Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Ενισχυτης ηχου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη leone
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή Ενισχυτης ηχου

    Με αφορμή την παρουσίαση http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...397&highlight= θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο κύκλωμα ή καλύτερα κάποιο κιτ για την κατασκευή ενός ενισχυτή ισχύος ήχου.

    Δηλαδή κάποιο "σπαρτιάτικο", εντελώς απλό και χωρίς ρυθμιστικά, κύκλωμα για την κατασκευή ενισχυτή ήχου για πάρτυ....

    Η ιδέα είναι να χρησιμοποιείται η κάρτα ήχου οποιουδήποτε υπολογιστή ή laptop ως προενισχυτής...

    Θα του βάλω να παίζει τέσσερα μεγάφωνα ισχύος 120Watt (ένα 10 inch woofer και μια τουϊτερόκορνα σε κάθε ηχείο)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη leone
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Τίποτα? Κανείς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    θα σου πω εγω τι εχω φτιαξει και αν θες το κατασκευαζεις. Χρησιμοποιω το stk4048ii , ειναι πολυ απλο το κυκλωμα κατασκευης του αφου ολα τα υλικα τα περιεχει μεσα του, εσυ απλα βαζεις εξωτερικα καποιους πυκνωτες και αντιστασεις ισχυος. Βρες το datasheet του και στις τελευταιες σελιδες του δινει ενα κυκλωμα κατασκευης.
    Αν το δεις εσωτερικα αποτελειται απο 2 ενισχυτες.

    ΔΕΝ ειμαι σιγουρος εαν ενας στκ μπορει να δωσει σε 2 ηχεια λεφτ και ραιτ δηλαδη. Το μονο μειονεκτημα ειναι η τιμη του, καπου στα 25 ευρω, αλλα ειναι σκυλι πραγματικα.... Οδηγω ενα 15'' , νταξει δε λεω θαθελα περισσοτερα βαττ αλλα το υπερκαλυπτει.. Εχει παιξει και σε μερικα παρτυ... (στην συζητηση του λινκ που εδωσες).

    Αυτα , οποια ερωτηση δεκτη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakektm
    Αν το δεις εσωτερικα αποτελειται απο 2 ενισχυτες.
    Έναν ενισχυτή έχει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakektm
    ΔΕΝ ειμαι σιγουρος εαν ενας στκ μπορει να δωσει σε 2 ηχεια λεφτ και ραιτ δηλαδη.
    Ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να δώσει, είναι μονοφωνικός.
    Για stereo (απευθύνομαι στον Leone) θες δυο τέτοιους ενισχυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    ναι σωστα ...αλλο στκ ειχα στο μυαλο μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη leone
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Καλή λύση φαίνεται.. Απλά, έχω πρόβλημα στο να φτιάξω την πλακέτα... Δεν το έχω ξανακάνει αφού ότι κατασκευή και να έχω φτιάξει ήταν κιτ ή το σχέδιο ήταν έτοιμο...

    jakektm στο τροφοδοτικό του ενισχυτή τι μετασχηματιστή χρησιμοποίησες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή υποθετω ....

    οτι καποιοι απο εμας ειμαστε ηλκτρονικοι και καποιοι αλλοι θελουν να γινουν......

    πρεπει να εχω κατασκευασει καμμια χιλιαδα ενισχυτες σε ολη μου την ζωη ....οι μονοι ενισχυτες που εφτιαξα με ολοκληρωμενο ηταν για γυφτους πουπουλαγαν πατατες οι παλιατζηδες !!!

    οκ το lm δεν ειναι και τοσο κακη λυση αλλ δεν προκειται ποτε να βγαλει ισχυ και τουλαχιστον ασφαλη λειτουργεια με 4 10" +τουιτερ στα 120 βατ συνεχεια ...για παρτυ οπως ειπες ....

    απο την αλλη το stk ειναι πιο ισχυρο αλλα σε γενικες γραμμες η ποιοτητα του ειναι συμβατικη ..... εδω μαλλονν προτεινετε σαν η ευκολη λυση ....

    αν αυτο ειναι που ψαχνεις τοτε το stk ειναι καλο

    για κατι πιο στιβαρο αλλα και με αναλογη ποιοτητα θελεις κατι αλλο ....

    φυσικα δεδομενο παιρνουμε οτι σε τετοιο μηχανημα αναλογα καλης ποιοτητας και ισχυος πρπει να ειναι και το τροφοδοτικακι του

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή υποθετω και εγω....

    Αυτα που λες ειναι σωστα αλλα και γνωστα.Εννοειτε οτι τα ολοκληρωμενα δεν ειναι και η πιο απλη λυση.Ομως για ενισχυτες με τρανζιστορ ειναι πιο δυσκολο να βρεθει ενα αξιοπιστο σχεδιο.Ενω με ολοκλρηρωμενο ξερεις οτι πανω κατω θα βρεις την λυση αφου ολη την δουλεια την κανει αυτο...

    Αφου εχεις φτιαξει τοσους πολλους ενισχυτες δωσε και κανα σχεδιακι και για εμας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή τα σχεδια

    για ενισχυτες φιλε nuke ειναι αβερτα και υπαρχουν ευκολα και δυσκολα και παρα πολλα .... η δια φορα σε ολα αυτα που λεμε δεν ειναι κατα το ποσο ειναι αξιοπιστα τα σχεδια ...... κατα 99% τα σχεδια ειναι μια χαρα ..... η υλοποιηση ομως κατα πολυ αμφιβαλω ....

    εδω ακομα και αστεια σχεδια ακομα και πολυ παλαιας τεχνολογιας οπως ειναι τα smartkit δουλευουν αρκει να εισαι σωστος μαζι τους ....

    η κατασκευη ενος ενισχυτη δεν σταματαει με το μονταρισμα της πλακετας ....μυρρια οσα εμπλεκονται για να μπει το μηχανακι στην πριζα .....

    γελαω με τον αλλο που εβαλε sothky διοδους ( τσπ σπεσιαλ διοδους ) για να φτιαξει ενα τροφοδοτικο για ενισχυτη lm3886.... που βγαζει καμμια 35 βαττακια ....σιγα τα οα !!!!!

    και η καλη φαση ειναι οτι αν του δωσεις να ακουσει ενα ενισχυτη με διακριτα εξαρτηματα που μαλλον ειναι πολυ πιο audiophile πιο απλος ,,, μαλλον πιο φτηνος και σιγουρα σχεδον στην ιδια ισχυ η και παραπανω θα τον βαλει κατω και θα τον πατησει και μετα θα τον ριξει στα σκουπιδια ......

    τα λεω αυτα γιατι πρωτος απο ολους την εχω πατησει εγω ...... το lm 3886 για τσιπακι παιζει μια χαρα αλλα σιγουρα οχι σαν ενα ενισχυτη με διακριτα εξαρτηματα .....

    επισκευασα ενα ενισχυτη της sansui τον AU 717 ο οποιος ειναι μια σχεδιαση του 1980 και ειναι αυτο που λεμε true dc path δλδ δεν εχει κανενα πυκνωτη στα σημεια που περναει το σημα σε σειρα .....

    δεν εχω ακουσει κανενα καλυτερο μηχανημα στη ζωη μου ποτε ( τρανσιστορατο ΑΒ ) πιθανον λαμπες η ταξη Α να παιζουν καλυτερα .... αλλα απο την αλλη ουτε λαμπες εχω κανει ποτε ουτε ταξη Α για να ξερω

    αυτος ο ενισχυτης κατι τετοια τσιπακια τα εχει για το κλ*****ασιμο και σε ισχυ και σε αποδοση

    αυτα .....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή Re: τα σχεδια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis
    γελαω με τον αλλο που εβαλε sothky διοδους ( τσπ σπεσιαλ διοδους ) για να φτιαξει ενα τροφοδοτικο για ενισχυτη lm3886.... που βγαζει καμμια 35 βαττακια ....σιγα τα οα !!!!!......
    Τι να πεις ρε Σακη... για γελια η κατασταση!

    P.S. LM3875 ειναι ο ενισχυτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ενισχυτης τάξησ Η ή αλλιως υβριδικοι ενισχυτες
    By makispatra in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 00:21
  2. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  3. ενισχυτης ηχου
    By FMTRIKALA in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-09, 18:28
  4. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
    By dj_mike in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 14:52
  5. ενισχυτης
    By Nemmesis in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 00:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας