Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Παρεμβολή σε συχνότητα FM.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Παρεμβολή σε συχνότητα FM.

    Καλησπέρα.Ειναι η πρώτη φορά που γράφω,αλλα με αναγκασε ένας πολύ σημαντικός λόγος.Έχω ένα γείτονα(μένει ακριβώς από πάνω μου) που βάζει όλη μέρα το ραδιόφωνο στο τέρμα,ακόμα και το βράδυ μέχρι τις 3 το πρωί κάθε μέρα!
    Εχω προσπαθήσει επανειλλημένα να τον πείσω να χαμηλώσει την ένταση αλλά μάταια.Πλέον δεν ανοιγει καν την πόρτα του για να ακούσει τα παράπονά μου.¨Εχω αγοράσει ωτασπίδεις για το βράδυ αλλα ακόμα και με αυτές ακούγεται ο θόρυβος πολύ δυνατα.Εχω προσπαθήσει και με αλλους τροπους να τον μεταπείσω(μέσω τρίτου κτλ)αλλά τίποτα.
    Σαν τελευταία μου ελπίδα για την αποκατάσταση της ηρεμίας μου, σκέφτηκα να εγκαταστήσω έναν πομπό που να παρεμβαίνει στη συχνότητα του(στους 101,8 ακούει ΕΡΑ ΣΠΟΡ) και έτσι να αναγκαστεί να το κλείσει.Θέλω να εκπεμπει γύρω στα 10 μέτρα.Ξέρει κανείς τι πομπό πρέπει να αγοράσω?Παρακαλώ οποιος ξέρει να βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο..Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Αχ, τυχερέ ωραιο γείτονα εχεις!
    Θα σου πρότεινα εναν μικρό πομπό μεχρι 1watt,
    αν ψάξεις το site κάπου εχει ενα vco 1w ,πιστεύω σε καλύπτει ανετα.


    Τωρα αν δεν πετύχει παρε την ερα και πεσ τους να κάνουν μια ανακοίνωση για να παρακαλέσουν τον γειτονα σου να χαμηλώσει το ραδιο του!!! :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Σχεδον οποιδηποτε Fm κυκλωμα θα μπορεσει να του κανει παρεμβολες σε τοση αποσταση.φτιαξε κατι απλο.Βαλε και ενα δικο σου ραδιοφωνακι και συντονισετο να κανει παρεμβολες στο δικο σου ραδιοφωνακι οποτε μετα θα κανει και σε αυτον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    και αν θες μπορεις να φτιαξεις της σμαρτ-κιτ το κυκλωμα 1watt Fm η ακομα και 4W Fm.Με το δευτερο δεν θα τον αφηνεις ουτε τηλεοραση να βλεπει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.Εχω πάρει και στην ΕΡΑ και έχει πει LIVE τον τύπο να χαμηλώσει, αλλα μόνο γέλια ακουσα από πάνω και όχι χαμήλωμα του ραδιοφώνου...Αν φτιάξω έναν τους πομπούς που αναφέρατε(1W ή 4W)
    θα έχει παρεμβολές μονο στη συχνότητα 101,8 ή και σε άλλες?Δηλαδή αν αλλάξει σταθμό θα πρέπει και εγω να ξαναρυθμίσω τον
    πομπό?Μήπως το κύκλωμα του 1W δεν κάνει δουλειά επειδή η EΡΑ έχει δυνατό σήμα?
    Επειδή δεν έχω καλή γνώση των ηλεκτρονικών(αν και σπούδασα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός... ) εκτός από το κύκλωμα της SMARTKIT τι άλλο χρειάζομαι?Κεραιά και τροφοδοτικό?Και τι είδους?Και περίπου πόσο κάνουν όλα μαζί?Η κεραία πρέπει να είναι στο σπίτι μου ή στην ταράτσα?
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Με το μονόβατο της σμαρτ και ένα κομμάτι καλώδιο που πρέπει να είναι κομμένο κατα 300/101.8= 2,94/4= 73 cm και τροφοδοσία 12V από μπαταρία αυτοκινήτου ή μηχανής. Αλλά έτσι επιβαρύνεις και τη δική σου θέση. Εγώ θα του έφερνα την αστυνομία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω πάθει ακριβώς τα ίδια κοίταξε τι είχα κάνει εγώ:
    Έφτιαξα το κύκλωμα της smart kit 1 watt και για κεραία έβαλα ένα κομμάτι σύρμα 1m. Ο πομπός μπορεί να συντονίζεται σε οποιαδήποτε συχνότητα οπότε και να άλλαζε αυτός σταθμό εγώ πάλι τον τάπωνα. Αν είναι 10m όπως λες θα πιάνει άνετα. Τώρα αν θες να βάλεις κεραία στη ταράτσα τότε θα παρεμβάλεις σε αρκετά σπίτια γύρω γύρω.
    Για τη τροφοδοσία του το καλύτερο είναι μία μπαταρία 9V και με 12 θα είναι ακόμα καλύτερα.
    Για να μη σου πω ότι έκανε και η τηλεόρασή του παράσιτα.
    Το θέμα είναι να μην αρχίσει και βάζει CD ή κασέττες στο τέρμα. Εκεί δύσκολα θα κάνεις κάτι.
    Καλά ξεμπερδέματα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, του έχω φέρει και την αστυνομία αλλά δεν πέτυχα τίποτα γιατί απλά δεν άνοιγε την πόρτα!!Ηταν ενα από εκείνα τα βράδια του Αυγουστου που όλη η πολυκατοικία είχε αυπνίες λόγω της μουσικής του.Εχει δημιουργήσει και άλλα προβλήματα στη πολυκατοικία,αλλά εγώ τι φταίω???
    Οταν λές οτι θα επιβαρυνθώ και εγώ εννοείς οτι θα κάνει και σε μενα παρεμβολές το κύκλωμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Επιβαρύνεις τη θέση σου νομικά γιατί αν αυτός κάνει διατάραξη κοινής ησυχίας εσύ κάνεις παράνομη εκπομπή. Με αυτή την ισχύ βέβαια δεν σε καταλαβαίνει κανείς αλλά τυπικά είσαι και εσύ παράνομος. Σε πολυκατοικία μένεις? Οι άλλοι δεν κάνουν παράπονα? Είναι μεγάλος σε ηλικία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Giannis511,δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία,για την ακρίβεια είμαι 27 χρονών.Δεν έχω πρόβλημα μέ την μουσική,μιας και εγώ είμαι ροκάς και ακούω καθημερινά μουσική αλλά μέσα στα πλαίσια,ωστέ να μην ενοχλώ τους άλλους.Μένω σε πολυκατοικία και τους προυγούμενους μήνες έχουν δοκιμάσει και άλλοι ένοικοι που μένουν μέχρι και τέσσερις ορόφους κάτω από αυτόν!!(εγώ μένω ακριβώς απο κάτω) να του πουν να χαμηλώσει τη μουσική,αλλά απλά δεν ανοίγει καθόλου την πόρτα του διαμερίσματος του!Εχει και στο παρελθόν τσακωθεί και με άλλους ενοικους(δεν πλήρωνε κοινόχρηστα κτλ.)αλλά εμένα με ενδιαφέρει απλώς να πάω να κοιμηθώ και να μην νιώθω σαν να έχω ένα ηχείο ακριβώς δίπλα στο αυτι μου.Οσο για το αν είμαι νόμιμος ή παράνομος,δεκτό αυτό που λές, αλλά εμένα ποιος νόμος μου εξασφαλίζει την ποιότητα ζωής που ο κάθένας μας δικαιούτε να έχει μέσα στο σπίτι του??Επίσης,αν δεν έχει ζήσει κάποιος το πρόβλημα,δύσκολο να το καταλάβει...
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρεμβολή FM σε αυτοκίνητο
    By geoalarm in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-18, 13:00
  2. Παρεμβολή στο κανάλι AV της TV
    By matrix in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-16, 11:51
  3. Παρεμβολή -Παράσιτο στα 2m
    By nbk4031 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 19:02
  4. Παρεμβολή
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-12, 19:27
  5. Ηλεκτρολογική παρεμβολή
    By Pxelectric in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 15:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας