα Pin του. Βρες ηλεκτρονικο στην περιοχη σου να περασει ξανα ολες τις κολλησεις μπορει να στρωσει

Kos25k
29-04-21, 22:26
@johnnyb Μου το ξαναεστειλαν πίσω "premium technologies" και είπαν δεν εντοπίζουν κάποιο θέμα και οτι ίσως είναι λογισμικό (Το αποκλειω πλεον) η οτι το HDMI ισως συνδεεται με κάποιο μέρος του επεξεργαστή που ευθύνεται για την εικόνα και χάλασε αυτό το μέρος..Ειλικρινά δεν είναι η τιμή (100e) είναι το 2μηνο που περίμενα μέχρι να έρθει και οι δεκάδες ώρες που εχω ασχοληθεί μαζί του..Κατι διαβαζω τωρα για hot plug in..Αν είναι αυτό..Διορθώνεται;

lepouras
02-05-21, 15:44
www.howtofixit.gr