Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Προβλημα με ενισχυτη DUBLEX και πομπο ΑΜ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή Προβλημα με ενισχυτη DUBLEX και πομπο ΑΜ

    Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας!! Πριν απο λιγες ημερες επηρα εναν πομπο ΑΜ με EL34/807/kai 2X EL509.Μαζι ηταν και ενας ενισυχτης DUBLEX με δυο ΕL 504 στην εξοδο.. Το Προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ο Ενισχυτης εχει πολλες εξοδους και ειναι πειραγμενος.. Απο οτι νομιζω εβαλλαν αλλλο Διαμορφωτη.. Μηπως μπορει κανεις απο τις εικονες να καταλαβει κατι και να με βοηθησει; Ο πομπος ηταν Χαλασμενος αλλα αλλαζοντας την Ταλαντωτρια Λυχνια και εναν Διακοπτη δουλευει τωρα..Πρεπει επισης να σας πω οτι ο Πομπος δεν εχει διαμορφωτη!!! Συνδεεται κατ ευθειαν με τον ενθσχυτη..Δεν θελω να τον συνδεσω χωρις καποια συμβουλη γιατι οι τασεις ειναι μεγαλες και δεν θελω να χαλασω κατι.. Αρκει που (μην γελασετε..) κατα την επισκευη του Πομπου στον Τελικο ελενχο ηθελα να μετρησω την Ανοδικη Ταση Εξοδου και το Ωραιο ηλεκτρονικο μου Πολυμετρο με αποχαιρετισε Κανοντας εν μεγαλο ΜΠΑΜ!! για τα θυμαρακια... Θα προσπαθησω να ανεβασω μερικες Εικονες.. Αν δεν τα καταφερω θα τις ανεβασω στην Σελιδα μου και θα σας πληροφορησω.. Φιλικα.. Χρηστος
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Φίλε yet! Κατ αρχήν πρόσεξε το σασί σου να είναι καλά γειωμένο. Όταν κάνεις κάποιες μετρήσεις καλό είναι το ένα χέρι να το έχεις πχ. στην τσέπη και με το άλλο να κρατάς τον ακροδέκτη του οργάνου που αναπόφευκτα το χέρι σου θα περνά πολύ κοντά από σημεία με υψηλή τάση (για λόγους αποφυγής ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ)

    Ο διαμορφωτής πρέπει να έχει κάποια χαμηλής αντίστασης έξοδο για μεγάφωνα με χοντρό σύρμα και κάποια έξοδο για την διαμόρφωση με ψιλότερο σύρμα και δυο τρεις ενδιάμεσες λήψεις. Εάν έχεις βάλει κάποιο ηχείο και διαπιστώσεις ότι ο ενισχυτής δουλεύει καλά, μέτρησε με ένα ωμομετρο (χωρίς να έχεις τον ενισχυτή εν λειτουργία) εάν υπάρχει κάποια διακοπή στο σπείρωμα του διαμορφωτή, εάν είναι ΟΚ τότε το + της υψηλής τάσης απο τον ηλεκτρολυτικό θα το ενώσεις στο ένα άκρο του διαμορφωτή και από το τέλος του θα συνδέσεις ένα καλώδιο και θα τροφοδοτήσεις τις δυο EL509

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    φιλε yet o 100αρης που εχεις φαινεται οκ οι 2 μπορνες που εχει επανω στο σασι πρεπει να ειναι 4 η 8 οημ και αυτες που ειναι επανω στο στο λευκο πλαστικο ειναι τα κιλο απο οτι βλεπω το 0 ειναι αυτο που γραφει ++ και οι αλλες 4 - 6 - 8 ΚΩ λογικα . σε αυτες που ειναι πανω στο σασι που απο οτι βλεπω παιρνει και την αναδραση αν θα βαλεις καποιο μεγαφωνω θα ακουσεις κανονικα

    αυτα τα λιγα για αρχη οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε με εκτιμιση 2000ραδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas30
    φιλε yet o 100αρης που εχεις φαινεται οκ οι 2 μπορνες που εχει επανω στο σασι πρεπει να ειναι 4 η 8 οημ και αυτες που ειναι επανω στο στο λευκο πλαστικο ειναι τα κιλο απο οτι βλεπω το 0 ειναι αυτο που γραφει ++ και οι αλλες 4 - 6 - 8 ΚΩ λογικα . σε αυτες που ειναι πανω στο σασι που απο οτι βλεπω παιρνει και την αναδραση αν θα βαλεις καποιο μεγαφωνω θα ακουσεις κανονικα

    αυτα τα λιγα για αρχη οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε με εκτιμιση 2000ραδιο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητοι μου φιλοι ευχαριστω για τις συμβουλες σας.. Ναι ειναι αληθεια οτι οι Τασεις ειναι μεγαλες και επικυνδινες.. Εγω ασχολουμε με Πομπους απο το 1975 περιπου και εχω (οπως μαλλον ολοι εσεις) αρκετες φορες κτυπηθει απο Ρευμα.. Ευτυχως χωρις προβληματα μεχρι Τωρα.. Τωρα γιατι μου εκαψε το Πολυμετρο ειναι ενα μεγαλο ερωτημα.. Κανονικα το Πολυμετρο μου αντεχει μεχρι 1000 Βολτ.. Αλλα οταν το ανοιξα ειδα οτι εχει καψει ενα Τμημα της Πλακετας!! Αλλα η Ταση πρεπει να ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 1000 Βολτ!! Οσο για τις Μπορνες του Ενισχυτη θα κατσω σημερα το Βραδυ και θα μετρησω με την Ησυχια μου ποσα ΩΜ ειναι.. Μαλλον μονο ετσι θα Βγαλουμε ακρη.. Φυσικα θα στειλω μια εικονα εδω που θα αναγραφονται οι Τασεις.. Δυστυχως εχω πολυ καιρο, γυρω στα 20 Χρονια να αχοληθω με Πομπους αλλα τωρα με ξαναεπιασε το μερακι.. Εναι παντως πολυ Ωραιο συναισθημα!! Τις Προαλλες ενω συντονιζα το παλαιο μου αυτοταλαντωτο στα Μεσαια(ειναι το μονο που εχω απο την παλια καλη εποχη..) ακουσα εδω στην Γερμανια καποιον Ελληνα στα Μεσαια γυρω στους 1600ΚΗΖ.. Δεν ξερετε ποσο Χαρηκα!! Και μια Πληροφορια.. Εχω ηδει Καταχωρησει μια Γερμανικη Ιστιοσελιδα με την Ονομασια : http://www.radioyet.de Εδω εχω σκοπο να βαλλω οτι εχει σχεση με την Πειρατικη Ραδιοφωνια στην Χωρα μας.. Ιστορια, Μηχανηματα, Παραλειπομενα, Φωτογραφειες, ανεκδοτα, κλπ.. Φυσικα θα χρειαστω την Βοηθεια σας και αρκετο Υλικο απο εσας.. Το μονο Προβλημα ειναι Η ελληνικη Γλωσσα.. Δεν ξερω αν αυτη η Σελιδα ( εναι ενα Φτηνο Συμβολαιο) υποστηριζει Ελληνικους Χαρακτηρες.. Αλλα ολα αυτα ειναι Μελοντικα Ονειρα.. Η σελιδα υπαρχει αλλα δεν εχω καν αρχισει ακομα.. Λοιπον γεια σας και θα επιστρεψω.. συντομα δριμυτερος... Φιλικα.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Λοιπον Παιδια, επιστρεφω.. Σημερα καθησα και πρωτα καθαρισα τον Ενισχυτη του περασα καινουργιο Καλωδιο Τροφοδοσιας, εκανα τις απαραιτητες μετρησεις και τελικα συνεδεσα ενα Μεγαφωνο στις Μπορνες που ειναι επανω στο Σασι,εδωσα Ρευμα και σημα στην εισοδο και το αποτελεσμα ηταν πολυ θετικο! Εχει εναν πολυ καλο Ηχο και αρκετα δυνατο! Τωρα οσο αφορα τις μετρησεις εχει ως ακολουθως: Μεταξυ του σημειου Α και Β 37 ΩΜ<<<Μεταξυ του σημειου Α και Γ 44 ΩΜ<<<Μεταξυ του σημειου Α και Δ 51 ΩΜ<<<
    Τωρα οι ερωτησεις μου προς εσας..
    Που πρεπει να συνδεσω τον Πομπο μου στα 37 η στα 44 η στα 51 ΩΜ;
    Παντα μετην προυποθεση οτι το σημειο Α θα συνδεθει ετσι και αλλιως..
    Ξερετε σχετικα με την συνδεση εχω καποιες επιφυλαξεις, γιατι η Ανοδικη Ταση ειναι πολυ υψηλη αφου μου εκανε..θρυψαλα το πολυμετρο μου που αντεχε μεχρι 1000 Βολτ!! Και δεν θελω να χαλασω τον ενισχυτη που αυριο παει για Βαψιμο..
    Το Δευτερο προβλημα ειναι οτι δεν εχω Κεραια.. Και δυστυχως εδω ειναι Γερμανια και σε πιανουν πολυ ευκολα και γρηγορα.. Αν και η Πειρατικη Ραδιοφωνια δεν τιμωρειται στα Δικαστηρια αλλα αν σε πιασουν Πληρωνεις ενα Προστιμο γυρω στα 1200 Ευρω και σου δινουν τα Μηχανηματα σου πισω!! Αν σε ξαναπιασουν πληρωνεις παλι τα ιδια και αυτο γινεται συνεχεια.. Φυσικα δεν εχεις κανενα Προβλημα στο ποινικο σου Μητρωο,γιατι η Ραδιο Πειρατεια δεν ειναι ποινικο Αδικημα αλλα κατι σαν Παρανομο Παρκαρισμα..Για να επιστρεψω στο ερωτημα μου θελω να βρω καποιον Τροπο να δοκιμασω το μηχανημα αλλα Χωρις κεραια θα καψω σιγουρα τις Λυχνιες(509)..Το Τριτο μου προβλημα ειναι που συνδεεται Η Κεραια στον Πομπο.. Μετα τον Διαμορφωτη η ταση πηγαινει μεσω ενος Μεγαλου RF Τσοκ κατ ευθειαν στις Ανοδους των Λυχνιων εξοδου!! Μετα.. ΤΙΠΟΤΑ!! Ελπιζω οι Φωτογραφιες να ειναι κατατοπιστηκες και να μην σας κουρασα.. Χαιρετισμους Χρηστος..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    φιλε μου yet βρηκα χρονο να σου πω πως θα το συνδεσης

    Ο πομπος σου εχει πισω 2 μπορνες , η κοκκινη ειναι η υψηλη ταση και η μαυρη συνδεεται με το τσοκ της ανοδου . Η κοκκινη δηλαδη η υψηλη ταση συνδεεται στο 0 του διαμορφωτη του 100αρη που απ οτι βλεπω ειναι η κοκκινη μπορνα που γραφει επανω (+). τωρα η μαυρη μπορνα συνδεεται σε μια απο τις μαυρες μπορνες του 100αρη αναλογα με την υψηλη ταση που εχεις και το ρευμα που τραβας στην ανοδο δοκιμασετες και οπου εχεις την πιο δυνατη και καθαρη ακουστηκοτητα αστην εκει διοτη δεν γνωριζω ποσα ΚΩ συνθετης αντιστασης ειναι η καθε ληψη επισης δεν γνωριζω τη υψηλη ταση εχεις και ποσο ρευμα θα τραβηξεις στις 509 για να σου πω ποσα ΚΩ θες οκ.?

    στην εξοδο του διαμορφωτη δεν θα μετρησεις ΚΩ αλλα ΟΗΜ μην ξεχνας οτι ειναι συνθετη αντισταση φιλε μου. οι μπορνες που ειναι επανω στο σασι του 100αρη ειναι ξεχωριστο τυλιγμα 4 εως 8 οημ συνθετης αντιστασης για να μπορεις να βαλεις μεγαφωνο και να παρει αναδραση.

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Κωστα σε ευχαριστω πολυ για τις Κατατοπιστικες Απαντησεις σου!!! Με βοηθησες πολυ.. Ξερεις ετσι το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν ημουν απολυτα σιγουρος.. Για αυτο ενα χερι βοηθειας απο καποιον που ξερει καλυτερα, δινει παντα θαρος..
    Παντα στην διαθεση σου.. Με εκτιμηση.. Χρηστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι το Στουντιο μου σε μια μικρη Πολη στην Γερμανια..Βγαινω στα Fm με ενα μικρο μηχανημα Τρανζιστορ Στερεο και σε λιγες μερες RDS, στα 18 με 20 Βαττ..Λογω οτι εδω που μενω υπαρχουν ακομα κενες Συχνοτητες ακουγομαι αρκετα μακρυα..Αλλα παντα με μετρο και σοβαρα..Δυστυχως στην Γερμανικη γλωσσα, γιατι αν εξεπεμπα στα Ελληνικα,οι Γερμανοι θα με ειχαν μαντρωσει εδω και καιρο.. Ελπιζω να καταλαβαινετε το γιατι....Ο αριστερος υπολογιστης ειναι το Automation Software με Mp3 και Jingles.. Ο δεξιος ειναι για Ιντερνετ, Ειδησεις, κλπ.. O μικτης εχει και Telefonhybrid δικιας μου κατασκευης.. Αυτο πανω απο τον Μικτη ειναι ενα Limiter που κανει πολυ καλη δουλεια γιατι η ενταση παραμενει σταθερη σε ολη την διαρκεια της Εκπομπης ανεξαρτητου εντασης των Mp3 η Φωνης.. Αμα δουλεψεις μια φορα με κατι τετοιο..δεν το αφηνεις με τιποτα..Αυτα λοιπον παιδια.. Σας ευχομαι καλες κατασκευες και Εκπομπες.. Με Εκτιμηση Χρηστος..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Συγνωμη για μια ασχετη ερωτηση...... Τι σημαινει το yet?Φανταζομαι ειναι γερμανικη λεξη....Βεβαια δεν νομιζω να εχει την ιδια ενοια με την αγγλικη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχητής Dublex d-40
    By Paulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-16, 18:25
  2. Προβλημα με ενισχυτη!
    By korimpios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 16:45
  3. ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ DUBLEX
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 18:16
  4. Dublex ενισχυτες!
    By sakis13 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 16:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας