Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ ΑΜ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ ΑΜ

    Εχω ένα πομπο ΑΜ με 4 σταδια (EF-89, 6V6GT, 807, 813). Ταλάντωση κάνει η EF89. Προσπαθησα να αλλαξω το κύκλωμα ώστε ταλάντωση να κάνει η 6V6GT και όχι η EF-89 για πιο ευκολο συντονισμο. Δηλαδη το κυκλωμα μου να αποτελειται μετα από 6V6GT, 807, 813. Ενώ ακολουθησα τα κλασσικα σχεδια ταλαντωσης με λυχνιες τυπου 6V6, 6L6, EL-34 το κυκλωμα παρόλο που λειτουργησε δεν είχε σταθερη συχνοτητα. Δηλαδη το συχνομετρο εδειχνε 1431 KHz μετα (και πολύ γρηγορα ) πηγαινε 1431,6 κ.ο.κ.. Μεταβαλλοταν πολύ γρηγορα. Με την EF-89 εχω πολύ καλη σταθεροτητα. Καμια ιδέα τι συμβαινει????που οφειλεται???
    Ετσι αναγκαστικα ξαναεφτιαξα το προηγουμενο κυκλωμα με το οποιο εχω το εξης προβλημα. Όταν παω να συντονισω την βαθμιδα της 6V6GT (εχωντας απομονωσει το υπολοιπο κυκλωμα που ακολουθει) ώστε να τραβάει ελάχιστο ρευμα στη ανοδο αυτή η λυχνια δε μπορω να πεσω κατω από το 27mA (χωρις να εχω φορτιο μετα). Ενώ με την 807 το πετυχαινω (σχεδον εχω μηδενικο ρευμα όταν την συντονιαω χωρις το κυκλωμα της 813 μετα και χωρις φορτιο άλλο φυσικα). Και όλα αυτά παρολο που εχω βαλει στο συντονιστικο πηνιο με πολλες ληψεις. Καμια ιδεα τι συμβαινει η καποιο άλλο τροπο συντονισμου?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    κανεις?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλημέρα . αυτό μπορεί να το κάνει αν η λάμπα είναι πεσμένη και σιγά σιγά αποδίδει. Μικρές αντίστασης στα πλέγματα. εγώ χρησιμοποιώ την ελ34 χωρίς πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Γιατί όμως χρησιμοποιείς τόσες βαθμίδες . εγώ έβγαλα 813 με ελ34 ταλάντωση ελ519 μπαφερ και οδηγείτε η 813 πολύ καλά χωρίς να τσουλάει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση πως η el34 δεν κανει για ταλαντωτρια, ασχετα αν πολλοι την χρησιμοποιουν για τον λογο αυτο.
    ενω καταλληλοτερη ειναι η 6v6

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Είδα και το μήνυμα σου στο The_Radio_and_Transmitter_Electronics. Γιατί έχεις πρόβλημα με το pll στην πρώτη βαθμίδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    τι ταση τρωει η el34 ? κανονικα η ταση της ταλαντωσης δε πρεπει να ξεπερνα τα 200 βολτ κ αν ειναι σταθεροποιημενη ακομα καλυτερα.μετα κοιτα τοπηνειο ταλαντωσεως μηπως ζεστενεται αν ναι εχεις προβλημα φτιαξε αλλο πηνειο με πιο χοντρο συρμα, ακομα κοιτα ολα τα υλικα της ταλαντωσης μηπως εχεις θερμοκρασια σε καποιο και αλαξε το. οσο για την λυχνια θα προτιμουσα μια 6AG7 η μια 6v6 η 6l6. \/

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ ΑΜ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    Εχω ένα πομπο ΑΜ με 4 σταδια (EF-89, 6V6GT, 807, 813). Ταλάντωση κάνει η EF89. Προσπαθησα να αλλαξω το κύκλωμα ώστε ταλάντωση να κάνει η 6V6GT και όχι η EF-89 για πιο ευκολο συντονισμο. Δηλαδη το κυκλωμα μου να αποτελειται μετα από 6V6GT, 807, 813. Ενώ ακολουθησα τα κλασσικα σχεδια ταλαντωσης με λυχνιες τυπου 6V6, 6L6, EL-34 το κυκλωμα παρόλο που λειτουργησε δεν είχε σταθερη συχνοτητα. Δηλαδη το συχνομετρο εδειχνε 1431 KHz μετα (και πολύ γρηγορα ) πηγαινε 1431,6 κ.ο.κ.. Μεταβαλλοταν πολύ γρηγορα. Με την EF-89 εχω πολύ καλη σταθεροτητα. Καμια ιδέα τι συμβαινει????που οφειλεται???
    Ετσι αναγκαστικα ξαναεφτιαξα το προηγουμενο κυκλωμα με το οποιο εχω το εξης προβλημα. Όταν παω να συντονισω την βαθμιδα της 6V6GT (εχωντας απομονωσει το υπολοιπο κυκλωμα που ακολουθει) ώστε να τραβάει ελάχιστο ρευμα στη ανοδο αυτή η λυχνια δε μπορω να πεσω κατω από το 27mA (χωρις να εχω φορτιο μετα). Ενώ με την 807 το πετυχαινω (σχεδον εχω μηδενικο ρευμα όταν την συντονιαω χωρις το κυκλωμα της 813 μετα και χωρις φορτιο άλλο φυσικα). Και όλα αυτά παρολο που εχω βαλει στο συντονιστικο πηνιο με πολλες ληψεις. Καμια ιδεα τι συμβαινει η καποιο άλλο τροπο συντονισμου?????
    Καλό θα ήταν να είχαμε το σχέδιο της ταλάντωσης…υποθέτοντας ότι είναι το κλασικό θα ήθελα να μου πεις τι πυκνωτή έχεις στο οδηγό της ταλάντωσης τι αντίσταση πηνίο κτλ…
    Προκαταβολικά σου λέω πυκνωτή στο οδηγό όσο γίνεται μικρότερο ,περίπου 100pf η και ποιο κάτω…αντίσταση και αυτή μικρή 27Κ η και 18 Κ…και πηνίο καλό είναι αυτοσχέδιο με λήψεις για τη κάθοδο της λυχνίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    την 6v6 ηθελα να ταλαντωσω οχι ελ-34.
    το σχεδιο ειναι αυτο.απλα ταλαντωσα την 6v6.αντισταση δοκιμασα και 22Κ, πηνιο το ιδιο ειναι απο αυτα τα ετοιμα ταλαντωσης μεσαιων, πυκνωτη 100pf (δοκιμασα και 150).απλα σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο που στην 6v6 η καθοδος εσωτερικα ειναι ενωμενη με το πλεγμα g3.

    επισης αν ξερει καποιος να μου πει πως θα φτιαξω τοροιδη μετασχηματιστη με φεριττη 1:4 για να οδηγησω με πλλ την 807 απο το οδηγο. υπαρχει και η λυση συντονιστικου Π αλλα δεν εχω γεφυρα για χαμηλες συχνοτητες για να προσαρμοσω τα 2 σταδια.καμια αλλη ιδεα για προσαρμογη και κανα σχεδιο ενισχυτη ΜΕ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ που θα το οδηγησω με το PLL για να οδηγησω την 807 η την 813??
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Τζίτζικα, αυτό το κύκλωμα πόσα βατ βγάζει με την 807?Τί διαμορφωτή θέλει?Δοκίμασε να βάλεις 6V6 ταλάντωση και 6L6 buffer πριν την 807.Έχω δει τέτοια κυκλώματα και έχω την εντύπωση ότι δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συχρονισμος ταλαντωτη.
    By atolis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 20:24
  2. ΚΡΥΣΤΑΛΙΚΟ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ
    By SMALE in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 01:42
  3. ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ
    By NIKOS ROCKY in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 23:14
  4. Ταλαντωση 50Hz
    By SW1JRA in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-04, 08:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας