Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Δημόσια Διαβούλευση: Νέα ύλη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή Δημόσια Διαβούλευση: Νέα ύλη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών

    Δημόσια Διαβούλευση: Νέα ύλη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών υπό μορφή ερωτηματολογίων πολλαπλών επιλογών

    Το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών επεξεργάζεται νέο σύστημα ηλεκτρονικής εξέτασης για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη (κατά το πρότυπο των εξετάσεων για την απόκτηση άδειας οδήγησης οχημάτων). Στο πλαίσιο αυτό ετοιμάστηκε ανασχεδιασμένη και εμπλουτισμένη νέα ύλη εξετάσεων υπό μορφή ερωτηματολογίων πολλαπλών επιλογών, προσαρμοσμένη στη νεότερη έκδοση της σύστασης Τ/R 61-02 της CEPT.

    Στο συνημμένο αρχείο υπάρχει πλήθος ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών επί της νέας ύλης.

    Στο πλαίσιο δημόσιας διαβούλευσης, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να διατυπώσουν τις απόψεις τους μέχρι την 15-6-2009 , αποστέλλοντας είτε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις διευθύνσεις c.papathanasiou@yme.gov.gr & k.batzakis@yme.gov.gr , είτε φαξ στο νούμερο 2106508560, είτε επιστολή στην ταχ. δ/νση: Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε, 10191, Παπάγος με αποδέκτη τη Διεύθυνση Διαχείρισης και Ελέγχου Φάσματος Ραδιοσυχνοτήτων του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών.


    Συνημμένα Αρχεία
    Ερωτηματολόγιο


    Y.Γ. Oποιος έχει παράπονο καλό ειναι να τους στείλει γραπτώς τις απόψεις του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση.Κάτι που έπρεπε να είχε γίνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    το θέμα είναι να βρεθεί κάτι λιγότερο διάτρυτο,
    από τότε που οι εξετάσεις γίνονται στις νομαρχίες
    από αυτούς που δίνουν άδειες σε τρακτερ και ρυμουλκούμενα,
    χάθηκε η μπάλα
    και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης".

    Το να εξευρωπαϊσουν τις εξετάσεις είναι εύκολο,
    βλέπουν τί γίνεται σε 2-3 σοβαρες ευρωπαϊκές χώρες και το αντιγράφουν,
    το να μην είναι παρωδία εξετάσεων είναι το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι εδώ ο κυβερνήτης του Τέξας ανακήρυξε την μεθεπόμενη εβδομάδα ως Ραδιοερασιτεχνική Εβδομάδα σε όλη την πολιτεία (όσο είναι η Ελλάδα!) http://forums.qrz.com/showthread.php?t=205847 σε αναγνώριση των όσων πρόσφεραν οι ραδιοερασιτέχνες. Εδώ για να την ανακηρύξουν πρέπει να πάρουν μίζα ή να τους ανοίξει η IARU καμιά Offshore εταιρία δωράκι για ξέπλυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης". ......

    Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω;Γιατι αν εννοεις αυτο που καταλαβα, μαλλον εχω διαφορετικη αποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι να βρεθεί κάτι λιγότερο διάτρυτο,
    από τότε που οι εξετάσεις γίνονται στις νομαρχίες
    από αυτούς που δίνουν άδειες σε τρακτερ και ρυμουλκούμενα,
    χάθηκε η μπάλα
    και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης".

    Το να εξευρωπαϊσουν τις εξετάσεις είναι εύκολο,
    βλέπουν τί γίνεται σε 2-3 σοβαρες ευρωπαϊκές χώρες και το αντιγράφουν,
    το να μην είναι παρωδία εξετάσεων είναι το θέμα.
    Φίλε Αντώνη, κατά τη γνώμη μου το να είναι οι εξετάσεις εύκολες και "βατές" και η άδεια προσβάσιμη σε όλους, ακόμα και σε μικρά παιδιά, δεν αποτελεί πρόβλημα, αν ο ενδιαφερόμενος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον ραδιοερασιτεχνισμό.
    Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι έγκειται και δημιουργείται από το ότι , όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στη χώρα μας κάποιοι επιδιώκουν να πάρουν πτυχίο και άδεια ραδιοερασιτέχνη όχι λόγω ενδιαφέροντος για τον ραδιοερασιτεχνισμό, αλλά απλά και μόνο για να "νομιμοποιήσουν" άλλες δραστηριότητες, σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω; Γιατι αν εννοεις αυτο που καταλαβα, μαλλον εχω διαφορετικη αποψη.
    1. δεν μπορώ να μαντέψω τί κατάλαβες εσύ! Δεν είμαι η Λίτσα Πατέρα....

    2. ο "κάθε πικραμένος" είναι αυτός που δεν κατάλαβε ποτέ του τί είναι ραδιοερασιτεχνισμός, ίσως και να μην συμπαθησε ποτέ τους ραδιοερασιτέχνες και τον ραδιοερασιτεχνισμό αλλά τον χρησιμοποίησε για να δείχνει νόμιμος και να συνεχίζει κάποιες παράνομες και ποταπές δραστηριότητες.

    3. αν τελικά έχεις διαφορετική άποψη, δεν μπορώ (και δεν χρειάζεται) να κάνω κάτι για αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αντώνη, κατά τη γνώμη μου το να είναι οι εξετάσεις εύκολες και "βατές" και η άδεια προσβάσιμη σε όλους, ακόμα και σε μικρά παιδιά, δεν αποτελεί πρόβλημα, αν ο ενδιαφερόμενος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον ραδιοερασιτεχνισμό.
    Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι έγκειται και δημιουργείται από το ότι , όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στη χώρα μας κάποιοι επιδιώκουν να πάρουν πτυχίο και άδεια ραδιοερασιτέχνη όχι λόγω ενδιαφέροντος για τον ραδιοερασιτεχνισμό, αλλά απλά και μόνο για να "νομιμοποιήσουν" άλλες δραστηριότητες, σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες.
    συμφωνώ πως οι εξετάσεις πρέπει να είναι "βατές". Αλλά να είναι εξετάσεις. και ο εξεταζόμενος να είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά διαβασμένος σε όλες τις απαιτήσεις των εξετάσεων. Προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε ο υποψήφιος να είναι για ένα διάστημα οπωσδήποτε ακροατής και να έχει επιβεβαιώσει και κάποιον αριθμό λήψεων προκειμένου να έχει άποψη σε ποιόν χώρο θέλει να μπει. Και να είναι ήδη αρκετά έμπειρος όταν έρθει σε επαφη με τους πρώτους ραδιοερασιτέχνες στον υπόλοιπο κόσμο. Και να μην αρχίζει τα roger my friend, ή περίμενε γιατί έχω 600 ή 900 κλπ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυβερνήτης του Τέξας ανακήρυξε την μεθεπόμενη εβδομάδα ως Ραδιοερασιτεχνική Εβδομάδα σε όλη την πολιτεία (όσο είναι η Ελλάδα!) http://forums.qrz.com/showthread.php?t=205847 σε αναγνώριση των όσων πρόσφεραν οι ραδιοερασιτέχνες.
    μιλάς για ένα κράτος που έχει τεχνική παιδεία, κάθε πανεπιστήμιο, στρατιωτική σχολή, club οτιδήποτε κλπ έχει το ραδιοερασιτεχνικό club! Οι αστροναύτες τους είναι ραδιοερασιτέχνες! Οι στρατιώτες το ίδιο, για αυτό και έχουν MARS. Εδώ λες πως είσαι ραδιοερασιτέχνης και ο κάθε κάφρος σου ζητά να του βάλεις αφιέρωση με Τερλέγκα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Δεν ζητησα να μαντεψεις τιποτα!Επισης το μονο που θελω να κανεις για την αποψη μου, ειναι να την καταλαβεις και τιποτε αλλο.Εαν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις, θα μας λεγαν ολους Αντωνηδες η Παναγιωτηδες...

    Επι του θεματος τωρα.Εαν καποιος παρανομει, στην χρηση RF, θα επρεπε να ανιχνευεται και να διωκεται.Εαν παραδειγμα καποιος κανει κατι παρανομο και τον ρουφιανεψουν οι γειτονες και ερθει καποιος να τον ελεγξει και αυτος ο καποιος ειναι τοσο ασχετος και χαψει οτι του πει ο παρανομων και δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα CB απο ενα PLL FM, ε τοτε τι να κανουμε....Εαν κουβαλαω πιστολι και με σταματησουν σε μπλοκο, εγω θα υποστηριξω οτι αυτι ειναι νεροπιστολο.Εαν ο αστυνομικος δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα πιστολι απο ενα νεροπιστολο, εγω φταιω;Θελω να πω, οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατον να πονταρουμε στην ευσυνειδησια του εκαστοτε χρηστη.

    Επισης εχω μια αποψη για τις εξετασεις του ραδιοερασιτεχνη.Οι εξετασεις δεν σε κανουν ραδιοερασιτεχνη, σου δινουν την αδεια.Οπως και η σχολη οδηγων δε σε κανει οδηγο, σε μαθαινει να παρεις το διπλωμα.Αποψη μου ειναι οτι ο οποιοσδηποτε θελει να ασχοληθει και να μαθει πως συμπεριφερεται και κινειται η ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα, το μονο που μπορει να τον βοηθησει, ειναι να ειναι κοντα σε καποιον εμπειρο και να μαθει απο εκει, η να γραφτει σε μια λεσχη και να μαθει απο εκει.Ειναι λογικο εφ'οσον δεν υπαρχει "σχολη" για ερασιτεχνες, πολλα πραγματα οσον αφορα την συμπεριφορα να μην δουλευουν σωστα.Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε οι νεοι να βοηθειουνται στις πρωτες τους επαφες.

    Και κατι τελευταιο.Σιγουρα γνωριζεις, οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος χρησιμοποιει τις ελευθερες συχνοτητες για να κανει την δουλεια του, συνηθως μεσω VHF.Οποτε εαν καποιος εχει μια επιχειρηση και εχει 2-3 αυτοκινητα στον δρομο, τον εξυπηρετει να εχει μηχανηματα για να μιλαει με τους συνεργατες.Οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχουν αδειες αυτοι που καβαλαν τα οχηματα για να μην εχουν μπερδεματα...Αυτη η περιπτωση βεβαια ειναι κατι το πιο σπανιο, αλλα καλο ειναι να την εχουμε στα υπ'οψν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόγραμμα εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-13, 13:10
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 11:28
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-10, 10:12
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-06, 12:13
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 14:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας