Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Ταλαντωτής με το BF900

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή Ταλαντωτής με το BF900

    Έχω βρει ένα σχέδιο με ταλαντωτή το ΒF900 http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/BF900.pdf και http://www.frn.net/tech/xmitters/fm/bf900/ , από τι λένε έχει πολύ καλή σταθερότητα και για αυτό θα ήθελα να τον κατασκευάσω αλλά δυστυχώς στην πόλη μου δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο τρανζίστορ η κάποιο αντίστοιχο . Η ερώτηση μου είναι η εξής . Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει φτιάξει αυτό το κύκλωμα για να μου πει τα συμπεράσματα του (εάν είναι τόσο σταθερός όσο λένε) , για να ψάξω να βρώ το BF900 σε άλλη πόλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΚΩΣΤΑΣ

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    καποιος στο φορουμ τον ειχε φτιαξει, και ειναι απο οτι ειχε πει φοβερα σταθερο. κατα την γνωμη μου ομως τιποτα δεν συγκρινετε με το pll. οστοσο αν το θες για πειραματικους σκοπους ειναι πολλη καλο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Ιωάννη σε ευχαριστώ για την απάντηση , και εννοείται ότι δεν το συγκρίνω με την σταθερότητα ενός pll . Απλά θέλω να φτιάξω ένα ταλαντωτή με πολύ καλή σταθερότητα και να του προσθέσω και άλλα τρία στάδια ώστε να βγάλει 1 watt περίπου και η όλη κατασκευή να μπει σε ένα κουτάκι και να τοποθετηθεί πάνω στην κεραία . Το όλο σύστημα θα χρησιμοποιηθεί σαν αναμεταδότης και θα τοποθετηθεί σε ένα ένα ξωκλήσι σε μια βουνοκορφή για να καλύψει δύο χωριά που θα έχει οπτική επαφή σε απόσταση 1 χιλιομέτρου περίπου . Και για αυτό το λόγο δεν θέλω να φτιάξω κάτι πιο ακριβό με pll και να είναι εκτεθειμένο στο βουνό .
    Επειδή θέλω να ψάξω να βρω την αναφορά του φίλου που έχει γράψει για αυτόν των ταλαντωτή μήπως θυμάσαι σε ποια ενότητα το έχει γράψει για να μην ψάχνω άσκοπα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΚΩΣΤΑΣ

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε RF αλλά όσα σχέδια έχω δει (πχ σε τεχνική εκλογή) που χρησιμοποιούσαν το BF900 χαρακτηρίζονταν από τον σχεδιαστή για εξαιρετική σταθερότητα και ιδιαίτερα χαμηλό θόρυβο. Το δεύτερο είναι ιδιαίτερα συμαντικό γιατί κανένα pll δεν διορθώνει το πρόβλημα του θορύβου... ο οποίος μειώνει και την ποιότητα του σήματος και παρεμβολές δημιουργεί και φυσικά την εμβέλεια την μειώνει δραστικά.
    (ελπίζω να βοήθισα με αυτό το ποστ σε κατι...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Είναι πραγματικά ότι καλύτερο μπορείς να φτιάξεις με ή χωρίς PLL.
    Έχει πολύ καλή σταθερότητα και χαμηλό θόρυβο.
    Αντί του BF900 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα BF981, BF960, BF961, 3SK88.
    Τα στάδια που προτείνω είναι: BF900 (Ταλαντωτής), BF900 (buffer), BFW16 ή BFR96S, 2N4427.
    Αυτά θα σου δώσουν 1 με 1.5W έξοδο.
    Στον ταλαντωτή δώσε τροφοδοσία 6-8V και στο buffer το πολύ 9V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . m28 αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ , buffer με το BF900 το οποίο το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε VCO και είχε πολύ καλή απομόνωση , BFR91 , 2N4427 στην έξοδο .
    Και στο μέλλον ίσως προσθέσω και το 2sc1971 σαν Linear ή θα το φτιάξω ένα άλλο όπως φαίνεται στο εδώ σχέδιο www.blue.ukf.pl/Nadajnik.rar χωρίς το pll και με ταλαντωτή το BF900

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΚΩΣΤΑΣ

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Λίγη προσοχή μόνο στο BFR91 γιατί αυτοταλαντώνει πιο εύκολα από τα άλλα που σου πρότεινα.
    Για το 2Ν4427 προτίμησε αυτό της Motorola. Δουλεύει καλύτερα!
    Καλή κατασκευή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Και τα δύο τρανζίστορ υπάρχουν σε περίσσευμα , και δυστυχώς το 2Ν4427 δεν είναι τις Motorola . Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΚΩΣΤΑΣ

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Στο σχέδιο που είναι στην παρακάτω σελίδα μπορείτε να μου πείτε σε ποιά στάδια σωρίζετε;
    www.blue.ukf.pl/Nadajnik.rar Απο ότι το είδα πρέπει να είναι ταλαντωτής το πρώτο το δευτερο buffer
    και το άλλο τελική ενίσχυση ε;
    Επίσης μπορεί να αντικατασταθεί το τρανζίστορ του ταλαντωτή απο το BF900 (το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι fet

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN
    Στο σχέδιο που είναι στην παρακάτω σελίδα μπορείτε να μου πείτε σε ποιά στάδια σωρίζετε;
    www.blue.ukf.pl/Nadajnik.rar Απο ότι το είδα πρέπει να είναι ταλαντωτής το πρώτο το δευτερο buffer
    και το άλλο τελική ενίσχυση ε;
    Επίσης μπορεί να αντικατασταθεί το τρανζίστορ του ταλαντωτή απο το BF900 (το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι fet
    Πως θα αντικαταστήσεις τρανζίστορ με FET ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταλαντωτής F.M. VCO Λυχνίας
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-15, 16:56
  2. Ταλαντωτής για FM
    By PALIARMOTHS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 00:46
  3. Ταλαντωτής μικροελεγκτή
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 20:27
  4. ταλαντωτής collpit
    By xmaze in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 22:46
  5. Ταλαντωτής
    By joke in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-07, 04:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας