Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Επαναγέμισμα μελανιού InkJet Εκτυπωτών....

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Επαναγέμισμα μελανιού InkJet Εκτυπωτών....

    Συνάδελφοι,

    αντικαταστώντας το κουτί με το μελάνι για εκτυπωτή αυτής της κατηγορίας διαπίστωσα ότι:

    - ολόκληρο το κουτί με μία μικροταινία επαφών κλπ. αντικατίσταται από καινούργιο με κόστος περί τα 20Ε.
    - η χωρητικότητα του συγκεκριμένου προς αντικατάσταση κουτιού ΄χωράει΄ μία μικρή ποσότητα μελανιου΄,
    - διαπιστωμένα με κανονική χρήση του εκτυπωτή η διάρκεια ζωής του είναι περιορισμένη.

    Επειδή ο δικός μου εκτυπωτής δεν ανήκει σε εκείνους ευρείας διάδοσης, όπου κανείς μπορεί να βρει και μη επώνυμα αναλώσιμα, όπως αυτά στις σειρές hypermarkets, αναρωτιόμουν αν υπάρχει τρόπος να κάνω μόνος ξαναγέμισμα μελανιού από μελάνι χύμα. Αρκεί να κάνω μία μικρή τρύπα στο θαλαμίσκο του μαύρου μελανιού (για το έγχρωμο 3 χρωμάτων τα πράγματγα φαντάζομαι αρκετά πιό δύσκολα) και να εκχύσω μέσω μίας σήρηγγας την κατάλληλη ποσότητα μελανιού από μελάνι που θα αγοράσω χύμα και τέλος στεγανοποιήσω π.χ. με σιλικόνη ή κολλητική ταινία.

    Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι:

    - Στο κουτί μελανιού του κατασκευαστή επικρατούν ειδικές συνθήκες π.χ. πίεσης, που τρυπώντας το παύουν να υπάρχουν?
    - Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κοινό μελάνι χύμα, π.χ. αυτό που χρησιμοποιείται για γέμισμα πέννας γραφής.
    - Υπάρχει τελικά τρόπος να μπορεί να γίνει αλλιώς?

    Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αυτο που θες να κανεις το κανω εδω και 2 χρονια στους εκτυπωτες μου.

    Λοιπον πρωτα απ ολα να σου πω πως δεν γινεται σε ολους τους εκτυπωτες...

    Εχω εναν Xerox κι εναν Hewlett Packard.

    Τα μελανια του Xerox ξαναγεμιζονται ανετα απο μια τρυπα που εχει απο μονο του το κουτι και απο μεσα μονώνεται με μια μεμβρανη που διαπερνα η βελονα της συριγγας. Η κεφαλη[έτσι ονομαζεται το κουτι με τις επαφες] αντεχει γυρω στα 10-20 γεμισματα πριν παραδωσει πνευμα. Στη συγκεκριμενη κεφαλη πριν εισαγω μεσα αλλο μελανι αφαιρω τον ιδιο και λιγο παραπανω ογκο αερα ωστε η πιεση να ειναι η ιδια γιατι αλλιως μπορει να σου φτυσει το μελανι απο τα μπεκ και να σου χαλασει και η κεφαλη.

    Σε αντιθεση με τον Xerox του Hewlett Packard τα μελανια μου σπανια εχω καταφερει να τα ξαναγεμισω. Εχουν απο κατω μια τρυπα που κλεινει μεσω μιας μπιλιας. Αυτη την μπιλια ομως οταν την βγαζεις αλλαζουν οι συνθηκες πιεσης και μετα μου βγαζει ασταματητα μελανι απο τα μπεκ. Ωστοσο υπαρχει ειδικο συστημα για να τα γεμιζεις αλλα βαριεμαι να το παρω καθως βρισκω πολυ καλα συμβατα χωρις να παιρνω και ρισκο.[Το συστηματακι εχω την εντυπωση πως μπορει να γεμισει κι εγχρωμο αλλα δεν παίρνω κι ορκο ]

    Το μελανι που χρησιμοποιειται ειναι ειδικο. Εγω το παιρνω απο ενα καταστημα στη Στουρναρη που βρισκεται απεναντι απο το Πλαισιο. Αυτος μπορει να σου ξαναγεμισει σχεδον ολα τα μελανια[ακομα και τα δικα μου του Hewlett Packard] με 15 ευρω αλλα δεν συμφερει για εμενα στον Xerox διοτι το μπουκαλακι 100ml κανει τα ιδια χρηματα..[σε αυτον παντα] Συνηθως σου δινει αλλη ετοιμη ξαναγεμισμενη κεφαλη και του αφηνεις τη δικη σου εκτος αν το μοντελο σου ειναι σπανιο[οπως του Xerox μου]

    Δεν γνωριζω για αλλα καταστηματα κι ουτε το εχω πολυψαξει διοτι μενω Θηβα κι οταν παω Αθηνα μενω στο σπιτι της αδερφης μου που ειναι στο κεντρο.

    Ελπιζω να σου ελυσα καποιες βασικες αποριες.

    Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε
    Φιλικα,
    Κωστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Κώστα,

    ευχαριστώ για την απάντηση. Ο δικός μου inkjet είναι Lexmark. Το κουτί του εκ πρώτης δεν φαίνεται να έχει καμμία ελαστική μεμβράνη που θα μπορούσε να διατηρήσει την εσωτερική πίεση κατά το γέμισμα. Εγώ σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω μεταλλικό τρυπανάκι στο πλαστικό του αλλά η εσωτερική του πίεση θα εξαφανιζόταν...!!!

    Αυτά τα μηχανάκια που ξαναγεμίζουν τα μελάνια που τα πουλάνε, έχεις υπόψη καθώς επίσης και πόσο έχουν? Φαντάζομαι ότι με αυτά τα ξαναγεμίζουν τα καταστήματα όπως αυτό που ανέφερες. Δυστυχώς, όπως προανέφερα, στο δικό μου inkjet δεν υπάρχουν φθηνές απομιμήσεις, το μελάνι στο βγάζουν από σφραγισμένο ντουλαπάκι και η τιμή του είναι αυτή που ανέφερα, αρκετά ψηλή για τη διάρκειά του.

    Χαιρετισμούς,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Κι εγω εχω εναν lexmark.
    Το συστημα αυτο απο φωτογραφιες που εχω δει ειναι απλα μια βαση που στεγανοποιει τα μπεκ και εισαγει απο εκει το μελανι. Αν δεν κανω λαθος κανει γυρω στα 15ευρω.

    Μην περιμενεις να βρεις καμια τρυπα δυο χιλιοστα!
    Εμενα εχει μια τρυπολυλα στο πανω μερος στο ψηλοτερο σημειο του κουτιου. Λογικα θα πρεπει να εχει κι εσενα. Αν την βρεις "ανοιξε" την λιγο με ενα τρυπανακι 1 χιλιοστο και μετα περνα του την βελονα. Αν δεν εχει παλι ανοιξε με το τρυπανακι αλλα πολυ προσεκτικα. Καλυτερο θα ηταν να εστελνες μια φωτο να το δω και να σου πω τι να κανεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Από ότι κατάλαβα μιλάτε για τους φθηνούς της lexmark...
    Έχω γεμίσει τέτοια αρκετές φορές....
    Το πάνω μέρος από το καπάκι μπορείς να το βγάλεις άνετα με κάποιο μικρό μαχαίρι, σουγιά ή στην ανάγκη σφυρί (όχι βαριά!).
    Μέσα έχει σφουγγαράκι... όσα έχουν σφουγγαράκι δεν έχουν πρόβλημα....
    Όσο για hp εγώ έχω τον Deskjet5550 και έχω γεμίσει το μεγάνι ειδικά μαύρο πάνω από 40-50φορές με τέλεια απότελέσματα. το έγχρωμο πάνω από (10). Και στην ποιότητα και αντοχή είναι το ίδιο με της hp. Το κόλπο είναι να μην το αφήσεις να ξεραθεί....
    Επείσης έχω γεμίσει και canon με τέλεια αποτελέσματα...

    Συνήθος υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλεις το καπάκι ή υπάρχει κάποια τρίπα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις....

    Η κεφαλή κάπως έτσι δεν είναι?



    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Είναι ο Lexmark Z600 και τα μελάνια Μαύρο 17, Έγχρωμο 27. Ναί όντως είναι παρόμοιο με αυτό της φωτογραφίας και το πάνω καπάκι του μελανοκουτιού είναι ένα συμπαγές πλαστικό. Πιθανώς θα μπορεί να αφαιρεθεί ολόκληρο!!!

    Είδα στο web κάποια refill kits, βέβαια ευνοήτως λείπουν τα διαγράμματα χρήσης!!!

    Καταλαβαίνω ότι και το μελάνι είναι ειδικό ή απλά μας πουλάνε πατέντα και θα μπορούσε και απλό μελάνι να χρησιμοποιηθεί?

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Μελάνι όχι απλό γιατί θα βουλώσει...
    Εγώ παίρνω refill kit 2xμαύρα, κόκκινο, κίτρινο, μπλέ + διαλυτικό (συνήθος δεν χρειάζεται) κάπου στα 11-12Ευρώ....

    Διαγράμματα δεν χρειάζονται. Μόλις βγάλεις το καπάκι θα τα δείς όλα. Έχω γεμίσει από z600, απλός θέλει προσοχή στο έγχρωμο γιατί τα διαχωριστικά δεν είναι καλά και μπορεί να μπερδευτούν τα χρώματα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Πήγενε www.euro-jet.gr και έχει refill-kit με το κατάλληλο εξάρτημα και μελάνι για τον εκτυπωτή σου. Όταν τελειώσει το μελάνι θα αγοράζεις (από αυτούς) μόνο το μελάνι σε πολύ καλές τιμές! Στο site έχει τηλέφωνο για να ρωτήσεις τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    πιστευω οτι οι απαντησεις των παιδιων σε καλυψαν .

    Εγω παντως θα σου προτεινα να μην ξοδεψεις αλλα λεφτα για τον παλιοlexmark και να παρεις εναν καινουργιο εκτυπωτη.
    Ειχα lexmark και τα εχω περασει αυτα.....γεμισε, ξαναγεμισε, ψιλοβουλωσε η κεφαλη, αντε καθαρισε την ....βαρεθηκα.....
    Πηγα και πηρα τον canon ip4000 και ησυχασα. εκτυπωνω φωτο σε ποιοτητα που αγγιζουν το φωτογραφειο,εκτυπωνω κατευθειαν πανω σε δισκακια cd/dvd αλλα το βασικοτερο απο ολα ειναι οτι ολα αυτα γινοντε πολυ οικονομικα σε σχεση με αλλες μαρκες εκτυπωτων ποσο μαλον με τον lexmark που ειναι απο τους χειροτερους εκτυπωτες(Και σε ποιοτητα αλλα περισοτερο σε καταναλωση -κοστος ανα σελιδα).

    Πιστυεω σε ενα χρονο απο την αγορα ενος καινουργιου εκτυπωτη ,θα συμφωνησεις και εσυ οτι εκανες την σωστοτερη επιλογη που δεν χαλασες ουτε ενα ευρο παραπερα για τον lexmark...


    Υ.Γ Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να δυσφημω τον lexmark και να επικροτο-διαφημιζω τον canon ....αλλα ειναι η αληθεια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Με τον hp Μου έχω βγάλει τόσο καλές φωτογραφίες που όποιος τις είδε δεν πίστευε ότι βγήκαν από εκτυπωτή....
    Χαρτί 280gr hp premium plus photo paper glossy! 50σελ.--->20Ε + δώρο ασύρματο οπτικό ποντίκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εκτυπωση τυπωμενου σε διαφανεια με inkjet.
    By ta03 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 17:52
  2. Laser or Inkjet Printer
    By babilis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 09:08
  3. PCB σχέδιο σε διαφάνεια Laser ή Inkjet;
    By alefgr in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 12:03
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΛΑΚΕΤΩΝ ΜΕ INKJET ή LASER PRINTERS
    By LORADE in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 10:08
  5. InkJet ή Laser ?
    By moutoulos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-08, 18:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας