Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Ολοκληρωμένο από ηλεκτροκόλληση inverter!!!

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    να πούμε επίσης ότι οι περισσότερες συσκευές που έχουν ένα από αυτά έχουν TNY276 ή TNY277

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    854

    Προεπιλογή

    τελικά κατά τύχη βρήκα το κινέζικο που ξεκινάει με L,είναι το LNK626PG,με 7 πινς και ταιριάζει και το pinout του και το παράγγειλα και αυτό από αλι....
    το datasheet του εδώ

    LNK626.jpg


    και πάλι σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας....

    Καλό πάσχα με υγεία σε όλους....

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andreasmon για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-05-24)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.031

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να βρήκες όντως σχέδιο/φωτο της δικιάς σου πλακέτας και όχι τίποτα που να μοιάζει πάλι... Το λέω αυτό γιατί διαβάζοντας όλο το θέμα, σε κάθε νέο στοιχείο που παρουσιάζεται, βλέπω έναν απότομο ενθουσιασμό του στυλ "αυτό είναι, το βρήκαμε", ρουφώντας όλα τα στοιχεία υπέρ, και αγνοώντας όλα τα στοιχεία κατά.

    Αν όντως είναι το LNK626PG (εσύ ξέρεις, δεν μας έδειξες τί βρήκες), θα βάλεις αυτό και μόνον αυτό. Όχι τίποτα TNY280 που πήρες, κ.λ.π.

    Μην παίρνεις τέτοια IC από ebay, aliexpress, και ακόμα απόφευγε την τοπική αγορά. Παίζει πολύ μαϊμού. Καλύτερα πάρ' το από κάποιον αξιόπιστο προμηθευτή του εξωτερικού, π.χ. tme, mouser, farnell, RS, κ.λ.π., για να μην βρεθείς στη δυσάρεστη θέση να δοκιμάσεις και τα 10 που πήρες από το ebay για να διαπιστώσεις ότι δεν δουλεύει κανένα, και όταν έρθει η ώρα να βάλεις το αυθεντικό (που θα μπορούσες να είχες πάρει από την αρχή) να έχεις καταστρέψει την πλακέτα από τα συνεχή κολλήματα - ξεκολλήματα (μη διαννοηθείς να βάλεις βάση!)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 08-05-24 στις 12:39

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (08-05-24)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως είναι το LNK626PG (εσύ ξέρεις, δεν μας έδειξες τί βρήκες), θα βάλεις αυτό και μόνον αυτό. Όχι τίποτα TNY280 που πήρες, κ.λ.π.
    Βρήκα ολοκληρωμένο που ξεκινάει με L και έχει το ίδιο pinout και συνδεσμολογία με το δικό μου.Το ανέβασα στο από πάνω ποστ και το pinout και το datasheet του για έλεγχο.Το βρήκα σε βίντεο στο youtube που επισκευάζει ινδός ηλεκτροκόλληση και έχει καεί το LNK626PG.Η ηλεκτροκόλησση κυκλοφορεί σε πολλές παραλλαγές και με διαφορετικά ονόματα μάρκας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παίρνεις τέτοια IC από ebay, aliexpress, και ακόμα απόφευγε την τοπική αγορά. Παίζει πολύ μαϊμού.)
    δεν θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό! δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να πάρει μαϊμού αν πάει και πάρει από Φανό, Μπέσκα κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.354

    Προεπιλογή

    μα και ο φανος απο mouser και tme παραγγελνει....

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.031

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ολοκληρωμένο που ξεκινάει με L και έχει το ίδιο pinout και συνδεσμολογία με το δικό μου.Το ανέβασα στο από πάνω ποστ και το pinout και το datasheet του για έλεγχο.Το βρήκα σε βίντεο στο youtube που επισκευάζει ινδός ηλεκτροκόλληση και έχει καεί το LNK626PG.Η ηλεκτροκόλησση κυκλοφορεί σε πολλές παραλλαγές και με διαφορετικά ονόματα μάρκας.
    Δεν βάζεις μυαλό. Μπορώ να σου βρω 20 ολοκληρωμένα που να αρχίζουν από L και η συνδεσμολογία τους να ταιριάζει με την πλακέτα σου. Τί πάει να πει αυτό; Ότι σου κάνουν όλα; Αυτός που επισκευάζει την ηλεκτροκόλληση (έστω κι αν γράφει αλλη μάρκα απ' έξω), έχει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ πλακέτα με τη δικιά σου ή όχι; Αν όχι, τότε το ολοκληρωμένο που ψάχνεις, το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ το LNK626!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό! δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να πάρει μαϊμού αν πάει και πάρει από Φανό, Μπέσκα κλπ
    Από τον πρώτο δεν έχω πάρει ποτέ μαϊμού. Με τον δεύτερο δεν ξέρω τί παίζει, έχω να πάρω ημιαγωγό χρόνια, δεν ξαναπάτησα από τότε που πήρα ένα CA3080 για 8€. Έχω πάρει όμως μαϊμού τέτοια IC από άλλα δυο πολύ γνωστά Αθηναϊκά μαγαζιά (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα), και συγκεκριμένα ένα TNY266 από τον ένα, όπου βάζοντάς το στην πλακέτα δεν δούλεψε, ενώ βάζοντας ένα από έξω η πλακέτα έπαιξε κατευθείαν, και πολλά TNY255 από τον άλλο, όπου ήταν δυο διαφορετικοί τύποι: με εγχάρακτα γράμματα, και με άσπρο μελάνι. Τα εγχάρακτα δούλεψαν όλα. Από όσα είχαν άσπρα γράμματα, δεν δούλεψε ΚΑΝΕΝΑ!

    Μετά από μερικές τέτοιες εμπειρίες (κι άλλες), αν θες να είσαι σίγουρος και να μην ψάχνεις τη βλάβη εκεί που δεν υπάρχει (αφού με το "καινούριο" IC που έβαλες η πλακέτα δεν δουλεύει), προμήθεια μόνο από έξω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα και ο φανος απο mouser και tme παραγγελνει...
    Σίγουρα παίρνει από αυτούς που λες, αλλά χρησιμοποιεί και ντόπιους εισαγωγείς (π.χ. τα LM358 που έχει στο μαγαζί δεν νομίζω να τα παίρνει ούτε από mouser ούτε από tme - αλλά δεν είμαι και σίγουρος βέβαια). Οπότε για να ξέρεις σίγουρα τί θα πάρεις θα πρέπει να του το παραγγείλεις με τον κωδικό του προμηθευτή που εσύ θες, οπότε θα το φέρει από κει ειδικά για σένα. Αλλά θα το πάρεις περίπου στην διπλή τιμή. Αν είναι μόνο αυτό σε συμφέρει, γιατί αν το πάρεις απ' έξω, τα μεταφορικά (πιθανότατα) θα σου βγουν πιο πολλά. Αν όμως έχεις μαζέψει κι άλλα υλικά, η απευθείας παραγγελία απ' έξω μπορεί να σε συμφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 09-05-24 στις 09:58

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-05-24)

  11. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από τον πρώτο δεν έχω πάρει ποτέ μαϊμού.

    Αλλά θα το πάρεις περίπου στην διπλή τιμή. Αν είναι μόνο αυτό σε συμφέρει, γιατί αν το πάρεις απ' έξω, τα μεταφορικά (πιθανότατα) θα σου βγουν πιο πολλά. Αν όμως έχεις μαζέψει κι άλλα υλικά, η απευθείας παραγγελία απ' έξω μπορεί να σε συμφέρει.
    ...οπότε αν υποθέσουμε ότι χρειάζεται ένα LNK και πυκνωτές τον συμφέρει ο Φανός!

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.031

    Προεπιλογή

    Οι πυκνωτές αυτοί είναι ακριβοί. Και είναι δύο. Ίσως τον συμφέρει απ' έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    854

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τα λεγόμενα σας.
    Αλλά την ηλεκτροκόλληση την είχα πάρει 35 ευρώ από το banggood,μαζί με τα μεταφορικά για ερασιτεχνική χρήση και μέχρι τώρα δούλευε μια χαρά.Από βλάβη της γεννήτριας ρεύματος κάηκε.Έψαξα σχέδιο αλλά δεν βρήκα.Οπότε πέρα από τους πυκνωτές έψαχνα να βρώ το ολοκληρωμένο για να δοκιμάσω την επισκευή της.

    Από Ελλάδα δεν παραγγέλνω ολοκληρωμένα ή ημιαγωγούς για κανένα λόγο.

    Μένω Πάτρα,αγόρασα μια φορά ένα TNY δεν θυμάμαι τον κωδικό για μια πλακέτα πλυντηρίου και με χρέωσε 9 ευρώ.Στο αλι τα βρήκα 1,5 ευρώ τα 10.Ρώτησα για μοσφετ και μου ζητάγανε με παραγγελία σε 2 εβδομάδες 7,5 ευρώ το ένα.Πήρα από το αλι με 1,40 ευρώ 10 τεμάχια,επισκεύασα την πλακέτα και έχω και περίσευμα 9.

    Για το probe για παλμογράφο που έχω ανεβάσει εδώ στο φόρουμ, μου ζητάγανε με παραγγελία από μαγαζί Αθήνας 18 ευρώ το ένα και 23 το άλλο!!!! Τα πήρα από αλι 2,5 και 4 περίπου αν θυμάμαι καλά το ένα.Εφτιαξα συνολικά 3 probe και δουλεύουν μέχρι και σήμερα μια χαρά.

    Τα 10 τεμάχια TNY280,που μου προτείνατε εδω στην αρχή, τα πήρα από αλι 1,79 μαζί με τα μεταφορικά.Τα 10 lnk626PG τα πήρα 4,79 με τα μεταφορικά.

    το να κάψω και κανένα δεν με πειράζει.Αν όμως τα πληρώνω 9 ευρώ το ένα,τότε θα με ''πονέσει'' στην τσέπη.

    Πυκνωτές θα δοκιμάσω δικούς μου για αρχή με λίγα μικρότερα mf,αλλά στα 450V,και άμα δω ότι λειτουργεί θα παραγγείλω 3 (όταν έβγαλα και τον 3,είχε τρυπήσει περιμετρικά στην μια πλευρά) θα τους παραγγείλω και αυτούς από αλι.


    Το να δώσω 6 ευρώ για να δοκιμάσω την επισκευή της από αλι..δεν με πολύ νοιάζει.
    Αλλά να δώσω 20 με 25 ευρώ για 2 ολοκληρωμένα,που μπορεί και να καούν με την μία,για δοκιμή με υλικά από Ελλάδα,πάει πολύ.

    Δίνω 38 ευρώ και παίρνω την ίδια καινούρια(τόσο την βρίσκω από αλι.Ελλάδα την έχουν από 72 ως 120 ευρώ!!).

    Περίπου 3 χρόνια την είχα και όποτε την χρειάστηκα δούλεψε μια χαρά.Αλλά την ''έφαγε'' η γεννήτρια....

    Κατάλαβες φίλε Φίλλιπε γιατί δεν με νοιάζει να δοκιμάσω ολοκληρωμένο από αλι και ας μην είναι το δικό του.

    Αν δεν γίνει παίρνω την ίδια και κρατάω την παλιά για ανταλλακτικά....ή για άλλες κατασκευές και πειραματισμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasmon : 09-05-24 στις 16:19

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inverter Ηλεκτροκόλληση
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-22, 06:28
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-20, 22:37
  3. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 13:15
  4. Καλώδια για ηλεκτροκόλληση inverter
    By NIkos t in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 17:06
  5. Προβλημα με ηλεκτροκόλληση Inverter
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας