Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πώς το βρίσκετε σαν ιδέα?

Ψήφισαν
19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τέλεια!

    2 10,53%
  • Πολύ καλή, Θα μου χρειαστεί

    6 31,58%
  • Καλή και χρήσιμη αν γίνει σωστά

    4 21,05%
  • Χρήσιμη αλλά πολύ δύσκολη

    0 0%
  • Ανέφικτη

    1 5,26%
  • Απαράδεκτη!

    6 31,58%
Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: PIC κατά παραγγελία: Είναι καλή ιδέα?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Exclamation PIC κατά παραγγελία: Είναι καλή ιδέα?

    Θέλω να ρωτήσω τη γνώμη των πολλών πώς βλέπουν την εξής λύση για το εξής πρόβλημα:
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Κατά καιρούς πολλοί χρήστες του forum αυτού χρειάζονται κάποιον μικροελεγκτή για μία απλή δουλειά. Όμως για κάποιον που δεν έχει προγραμματίσει ξανά στη ζωή του κάποιον μικροελεγκτή, η δουλειά αυτή είναι βουνό.
    Άντε τώρα εσύ να μάθεις μία γλώσσα, να μάθεις τον μικροελεγκτή, να διαβάσεις ένα κάρο αγγλικά PDF, να διαλέξεις και να φτιάξεις ή να αγοράσεις προγραμματιστή, να μάθεις πώς δουλεύει, να διαλέξεις μικροελεγκτή, να ψάξεις και να αγοράσεις μικροελεγκτή από Ελλάδα ή από έξω, να γράψεις το πρόγραμμα, να το δοκιμάσεις, να μή σου δουλεύει, να βρίζεις.... κι όλα αυτά γιατί? Γιατί δεν έβρισκες τον ADC που ήθελες ή γιατί δεν ήθελες να βάλεις πέντε ολοκληρωμένα στην κατασκευή σου..
    Είναι πολλοί οι χρήστες που κάνουν θαύματα σε άλλες κατηγορίες των ηλεκτρονικών αλλά δεν έτυχε ή δεν θέλησαν μέχρι τώρα να κάνουν στα σοβαρά κάτι με μικροελεγκτή. Και πιστεύω ότι καλές ιδέες περνάνε μέσα από τα κεφάλια ολονών μας ανεξαιρέτως. Στην υλοποίηση χανόμαστε λίγο..
    Η ΛΥΣΗ
    Μιά και έχω λοιπόν τις άκρες, τα εργαλεία και την εξοικείωση, σκέφτομαι να προσφέρω την εξής υπηρεσία: Να προγραμματίζω και να στέλνω PIC κατά παραγγελία!
    Έστω ότι κάποιος θέλει έναν PIC που να κάνει κάτι συγκεκριμένο:
    - Πρώτα πρώτα το ψάχνει λίγο ώστε να ξέρει τί θέλει να κάνει
    - Επικοινωνεί μαζί μου είτε με email είτε με pm είτε μέσω συγκεκριμένου topic
    - Μελετώ την ιδέα του
    - Προτείνω PIC/χαρακτηριστικά/λειτουργίες προγράμματος/κοστολόγιο.
    - Κανονίζουμε τις λεπτομέρειες (Ένας ή περισσότεροι PIC? Μου τον στέλνει ή τον αγοράζω εγώ? Από πού? Τρόπος αποστολής? πληρωμής?)
    - Γίνεται η πληρωμή
    - Προχωρώ στην προμήθεια του/των PIC. Αν τον έχω ήδη, ακόμη καλύτερα. Άν όχι, αγορά από μαγαζί ή παραγγελία από έξω. Προγραμματισμένες μαζικές? Γιατί όχι?
    - Κάνω το πρόγραμμα και το γράφω στον PIC.
    - Όσο είναι εφικτό, το δοκιμάζω.
    - Στέλνω τον/τους PIC.
    - Αφιερώνω κάποιον x χρόνο για τηλεφωνική/επιτόπια υποστήριξη.
    - Αν χρειάζεται, προχωρούμε σε επαναπρογραμματισμό.
    - Αναρτώ τα χαρακτηριστικά του PIC αυτού σε συγκεκριμένο topic (αν το επιθυμεί και ο παραγγέλων), ώστε κάποιος άλλος με την ίδια ανάγκη να μην ξαναεφεύρει τον τροχό.
    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1. Πρώτα απ΄όλα προς τους admins: Μία τέτοια υπηρεσία είναι επιτρεπτή από τους κανόνες του forum (όπως πιστεύω)? Υπάρχουν κάποια πλαίσια ή κάποια όρια?
    2. Μήπως θα ήταν καλό να ανοιχτεί θεματική ενότητα όπου και άλλοι θα προσφέρουν πλακέτες,AVR,κλπ?
    3. Ποια ενότητα είναι καταλληλότερη? "Εξαρτήματα και datasheets" ή "Ψηφιακά κυκλώματα"? Αγγελίες μπα δεν νομίζω..
    4. Ένα νέο θέμα ανά ανάγκη χρήστη? Ένα θέμα για όλες τις ανάγκες? Ή μία απλή γνωστοποίηση σε ένα sticky και κατόπιν pm?
    5. Πώς σας φάινεται σαν ιδέα? Παρακαλώ εδώ ας μιλήσουν περισσότερο αυτοί που χρειάζονται την υπηρεσία πραγματικά.
    6. Υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία? Στο forum? Στην ελληνική αγορά? Στο internet?
    7. Η κοστολόγηση είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.
    8. Σκέφτηκα και την επιβράβευση: Αν κάποιος μου ζητήσει και φτιάξουμε έναν PIC που αργότερα μου τον ζητήσουν αρκετοί, παίρνει ποσοστό ή του κάνω και άλλον δωρεάν. Όμως θα είναι δύσκολο πρακτικά να γίνεται έλεγχος από τον παραγγέλοντα. Τί πιστεύετε?
    9. Θα ήταν καλό δοκιμαστικά να γίνουν μία δύο απόπειρες και μετά να δούμε αν προχωράει. Υπάρχουν άμεσες ανάγκες από χρήστες για να δοκιμάσουμε?
    10. Έχετε κάτι επιπλέον να προτείνετε?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλώ να μην ανάψουμε φωτιές στο θέμα (αγγλιστί flaming) γιατί έρχεται και καλοκαίρι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    χμμμμμ....Pic με τη σέσουλα δηλαδή ?



    Πραγματικά νομίζεις ότι γίνεται αυτό που λες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Στη θεωρία γίνεται. Τόσα και τόσα άλλα έχουν γίνει που φαινόντουσαν ανόητα ή ουτοπιστικά.
    Φυσικά και δεν ξέρω αν γίνεται στην πράξη.
    Γι αυτό το ψάχνω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Η δυσκολία στην δοκιμή το κάνει πρακτικά ανέφικτο. Άλλωστε ο PIC μόνος του δεν κάνει σχεδόν τίποτα. Εκτός να μιλάς για simulation σε Multisim ?

    Πως γίνεται debugging. Ποιος γράφει το πρόγραμμα ? Είναι full time απασχόληση για αυτόν που θα αναλάβει κάτι τέτοιο.

    Σε ποιον ανήκουν τα "πνευματικά δικαιώματα" του κώδικα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    - Δυσκολία στη δοκιμή: Αναφέρομαι σε PIC που θα κάνουν απλά (για μένα) καθήκοντα. Χρησιμοποιώ την εμπειρία μου και το το εργαστήριό μου. Δίνω τηλεφωνική υποστήριξη στο debug.
    - Γράψιμο προγράμματος: Ο παραγγέλλων μου δίνει προδιαγραφές, αόριστες ή συγκεκριμένες και καταλήγουμε μαζί στο τί θα κάνει. Εγώ αποφασίζω για τιμή και ο παραγγέλλων αποφασίζει αν θα το προχωρήσει. Το πρόγραμμα γράφεται από μένα. Εαν είναι μεγάλο πρόγραμμα, θέλει και περισσότερη δουλειά. Έχω πάντα το δικαίωμα να πώ ότι δεν μπορώ να το κάνω. Μία συζήτηση πριν ξεκινήσουμε, είναι ότι καλύτερο. Και φυσικά, δεν σκοπεύω να γίνω και πλούσιος από αυτό.
    - Πνευματικά δικαιώματα: Πιστεύω ότι μέσα στο πνεύμα του forum είναι να μοιραζόμαστε τη γνώση και να κερδίζουμε σαν κοινότητα. Κατ' αρχήν λοιπόν μιλάμε για ανοιχτό κώδικα (open source). Όποιος μπορεί είναι ελεύθερος να το φτιάξει μόνος του και ωφελούνται όλοι. Εαν όμως ο παραγγέλλων ή εγώ έχουμε λόγο, δεν θα δημοσιεύεται. Πνευματικά δικαιώματα, δικά μου (αφού εγώ το έγραψα). Δικαιώματα εκμετάλλευσης, του παραγγέλλοντα (φυσικά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι μέσα στο πνεύμα του forum είναι να μοιραζόμαστε τη γνώση και να κερδίζουμε σαν κοινότητα
    Εγώ αποφασίζω για τιμή
    Στο πνεύμα του forum...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Υπάρχει: www.rentacoder.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Όπως υπάρχει και elance.com και scriptlance.com και αρκετά ακόμη. Όμως προσφέρουν να σου γράψουν μόνο το πρόγραμμα, δεν σου στέλνουν τον PIC έτοιμο. Και αν καποιοι τον στέλνουν, θα δεις ότι οι χρεώσεις τους δεν σε συμφέρουν. Για τη γλώσσα (Αγγλικά) και τη δυσκολία επικοινωνίας φυσικά δεν θα πω τίποτε.
    Φυσικά και μέσα στο πνεύμα του forum πάντα. Προσπάθησε σε παρακαλώ να δεις πού αναφέρονται οι δύο φράσεις που παραθέτεις. Δεν τις έχω μαζί. Είναι γνωστό ότι ακόμη και το open source αμοίβεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lastid : 15-04-09 στις 15:02

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Προφανώς πρέπει να είναι φοιτητής κάποιος για να τα γράφει αυτά. Δεν το λέω ούτε ιρωνικά ούτε για να προσβάλω κάποιον. Κι εγώ οταν είμουν φοιτητής ίσως έτσι σκεφτόμουν.
    Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αποφασίσουμε ποιος θα είναι ο πελάτης.
    Αν είναι πχ άλλος φοιτητής δεν θα πρέπει να αναρτηθεί ποτέ ο κώδικας πουθενά γιατί τότε μπορεί να το μάθει ο καθηγητής οτι δεν έκανε ο φοιτητής την εργασία αλλά κάποιος άλλος...
    Αν είναι εταιρεία ο πελάτης σημαίνει οτι κανονικά θα ζητήσει τιμολόγια για την αγορά του προιόντος (προγραμματισμένου PIC) και λογικά επίσης θα θέλει να ανήκει σε εκοίνη η πνευματική ιδιοκτησία (πχ να πουλήσει τους επόμενους PIC αν θελήσει κάποιος άλλος να αγοράσει αφού έτσι κι αλλοιώς έχει πληρώσει για την ανάπτυξη του λογισμικού) Φυσικά το να έχεις επιχείρηση έχει κόστος (λογιστής + ΤΕΒΕ + άλλα πιθανά έξοδα... θυμηθείτε τα 1050 ευρώ εφορία που τελικά δεν ίσχυσαν έχεις δεν έχεις κέρδη).
    Το βασικότερο πρόβλημα είναι γιατι το κάνει κάποιος αυτό. Αν σκοπός είναι να μάθει βγάζοντας ένα ελάχιστο χαρτζιλίκη στο χρόνο που έτσι κι αλλοιώς θα δαπανούσε παίζοντας με τους PIC τότε το κάνει και δεν χάνει τίποτα. Αν σκοπός είναι να βγάλει κάποια χρήματα τότε θα πρέπει να υπολογίσει πόσα πρέπει να είναι αυτά τα χρήματα. Θα πρέπει να είναι 30 ευρώ την ημέρα? ή 40? ή 50? ή παραπάνω. Λογικά αν θέλει να στήσει επιχείρηση θα πρέπει να υπολογίζει σε λογιστή, ΤΕΒΕ κλπ, απόσβεση εξοπλισμού (παλμογράφο, προγραμματιστές, λογισμικά) και συνεπώς για να είναι συμφέρουσα μία τέτοια επιχείρηση θα πρέπει να υπολογίζει ίσως και για 100 ευρώ την ημέρα (το κόστος που θα πληρώνει ο πελάτης)
    Επίσης πρέπει να υπολογίσει πόσο χρόνο θα χρειάζεται για να προγραμματίσει ένα μικροελεγκτή. Αν δηλαδή θέλει 4 μέρες (και πάμε για 30 ευρώ ανα ημέρα) θα πρέπει να δώσει ο πελάτης 120 ευρώ. Φυσικά θα πρέπει να συνεκτιμίσουμε οτι πιθανόν να εντοπιστούν bugs και συνεπώς να φάμε άλλη μισή μέρα ή και ολόκληρη που φυσικά δεν μπορούμε να πούμε στον πελάτη δώσε άλλα 30 οπότε πρέπει να έχουν συνηπολογιστεί σαν κάποιο ποσοστό στην αρχική τιμή. Λογικά δεν θα είναι πολλοί οι σπουδαστές ή οι ερασιτέχνες που θα δώσουν 100, 200 ή 300 ευρώ για έναν προγραμματισμένο PIC.
    Φυσικά να σημειωθεί οτι υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αυτή την δουλειά αλλά η χρέωση είναι ανάλογη.... (και χωρίς να πλουτίζουν αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά)
    Αν από την άλλη η ανάπτυξη σε PIC υπονοεί βοήθεια σε πτυχιακή θα είναι άκρως επικερδές αφού μπορεί τελειώνοντας η πτυχιακή σε 4 μήνες να ζητήσει 6000 ευρώ, Όμως κάτι τέτοιο είναι παράνομο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Φίλε chip σε ευχαριστώ που παίρνεις μέρος στη συζήτηση. Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω:
    - Πέφτεις πολύ έξω για μένα. Δεν είμαι φοιτητής, προγραμματίζω μικροελεγκτές πάνω από 15 χρόνια και ήταν πολλές φορές το εργασιακό μου αντικέιμενο.
    - Το κόστος του χρόνου μου είναι δικό μου θέμα αποκλειστικά και δεν έχει καμία σχέση με όλη την ανάλυση που κάνεις. Αν είναι πολύ ακριβό, δεν αγοράζεις. Είναι απλό.
    - Πολύ σωστά οι φοιτητές που κάνουν μία εργασία ή μία πτυχιακή είναι πρώτοι στη λίστα αυτών που θα ήθελαν μία τέτοια υπηρεσία. Όμως να το ξεκαθαρίσω: Εαν η εργασία έχει σαν θέμα της την ανάπτυξη ενός τέτοιου προγράμματος και περιστρέφεται γύρω από τον PIC, φυσικά και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρέπει να αρνηθώ και ότι είναι παράνομο. Εαν όμως η εργασία έχει διαφορετικό αντικείμενο και ο PIC δίνει λύση σε κάποιο τμήμα της μόνο όπως θα έδινε κάθε έτοιμο ολοκληρωμένο (π.χ. ένας ADC), τότε θεωρώ ότι είναι μία πολύ καλή λύση και κέρδος χρόνου για τον φοιτητή/σπουδαστή. Εαν ο φοιτητής έχει κάνει σωστή ανάλυση και τεκμηριώσει τη λειτουργία του ολοκληρωμένου που χρησιμοποίησε, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τον καθηγητή, πίστεψέ με.
    - Εαν ο παραγγέλλων έχει όλο το χρόνο και τη διάθεση να μάθει να προγραμματίζει και να χρησημοποιεί PIC, σαφώς και δεν ενδείκνυται η λύση αυτή. Ενδείκνυται όταν θέλουμε έναν μικροελεγκτή και δεν σκοπεύουμε να αφιερώσουμε πολύ χρόνο γι αυτόν.
    - Μία πολύπλοκη εργασία ή δεν θα συμφέρει οικονομικά τον παραγγελλοντα ή δεν θα είμαι σε θέση χρονικά να την εκτελέσω. Γι αυτό και υπογραμμίζω ότι η εργασία πρέπει να είναι σχετικά απλή - για μένα. Για τον παραγγέλλοντα μπορεί να είναι πολύπλοκη. Μπορεί όμως ο PIC να την κάνει εύκολα και το πρόγραμμα να είναι μικρό ή να το έχω ξανακάνει στο παρελθόν. Μία συζήτηση πριν, το ξεκαθαρίζει αυτό.
    - Ας μην κολλάμε στις περιπτώσεις που η λύση αυτή είναι ακατάλληλη. Ας δούμε και τις περιπτώσεις που είναι κατάλληλη. Φυσικά όμως και χαίρομαι που η συζήτηση αυτή μου δίνει περιθώριο να το ξεκαθαρίσω, γι αυτό και σε ευχαριστώ.
    - Τέλος, ναι, μπορώ να κόψω και τιμολόγιο σε εταιρεία αν χρειάζεται - ή απόδειξη σε πελάτη. Όπως και είναι πιθανό να θέλει κάποιος τον PIC για εμπορική χρήση. Μία επικοινωνία το ξεκαθαρίζει εύκολα αυτό. Όμως έχω περισσότερο στο μυαλό μου τον χομπίστα ή τον φοιτητή που δεν έχει εναλλακτικές λύσεις, χρόνο και χρήμα. Πιστεύω ότι όσο περισσότερες επιλογές έχουμε, τόσο καλύτερα. Απλά δίνω μία επιλογή που δεν υπάρχει από όσο ξέρω. Και χαίρομαι να το κάνω μέσα από αυτό το forum.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 10:49
  2. Άλλη μια καλή ζαριά πριν το 2012 ας είναι καλά η ABBYYY
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-11, 16:34
  3. Τι είναι το Brown-out σε Pic ?
    By billys7 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 01:34
  4. Παραγγελία Futurlec
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-07, 18:34
  5. Καμια νέα καλή ιδέα????
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-06, 19:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας