Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Λαμπες, λαμπες, λαμπες...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή Λαμπες, λαμπες, λαμπες...

    Χεραιτιζω την πολυ ομορφη παρεα σας σε αυτο το πρωτο μου post.

    Εδω και καποιο καιρο, εχω ας πουμε αποκτησει μια μικρη εμμονη με τους λαμπατους ενισχυτες ηχου.Ας παρουμε τα πραγματα λιγο απο την αρχη.

    Ο πατερας μου ειναι βιομηχανικος ηλεκτρολογος.Καποια στιγμη τον τελευταιο καιρο εφερε η κουβεντα τις λυχνιες ανορθωσης, τη δουλεια καναν ακριβως και πως, πως αντικατασταθηκαν απο τα τραντζιστορ και λοιπα.Μου εφερε και μια λαμπα που ειχε μεινει κειμηλειο στο εργοστασιο που εργαζεται, μια(μεγαλη; ) TQ 1/2 του κατασκευαστη ABB.Επισυνναπτω και μια εικονα.


    Επισης μου ειπε οτι η συγκεκριμενη λαμπα εβγαζε και μια μπλε αχνα, αντι της γνωστης πορτοκαλοκιτρινης που εχουμε συνηθισει.Απο εκει το εφερε η κουβεντα στο αν και για ποιο λογο χρησιμοποιουνται λυχνιες ανορθωσης μεχρι σημερα λοιπα...Θυμαμαι οτι πιο πιτσιρικας καπου ειχα ακουσει οτι υπαρχουν ενισχυτες ηχου με λαμπες και τα σχετικα και τις χρησιμοποιουν ατομα με μεγαλο ψωνιο επανω στον ηχο, καθως ειναι μηχανηματα που κοστιζουν χιλιαρικα.Τοτε η συζητηση ειχε μεινει εκει.

    Εγω, σαν απο τους μικροτερους φανταζομαι εδω μεσα, γενηθεις το 1984, η μονες συσκευες που πετυχα στο σπιτι με λαμπα ηταν μια παλια τηλεοραση του παππου μου, μια Nordmende απο αυτες που ειναι σαν επιπλο, με το εξτρα τζαμι μπροστα απο την οθονη, ασπρομαυρη φυσικα.Η αλλη συσκευη ηταν ενα παλιο ραδιοφωνο, δε θυμαμαι την μαρκα, που ειχε επισης μια λυχνια αλλα οχι ανορθωσης, ηταν μια μικρη σαν ισιο σωλινακι περι τους 3 ποντους μηκος και 4 χιλιοστα παχος και εβγαζε ενα γαλαζοπρασινο χρωμα και ηταν σε θεση μπροστα στην προσοψη ωστε να φαινεται συνεχεια.

    Μετα που λετε απο την συζητηση με τον πατερα ψαχτηκα λιγο με τους λαμπατους και τι προσφερουν και λοιπα, και επεσα πανω στο forum αυτο βλεποντας οτι υπαρχει αρκετο ενδιαφερον.
    Εχοντας διαβασει αρκετα post, ειδα οτι υπαρχουν αξιολογοτατες κατασκευες πανω στο θεμα αυτο, και κατι που σας τιμα ιδιαιτερα, ειναι οτι οι κατασκευαστες δεν εχουν κανεναν ενδιασμο στο να προωθησουν τα σχεδια των κυκλωματων που χρησιμοποιησαν ωστε και καποιος αλλος φιλος να κατασκευασει το ιδιο μηχανημα εφ'οσον αποδεδειγμενα δουλευει σωστα.

    Γενικοτερα ειμαι ψιλοασχετος απο ηλεκτρονικα, εκτος απο καποια SmartKit που εχω κανει πιτσιρικας(αναθεμα με αν δουλεψε εστω και ενα σωστα) και καποια θεωρητικα ηλεκτρονικα που καναμε στο σχολειο(κατι πυλες και κατι λογικα).Οπως και ναχει με το κολιτηρι ειμαι σχετικα καλος(παντα υπηρχε στο σπιτι για μικροεπισκευες) και με καποια δυσκολια βεβαια διαβαζω και τα σχεδια που σηκωνετε εδω.Θα ηθελα παρα πολυ καποια στιγμη να φτιαξω τον δικο μου ενισχυτη με καποια βοηθεια βεβαια...Ειδωμεν!

    Για να καταλαβετε οτι μουχει γινει λιγο ψωνιο το θεμα με τις λαμπες, να σας κανω και μια μικρη εξομολογηση χαχαχα...
    Ειδα ενα ονειρο τις προαλλες, ημασταν λεει σε μια μετα-αποκαλυπτικη εποχη, κατι σε φαση Mad Max σκεφτειτε, και επρεπε να παρουμε επαφη στον ασυρματο με μια αλλη πολη καπου μακρια.Οποτε ερχετε ενας τυπος και με παιρνει στο υπογειο του που ειχει κατι περιεργα μηχανηματα που μοιαζαν στρατιωτικα γιατι ηταν βαμμενα στο χακι, και ηταν γεματα λαμπες, ηταν ενα ειδος απαρχαιωμενου ασυρματου και οταν καθησε στο μικροφωνο για να μιλησει, πατωντας το PTT, αναβαν οι λαμπες κανοντας εναν βομβο(αληθεια βγαζουν βομβο και στην πραγματικοτητα; ) και τρεμοπαιζαν τα φωτα του δωματιου...Ελεος τι καθομαι και λεω, ελπιζω να μην με παρεξηγησετε...

    Τελοσπαντων, επακολουθο αυτης της καταστασης ηταν να κανω μια πρωτη κινηση και να αγορασω εναν ενισχυτη με λαμπες, κατι φτηνο οποτε και κατι κινεζικο.Φανταζομαι οτι υπαρχει κοσμος που στο ακουσμα της λεξης "κινεζικο" βγαζει σπυρια και οχι αδικα.Εχω και γω ενα παπακι κινεζικο και εχω μαρτυρησει.Οπως και ναχει, εφ'οσον δεν εχω ακουσει ποτε λαμπατο ενισχυτη και εδω στις Σερρες λιγο δυσκολο να βρω και να ακουσω σε καποιο καταστημα, προχωρησα στην αγορα.Ποσο χαλια μπορει να ειναι;(λετε να εχει κανενα κυκλωμα μονο να αναβει τα νηματα και απο μεσα να ειναι ενας τραντζιστορατος;χαχαχαχα)Στο κατω κατω μπορει να εντοπισουμε με την βοηθεια σας τα ενδεχομενα "σκαρτα" υλικα και να τα βελτιωσουμε, να κανω και λιγη πρακτικη...
    Παραθετω εδω την μαρκα και τα στοιχεια του ενισχυτη, καθως και καποιες φωτογραφιες.

    Ο ενισχυτης ονομαζεται Delphonica Valhalla One.Ειναι ενεργειακης ταξης(κλασης; ) Α και χρησιμοποιει 2xECF82 και 4x6L6.
    Αποδιδει 15W, εχει επιλογη για 4Ω και για 8Ω ηχεια, εχει συνολικη αρμονικη παραμορφωση <1%/1w 1kHz.
    Μου κοστισε 380Ε στην πορτα μου απο το Ebay Αγγλιας, σταλθηκε απο Αγγλια(ετσι να μην πληρωνουμε και τσαμπουκαδες στα τελωνεια) και τον περιμενω να ερθει.
    Εδω εχω και καποιες φωτογραφιες, ομολογουμενως εχει ομορφο design.
    http://images.marketplaceadvisor.cha...92/v3amp_1.jpg

    Πειτε μου παρακαλω μια γνωμη.

    Εχω και καποιες αποριες τις οποιες θα σηκωσω σε αλλο post αλλα και στο forum με τις αποριες αρχαριων(μπορει να βοηθηθει και καποιος αλλος).

    Σας ευχαριστω σε αυτην την πρωτη επαφη και ελπιζω να βοηθηθω και σε πληροφοριες αλλα και σε κατασκευες αργοτερα...Να ειστε καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phatt : 28-04-09 στις 18:07

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lazarost
    Όνομα
    Λαζαρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μηνύματα
    577

    Προεπιλογή

    Στο θεμα του design ειναι παρα πολυ ωραιος.
    Τωρα σχετικα με τις λαμπες που εχει ,6L6, ειναι απο τις πολυ καλες θα ελεγα
    και πολυ σκληρες λαμπες.Βγαζουν ενα ωραιο γλυκο ηχο με λιγο εμφαση
    στα μπασα , γιαυτο αλλωστε και πολλοι ενισχυτες για κιθαρα δουλευαν
    αυτες.Απο οτι ειπες εχει 2 ανα καναλι οποτε εχουμε δυο περιπτωσεις
    1) να ειναι Single ended Parallel
    2) να ειναι Push Pull.
    Αν ειναι η πρωτη περιπτωση σου βγαζει μια χαρα τα 15 βατ που ειπες.
    Αν ειναι η δευτερη τοτε μεχρι καποιο οριο δουλευει σε ταξη Α και μετα παει
    σε ταξη ΑΒ1 οποτε ισως με μερικες αλλαγες να βγαλει και λιγα παραπανω
    βαττ , με προηποθεση να μπορει ο Μ/Τ εξοδου να αποδωση.
    Αν ειχες και σχεδια θα μπορουσαμε να δουμε τι γινεται στα σωθικα του

    0 Not allowed! Not allowed!
    High End Valve Amplifier


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω λαζαρε για την αστραπιαια απαντηση.Δυστηχως τα σχεδια δεν τα εχω και πολυ αμφιβαλω εαν θα τα εχει μαζι με καποιο manual.Το μονο που μπορω να κανω ειναι οταν ερθει με το καλο να βγαλω καποιες φωτογραφιες απο το εσωτερικο του.Σαν τιμη πως σου φαινεται;

    Και καποιες αποριες πανω στο θεμα.Εχω διαβασει εδω μεσα για καποια συστηματα χρονοκαθυστερησης σε λαμπατους ενισχυτες.Αυτα εχουν σκοπο να φερουν τις λυχνιες σε θερμοκρασια σωστης λειτουργειας μεσω των νηματων τους ουτος ωστε να δουλεψουν με μεγαλυτερη ασφαλεια;Για πιο λογο γινεται αυτο ακριβως;

    Επισης, εχω διαβασει σε ξενογλωσσο forum οτι δεν ειναι σωστο ουτε καν να αναβουμε εναν λαμπατο ενισχυτη χωρις να εχουμε συνδεμενα πανω του ηχεια.Μπορει αυτο να δημιουργησει καποιο προβλημα;Μηπως μαζευεται κατι σαν "στασιμο";

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lazarost
    Όνομα
    Λαζαρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μηνύματα
    577

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω λαζαρε για την αστραπιαια απαντηση.Δυστηχως τα σχεδια δεν τα εχω και πολυ αμφιβαλω εαν θα τα εχει μαζι με καποιο manual.Το μονο που μπορω να κανω ειναι οταν ερθει με το καλο να βγαλω καποιες φωτογραφιες απο το εσωτερικο του.Σαν τιμη πως σου φαινεται;

    Και καποιες αποριες πανω στο θεμα.Εχω διαβασει εδω μεσα για καποια συστηματα χρονοκαθυστερησης σε λαμπατους ενισχυτες.Αυτα εχουν σκοπο να φερουν τις λυχνιες σε θερμοκρασια σωστης λειτουργειας μεσω των νηματων τους ουτος ωστε να δουλεψουν με μεγαλυτερη ασφαλεια;Για πιο λογο γινεται αυτο ακριβως;

    Επισης, εχω διαβασει σε ξενογλωσσο forum οτι δεν ειναι σωστο ουτε καν να αναβουμε εναν λαμπατο ενισχυτη χωρις να εχουμε συνδεμενα πανω του ηχεια.Μπορει αυτο να δημιουργησει καποιο προβλημα;Μηπως μαζευεται κατι σαν "στασιμο";
    Τα 380 ευρω που εδωσες ειναι μια πολυ καλη τιμη............
    Στους λαμπατους βαζουμε ενα κυκλωμα χρονοκαθυστερισης αυτοματο ή
    εχουμε ενα δευτερο διακοπτη που δινουμε την υψηλη στις λαμπες.
    Αυτο γιατι μεχρι να ζεσταθουν τα νηματα και να ερθει η καθοδος σε μια
    καλη θερμοκρασια δεν θελουμε να εχουμε κινηση ηλεκτρονιων απο
    την καθοδο στην ανοδο, γιατι ετσι επιβαρυνουμε την καθοδο μας με αποτελεσμα να μειωνουμε το οριο ζωης της λαμπας.......

    0 Not allowed! Not allowed!
    High End Valve Amplifier


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εχω παρατηρησει σε διαφορες διαδυκτιακες μου βολτες, οτι ορισμενες λυχνιες εμφανιζουν μια "μπλε φλογα" την ωρα της λειτουργειας τους.Γνωριζει κανεις για ποιο λογο συμβενει αυτο;Δειτε και 2 φωτο.




    Επισης, καπου εχει παρει το ματι μου και κατι δαχτυλιδια που φορανε επανω οι λαμπες, σε μια φωτο που ειχα δει ειχαν 2 η καθεμια ενα πανω και ενα κατω και εμοιαζε σαν να ειναι απο πορσελανη με ενα κομματι συρμα απεξω η κατι τετοιο, γνωριζει κανεις κατι σχετικα;

    Μολις πετυχω την φωτο πουθενα θα την σηκωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lazarost
    Όνομα
    Λαζαρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μηνύματα
    577

    Προεπιλογή

    Για το "μπλεδιασμα" διαβασε εδω
    http://www.webace.com.au/~electron/tubes/blueglo.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    High End Valve Amplifier


  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναβαν οι λαμπες κανοντας εναν βομβο(αληθεια βγαζουν βομβο και στην πραγματικοτητα; )
    Yes! as a matter of fact they do... ομως δεν θα το ελεγα βομβο (ελπιζω να το εχουν παρατηρησει και αλλοι περα απο εμενα και τον Γιαννη!)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, εχω διαβασει σε ξενογλωσσο forum οτι δεν ειναι σωστο ουτε καν να αναβουμε εναν λαμπατο ενισχυτη χωρις να εχουμε συνδεμενα πανω του ηχεια.Μπορει αυτο να δημιουργησει καποιο προβλημα;Μηπως μαζευεται κατι σαν "στασιμο";
    ναι... μπορει να καψεις τους μετασχηματιστες εξοδου και αν δεν το προλαβεις μπορει να προκαλεσεις και ζημια στις λυχνιες εξοδου! μιας και η αντισταση που θα βλεπει η λαμπα θα ειναι πλεον πολυ μικρη! αν ομως οι μετασχηματιστες εξοδου εχουν αρκετη ανοχη ισως δεν υπαρχει προβλημα να τους κανεις ζημια (?)

    Σε μια τετοια περιπτωση μια αντισταση για φορτιο στην εξοδο μπορει να προστατεψει τους μετασχηματιστες..ομως δεν ξερω τι επιπτωση θα ειχε στην ποιοτητα του ηχου! περα απο την απολεια σε ισχυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt
    Εχω παρατηρησει σε διαφορες διαδυκτιακες μου βολτες, οτι ορισμενες λυχνιες εμφανιζουν μια "μπλε φλογα" την ωρα της λειτουργειας τους.Γνωριζει κανεις για ποιο λογο συμβενει αυτο;Δειτε και 2 φωτο.


    Επισης, καπου εχει παρει το ματι μου και κατι δαχτυλιδια που φορανε επανω οι λαμπες, σε μια φωτο που ειχα δει ειχαν 2 η καθεμια ενα πανω και ενα κατω και εμοιαζε σαν να ειναι απο πορσελανη με ενα κομματι συρμα απεξω η κατι τετοιο, γνωριζει κανεις κατι σχετικα;

    Μολις πετυχω την φωτο πουθενα θα την σηκωσω.
    Για το μπλε έχουμε ξαναγράψει σε αυτο το φορουμ, αν ψάξεις πιθανον να βρείς κάτι.
    Αυτο το είδος το μπλε όπως στις φωτογραφίες που έβαλες είναι απο φωσφοριμό του γυαλιού και δεν είναι κακό σημάδι.
    Μπορείς να το δείς και να τρεμοπαίζει καθώς αλλάζουν οι τάσεις στη λυχνία.
    Αν είναι ενα μπλε προς το βιολετί που όμως δεν είναι στο γυαλί αλλα στο εσωτερικό της λυχνίας (όπως είναι στο αβαταρ του φίλου badsak) τότε προέρχεται απο κάποια αέρια που υπάρχουν μέσα στη λυχνία (που δεν θα επρεπε να υπάρχουν).

    Για τα δαχτυλίδια που λές το πιθανότερο είναι αποσβεστικά κραδασμών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    ..τα δαχτυλίδια απ'ό,τι έχω διαβάσει δεν είναι αποσβεστικά κραδασμών...ίσως με την έννοια που το καταλαβαίνω εγώ...αλλά μπαίνουν για να κόβουν έναν περίεργο θορυβο..σαν μικροφωνισμός που ακούγεται καμιά φορά...στην πράξη όμως δεν κάνουν πολλά..πιο πολύ είναι για να νομίζουμε ότι κάνουμε κάτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Κωστα, πολλες συμβαινει να νομιζουμε οτι εχουμε μια διαφορα, χωρις να υπαρχει.Ειδικα σε πραγματα που δεν ειναι μετρησιμα πρακτικα, για παραδειγμα ολοι μπορουν να ξεχωρισουν ενα γεματο μπουκαλι νερο απο ενα αδειο, αλλα οταν παμε σε πραγματα πιο δυσκολα και ισως πιο υποκειμενικα...τι γινεται;

    Οπως επισης πολλες φορες αυθυποβαλλομαστε απο καποια μικροαλλαγη, κατασταση η γεγονος και νομιζουμε οτι βλεπουμε κατι για πρωτη φορα

    Κατι τετοιο ισως να παιζει και σε αυτη την περιπτωση...Και απ'οτι ειδα δεν ειναι και φτηνα, καμια 12-13Ε το ενα σηκωνουν στο Ebay...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπες H7 σε H4?
    By Λαμπάτος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 12:37
  2. Λαμπες UV
    By Thanos10 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 22:54
  3. Λαμπες οικονομιας
    By aris285 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-10, 19:22
  4. τ5 λαμπες
    By misigun in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 20:37
  5. UV λαμπες..??
    By tomhel in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 16:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας