Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Silicon Hacking...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή Silicon Hacking...

    Όλοι ξέρουμε πως κατά καιρούς κυκλοφορούν προγράμματα ή και hardware λύσεις (τα λεγόμενα "σπαστήρια") έτσι ώστε να βλέπουμε δωρεάν (παράνομα μεν) συνδρομητική τηλεόραση αλλά και γενικότερα ότι περιλαμβάνει χρήση τέτοιων καρτών. Πάντα όμως είχα την απορία το πώς δημιουργούνται αυτά τα προγράμματα ή το hardware, πως δηλαδή ξέρουν το πρωτόκολλο επικοινωνίας, τον τρόπο που μεταβιβάζει τις πληροφορίες κτλ. Μια απάντηση που είχα δώσει είναι ότι σίγουρα υπάρχει και εσωτερική πληροφόρηση (πολλές φορές και εσκεμμένη για την διάδοση πχ της ψηφιακής πλατφόρμας). Το παρακάτω video όμως μου δίνει ακόμα μια απάντηση στο πώς βρίσκουν όλες τις παραπάνω πληροφορίες:

    http://www.wired.com/politics/securi.../05/tarnovsky#



    Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον video μόλις 4αρων και κάτι λεπτών για το πως κάνουν hacking σε διάφορες κάρτες ή τουλάχιστον ένας απο τους τρόπους που αυτό γίνετε. Μην περιμένετε να δείτε τίποτα τεχνικές του τύπου DIY ή κάτι παρόμοιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή



    απεχτο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    δεν καταλαβα? χρειαστηκε να αφαιρεσει το ολοκληρομενο απο την καρτα καθως και την εποξικη του επικαλυψη για ποιο λογο?! αφου σκοπος του ειναι να διαβασει/γραψει στο chip! οπως διχνει το video στην συνεχεια! να υποθεσω οτι το κανει για chips που δεν γνωριζει το pin-out?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Βασικά το Video είναι ένα απλό παράδειγμα του τι κάνει. Όπως θα είδες η κάρτα δεν είχε κάποια δεδομένα αλλά απλά επαναλαμβανόμενα στοιχεία. Μάλλον χρησιμοποίησε κάποια άδεια κάρτα για το παράδειγμα ή κάτι τέτοιο.

    Ναι ο σκοπός του είναι να διαβάσει/προγραμματίσει το chip αλλά στα pin outs τα δεδομένα είναι κρυπτογραφημένα συνήθως ή απλά για να τα πάρεις απαιτούνται κάποιες εντολές οι οποίες δεν είναι γνωστές ή γενικότερα δεν μπορείς να τα πάρεις αν δεν έχεις τα απαιτούμενα κλειδιά. Αυτός όμως πιθανότατα θα διαβάζει κατευθείαν την εσωτερική μνήμη ή κάποιο αντίστοιχο δομικό στοιχείο, προτού υποστεί κρυπτογράφηση ή κάτι ανάλογο. Μην ξεχνάς πως έχει πρόσβαση σε όλη την bus (παράλληλα, εντολές και data ανάλογα με την αρχιτεκτονική φυσικά) ενώ στα pin outs έχεις μόνο τα CLK και DAT (αντε και κανένα Enable) που είναι σειριακά…

    Τέλος πάντων… ένα γενικό και ασαφές παράδειγμα είναι αλλά αφού έχει κυνηγηθεί τόσο πολύ από τις εταιρίες και αργότερα προσληφθεί από αυτές μάλλον κάτι θα ξέρει. Δεν νομίζω να τον προσέλαβαν γιατί μπορούσε να βρει ποιοι είναι οι ακροδέκτες στο chip!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    πολυ καλο το βιντεο.

    υγ. θελω κι εγω ενα τετοιο εργαστηριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    τι να το κανεις? εγω πραγματικα μονο τον παλμογραφο ζηλεψα και αυτο γιατι δεν εχω ακομα... κατα τα αλλα περισσοτερο σαν χημικος ειναι παρα σαν ηλεκτρονικος... αλλα οπως ειπα ιδη ειναι απεχτος.. ειναι σαν να θελεις να κλεψεις νερο απο τον γειτονα και αυτο εχει κλειδωμενες ολες την βρισες του με λουκετα τελευταιας τεχνολογια και εσυ απλα πας και περνεις νερο κατευθειαν απο την παροχη του

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Τουλάχιστον αυτήν η πλευρά του εργαστηρίου του (έχει άλλη;;;) είναι πολύ... γύρο από την χημεία!

    Το μικροσκόπιο τού όμως είναι φοβερό! Θα ήθελα ένα, φυσικά πολύ πολύ πολύ πιο φθηνό, έτσι ώστε να μην βγάζω τα μάτια μου με τα SMD. Είχα δουλέψει κάποτε με μικροσκόπιο και πραγματικά καταλαβαίνεις την διαφορά! Καμία σχέση με λάμπες μεγέθυνσης (που στο τέλος καταφέρεις να στραβώσεις τα μάτια σου αφού πρώτα σου έχει σπάσει τα νεύρα με το να μην σταματάει εκεί που θες) και άλλα τέτοια περίεργα!




    PS:
    Δουλεύει κάποιος από εσάς με μικροσκόπιο; Απλά και μόνο για να δω εντυπώσεις!

    PS2:
    Δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά έχουμε κανένα topic με photos απο τους δικούς μας πάγκους εργασίας; Φυσικά δεν νομίζω να είναι σαν του παραπάνω τύπου (ή μήπως είναι!!!), αλλά θα άξιζε να τα δούμε! Κάτσε να κάνω ένα search μήπως και έχουμε ήδη κάτι τέτοιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Τουλάχιστον αυτήν η πλευρά του εργαστηρίου του (έχει άλλη;;;) είναι πολύ... γύρο από την χημεία!

    Το μικροσκόπιο τού όμως είναι φοβερό! Θα ήθελα ένα, φυσικά πολύ πολύ πολύ πιο φθηνό, έτσι ώστε να μην βγάζω τα μάτια μου με τα SMD. Είχα δουλέψει κάποτε με μικροσκόπιο και πραγματικά καταλαβαίνεις την διαφορά! Καμία σχέση με λάμπες μεγέθυνσης (που στο τέλος καταφέρεις να στραβώσεις τα μάτια σου αφού πρώτα σου έχει σπάσει τα νεύρα με το να μην σταματάει εκεί που θες) και άλλα τέτοια περίεργα!




    PS:
    Δουλεύει κάποιος από εσάς με μικροσκόπιο; Απλά και μόνο για να δω εντυπώσεις!

    PS2:
    Δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά έχουμε κανένα topic με photos απο τους δικούς μας πάγκους εργασίας; Φυσικά δεν νομίζω να είναι σαν του παραπάνω τύπου (ή μήπως είναι!!!), αλλά θα άξιζε να τα δούμε! Κάτσε να κάνω ένα search μήπως και έχουμε ήδη κάτι τέτοιο...
    νομιζω οτι καπου ειχα δει οχι μιροσκοποιο αλλα μια καμερα με καλο μεγενθητικο φακο και εβλεπες παρα πολυ ωραια τα smd.. δεν χρειαζεσε μικροσκοπιο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    ο άνθρωπος δεν παίζεται πρέπει να είναι κορυφαίος ηλεκτρονικός και προγραμματιστής, το εργαστήριο του είναι πλήρως εξοπλησμένο παρατήρησα ότι έχει δύο διαφορετικά μικροσκόπια, δεν ξέρω αν είναι ηλεκτρονικά μικροσκόπια και δεν εννοώ αν απλά εμπεριέχουν ηλεκτρονικά μέρη, ο παλμογράφος είναι καταπληκτικός, το μόνο κοινό που έχω μαζί του είναι το πληκτρολόγιό του... πάντως πρέπει να έχει πολύ χρήμα δεν εξοπλίζεις έτσι τέτοιο εργαστήριο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

Παρόμοια Θέματα

  1. hacking
    By finos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 17:30
  2. Συναγερμοs Silicon ultimate cd-uv
    By G.POL in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-12, 20:33
  3. Wifi Hacking
    By katsigiannis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 18:27
  4. Συναγερμος Silicon ultimate cd-uv
    By apolutos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-11, 19:15
  5. Hacking CD Player
    By lazarost in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-09, 20:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας