Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Από τι πηγές ακούτε μουσική (αν ακούτε)

Ψήφισαν
110. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • CD player

    10 9,09%
  • PC με μορφή MP3

    66 60,00%
  • MP3 player

    17 15,45%
  • Βινύλιο

    14 12,73%
  • Music Server

    3 2,73%
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Από τι πηγές / players ακούτε μουσική (αν ακούτε)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή Από τι πηγές / players ακούτε μουσική (αν ακούτε)

    Εντελώς πληροφοριακά μια δημοσκόπηση για το από που ακούμε (αν ακούμε) μουσική.Εγώ εκτός από ραδιόφωνο κυρίως από υπολογιστή, βινύλιο, CD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Ακόμα από CD player!!! Και από PC με μορφή MP3 λιγότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Εγώ ψηφίζω βινύλιο. Έχει απίστευτα υψηλή ανάλυση στον ήχο (φυσικός), ιδιαίτερα αν συνοδεύεται με αυτή εδώ την κεφαλή την CC-1 (διαμάντι, δέν κανω διαφήμιση είναι γνωστό) & επίσης με ένα καλό λαμπάτο τελικό ενισχυτή, επίσης τα βινύλια αν καθαριστουν με το γνωστο βελούδο δέν ακούγεται το παραμικρό.
    * Tip αν πλύνουμε τα βρώμικα βινύλια με απορρυπαντικο πιάτων & νερό τότε εκτός οτι τα καθαρίζουμε διώχνουμε και τον ηλεκτροστατικο μαγνητισμό.

    Όσο για το Mp3 ψευτίζει αρκετά ο ήχος αλλά μια ανάλυση στα 192Κbps λένε οτι προσεγγίζει το CD.
    Θα πώ ένα παράδειγμα: άκουσα το τραγούδι Europe - Carrie (μπαλάντα) σε mp3 και βινύλιο, καμία σχέση, το βινύλιο σε βάζει μέσα στο χώρο, το mp3 είναι μια λύση ανάγκης.
    *Αγαπημένο Πρόγραμμα μεταφοράς βυνιλίου στο Pc το Wavelab σε υψηλή ανάλυση και μετά επεξεργασία σε νορμάλ ανάλυση.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Εννοείται ότι το βινύλιο έχει σαφώς καλύτερο ήχο από ότι κυκλοφορεί.Για όσους ενδιαφέρονται πολλά ροκ συγκροτήματα αλλά και κάποιοι Έλληνες καλλιτέχνες (απειροελάχιστοι) βγάζουν ακόμα σε βινύλιο τα νέα άλμπουμ τους. Σήμερα που κατέβηκα μοναστηράκι βρήκα πάρα πολλούς. Επίσης αν κάποιος δίσκος είναι στραβός μπορείτε τα τον σιδερώσετε έχοντας τον σε ένα χάρτινο φάκελο για να ισιώσει σε χαμηλή θερμοκρασία και εννοείται χωρίς ατμό. Εγώ παίζω με Dual CS515 και κεφαλή Ortofon OM20.To έγκλημα της μεταφοράς σε PC μόνο για να ακούω τα τραγούδια και στο αμάξι γίνεται με το Cool Edit Pro 2.0 με συμπίεση για να χωράνε πολλά στα 192 τουλάχιστον. τα φασαριόζικα παίζουν από 224 και πάνω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Επειδή ο κάθε ένας βγάζει το ψώνιο του εδώ (συμπεριλαμβάνω και εμένα)...
    Ξεκινάω από παλιά...

    Από το 1997 σταμάτησα να νταραβερίζομαι με κασσέτες. Αγόρασα λοιπόν για το αμάξι ράδιο-minidisc και Deck Minidisc (ένα Sony 302) για το σπίτι. Πήρα και μια cd-ιέρα για το αμάξι (που πέρυσι άλλαξα και πήρα mp3 cdιέρα).
    Μετέφερα όλα μου τα βινύλια (και ήταν κάμποσα) σε CD με το Sound Forge και με το plug-in Noise Reduction. Το 1999 άρχισα να κάνω MP3 όλα μου τα CD. Πρόσεχα να κόβω τα "τελειώματα" και να κάνω "graphic Dynamics" σε όλα μου τα ΜΡ3 ώστε να παίζουν σε ίδια ένταση το πολύ -1db. Αυτό το έκανα αυθαίρετα αφού τα περισσότερα CD ήταν γραμμένα σχεδόν στην παραμόρφωση (βλέπε Χατζηγιάννης που ειδικά αυτός, κάνει μόνος του την παραγωγή).

    Επειδή οι σκληροί δίσκοι ήταν ακριβοί, συμπίεζα τα πάντα στα 128. Από το 2002 που άρχισαν να γίνονται πιο λογικές οι τιμές των σκληρών συμπιέζω στα 192 (τουλάχιστον).

    Πάντα όταν έγραφα από βινύλιο στον υπολογιστή, έγραφα χρησιμοποιώντας ένα πικ-απ JVC (κλάσσης MKII) βελόνα Thorens και πάντα προενίσχυα το πικ-απ με ένα μίκτη διορθώνοντας την απόκριση συχνοτήτων (όταν έπρεπε) με ένα equailzer που είχε επάνω ο μίκτης.


    Τώρα στο αμάξι ακούω συνήθως συλλογές με MP3 (βολική η cdιέρα) και σπάνια ακούω Minidisc.
    Στο λεωφορείο ακούω είτε ράδιο, είτε MP3 με ένα I-pod Nano, που πραγματικά έχει απίστευτο ήχο.

    Σπίτι ακούω δορυφορικό ραδιόφωνο ή μέσω I-tunes ακούω σταθμούς του εξωτερικού με σούπερ ήχο.

    Αυτά τα ολίγα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Vinyl Rulez!

    Φανταστικός ήχος, ατέλειωτη ανάλυση και γλυκιά χροιά. Εντάξει δεν έχει και την καθαρότητα του cd/mp3 αλλά η ποιότητα δεν συγκρίνεται. εγώ που ακούω κυρίως ροκ και λίγο μέταλ θέλω κυρίως δίσκους γιατί έχουν καλύτερη συμπεριφορά στη φασαρία του thrash ήχου.Δε λέο το cd και δεί το mp3 βολεύουν από θέμα χώρου αλλά από ποιότητα φτωχή ειδικά το δεύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stainless
    το mp3 βολεύουν από θέμα χώρου αλλά από ποιότητα φτωχή ειδικά το δεύτερο.
    Πράγματι. Αν το συμπιέσεις στα 64Kbps που εκπέμπει και ο Μπλάκμαν... έτσι είναι. Αν όμως το συμπιέσεις από 192 και πάνω θα δεις ότι η διαφορά δεν "φαίνεται" με τα αυτιά μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Nαι δεν διαφωνώ αλλά μην τα μπερδεύουμε το φιατάκι δεν έχει σχέση με τη τζάγκιουαρ! είναι λογικό να έχει διαφορά από τα 64 στα 192 που έχει μία κάπως πιο αξιοπρεπή απόκριση. Για ακουστικά των 10 ευρώ είναι καλή αλλά για σωστά ηχεία 3 δρόμων δεν νομίζω να αποδίδει τόσο καλά!

    Με εκτίμηση stainless

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάτω οι Trendy!
    Eρασιτεχνικές κατασκευές Αργύρης

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Μεσολόγγι
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    μια ψήφος στους αγαπημένους δίσκους. Τι να πρωτοπει κανείς για αυτό το μέσο. δεν λέω, ζούμε σε μια "ψηφιοποιημένη" εποχή με τα MP3 να βασιλεύουν. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι το βινύλιο έχει καλύτερη ποιότητα ήχου, και δίνει άλλη αίσθηση στη μουσική. Φανταστείτε πώς θα ήταν αν ακούγατε ένα κομμάτι των Doors ή του Dave Brubeck Quartret από ΜΡ3 και στη συνέχεια να το ακούγατε από το πικ απ. Καμία σχέση... Εγώ έχω να πως εξαιρετική ποιότητα του ήχου, χωρίς πολλά πολλά βελτιωτικά, σχηματισμούς θορύβου, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα στους νέους του φορουμ να ακούσουν λίγο μια σοβαρή ηχογράφηση καλής μουσικής από εκεί και μετά ας μας πουν τη γνώμη τους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Συμφωνω στο ότι ο συνδυασμός βινυλίου με ενα καλό σύνολο πλατώ - κεφαλής έιναι οτι καλύτερο αποτέλεσμα οτι αφορά την ποιότητα του ήχου.
    Τώρα οτι αφορά την ευκολία , το καλύτερο είναι το PC , που μετα απο μήνες δουλειάς πέρασα με μορφή MP3 περισσότερα απο 700 CDs και 488 δίσκους βινυλιου. Με τον μαγικο συνδυασμο πλήκτρων CTRL + F σε δευτερόλεπτα ακους αυτο που θες με σχετικά ανεκτό επίπεδο ποιότητας και αν έισαι και λιγο νοικοκυρης και τα βάλεις σε μια σειρα ακους αν πάσα στιγμή οτι σου κάνει κέφι ευκολα και γρήγορα χωρίς πανάκια αντιστατικά υγρά και κτλ κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πηγές για αγορά γεννήτριας inverter
    By rama in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:04
  2. media players
    By george1 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 15:54
  3. Χρησιμα SITES από Πενήντα πηγές για δωρεάν βιβλία
    By Muttley Black in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 20:49
  4. Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας ()
    By dimitrisss in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 11:33
  5. Τι είδους μουσικής ακούτε?
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 14:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας