Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Φόρτιση 72volt μπαταρία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Φόρτιση 72volt μπαταρία

    Γεια σε όλους...΄
    Είμαι μηχανολόγος επί πτυχίο, κρίμα που τόσα χρόνια δεν έμαθα αυτά που έπρεπε.. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.. Λοιπόν, εδώ και αρκετό καιρό έχω την ιδέα να κάνω μετατροπή του αυτοκινήτου μου σε υβριδικό... Βρήκα μοτέρ κ το controller του κ όταν ήρθε η ώρα για την επιλογή μπαταριών κ φόρτισης τους, χάθηκε η μπάλα... Το ζητούμενο για μένα είναι να έχω ενέργεια ανα πάσα στιγμή.. Να σας πω πρώτα για το μοτέρ, D&D ES-15A-6 DC 72volt 10 hp continuous στα 100A, 40 hp peak στα 330A.. Το συγκεκριμένο μοτέρ είναι σειράς κ δεν έχει δυνατότητα regen (μετατροπή σε γεννήτρια).. Σκέφτομαι να βάλω 12v 10Ah x 6 lithium μπαταρίες σε σειρά και να βάλω ένα δυναμό αυτοκινήτου με έξοδο 120Α για να τη φόρτισή τους σε παράλληλη σύνδεση με την κάθε μία.. Τι λέτε γίνεται? Προτείνετε κάτι άλλο?
    Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ολα αυτα γινονται ....τα μονα προβληματα ειναι δυο

    εμεις που δεν εχουμε την εμπειρια δεν μορουμε τελικα να υπολογισουμε τις διαφορες απωλειες

    οπως επισης εμεις ποτε δεν θα μπορεσουμε να δουμε την αναμενομενη αποδοση και αυτονομια σε σχεση μετις απωλειες ....

    κατα την γνωμη μου παντως θα ηταν καλυτερα να κανεις ενα overdesign στο θεμα μπαταριας και μετα να συνεχισεις για τα υπολοιπα

    τελος η μπαταρια που εχεις επιλεξει εχει τους δικους της κανονες φορτισης και αποδοσης του ρευματος που εχει μεσα

    για παραδειγμα η φορτιση δεν γινεται με τον ιδιο τροπο οπως γινεται η φορτιση σε μια μπαταρια μολυβδου

    αυτα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση... έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα μπαταρίας..!! Το μόνο που ξέρω ότι θέλω να είναι 72 volt, να έχει 330Α max, να φορτίζει γρήγορα και να είναι ελαφριά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gant
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    D
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γιάννη και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

    την ιδέα σου τη βρίσκω πολύ καλή και πρωτοποριακή και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

    Όμως νομίζω υπάρχουν κάποια πράγματα που χρειάζονται προσοχή:

    1) Θα αντικαταστήσεις τον κινητήρα εντελώς; Αν ναι: Πώς θα έχεις φρένα; Το δυναμό που θα φορτίζει τις μπαταρίες σου, από πού θα παίρνει κίνηση;

    2) 10Αh μπαταρίες είναι μικρής χωριτικότητας. Στα 100Α ονομαστική ένταση του κινητήρα σου, οι μπαταρίες θα αδειάσουν σε ... 6 λεπτά της ώρας. Τί αυτονομία χρειάζεσαι;

    3) Πώς φαντάζεσαι τη φόρτιση; Γίνεται να έχεις τις μπαταρίες σε σειρά για κατανάλωση και με διακόπτες να τις συνδέεις παράλληλα για φόρτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι θα το καταφέρω αλλά η βοήθεια από γνώστες είναι υπερπολύτιμη..
    Το μοτέρ θα τοποθετηθεί στον πίσω άξονα με διαφορικό κ ημιαξόνια (η μελέτη έχει τελειώσει κ εκκρεμεί η ηλεκτρική ενέργεια για το μοτέρ).. Ναι, κάπως έτσι φαντάζομαι τη σύνδεση, σε σειρά για το controller/μοτέρ και κάθε μπαταρία παράλληλα με το δυναμό, όπως κ η μπαταρία του αυτοκινήτου.. Επειδή κάπου άκουσα ότι το μαμα δυναμό δεν έχει τα amps για να δώσει σε παραπάνω μπαταρίες, σκέφτομαι για extra δυναμό 180amps ή και μεγαλύτερο 290amps αρκεί να γίνετε φυσικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Ωραια ιδεα.Και εγω σκεφτομαι εδω και καιρο κατι αλλα με μηχανη.Θα ηθελα να σε ρωτησω παντως, το μοτερ ποσα χρηματα εκανε τελικα?

    Και ηθελα να ρωτησω,οι ηλεκτρικοι ιπποι τι σχεση εχουν με τους αυτους των βενζινοκινητηρων?Π.χ. εσυ αγορασες μοτερ 40hp peak το οποιο φανταζει μικρο,αλλα λογικα δεν ειναι τοσο μικρο,ετσι δεν ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gant
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    D
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ στον πίσω άξονα λοιπον ...

    Σε ότι αφορα το ηλεκτρικό μέρος: Δεν γίνεται να έχεις παράλληλη και σε σειρά σύνδεση ταυτόχρονα. Δλδ. είτε καταναλώνεις τις μπαταρίες μέσω του μοτέρ είτε τις φορτίζεις.

    Αν το δυναμό δεν δίνει αρκετά Α δεν είναι απαραίτητα κακό. Η φόρτιση θα διαρκεί απλά περισσότερο. Επίσης, νομίζω δεν γίνεται να φορτίσεις μπαταρίες 10Ah με τόσο μεγάλο ρεύμα.

    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, μόνο να πω κάποια σημεία που θέλουν σκέψη/μελέτη. Ότι απορίες έχεις ... ρώτα !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Απ'όλα αυτά που έχω διαβάσει ισχύει electric hp = 1,6 engine hp..
    Το μοτέρ είναι το D&D ES-15A-6 και κοστίζει περίπου 550Ε χωρίς μεταφορά κ τελωνείο.. Είναι από Αμερική...
    Αν δεν γίνεται ταυτόχρονα, σκέφτομαι με τη χρήση του φρένου να σταματάει η παροχή στο μοτέρ και να φορτίζει από το δυναμό... Ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστεί ένα δυναμό 12volt 85 amp, να φορτίσει 7 μπαταρίες των 12v 14Ah???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να πω ότι το μοτέρ χρειάζεται κ controller ($600) και κάτι ψιλοπράγματα..
    Πάντως πιστεύω να λυθούν αυτά τα προβληματάκια και θα αρχίσω την υλοποίηση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    οκαυ,thanks.Καταλαβα πιο μοτερ λες...

    Το θεμα ειναι ποσο ρευμα θα μπορουν να δεχονται οι μπαταριες...Λογικα οχι παρα πολυ μεγαλο.....Αν και οι λιθιου κανουν για αυτη τη δουλεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φόρτιση μπαταρίας
    By kong in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 10:14
  2. Φόρτιση Μπαταρίας Li-On
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 02:01
  3. Πρόβλημα με φόρτιση
    By lakafitis in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-10, 15:04
  4. Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης vs απλή μπαταρία
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-10, 19:58
  5. φόρτιση μπαταριών
    By dimxanthi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 18:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας