Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Πρόβλημα με τον Πομπό AM 15W με την EL34 του site

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή Πρόβλημα με τον Πομπό AM 15W με την EL34 του site

    Παιδιά καλησπέρα,
    προχθές που ήρθαν οι αραόφυλλοι που είχα παραγγείλει από το εξωτερικό είπα να ξαναστήσω τον πομπό ΑΜ του site Που είχα φτιάξει παλαιώτερα.
    Τον στήνω, βάζω και τους πυκνωτές το πηνείο εξώδου και την λάμπα.
    Δίνω τάση στα νήματα (6 και κάτι ψιλά volt DC από μπαταρία μολύβδου) και τραβούσε 1.4-1.5Αμπέρ.
    ΜΕτά από λίγο συνδέω την κεραία στο πηνείο εξόδου και δίνω τάση. Για μετασχηματιστή διαμόρφωσης έβαλα έναν μετασχηματιστή 220/12 ανάποδα. Τον συνδέω με τον ενισχυτή και βάζω ένα cd να παίζει...
    Στο ραδιοφωνάκι ο ήχος ακούγονταν με ικανοποιητική ένταση αλλά το σήμα με δυσκολία κάλυπτε το σπίτι μου...
    Και βλέπωντας το μιλιαμπερόμετρο μετά την διαμόρφωση είχα μόλις 20-30mA ανώ ο κατασκευαστής του κυκλώματος λέει ότι το κανονικό ρεύμα λειτουργίας είναι 100mA!!!

    Πού μπορεί να είναι το λάθος?

    ps. και χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?
    Που μπορεί να έχω κάνει το λάθος?
    Please help

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή Re: Πρόβλημα με τον Πομπό AM 15W με την EL34 του site

    Καλησπερα φιλε.Ειδες τη ταση ανοδου και των σκριν?Μηπως ο πυκνωτης εξοδου που ειναι στην ανοδο?καποια κακη επαφη στο πηνειο?Μαλλον θελει ελεγχο βημα-βημα.Τι τασεις δινεις?Εβαλες σωστα το μεταβλητο εξοδου και γενικα το συντονιστικο?Ειναι μερικα ερωτηματα που θελουν απαντησεις.
    Please help[/quote]

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Μήπως αυτό που ακούς δεν είναι η πραγματική σου συχνότητα αλλά κάποια αρμονική?Έχω πάθει και εγώ το ίδιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    @giannis: όχι έκανα πολύ πειραματισμό υπάρχουν και κάποιες αρμονικές αλλά δεν είναι.
    @makhs: τάση ανόδου δεν είδα αλλά πώς θα την μετρήσω? Δεν έχω παλμογράφο...
    Τί ενοείς αν έβαλα σωστά τον μεταβλητό εξόδου? Πώς μπορεί να μπεί λάθος? Γενικά το κύκλωμα συντονίζει με τον μεταβλητό εξόδου, απλός με δυσκολία καλύπτει το σπίτι.....
    Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι με το συντονιστικό? Ακόμα και να είναι λάθος η κατανάλωση είναι τόσο μικρή?


    χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    @giannis: όχι έκανα πολύ πειραματισμό υπάρχουν και κάποιες αρμονικές αλλά δεν είναι.
    @makhs: τάση ανόδου δεν είδα αλλά πώς θα την μετρήσω? Δεν έχω παλμογράφο...
    Τί ενοείς αν έβαλα σωστά τον μεταβλητό εξόδου? Πώς μπορεί να μπεί λάθος? Γενικά το κύκλωμα συντονίζει με τον μεταβλητό εξόδου, απλός με δυσκολία καλύπτει το σπίτι.....
    Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι με το συντονιστικό? Ακόμα και να είναι λάθος η κατανάλωση είναι τόσο μικρή?


    χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?
    Τις τάσεις δεν είναι ανάγκη με παλμογράφο…μπορείς με ένα πολύμετρο αρκεί να μην επηρεάζεται από RF.
    Λες ότι συντονίζει με τον μεταβλητό…τι εννοείς? ότι κάνει βύθισμα??
    Αν ναι…αυτό το κάνει και χωρίς την κεραία? …γιατί είπες ότι το ρεύμα είναι ίδιο και χωρίς κεραία.
    Αν ισχύει αυτό …μήπως έχεις γειώσει το πηνίο αντί να το έχεις στον αέρα το ένα άκρο?? (το πιο πιθανό μου φαίνεται.)
    Υπόψη κεραία θέλει σχετικά “κοντή” λ.χ 50 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Καλημερα.Οπως σου ειπα θελει ελεγχο σιγα-σιγα και βημα-βημα.Εισαι σιγουρος οτι καταληγει ταση στην ανοδο? Αν θυμαμαι καλα ειναι το ποδαρακι 3.Δες τις τασεις παλι.Δες εαν ειναι ενταξει το αρεφ τσοκ.Ξαναδες το συντονιστικο σου μετα μηπως εχεις καπου διακοπη και δεν τραβαει εξοδο.Βαλε ενα δοκιμαστικο επανω στο πηνειο να δεις θα αναψει καθολου?Εδω ειμαστε.Εκει στην Αξο οπου εζησα κιολας ξεκινησα το δημοτικο πριν απο 36 χρονια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Τις τάσεις δεν είναι ανάγκη με παλμογράφο…μπορείς με ένα πολύμετρο αρκεί να μην επηρεάζεται από RF.
    Λες ότι συντονίζει με τον μεταβλητό…τι εννοείς? ότι κάνει βύθισμα??
    Αν ναι…αυτό το κάνει και χωρίς την κεραία? …γιατί είπες ότι το ρεύμα είναι ίδιο και χωρίς κεραία.
    Αν ισχύει αυτό …μήπως έχεις γειώσει το πηνίο αντί να το έχεις στον αέρα το ένα άκρο?? (το πιο πιθανό μου φαίνεται.)
    Υπόψη κεραία θέλει σχετικά “κοντή” λ.χ 50 μέτρα.

    ok Θα το δοκιμάσω απλός ξέρω ότι τα πολύμετρα είναι βασικά για 50-60hz και δεν μετράνε σωστά τάσεις μεγαλύτερης συχνότητας

    Λέγοντας ότι συντονίζει ενοώ ότι στο ραδιοφωνάκι που έχω δίπλα παίζει καλά.
    και ναί το κάνει το ίδιο και χωρίς κεραία...
    Το ένα άκρο του πηνείου το έχω γειώσει όπως λένε οι οδηγίες.... γιατί δεν πρέπει?
    αλλά και να μην το γειώσω πάλι έτσι είναι...



    Μάκη θα κοιτάξω αυτά που με είπες αλλά:
    αν είχε πρόβλημα το rf τσοκ τότε δεν θα ταλάντωνε καθόλου.... έτσι δεν είναι?

    Θα βάλω και δοκιμαστικό αλλά είναι ο πυκνωτής.... πρέπει να ανάβει?
    Αν βγάλω τον πυκνωτή θα έχω πρόβλημα? Ή το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι μπορεί να καεί όποιος ακουμπήσει την κεραία?

    και κάτι ακόμα, η λάμπα δεν είναι πάνω στην πλακέτα, είναι σε μια απόσταση μερικών εκατοστών με και τα πόδια ενώνονται με την πλακέτα με καλωδιάκια....
    Πειράζει αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να οφείλεται στο ballast? Γιατί έβαλα 20W αντί 40W

    edit
    μέτρησα την τάσηγ στο πηνείο και την κεραία και υπάρχει, έβγαλά και την γείωση από την άλλη άκρη του πηνείου και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα....
    Πήγαμε στα 35mA
    υπάρχει μια ελάχιστη βελτίωση αλλά απέχει πάρα πολύ από το επιθυμητό

    [b]πρόσεξα και κάτι άλλο! βγάζοντας την μπρίζα τα mA αρχίζουν να ανεβαίνουν και ακούγεται πολύ ποιο δυνατά και καθαρά και αγγίζει τα 80mA πριν σβήσει τελείος.....

    τί μπορεί να είναι?


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    ok Θα το δοκιμάσω απλός ξέρω ότι τα πολύμετρα είναι βασικά για 50-60hz και δεν μετράνε σωστά τάσεις μεγαλύτερης συχνότητας

    Λέγοντας ότι συντονίζει ενοώ ότι στο ραδιοφωνάκι που έχω δίπλα παίζει καλά.
    και ναί το κάνει το ίδιο και χωρίς κεραία...
    Το ένα άκρο του πηνείου το έχω γειώσει όπως λένε οι οδηγίες.... γιατί δεν πρέπει?
    αλλά και να μην το γειώσω πάλι έτσι είναι...

    Μάκη θα κοιτάξω αυτά που με είπες αλλά:
    αν είχε πρόβλημα το rf τσοκ τότε δεν θα ταλάντωνε καθόλου.... έτσι δεν είναι?

    Θα βάλω και δοκιμαστικό αλλά είναι ο πυκνωτής.... πρέπει να ανάβει?
    Αν βγάλω τον πυκνωτή θα έχω πρόβλημα? Ή το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι μπορεί να καεί όποιος ακουμπήσει την κεραία?

    και κάτι ακόμα, η λάμπα δεν είναι πάνω στην πλακέτα, είναι σε μια απόσταση μερικών εκατοστών με και τα πόδια ενώνονται με την πλακέτα με καλωδιάκια....
    Πειράζει αυτό?
    Φίλε παναγιώτη δυστηχώς οι RF κατασκευές δεν ειναι τόσο ευκολες οσο θα θέλαμε.
    εγω θα σου πρότεινα να κάνεις μια κατασκευή σε αλουμινένιο σασι, που θα παίξει και το ρόλο της γείωσης για το κύκλωμα.
    Στις RF κατσκευές είναι σημαντικό να υπάρχει μια μεγαλη επιφανεια μετάλλου που παίζει το ρόλο της γείωσης.


    Οι αποστάσεις παίζουν ρόλο και μάλιστα μεγάλο
    κολλας τα υλικα όσο γίνεται ποιο κοντά, ας πούμε τον πυκνωτη στο σκριν της λυχνιας το κολλας απ ευθειας πανω στη βαση...
    ειναι πολλα και είναι δύσκολο να βρεις απαντησεις μεσα απο ενα φορουμ...παντως η κατασκευη σου δε λειτουργει, αν δουλεψει θα ακουγεται τουλαχιστον μεσα στο σπιτι σου!!! δυνατα και καθαρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Νίκο η κατασκευή είναι σε αλουμινένιο σασί και οι αποστάσεις είναι αρκετά κοντινές, δλδ. είναι λογικό λόγο κακής κατασκευής να δουλεύει έτσι? Το τελευτάιο post μου μετά το edit το είδες??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:13
  2. Πρόβλημα με τον κώδικα του rdvv pll.
    By zhta1972 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 20:21
  3. Βοήθεια με την lcd και τον τηλεχειρισμό του pc.
    By staaronis3 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-06, 00:49
  4. Πομπό ΑΜ με λυχνία EL34
    By deksterr in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-05, 19:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας