Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Γρατσουνιές από γάτες στο καπό αυτοκινήτου.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή Γρατσουνιές από γάτες στο καπό αυτοκινήτου.

    Ίσως κάποιοι να γελάσουν, αλλά όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα θα με καταλάβουν.
    Παρκάρω το αυτοκίνητό μου στη πιλοτή της πολυκατοικίας που βρίσκεται δίπλα στον ακάλυπτο χώρο (με χώμα και λουλούδια). Κάθε φορά που βρέχει ή ποτίζουμε, οι γάτες της γειτονιάς ανεβαίνουν στα καπό των αυτοκινήτων (και στο δικό μου) με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει γρατσουνιές. Για να λύσω το πρόβλημα σκέφτηκα κάποιο σύστημα από αισθητήρες προσέγγισης (όπως αυτοί του παρκαρίσματος) στις γρίλιες εξαερισμού του καπό που να ενεργοποιούν τα καταβρεχτήρια του παρμπρίζ ή κάποια άλλα καταλληλότερα, κάθε φορά που ανιχνεύουν κίνηση στη περιοχή του καπό. Έτσι οι γάτες, που δεν συμπαθούν το νερό, να φεύγουν. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτρονικά, άρα δεν μπορώ ούτε να το σχεδιάσω καν. Θα σας παρακαλούσα, αν βρίσκετε καλή αυτή τη λύση, να μου προτείνετε κάποιο σχέδιο σχετικά. (Μη που πείτε για κουκούλα, δεν αντέχω να βάζω και να βγάζω κάθε μέρα-έχω και τη μέση μου). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν βγάζεις το καπο να εισαι πιο ανετος!!

    Παντως αν φτιάξεις μια τέτoια κατασκευη δεν ξερω αν θα σου κανει
    γιατι το νερο θα πεταγεται στο παρ μπριζ και οχι στο καπο για να διωχνει τα γατιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!

    συγνωμη φιλε petros10 ομως μου αρεσε η απαντηση του nitako!
    βρισκω την ιδεα σου λιγο ιδιορυθμη αν και θα μπορουσα να πω οτι θα υπηρχε καποιο
    αποτελεσμα...

    anywayz! πολυ κακο για τον τιποτα! διοτι θα χρειαστεις

    * μοτερ ομοιο με τα πιτσιλιστιρια του αυτοκινιτου σου
    * πιτσιλιστιρια
    * σωληνωσεις
    * κατασκευη ρανταρ ενεργοποιησης του μοτερ

    θελει αρκετη μελετη το που, πως, γιατι...και πρεπει να κανεις αρκετες πατεντες!
    διοτι θα χρειαστεις και συστημα απενεργοποιησης μεσα απο το αυτοκινητο (να φερεις εναν διακοπτη μεσα! λολ!)
    εκτος και αν θελεις να ανοιγεις και να κλεινεις καπο καθε φορα που θα πηγενεις στο αμαξι σου.

    ενας συναγερμος ELSER, CLIFFORD που εντοπιζουν κινηση και σε ενημερωνουν στο τηλεχηριστηριο ενω παραλληλα κανουν BEEEEEEP BEEEEEEP για να φυγει αυτος που κοιταει το αμαξι σου...πιστευω οτι ειναι καλυτερη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Σπαστικες ειναι οι γρατσουνιες σιγουρα. Ομως η λυση με το νερο δε θα φερει αποτελεσμα. Η γατα πηδαει κι ανεβαινει στο καπο (κανει την πρωτη γρατσουνια), ο αισθητηρας την εντοπιζει και ριχνει νερο το συστημα. Η γατα αμεσως αντιδραει. Πως; Βαζοντας το στα ποδια. Εχεις δει γατα να φευγει γρηγορα; Ειναι τοσο αποτομες οι κινησεις της που απο τη βιασινη της θα σπινιαρει στο καπο και θα στο γεμισει κυριολεκτικα γρατσουνιες. Ειναι καλυτερα να την αφησεις να ανεβει και να κατεβει με την ησυχια της.
    Μια λυση που προτεινω εγω ειναι να παρεις ενα χαλακι και να το βαζεις πανω στο καπο (να το καλυπτεις ολο) για να μη σου κανει γρατσουνιες. Το καλυτερο θα ειναι χαλακι μαλακο απο κατω και με καρφια απο πανω. Very Happy

    Αυτο που ειπε ο Whiz ειναι καλη λυση αλλα να κανει beep μολις πλησιαζει η γατα, οχι μολις ανεβει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Μου θύμισες μια Alfetta που είχαμε και την ειχαν κανει κατι κ***γατια να μην φαίνεται την λύση την βρήκαμε με κουκούλα... ξερω ειναι σπαστικο βάζε βγάζε αλλα προστατεύεις το αμαξι και σαφως την τσέπη σου γιατι τα σκας σε φαναρτζηδες μετα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    [οφτοπικ]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskourtis
    Εχεις δει γατα να φευγει γρηγορα; Ειναι τοσο αποτομες οι κινησεις της που απο τη βιασινη της θα σπινιαρει στο καπο και θα στο γεμισει κυριολεκτικα γρατσουνιες.
    Lol... Τι μου θυμισες...
    Εμεις εχουμε προβλημα διοτι μπαινουν μεσα στο μαγαζι γατες το καλοκαιρι γιατι οι πορτες ειναι συνεχεια ανοικτες...
    Ετσι μια μερα που ειχε μπει μια την αφησα να μπει πρωτα μεσα και μετα εκανα ενα αποτομο θορυβο... το αποτελεσμα? η γατα εκεινη τη στιγμη πατουσε πανω σε ενα χαλακι[κι οχι στο πατωμα που ειναι απο πλακακι] που πεταξε δυο μετρα πισω απο το σπινιαρισμα, και μετα απο αυτο... εκανε και τετ-α-κε!!!
    Ειχα λυθει στα γελια...[/οφτοπικ]

    Παντως πραγματι, οταν τρομαζουν οι γατες ειναι πολυ επικινδυνες.
    Η προληψη παντα ειναι καλυτερη απο την αντιμετωπιση... Οποτε καλυτερα να καλυψεις με κατι το καπω σου
    Φιλικα,
    Κωστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Το όλο το γέλιο της ιστορίας θα βρίσκετε στο να περάσει κάποιος δίπλα από το καπό σου και ο αισθητήρας να το αντιληφθεί για γάτα!!!!!!! Εκεί να δεις γέλιο!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης (SV8PKL)
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Μια ειναι η λυση. Πας και περνεις ενα αεροβολο κατα προτιμηση το MAGNUM της DIANA για καλυτερα αποτελεσματα και τη στηνεις καπου στην πυλωτη και μολις εμφανιστει το γατι παει κατευθειαν στον αλλο κοσμο. Μετα θα χρειαστεις μια μαυρη σακουλα και κατευθειαν στα σκουπιδια. Θελει απλα λιγη υπομονη αλλα ειναι αποτελεσματικο και ησυχαζεις μια και καλη μεχρι να ερθει η επομενη που θα εχει την ιδια τυχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Όχι βία στο hlektronika.gr!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    φιλε petros το λιωσαμε το post σου στο χαβαλε....
    Στο ιδιο στυλ εχω να σου προτεινω και εγω κατι .......γιατι δεν περνεις ενα σκυλο να τον δεσεις στο γκαραζ διπλα στο αυτοκινητο...?
    δεν νομιζω να ξαναπατησει γατα μετα στο καπο σου ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 19:35
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-15, 17:34
  3. Διώκτης για σκύλους και γάτες.
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-14, 23:08
  4. Βόμβος σε ραδιοφωνο αυτοκινήτου από τροφοδοτικό...???
    By Alezi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 04:00
  5. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι γάτες...
    By Ulysses in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 22:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας